Instagram canlı yayın kaydetme

Instagram Canlı Yayın Kaydet Özelliği Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey

Posted by | Genel, Instagram 101, Instagram Haber

Instagram’ın en beğenilen özelliklerinden birisi canlı yayın özelliği. Kullanıma başladığı dönemlerden bu yana uygulamanın en başarılı güncellemelerinden biri olarak gösterilen canlı yayın özelliği için uygulamanın geç kaldığı bile konuşuluyordu. Twitter’ın ve Facebook’un canlı yayına geçmesi sonrasında sonunda Instagram’da çok kısa bir süre önce canlı yayın özelliğini kullanıma sunmuştu. Canlı yayın özelliği kullanıma geçmiş olsa da Instagram tarafından yayınlanan yeni özellik pek de yeterli değildi. Öncelikle uygulamanın canlı yayın özelliklerinin hangi noktalarının eksik kaldığına bakalım. Ardından ise Canlı yayın için gelen son güncellemeler hakkında daha fazla bilgi verelim.

Instagram Canlı Yayın Uygulamasının Eksikleri

Instagram canlı yayın özelliği Facebook’un yeni güncelleme politikası sonrasında geldi fakat pek de yeterli bir seri değil. Güncellemenin ilk dikkat edilecek olan noktası canlı yayın süresi. Tüm eksik noktalar ise şöyle;

 • Yazımızda bahsettiğimiz gibi canlı yayın özelliğinde en büyük eksiklik canlı yayının süresi. Facebook çatısı altında çalışan bir uygulama olan Instagram’ın Facebook çatısı altında çalışıyor olmasına karşın canlı yayın özelliğinin Facebook Live ile pek bir benzerliği yok. Facebook 24 saat gibi oldukça yüksek bir süre için canlı yayın imkanı sunuyor olsa da Instagram’da bu süre sadece 1 saat. Haliyle söz konusu özelliğin kullanıcılar tarafından yeterli görülmediğini de söylemek yanlış olmaz.
 • Bunun dışında Instagram canlı yayın özelliğinde dikkat çeken bir diğer nokta ise canlı yayınların anında kayboluyor olması. Canlı yayını yapar yapmaz yayından çıktığınızda otomatik olarak canlı yayın kayboluyor. Daha doğrusu canlı yayın kaydedilmiyor. Sadece yayın yapıyorsunuz. Tabi bu özellik artık değişiyor. Yeni güncellemede bahsedeceğimiz yenilik de zaten canlı yayın özelliğinin kaydedilmesi.
 • Canlı yayın hemen her akıllı telefonda kullanıma girmedi. Şaşırtıcı bir şekilde hiçbir sorun olmasa bile hala Instagram canlı yayın özelliğini kullanılamadığı akıllı telefon modelleri var. Canlı yayın sisteminde yaşanan sorun Instagram tarafından da doğrulanmadı. Instagram tarafından sorun kabul edilmediği gibi bu soruna neden olan bir hatada yok. Uyum sorunu nedeniyle mi Android sürümü nedeniyle mi bilinmez ama hala bu soruna bir çözüm yok.
Instagram Live save özelliği

Instagram canlı yayın kaydetme özelliği

Instagram Canlı Yayın Yeni Güncelleme Tüm Detayları

Instagram canlı yayın özelliği için yeni gelen güncelleme Instagram canlı yayın kaydet özelliği. Mantık olarak sistem Instagram canlı yayınlarınızı artık kayıt altına almanız üzerine çalışacak. Canlı yayınlarınızı kayıt altına almanızın uygulamanın büyük bir açığını kapatacağını da söylemek yanlış olmaz. Söz konusu uygulama güncellemesi ile beraber gelecek olan özelliklerden daha detaylı olarak bahsedelim.

 • Instagram canlı yayın kaydet özelliği ile beraber canlı yayın sistemini kullanarak çektiğiniz videoları doğrudan kayıt altında alabileceksiniz. Güncellemenin de adından anlaşılacağı gibi bu özellik için sadece Instagram canlı yayını kaydet demeniz yeterli.
 • Tüm canlı yayın kayıt altına alınabilecek. Canlı yayın kaydet özelliği için isterseniz tamamen canlı yayın süresini doldurun isterseniz de sadece birkaç dakikalık canlı yayın yapın doğrudan yayınınızı kayıt altına alabileceksiniz.
 • Canlı yayın kaydet özelliğinin kullanılması ile kayıt altına alınana canlı yayınlar profil bölümüne geliyor. İsterseniz buradan canlı yayınları profiliniz üzerinden paylaşabiliyorsunuz.
 • Güncelleme Instagram 10.12 sürümündenn sonra gelecek fakat ilk anda herkes alamayacak. Yani şu an güncelleme gelmemişse beklemeniz gerekiyor.

Canlı Yayın Nasıl Kayıt Edilir?

Özelliklerinden sonra Instagram canlı yayın kaydet özelliğinin nasıl kullanılacağı hakkında bilgi verelim. Bu noktada Instagram canlı yayınınızı normal bir şekilde başlatıyorsunuz. Canlı yayın başladıktan sonra ise hiçbir değişiklik olmadan canlı yayınınızı devam ettirebiliyorsunuz. Yeni özellik canlı yayın kullanımı tamamlandığında devreye giriyor. Bu kez canlı yayın tamamlanmasıyla beraber sağ üst köşede “kaydet” yazısını göreceksiniz. Bu yazıya bastığınız da ise canlı yayın otomatik olarak telefonunuza indiriliyor. Mobil veride böyle bir kayıt özelliğini kullanmanız bir anda internetinizi bitirebilir. Bu nedenle Wİ-Fİ kullanımında canlı yayın kaydet özelliğini kullanmanız daha iyi bir çözüm olacak.

Şu an için yeni Instagram canlı yayın kaydet özelliği hakkında bilinen detaylar bunlar. Şu an için uygulamanın güncelleme yayınlaması için işaret edilen bir sürede bulunmuyor. Fakat Instagram blog üzerinden de yapılan detaylı açıklama sonrasında uygulamanın yeni kaydet özelliğinin test edilmeye başlandığını belirtelim. Yeni özelliğin detayları da bundan sonra belli olacak.

ınstagram ikili doğrulama sistemi

Instagram İki Aşamalı Doğrulama Sistemi Devreye Girdi. Farklar Neler?

Posted by | Genel, Instagram 101, Instagram Global, Instagram Haber

Sosyal medyada güvenlik konusu bir hayli önemli hale gelmeye başladı. Son dönemde akıllı telefonlarda yaşanan sorunlar ve güvenlik konusunun bir daha gündeme gelmesiyle beraber gözler ise doğrudan Instagram’a çevrildi. Diğer sosyal medya hesaplarından farklı olarak görsel odaklı bir sosyal medya uygulaması olması buna karşın kullanıcıların özel resimlerini de paylaştığı bir platform olmasıyla beraber Instagram güvenliğini sağlama konusunda uygulamanın daha fazla araştırılmaya başlandığını da söylemek gerekiyor. Sosyal medya devi ise kullanıcıların güvenliğini daha da arttırmak için ve var olan güvenlik sistemlerini korumak için yeni güncellemeler yayınlamaya başladı.

Instagram yayınladığı hemen her güncellemede aslında yeni bir özelliği kullanıcılara sunuyor olsa da bunun dışında uygulamanın arka planda sürekli olarak yeni güvenlik güncelleştirmeleri yayınladığını da biliyoruz. Kimi durumlarda ise uygulama doğrudan güvenlik amaçlı olarak yeni güncellemeler yayınlıyor. Instagram tarafından bu şekilde yayınlanan güncellemelere ise geçtiğimiz günlerde bir yenisi daha eklendi. Yayınlanan yeni güncelleme ile beraber Instagram ikili doğrulama sistemi güncellemesi devreye girdi.

Instagram İkili Doğrulama Sistemi Artık Kullanımda

Aslında hemen hemen tüm sosyal medya uygulamaları ikili doğrulama sistemine geçiş yaparak kullanıcıların hesap güvenliğini sağlamak için yeni kullanımı benimsemişti. Fakat bu konuda Instagram biraz geç kalan uygulamalardan biri oldu. Uygulama ikili koruma güncellemesini çok daha önce duyurmuştu. Fakat yapılan ikili doğrulama sistemi duyurusunun ardından beklenen güvenlik güncellemesi bir türlü yayınlanmamıştı. Beklenen güncelleme yayınlanmayınca Instagram’ın ikili doğrulama sistemine geçmeyeceği bile konuşuluyordu.

ınstagram ikili doğrulama sistemi

Instagram tarafından konu hakkında bir açıklama yapılmaması da yine kafaları karıştıran detaylardan biri oldu. Son yaşanan hack olaylarından sonra ise sonunda Instagram yeni bir sisteme geçiş yaptı. Yapılan açıklamadan sonra ikili doğrulama sistemin kullanımına geçiş yaptığı belirtildi. Instagram için açıklanan yeni güncelleme ile beraber artık şifre koruması da iki kademeli hale getirilmiş oldu. Belki %100 güvenli olan bir sistemden bahsetmek mümkün değil ama bu sistemle beraber Instagram hesapları çok daha güvenli hale getirildi yorumunu yapabiliriz. Söz konusu sistemin güncelleme olarak yayınlanmasının hemen ardından ise sistemin tam anlamıyla nasıl çalışacağı ve ne işe yaracağı da ortaya çıkmış oldu.

İkili Koruma Sistemi Nedir?

Öncelikle Instagram için değil tüm sosyal medya uygulamaları için kullanılan ikili koruma sistemi hakkında bilgi verelim. Nedir bu ikili koruma sistemi? Neden Instagram ikili koruma sistemine geçiş yaptı? İkili koruma sistemi şifre ve hesap güvenliğinizin iki katına çıkmasını sağlıyor. Söz konusu sistem ile beraber uygulamaya giriş yönteminiz değiştiriliyor. Bu sistem ile beraber uygulamaya giriş için sadece kullanıcı adı bilgileriniz ve şifrenizi kullanmıyorsunuz. Bunun dışında uygulamaya giriş yapmak için güvenlik onaylaması yapmak gerekiyor. Bunun içinde şifre ve kullanıcı adınızı girdikten sonra onaylı olan hesabınıza ait telefon numarası bir mesaj geliyor.

Gelen bu mesaj güvenlik kodu. Güvenlik kodunu istenen alana girerek hesabınıza giriş yapabiliyorsunuz. İkili koruma sisteminde bu şekilde iki aşamalı şifreleme kullanılmakta. Bu kullanım ile beraber hesabınıza giriş yapmak istediğinizde her seferinde yeni bir kod gönderimi yapıldığı için Instagram hesabınız oldukça güvenli hale geliyor. Her seferinde ikili kontrol sisteminin kullanılması ile beraber hesabınıza giriş için iki farklı şifre kullanmış oluyorsunuz. Özelliğin kullanılabilmesi için ise Instagram hesabı üzerinden ayarlar kısmında yer alan menilerden iki aşamalı kontrol sistemini açmanız gerekiyor. Bu şekilde kullanım sağlamanız mümkün kılınıyor.

Instagram Toplu Fotoğraf Ve Video Özelliği Değiştirilecek Mi?

Posted by | Genel, Instagram Global, Instagram Haber, Instagram'ın Püf Noktaları

Şu an için dünyanın en büyük sosyal medya uygulamalarından biri olan Instagram her geçen gün gördüğü ilgiyi bir nebze daha arttırmaya başladı. Artık sadece Facebook desteği ile beraber değil doğrudan kendi adı ile sektörü de büyüme göstermeye başlayan sosyal medya devi bu noktada sürekli olarak gündemde kalmak için belli aralıklarla güncellemeler yayınlayarak sürekli bir dönüşüm sağlamakta.

Tüm bunlarla beraber Instagram geçtiğimiz günlerde bir düzü yeni güncelleme daha yayınlamıştı. Instagram tarafından yayınlanan son güncellemeler içerisinde en etkili olanı olarak karşımıza çıkan canlı yayın güncellemesinin artık hemen her kullanıcı için yayınlanmasının ardından şimdi ise Instagram’ın yeni bir güncelleme daha gündem geldi.

Instagram Toplu Fotoğraf güncellemesi olarak karşımıza çıkan yeni güncelleme ile beraber her geçen gün ise yeni bir detay karşımıza çıkıyor. Peki Instagram Toplu Fotoğraf özelliği için son detaylar neler? Yeni özellik için gelen geliştirmeler neler? Daha detaylı ele alalım.

Instagram Toplu Fotoğraf Herkes İçin Yayınlandı Mı?

Öncelikle şu konuya bir netlik kazandıralım. Hala kullanıcılardan bu yönde mesajlar gelmekte. Aslında söz konusu Instagram Toplu Fotoğraf güncellemesi birkaç gün önce Instagram tarafından resmi olarak tanıtılıp ardından ise söz konusu güncelleme yayına geçirildi. Bu durumda yeni güncellemenin hemen yayınlanması bekleniyordu.

Fakat şöyle bir durum karşımıza çıkıyor, tıpkı canlı yayın özelliğinde olduğu gibi bu özellikte de Instagram hemen tüm bölgeler için yayınlanma yapmadı. Belli başlı bölgeler için deneme olarak yayınlar yapılmaya başlandı. Deneme olarak yapılan denemelerden sonra tüm bölgeler içinde söz konusu yeni güncellemenin yayınlanması bekleniyor.

Fakat şu an için şöyle bir durum söz konusu her ne kadar ülkemizde yayınlanmış olsa da eğer ki şu an tüm güncellemelerinizi aldığınız anda bile Instagram Toplu Fotoğraf özelliğini kullanamıyorsanız bu durumda beklemeniz gerekecek. Instagtam’ın bu özelliği 1-2 hafta içerisinde tıpkı canlı yayın özelliğinde olduğu gibi tüm Instagram kullanıcıları için de yayınlaması bekleniyor. Tabi yeni özelliğin bir yandan da düzenlemelerinin ve testlerinin devam ettiğini de ekleyelim.

Instagram Toplu Fotoğraf

Instagram Toplu Fotoğraf İlk Sürüm Kullanımı Nasıl?

Merak edilen bir diğer nokta Instagram Toplu Fotoğraf özelliğinin şu an için netlik kazanan detaylarının neler olduğu. Öncelikle şunu belirtelim söz konusu özellik sadece fotoğraflar ya da sadece videolar için geçerli değil. Özellik hem videolar hem de fotoğraflar için geçerli. Yani hem fotoğraflarınızı albüm oluşturarak hem de videolarınızdan albüm oluşturarak paylaşım yapabiliyorsunuz.

Bunun yanında tek bir seferde yapılacak çoklu paylaşımlarda da bir sınır söz konusu. Instagram’ın daha sonra geliştirmeye devam ettiği bu özellik için sistemini değiştireceği ve daha fazla fotoğraf için destek vereceği de verilen bilgiler arasında. Fakat Instagram Toplu Fotoğraf özelliği için şu an bir nevi test aşamasında en fazla 10 fotoğraf ya da en fazla 10 video bir arada paylaşılabiliyor. Bunun üzerinde çoklu fotoğraf paylaşımlarına yeni fotoğraflar ekleyemiyorsunuz.

Büyük bir çoğunluk için yayınlanmış olan yen seri Instagram Toplu Fotoğraf özelliği için kullanabileceğiniz fotoğraflar ise bir sınır olmadığını da belirtmek gerekiyor. Yani standart paylaşımlarınızda kullandığınız fotoğraf biçimlerini aynen Instagram Toplu Fotoğraf özelliğinde de kullanabiliyorsunuz. Bunun için Instagram tarafından konulmuş herhangi bir sınırı bulunmuyor. Aynı durum videolar içinde geçerli.

Tüm Özellikleri İle Beraber Instagram Toplu Fotoğraf Nasıl Kullanılır?

Instagram Toplu Fotoğraf özelliğinin tamamen tüm Instagram kullanıcıları için yayınlanmaya başlamasının ardından özelliğin tam olarak nasıl kullanılabileceği konusunda da yeni bilgilerde verelim. Aslında yeni özelliğin kullanımı oldukça basit. Yapılması gereken işlemlerde standart paylaşımlardan çok farklı değil. Instagram Toplu Fotoğraf özelliğinin nasıl kullanılacağı hakkında net bir bilgi verip devam edelim.

 • Bunun için öncelikle “galeri” kısmına giriş yapmanız gerekiyor. Standart bir paylaşımda nasıl kullanıyorsanız bu işlemde de yine benzer işlemler karşımıza çıkıyor.
 • Galeri kısmından karşınıza çıkan “birden fazla resim seç” özelliğini kullanarak Instagram Toplu Fotoğraf özelliğini kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu ekran üzerinde 10 adet fotoğraf seçebildiğinizi bir kez daha hatırlatalım. 10 fotoğrafın üstünde ise özellik seçim yapmanıza izin vermiyor. Aynı durum videolar içinde olduğu gibi geçerli.

Instagram Toplu Fotoğraf

Yapılan Paylaşımların Ne Gibi Farkları Var?

Şimdi geçelim bir başka merak edilen konuya. Instagram Toplu Fotoğraf özelliği ile beraber yapılan paylaşımların standart paylaşımlardan ne gibi farkları var? Bu noktada hemen belirtelim aslında paylaşımlarda çok büyük farklılıklar söz konusu değil. Yani her standart paylaşımda yer alan fotoğraflarda olduğu gibi çoklu fotoğrafların içerisinde de yer alan fotoğrafları net bir şekilde düzenleyebiliyorsunuz.

Filtre düzenin de Instagram’da paylaşacağınız hemen her fotoğrafta olduğu gibi bu çoklu fotoğraflar içerisinde de tek tek düzenlemeler yapabiliyorsunuz. Tek tek renk filtrelerinden tutunda ışıklandırma filtrelerine kadar hemen her filtre özelliğini de kullanabiliyorsunuz. Üstelik dediğimiz gibi bunu tek bir fotoğraf ile beraber yapabileceğiniz gibi tüm fotoğraflar içinde aynı anda yapabiliyorsunuz.

Instagram Toplu Fotoğraf Beğeni Yapısı Ve Kullanım

Geçelim son detayımıza. Burada da yeni albüm özelliği olarak bilinen toplu fotoğraf özelliğinin beğeni yapısı ve kullanım yapısında da ciddi değişiklikler bulunmuyor. Yine standart paylaşımlarınızda nasıl beğeni ve yorum alıyorsanız bu paylaşımlarda da aynı şekilde yorum ve beğeni alınabiliyor.

Bunun için Instagram Toplu Fotoğraf özelliği ile paylaşılmış olan resme tıklayıp paylaşımın içerisine girmeniz gerekli. Buradan sağa ve sola doğru kaydırarak resimler arasında geçiş yapabiliyorsunuz. Resimler arasında geçiş yaparken beğeni ve yorumları da yine her resim için bu ekran üzerinden yapmanız mümkün hale getirilmiş durumda.

Aynı durum doğrudan videolar içinde olduğu gibi geçerli. Videolar içinde yine sağa sola doğru kaydırma özelliğini kullanıp resimler arasında geçiş yapabiliyorsunuz. Videoları oynatmak için yapmanız gereken işlem ise yine aynı şekilde videoların üzerinde yer alan oynat butonlarını kullanmak olacaktır. Bu şekilde de kolaylıklar video paylaşımlarını da görüntüleyebiliyorsunuz. Yine beğeni ve yorum yapısı ise aynı. Ekstra bir sistem kullanılmasına gerek olmadığını da belirtelim.

 Instagram Toplu Fotoğraf

Instagram Toplu Fotoğraf Güncellenecek Mi?

Tüm bu özellikleri ile beraber yayınlandığı andan itibaren beğeni toplayan güncelleme olarak karşımıza çıkan Instagram Toplu Fotoğraf güncellemesi şimdiden birçok kullanıcının da favorisi özelliği oldu. Tabi bu kadar çok sevilmesi ile beraber yeni özelliğin bundan sonraki dönemde nasıl değişeceği de gündem olmaya başladı. Instagram’ın bu konuda yaptığı açıklamalara bakacak olursak yeni özelliğin güncellemeler almaya devam edeceği düşünülüyor. Güncellemelerle beraber ise genel olarak paylaşılan çoklu fotoğrafların sayısının artırılabileceğini de belirtelim. Bunun dışında yeni filtre özellikleri, çıkartmalar gibi özel yeniliklerde gelebilir.

Instagram Çoklu Fotoğraf Özelliği İle Albüm Özelliği Geliyor

Posted by | Genel, Instagram Global, Instagram Haber, Instagram'ın Püf Noktaları

Geçtiğimiz günlerde Instagram için yeni bir güncelleme haberi verilmişti. Gündeme gelen güncelleme haberi ile beraber söz konusu sosyal medya uygulamasının büyük bir sorunu çözmek için yeni adımlar atmaya başladığı ortaya çıkmıştı.

Çoklu fotoğraf sistemi olarak gündeme gelen güncelleme ile beraber Instagram uzun bir aradan sonra Snapchat uygulamasında yer alamayan bir özelliği de elde etmiş olacak. Öncelikle güncellemenin sisteminden ve ne gibi değişiklikler getireceğinden biraz bahsederek işe başlayalım. Daha sonra yeni güncellemenin ne gibi farklı özellikleri de beraberinde getireceği ele alalım.

Çoklu Fotoğraf Sistemi Nedir? Çoklu Fotoğraf Sistemi Ne İşe Yarar?

Instagram’ın çoklu fotoğraf özelliği beklenen bir eksiklik olarak dikkat çekiyordu. Sistemin işleyişi oldukça basit. Eski sistemde birden fazla fotoğraf paylaşımı yapmak için her seferinde yeni bir paylaşım yapıyormuş gibi kullanım yapmanız gerekiyor. Kısacası hemen her paylaşımı tek tek paylaşmanız gerekiyordu.

Bu durum çoklu fotoğraf paylaşmak istediğiniz de ciddi sıkıntılara neden olabiliyordu. Hatta ardı ardına paylaşım yapmanız durumunda bazı durumlarda Instagram tarafından geçici süre engellenme gibi sorunlarla karşı karşıya bile kalabiliyorsunuz. Bu durum aslında hikayeler özelliği ile biraz daha ortadan kalkmıştı. Fakat hikayeler yeterli olmamış ve genel paylaşım kısmında da benzeri bir sistem bekleniyordu.

Instagram çoklu fotoğraf özelliğinde de bu sorun tamamen ortadan kalkıyor. Zira Instagram artık 10 fotoğrafa kadar artık çoklu fotoğraf paylaşımı yapmanıza olanak verecek. Yani tek tek ardı ardına bir paylaşım yapmanız değil sadece bir galeri şeridi oluşturarak çoklu fotoğraflarınızı anında paylaşabilmeniz sağlanacak.

Instagram çoklu fotoğraf

Çoklu Fotoğraf Paylaşımları İçin Detaylar Neler?

Gelelim merak edilen bir diğer soruya çoklu fotoğraf paylaşımlarında ne gibi özellikler öne çıkacak? Çoklu fotoğraf paylaşımı yaparken öncelikle bilmeniz gereken fotoğraf sınırı olacak. Bu noktada Instagram ilk etapta 10 fotoğraf için izin verilecek. Yani maksimum 10 fotoğrafla galeri oluşturabiliyorsunuz. Bunun üzerinde fotoğraflarda ise yeni paylaşım açılıyor.

Bilmeniz gereken bir başka nokta ise fotoğrafların nasıl düzenleneceği. Aslında her ne kadar toplu fotoğraf paylaşımı sisteminden bahsediyor olsak da aslında yine her paylaşım ayrı ayrı değerlendirilmekte. Yani paylaşımlar için filtre düzenlemeleri, resim yazısı, açıklama, renk düzenlemeleri gibi hemen hemen tüm özellikleri ayrı ayrı her fotoğraf için düzenleyebileceksiniz. Bunun için ekstra bir araca da ihtiyacınız olmayacak. Sadece paylaşım içerisinde tek tek resimleri düzenlemeniz yeterli olacak.

Instagram çoklu fotoğraf

Beğeni Durumları Nasıl Olacak?

Kafaları karıştıran bir diğer noktada film şeridi gibi paylaşımları tek bir paylaşım olarak sunarsak beğeni sayımızda düşme olur mu? Yani her fotoğrafı değil sadece toplu paylaşımı mı beğenmek mümkün olacak? Hemen belirtelim Instagram bu konuda da kullanıcıları düşünmüş ve özel bir sistem yapmış. Diyelim ki çoklu fotoğraf özelliği ile beraber bir kullanıcı paylaşımınıza girdi. Paylaşımınız da 10 adet fotoğraf var.

Bu fotoğrafları daha detaylı görmek için takipçinizin fotoğrafların üzerine tıklaması yeterli olacak. Bunun dışında hemen her fotoğraf içinde farklı farklı beğeni kullanabileceksiniz. Bu da aslında genel olarak beğeni sayısının biraz daha artacağını da göstermekte.  Tabi yine de özelliğin çıkmasını beklemek ve takipçi beğeni sayılarına ne kadar etki edeceğine bakmak gerekli. Şimdilik bu özellikler sadece Instagram tarafından tüyosu verilmiş fakat doğrulanmamış olan özellikler olarak dikkat çekmekte. Bu nedenle öncelikle söz konusu özelliğin tanıtılmasını beklemek gerekecek.

Instagram çoklu fotoğraf

Albüm Özelliği Gelecek Mi?

Instagram çoklu fotoğraf özelliği ortaya çıktıktan sonra yeni güncelleme ile beraber yeni bir başka özelliğin daha geleceği de konuşuluyor. Bu diğer özelliğin ise albüm özelliği olacağı gelen bilgiler arasında. Bu özelliğinde paylaşılan çoklu fotoğraflar için kullanılacağı belirtiliyor. Yeni özellikle beraber kullanıcıların çoklu fotoğraflarını bir albüm olarak indirebilecekleri ve albüm şeklinde toplu olarak da paylaşabilecekleri de belirtiliyor.

Fakat bunu sadece kullanıcılar kendi paylaşımları için mi yapacak yoksa takip ettiğiniz kullanıcıların da çoklu fotoğraf paylaşımlarını albüm olarak indirebilecek misiniz bunu henüz bilmek oldukça zor. Instagram’ın albüm özelliği içinde yine güncelleme açıklamalarını yapmasını beklemek gerekecek gibi. Bakalım bundan sonraki Instagram güncellemesi neler sunacak?

Yeni Güncelleme Sonrası Instagram Canlı Yayın Yapılmıyor Sorunu

Posted by | Genel, Instagram Global, Instagram Haber, Instagram'ın Püf Noktaları

Uzun süredir konuşulan Instagram özelliği sonunda kullanıma geçti. Facebook Live güncellemesinden sonra duyurulan fakat güncelleme için uzunca bir süredir beklenen yeni Instagram özelliği sayesinde artık kullanıcıların Instagram üzerinden de canlı yayın yapmalarına imkan sağlanmıştı. Söz konusu özelliğin kullanıma geçmesi ile beraber Instagram canlı yayın sisteminin hangi ülkelerde kullanılacak olduğu da merak konusu olmuştu. İlk etapta ülkemizde kullanıma geçmeyen özellik geçtiğimiz hafta ülkemizde de kullanıma geçti. Geçtiğimiz hafta Instagram güncellemesi ile beraber kullanıma giren canlı yayın özelliği sayesinde artık resmi olarak Instagram açıklamasında da yer aldığı gibi ülkemizde canlı yayın özelliği kullanılabilir hale geldi. Fakat canlı yayın yapılamıyor gibi bir sorunda yeni güncelleme sonrasında ortaya çıktı.

Instagram’da canlı yayın yapılamıyor sorunu birçok kullanıcının bu yönde mesajları da gelmeye başladı. Canlı yayın yapılamamasının nedeni ise merak konusu haline geldi. Özellikle bazı telefonlarda canlı yayının hiç yapılamadığı da belirtiliyor. Peki bu sorun neden kaynaklanıyor? Instagram canlı yayın yapılmıyor sorunu nasıl çözülecek? Bu noktada önerilen çözüm yolları neler?

Instagram Canlı Yayını Sorunsuz Kullanma

İlk olarak canlı yayın özelliğini kullanamadığınızdan emin olmanız gerekiyor. Yani şöyle ki canlı yayın özelliğinde mii bir sorun var yoksa Instagram canlı yayın özelliğini siz mi kullanamıyorsunuz ona bakmanız gerekiyor. Bu nedenle öncelikle canlı yayın özelliğinin nasıl doğru bir şekilde kullanılacağından bahsedelim. Bunun için baştan itibaren canlı yayın sistemini nasıl kullanacağınıza bakalım.

 • Öncelikle Instagram profiline giriyoruz. Standart bir şekilde Instagram hesabınıza girdikten sonra paylaşım kısma değil doğrudan hikayeler kısmına girmeniz gerekiyor.
 • Hikayeler kısmına girdikten sonrada standart bir şekilde video oluşturma kısmına gelmeniz gerekiyor. Kamera simgesine tıklayıp video kısmına geçtiğinizde standart video çekimi açılacak.
 • Bizim istediğimiz bölüm bu değil. Standart video çekiminde paylaşımlarınızda kullandığınız video çekimleri kullanılmış oluyor.
 • Canlı yayın özelliğini kullanmak için yapmanız gereken video kayıt tuşunun bulunduğu kısmın alt tarafında sol kısımda “canlı” ibaresi olduğunu göreceksiniz. Canlı bölümüne geçtikten sonra ise ekranda bir uyarı gözüküyor.
 • Ekranda gözüken uyarı ile beraber Instagram canlı yayına geçtiğinizde takipçilerinize bildirim gönderildiğini belirten bir uyarı gösteriyor. Canlı yayın başlat dediğinizde de canlı yayın özelliğini kullanarak yayına başlayabiliyorsunuz.
 • Canlı yayın özelliği hakkında tüm detayları öğrenmek ve canlı yayın özelliklerine bakmak için ise Instagram canlı yayın özelliği için hazırladığımız bu bağlantı da bulunan detaylı yazımıza da bakabilirsiniz.

Peki canlı yayın için tüm bu sistemi kullandığınız halde canlı yayın özelliği gözükmüyor ya da hala canlı yayın yapamıyorsanız ne yapmak gerekli? Bunun için canlı yayın sorunun neden kaynaklandığı hakkındaki tahminlere bakarak çözüm yollarına bakalım.

Instagram canlı yayın yapılamıyor

Güncelleme Sorunu Nedeniyle Canlı Yayın Yapamama

Bu konuda ise ilk sorun canlı yayın yapmak için Instagram’ın doğru bir şekilde güncellenmemiş olması. Son yayınlanan güncelleme Instagram’a yeni bir özellik getirmedi. Bunun yerine canlı yayın özelliği aktif edilmiş oldu. Bu nedenle canlı yayın özelliğini kullanabilmek için mutlaka canlı yayın güncellemesini yapmanız gerekiyor. Canlı yayın güncellemesini yapmak için ise kullanabileceğiniz yöntem basit. Bunun için doğrudan resmi uygulama mağazalarını kullanmanız gerekiyor. Android için Google Play uygulama mağazası iOS için ise App Store uygulama mağazası kullanılmakta. Zaten Instagram uygulamasına girmenizden sonra normal şartlar altında uygulamanın yeni bir güncellemesi olduğu yönünde mesajlar geliyor. Bu şekilde otomatik olarak güncelleme sayfasına yönlendiriliyorsunuz.

Bu şekilde Instagram güncellemesi gerçekleşmiş oluyor. Son güncellemeden sonra ise canlı yayın özelliğinin açılmış olması gerekmekte. Fakat güncellemeden sonra bile canlı yayın özelliğini kullanamıyorsanız güncellemenin doğru bir şekilde yapılıp yapılmadığından emin olmanız gerekiyor. Bunun için öncelikle güncelleme sürümünü kontrol edeceğiz.

 • İlk olarak telefonumuzun ayarlar kısmına giriyoruz. Ayarlar kısmına girdikten sonra ise buradan uygulamalar kısmına girmeniz gerek. Bu işlem Android akıllı telefonlar için geçerli. Android sürümünüze göre menüler farklılıklar gösterse de genel olarak yapmanız gereken uygulamalar kısmına girmek.
 • Uygulamalar kısmına girdikten sonra ise buradan Instagram uygulamasına girmeniz gerekiyor. Instagram uygulamasına girdikten sonra buradan Instagram’ın sürüm notlarını göreceksiniz. Son güncelleme sonrasında Instagram sürümü Instagram 10.5.1 sürümü olması gerekiyor. Eğer sürüm noktalarında daha aşağı bir güncelleme sürümü yer alıyorsa Instagram güncellemesini başarılı bir şekilde yapamamışsınız demektir.
 • Böyle bir sorun varsa en iyi çözüm temiz bir kurulum yapmak olacaktır. Bunun içinde öncelikle Instagram uygulamasını silmeniz gerekiyor.
 • Uygulamayı kaldırdıktan sonra ise telefonunuzu bir kez yeniden başlatın. Ardından tekrar resmi uygulama mağazasına girerek Instagram’ın en son sürümünü indirip Instagram uygulamasını bir kez daha kurmanız gerekiyor.
 • Söz konusu güncellemeyi yaptıktan sonra artık Instagram canlı yayın özelliğini kullanabiliyor olmanız gerekiyor. Fakat kullanıcılardan gelen mesajlara göre güncelleme kısmında sorun olmamasına rağmen hala canlı yayın özelliğini kullanamayan kullanıcılar var. Peki bu durumda ne yapmak gerekli?

Instagram canlı yayın yapılamıyor

Android Sürümden Mi Kaynaklanıyor?

Genelde Instagram canlı yayın yapılmıyor sorunu Android işletim sistemi kullanan cihazlarda yaşanan bir sorun olarak dikkat çekiyor. Söz konusu sorunun yaşanmasının nedeni, hala net olarak belirlenmiş değil. Bazı akıllı telefonlarda söz konusu sorunun yaşanmadığı da iddia edilmekte. Yani şöyle ki Galaxy S7 Edge serisi akıllı telefon kullanan kullanıcılarda Instagram canlı yayın yapılamıyor şeklinde bir sorun mesajı alınmazken eski seri akıllı telefonlar ve bazı modellerde Samsung Galaxy S3 gibi serilerde canlı yayın yapılamıyor sorunu yaşandığı belirtiliyor.

Kullanıcılardan bu yönde mesajların gelmesi ile beraber canlı yayın sorununun Android sürümüyle ilgili bir sorun olabileceğini de söylemek mümkün. Yaşanan sorun için kesin olarak Android sürümünden kaynaklanıyor demek yanlış olur çünkü bazı kullanıcılardan eski seriler kullanılmasına rağmen sorun yaşanmadığı yönünde de mesajlar alınmakta. Yine de mutlak telefonunuzun son sürüm güncellemelerini aldığından emin olun.

Eğer sorun böyle bir nedenden kaynaklı yaşanan bir sorun ise bu durumda tek çara Instagram’ın canlı yayın özelliği için yeni bir güncelleme yayınlaması olduğu da düşünülüyor. Instagram tarafından bu konuda yapılmış net bir açıklama göremedik. Fakat kısa süre içerisinde zaten daha sağlam bir sürüm için Instagram güncellemesi yayınlanacağı da düşünülüyor. Bu güncelleme ile beraber yaşanan canlı yayın yapamama sorunlarının da önüne geçilebileceği de gündemde.

Instagram Ön Belleğini Temizleme

Son olarak yaşanan canlı yayın sorunu ile ilgili farklı bir yöntem daha önerebiliriz. Deneyeceğiniz son yöntemlerden birisi de Instagram ön belleği temizleme. Instagram ön bellek dolması durumunda da benzer sorunlar yaşanabiliyor. Bunun içinde yapmanız gereken adımlar şöyle;

 • Öncelikle Instagram uygulamasına girmek için ayarlar menüsüne girmeniz gerekiyor.
 • Telefonunuzun ayarlar kısmına girdikten sonra buradan da uygulamalar kısmına girmeniz gerekiyor.
 • Uygulamalar içerisinden ise Instagram’ı seçerek uygulama menüsüne girmeniz gerekiyor.
 • Şimdi ilk yöntemde belirttiğimiz gibi Instagram uygulama sürüm bilgileri karşınıza gelecek. Buradan “Instagram ön bellek temizle” seçeneğine tıklamanız gerekiyor.

Bu işlemler beraber ön bellek temizlemesi yapıp ardından canlı yayın özelliğinin kullanılıp kullanılmadığını da görebiliyorsunuz.

Instagram canlı yayın

Instagram Canlı Yayın Özelliğinde Yorum Nasıl Kapatılır?

Posted by | Genel, Instagram Global, Instagram Haber, Instagram'ın Püf Noktaları

Canlı yayın özelliği artık birçok sosyal medya uygulaması tarafından kullanılan bir özellik olarak biliniyor. İlk olarak Twitter tarafından çıkarılan Periscope uygulaması canlı yayın özelliğini yaygınlaştırmaya başlamıştı. Uygulamanın belli bir oranda beğeni elde etmesi ile beraber diğer birçok sosyal medya uygulamasında da canlı yayın dönemi başlamıştı. YouTube, Facebook derken son olarak canlı yayın özelliğini alan uygulamalardan birisi de Instagram oldu. Aslında Instagram’ın söz konusu canlı yayın özelliğine daha yakın olduğu ve Instagram’ın bu özellikle beraber daha fazla öne çıkacağı düşünülüyordu.

Canlı Yayın Özelliği Kullanıma Geçti Mi?

Fakat Instagram için yayınlanan canlı yayın özelliği diğer sosyal medya uygulamalarından farklı olarak tamamen yayınlanmamıştı. Sadece belli bölgele ve sadece belli başlı ülkeler için yayınlanan yeni canlı yayın özelliğinin bu şekilde uzunca bir süre test aşamasında kaldığı ve uzunca bir süre söz konusu uygulamanın canlı yayın özelliğini test edeceği de ortaya çıkmıştı. Fakat geçtiğimiz günlerde sonunda canlı yayın özelliği hakkında beklenen açıklama yapıldı.

Aralarında ülkemizin de bulunduğu birçok ülke için canlı yayın özelliği devreye sokuldu. Instagram canlı yayın özeliğinin kullanıma geçmesi ile beraber çok kısa bir süre içerisinde Instagram’ın en çok kullanılan özelliklerinden birisi de canlı yayın özelliği olmaya başladı. Tıpkı Instagram resimlerin hikayesi özelliğinde olduğu gibi bir anda Instagram’ın en çok kullanılan özelliklerinden biri haline gelen canlı yayın özelliği için birçok püf noktada bulunuyor. Zaten Instagram bunun için resmi sayfası üzerinde de bir rehber yayınladı.

Canlı yayın özelliğinin kullanımında birçok püf nokta var. Tüm bu püf noktalar içerisinde Instagram’ın en çok öne çıkan püf noktalarından birisi de yorum özelliği oldu. Öncelikle Instagram’ın canlı yayın özelliği içerisinde yer alan yorum özelliği için kullanılan sistem hakkında bilgi verelim.

Instagram canlı

Instagram Canlı Yayın Yorum Özelliği

Canlı yayın özelliğinde kullanılan yorum sistemi Instagram’ın kullanıcılara sunduğu bir ayrıcalık olarak dikkat çekiyor. Canlı yayın için sunulan yorum özelliğinde tıpkı standart yorum sisteminde olan sistem kullanılıyor. Canlı yayın sırasında doğrudan canlı yayın için yorum alabiliyorsunuz. Aynı şekilde canlı yayın sırasında yorum yapabilme özelliğine de sahip oluyorsunuz.

Canlı yayına yapılan yorumları ise canlı yayını yapan kullanıcı yorumları kontrol edebiliyor. Yorumları sabitleyebileceğiniz gibi beğendiğiniz yorumları da yukarıya taşıyabiliyorsunuz. Kısacası Instagram içerisinde yorum sisteminde kullanılan tüm özellikler aynı şekilde canlı yayın özelliği için de kullanılabiliyor. Bunun için canlı yayın sistemi içerisinde yorum ayarlarını da kullanabiliyorsunuz.

Instagram canlı

Canlı Yayın Sırasında Yorum Özelliğini Kapatma

Dediğimiz gibi Instagram canlı yayın sisteminde yorum özelliği kontrolü yine kullanıcılara bırakılmış durumda. Yani şöyle ki Instagram’ın kısa süre önce yayınlandığı yorum kapatma özelliği canlı yayın içinde kullanılmakta. Instagram’ın bu özelliği ile paylaşımlara gelen yorumları kapatabiliyorsunuz.

Bu sayede kullanıcılar standart olarak paylaşımlarınıza girdiklerinde yorum yapmak istediklerinde paylaşımlarınızın yoruma kapalı olduğu uyarısı alınıyor. İşte bu sistem aynı şekilde canlı yayın özelliği içinde geçerli. Canlı yayın özelliği için kullanılan yorum kapama özelliği içinde yapmanız gereken bazı ayarlar var. Zira canlı yayın sırasında gelen yorumları kapatmak için yine canlı yayın özelliği ayarları üzerinden yorum kapatma özelliğini kullanmanız gerekiyor.

Yani Instagram paylaşımlarınızın yoruma kapalı olma özelliğini aynı şekilde canlı yayın sırasında yorum özelliği için de kullanılabiliyorsunuz. Peki canlı yayınlarınızda yorumlarınızın kapanması için nasıl bir ayarlama yapmanız gerekiyor? Canlı yayın sırasında yorum özelliği nasıl kapatılır? Daha detaylı olarak bakalım.

Bunun için aslında genel olarak kullanılan sistemleri aynı şekilde kullanmanız gerekiyor.

 • Öncelikle Instagram hesabınıza girip buradan hikayeler kısmına girip ardından da üç nokta simgesine tıklamanız gerekiyor.
 • Ardından karşınıza ayar penceresi açılacak. Bu pencere üzerinden ise alt kısımlara inerek “yorum yapmayı kapat” özelliğini kısmına girmeniz gerekiyor.
 • Buradan belli başlı yorum özellikleri de seçebiliyorsunuz.

Instagram canlı

Canlı Yayın Özelliğinde Yorum Filtreleme Özellikleri Kullanılabiliyor Mu?

Instagram’ın paylaşımları için sunduğu birçok özellik aynı şekilde canlı yayın kısmında da kullanılabilen özellikler olarak dikkat çekiyor. Dediğimiz gibi bu özelliklere yorum kapatma sistemi de dahil. Bunun dışında yorum özellikleri için canlı yayın kısmında kullanılabilecek olan başka ayrıcalıklarda var. Bunlardan biriside canlı yayın sırasında yapılan yorumlarda kelime filtreleme özelliği. Bilindiği gibi Instagram kullanıcıların olumsuz yorumlardan kurtulması için sadece yorum kapama özelliğini devreye sokmadı. Bununla beraber Instagram yorumlarında sadece belli başlı kelimeleri filtreleme gibi ayrıcalıklarda kullanılıyor.

Yani bir yorum içerisinde kullanıcıların hangi kelimeleri kullanıp kullanamayacağına paylaşımlarınıza nasıl yorumlar gelip gelmeyeceğine de haliyle karar verebiliyorsunuz. Aynı yorum kelime filtreleme özelliği Instagram canlı yayınlarında yer alan yorumlar içinde kullanılıyor. Yorumlar için yaptığınız tercihler aynı şekilde canlı yayın sisteminde de geçerli. Mesela siz bir kelimeyi paylaşımlarınıza gelen yorumlar için engellediniz ve yorumlarda bu kelimeler kullanılamıyor.

Bu durum aynen canlı yayın özelliği içinde geçerli. Instagram’da seçtiğiniz yorum kelime filtreleri canlı yayın yorumları olsa da aynı şekilde bu yorumlarda da yine kelime filtreleme özellikleri geçerli oluyor. Kullanıcıların ekstra bir ayarlama yapmasına da gerek kalmıyor.

 

Canlı Yayında Beğenilen Yorumları Öne Çıkarma

Instagram’ın yeni kullanıma açtığı canlı yayın özelliğinde kullanıcılara yorum kısmında sunulan tek ayrıcalıklar yorum kapama ya da yorum filtreleme özellikleri değil. Bunun dışında Instagram yorumlarını öne çıkarma gibi işlemlerde kullanabiliyorsunuz. Bunun için canlı yayın sırasında yapılan yorumların üzerine gelmeniz gerekiyor. Daha sonra canlı yayında öne çıkarmak istediğiniz yorumu seçmeniz gerekiyor.

Ardından yoruma bir süre basılı tutmanız durumunda seçtiğiniz yorum öne çıkan yorumlar arasında yer almış oluyor. Bunun için ekstra bir sistem kullanmanıza da gerek kalmıyor. Tüm bu sistemlerle beraber canlı yayın özelliği için genel olarak yorum ayarlarının birebir şekilde Instagram paylaşım yorumları ile aynı özellikleri taşıdığını söylemek yanlış olmaz.

Tüm bu özellikleri ile beraber Instagram canlı yayın özelliği yorum sistemi konusunda da uygulamanın başarılı bir bölümü olarak öne çıkacak gibi. Zaten yayınlandığı ilk günden bu yana canlı yayın özelliğinin epey bir kullanılmaya başladığını da söylemek gerekiyor. Tüm bunlarla beraber bundan sonra Instagram’ın canlı yayın özelliği için daha ne gibi yenilikler sunacağı da merak konusu oldu. Zira Instagram henüz bu konuda bir açıklama yapmadı.

iPhone 7 Serisi İçin Özel Instagram Güncellemesi Android’e Gelecek Mi?

Posted by | Genel, Instagram Global, Instagram Haber, Instagram'ın Püf Noktaları

Apple son amiral gemisi modeli olan akıllı telefonu iPhone 7 serisinde kamera özelliklerine bir hayli önem vermişti. Telefonların sistemsel özelliklerine tasarımsal özelliklerinden daha çok önem veren ve bir nevi iPhone 7 serisini biraz daha performans cihazları olarak piyasaya süren Apple’ın yeni seri akıllı telefonlarında yer verdiği tüm bu özellikler ise hem iPhone 7 Plus modelinin hem de iPhone 7 modeli akıllı telefonların geçen senenin en iyi akıllı telefonları içerisinde yer almasını da sağlamıştı.

Genel performans derecelendirmesinde en başarılı modeller arasında gösterilen yeni seri akıllı telefonların bunun dışında kamera özellikleri konusunda da öne çıkan modellerden olduğu da açıklanmıştı. Akıllı telefon alanında kamera konusunda en iyi markalardan biri olduğu bilinen Apple’ın ilk kez çift kamera kullanımı da yaptığı seri haliyle markanın en iyi kamera değerlerine sahip olan telefonlarının piyasaya sürülmüş olduğunu da kanıtlamıştı.

Portre Modu Ve Ekstra Kamera Teknolojileri

Sadece sistemsel olarak değil Apple’ın yeni seride kullandığı teknolojilerde telefonları bir adım öne taşımayı başardı. Bu noktada yine kamera konusunda gelecek olursak özellikle iPhone 7 Plus modelinde kamera teknolojileri konusunda birçok farklı sisteme yer verildi. Apple’ın yer verdiği teknolojiler arasında en çok dikkat çekeni ise Portre modu ve Wide colar teknolojileri olmuştu.

Her iki mod sayesinde de telefonların kameraları çok daha işlevsel hale gelmişti. Özellikle Portre modu sayesinde neredeyse tablo gibi fotoğraflar çekilebilir hale geldi. Son olarak da kameraların renk değerlerini arttıracak olan yeni güncelleme ile beraber artık iPhone 7 serisi kameraları çok daha kaliteli görseller çekebilen akıllı telefonlar olarak öne çıkmaya başladı.

Instagram iPhone 7

Apple’ın iPhone 7 serisinde bu derece yüksek kamera özellikleri kullanılması ve söz konusu olan özelliğin görsellerle alakalı olması tabi ki Instagram’ı da harekete geçirdi. Daha öncede Instagram ile Apple arasında yapılan birçok ortak çalışma iPhone 7 serisi kameralarına özel olarak da yapılmıştı. Instagram tüm bu kamera teknolojileri konusunda iPhone 7 kullanıcılarının Instagram üzerinden de tüm kamera özelliklerini kullanabilmeleri için yeni bir güncelleme yayınlamıştı. Instagram tarafından yayınlanan yeni güncelleme sayesinde artık hem daha canlı renk değerlerine sahip fotoğrafları Instagarm’da desteklemeye başladı.

Bunun dışında Apple’ın kamera teknolojileri içerisinde öne çıkan Live Photos özelliği de yeni güncellemede Instagram’ın gündemine alındı. Instagram tarafından yayınlanan güncellemede artık iPhone telefonları ile oluşturulan Live Photos resimlerinin doğrudan Instagram GIF paylaşımları gibi Boomerang üzerinden paylaşılabileceği de belirtilmişti. Bunun yanında ekstra renk desteği de iPhone 7 serisi için Instagram çok daha yüksek özellikli bir uygulama haline geldi. iPhone serisine özel olarak yayınlanan bu güncellemeden sonra ise söz konusu güncellemenin Android işletim sistemleri için de gelip gelmeyeceği konuşulmaya başlandı.

Instagram iPhone

Android Akıllı Telefonlar İçin Benzeri Bir Güncelleme Gelir Mi?

Aslında sadece iPhone 7 serisine özel bir güncellemeymiş gibi gözüken mini güncelleme bir nevi görselliği daha yüksek düzeye taşıyan bir güncelleme olmuştu. Bir yandan Instagram Apple ortaklığını bir yandan da Apple’ın iPhone 7 kameralarının öne çıkarılmasını sağlayan güncellemenin Android işletim sistemi akıllı telefonlara gelip gelmeyeceği ise merak konusu oldu.

Zira Android işletim sistemini kullanan ve kamera özellikleri çok yüksek olan akıllı telefon modellerini de görmeye başladı. Samsung Galaxy S7 Edge, Google Pixel XL gibi serilerde de kamera konusunda Apple’ın teknolojilerine benzer teknolojiler kullanılması Instagram’ın Android işletim sistemleri içinde benzeri bir güncelleme yayınlayabileceğini gösteriyor.

Fakat Instagram henüz Android işletim sistemi için böyle bir güncelleme yayınlamadı. Bununla beraber yeni resim modlarının bulunduğu yeni güncellemelerinde Android işletim sistemleri dahil olmak üzere yayınlanabileceği de belirtiliyor. Bu durumda da aslında Instagram’ın yine fotoğrafların görüntü kalitesini artıracak yeni güncellemeler yapacağını söylemek mümkün. Fakat bundan sonra Apple’ın akıllı telefonları için yeni Instagram özel güncellemeleri gelir mi işte orası merak konusu.

Instagram Direkt Mesaj Üzerinden Gelen Video Kaydedilebilir Mi?

Posted by | Genel, Instagram Destek

instagram-direkt-mesaj-uzerinden-gelen-video

Instagram DM açık ara sık kullanılan konuşma platformlarından birisi haline dönüştü. Günümüzde sosyal ağların en büyük avantajı insanlarla müzik, fotoğraf ve video paylaşımını mümkün kılmasıdır. Peki Instagram’dan direkt mesaj olarak aldığınız videoyu indirmek isterseniz bunu başarabilir misiniz?

Bu ilk bakışta pek mümkün değil gibi görünse de zor bir eylem olarak nitelendirilmemelidir. Çünkü zaten Android cihazlar her izlediğiniz ya da görüntülediğiniz görseli önbelleğe kopyalıyor. Sizin tek yapmanız gereken şey ise bunu önbellekten alarak harici bir kısma aktarmak. Sonrasında DM ile gelen videoyu istediğiniz an istediğiniz yerden izleyebilirsiniz.

Aslında Android içerisinde Cache klasörleri bu işlem için dosya yöneticisinden doğrudan kullanılabilir. Fakat bunu dışarı aktarmak için daha kolay bir yol olduğu için uygulama kullanımını tercih edeceğiz. Aynı zamanda iOS işletim sistemi kullanan iPhone ve iPad cihazları maalesef önbelleğe erişim hakkı sunmuyor. Bu yüzden profilinizi Android cihazda açtıktan sonra bu işlemi yapmanız size videoları indirme şansı tanıyacaktır.

Instagram DM Videoları Nasıl İndirilir?

Instagram DM videolarını indirmek için kullanacağımız uygulama ücretsiz olan ES File Manager. Aynı zamanda ES Dosya Yöneticisi olarak karşınıza çıkabilecek Türkçe sürümüyle kullanabildiğinizi belirtelim. Uygulamanın kullanımına geldiğimizde şu adımları izlemeniz yeterli olacaktır.

 • Instagram hesabınız açıkken DM olarak gelen videoyu açıp izlemeniz gerektiğini unutmayın. Bu şekilde Cache dosyalarının içerisine önbelleğe alınarak video dosyası kopyalanmış olur.
 • Google Play Store haricinde hiçbir kaynaktan ES Dosya Yöneticisi indirmeyin.
 • İndirme işlemini tamamladıktan sonra kurulumun bitmesini bekleyip uygulamayı başlatın.
 • Uygulama üzerinden SD kartı seçmenize gerek yok. Çünkü Andorid işletim sistemi telefonunuzun kendi hafızasında yer almaktadır. Doğal olarak bizde bu önbelleğe ihtiyaç duyuyoruz.
 • Dahili hafızayı seçtikten sonra klasörler şeklinde devam edeceğiz.
 • Android -> Data -> com.instagram.android -> Cache -> Video
 • Bu adımları takip ettiğimizde Cache klasörünün içerisinde yer alan Video önbellek klasörüne ulaşmış oluyoruz.
 • Birçok ismi karışık tanımlanmayan dosyayla karşılaştığımız klasörde sıralama türünü değiştirerek işe başlayalım.
 • Tarihe göre sıralamayı seçerek en son izlediğiniz videoları ilk sırada çıkmasını sağlayınız.
 • İlk sırada bulunan dosyayı dilerseniz doğrudan yeniden adlandır deyip ‘videoismi.mp4’ olarak yeniden kaydedip izleyebilirsiniz.
 • ES Dosya yöneticisi ile videoyu seçip mail adresinize atıp, sonrasında indirme işlemini yapmanız yine mümkün.
 • Instagram DM videolarını indirmek bu adımlarla mümkün.

 

Instagram Şifresini ve Mail Adresini Bilmeden Şifre Sıfırlamak Mümkün Mü?

Posted by | Genel, Instagram Destek

instagram-sifresini-ve-mail-adresini-bilmeden

Instagram şifresini sıfırlamak aslında olabildiğince kolaydır. Bunun için Instagram giriş seçenekleri arasında bulunan farklı alternatifleri kullanabiliyorsunuz. Örneğin mail ile kayıtlarda mail adresiniz ve şifrenizle giriş işlemini yapabiliyor, aynı şekilde mail adresiniz üzerinden şifrenizi sıfırlama talebinizi iletebiliyorsunuz. Fakat günümüzde yaşanan en büyük sorunu Instagram şifresini sıfırlamak için mail adresini hatırlamayanlar yaşıyor.

Eğer giriş yapmak için kullandığınız mail adresinize erişiminiz yoksa bu sizin için büyük bir problem olabilir. Yine de bunun için çözüm yollarına başvurabilirsiniz.

 • Senkronizasyonu Yapılmış Facebook Hesabı

Eğer Instagram ile Facebook senkronizasyonunuzu yaptıysanız bu şekilde diğer hesabınızla erişim sağlamanız, şifrenizi kontrol etmeniz ve değiştirmeniz mümkündür.

 • SMS

Birçok sosyal ağda olduğu gibi bilgilerinize cep telefonu numaranızı kaydedip, ücretsiz olarak SMS onayına sunma şansına sahipsiniz. Instagram SMS ile şifre değişimini yalnızca sizin gerçek kullanıcı olup olmadığınız minvalinde dikkate alır. Gelen onay koduyla şifre işlemlerinizi gerçekleştirirsiniz.

 • Instagram Destek Sayfası

Uzun süredir kullanmadığınız ya da bir şekilde unuttuğunuz Instagram hesabınıza mail adresinizi hatırlamadığınız için giriş yapamıyor olabilirsiniz. Buna SMS onayınızın olmaması ve Facebook senkronizasyonu yapmamanız eklenebilir. Bu durumda yardım sayfasından Instagram yetkilileriyle iletişime geçip bir şifre talebinde bulunabilirsiniz. Hesabın gerçek sahibi olduğunuz konusunda verdiğiniz yanıtlar tatmin edici olursa hesabınıza erişim hakkı kazanabilirsiniz.

Instagram Destek Üzerinden Şifre Sıfırlarken Belge İsteniyor Mu?

Instagram destek sayfasına ulaşarak şifre sıfırlamak için Instagram Help Desk kısmından blog gibi açılan yardım sekmesine geçmelisiniz. Bu bölümde size hesabınızla ilgili bazı ayrıntılar sorularak bilgilerin ne kadar tutarlı olduğuna bakılacaktır. Ancak bu bilgilerle şifre değiştirmeniz mümkün değil. Bilgilerin doğruluğunun ardından ise yeni bir mail adresi onaylamanız istenecek.

Ardından mail kutunuza Instagram tarafından gönderilecek yönergeler aracılığıyla yine size yöneltilen sorulara yanıt beklenmektedir. Paylaşımlarınıza, DM mesaj örneklerinize, aklınıza gelebilecek bu gibi hesap içi detaylara yönelik kısımları atlamadan yazmalısınız. Gerek görüldüğü takdirde isminize, fotoğrafınıza ya da benzeri bir detaya ihtiyaç duyarak Instagram belge talebinde bulunabilir. Bu şekilde sizi doğruladıktan sonra ise tekrardan bir mail ile iletişim bilgilerinizi ve şifrenizi sıfırlama şansı tanınmaktadır.

 

Instagram Beğenisi Satın Almadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Posted by | Genel, Instagram Destek

instagram-begenisi-satin-almadan-once

Türkiye’de en çok tercih edilen sosyal ağlardan birisi olan Instagram global çapta 600 milyonu geçen üye sayısıyla emin adımlarla ilerliyor. Ancak şunu söylemeden geçmeyelim ki her sene sektör daha fazla kızışıyor. Örneğin geçtiğimiz seneye nazaran çok daha fazla aktif Instagram hesabı kullanıma geçti. Fenomen sayısının aynı oranda artış göstermesi, mobil reklamcılık girişimleri, eğlence sektörüne katkı ve kişisel hesaplarda yükseliş başarılı bir ivme kazandırdı. Peki tüm bu takipçiler, beğeniler, yorumlar tamamıyla doğal mı?

Bunu elbette anlamamızın mümkün olmadığını sizde tahmin edebiliyorsunuzdur. Çünkü artık Instagram beğeni satışı ya da Instagram takipçi satışı mümkün hale geldi. Hiçbir hesabın doğal ya da dışarıdan katkıyla takipçi sahibi olduğunu anlamamıza imkân yok. Aynı şekilde yorumlar ve beğeniler buna dahil. Yine de Instagram beğenisi satın alırken dikkat edilmesi gereken hususlar net bir biçimde karşımıza çıkabiliyor.

Çünkü gerçekten sektör yapısında bulunan kurumsal şirketler Instagram hesap geliştirmesi için ilgili bir portföy sunabiliyorlar. Bunu dolandırıcılık temeline indiren kişisel hizmet formlarına ulaşmak ise çok daha kolay oluyor.

 • Instagram takipçi satın alma işlemini yapacağınız kişi veya kurumun güvenilirliği çok önemlidir. Burada kurumsal bir adresi, telefonu ya da bilinirliği olan platformlara itibar etmeniz ilk sırada geliyor.
 • Eğer telefonla destek hizmeti, satış sonrası müşteri hizmetleri gibi hizmetler sunulmuyorsa bu sizin için bir dezavantajdır.
 • Kaçamak cevaplarla birleşen piyasanın altında uygun fiyatlar dolandırıcıların en çok kullandığı taktiktir.
 • Olası bir dolandırılma durumunda ulaşabileceğiniz adreslerin mail adresi dışında telefon numarası ya da fiziksel adres olmasına dikkat edin. Bir mail hesabını açarken hiçbir kimlik detayı girmeye gerek olmadığından elinize hiçbir somut bilgi geçmeyecektir.
 • Sektörde ismini duyuran, kullanıcı deneyimlerini bağımsız mecralardan, sözlüklerden ve sosyal medyadan okuyabildiğiniz sosyal medya uzmanlarına başvurmalısınız.
 • Konuşulduğu gibi Türk takipçi, anlık beğeni ya da Türkçe yorum aldığınıza dikkat ediniz. Birçok Instagram beğeni satışı yapan site bot kullanarak yabancı hesaplardan inaktif yorumlar ya da beğeniler sunabilmektedir.
 • Fiyat endeksinin piyasa ortalamasında olması, yüksek olması ya da düşük olması bu tip sitelerin güvenilirliğinde belirleyici etken değildir.

Tüm bu maddeleri göz önünde bulundurarak dikkatli davranırsanız Instagram beğenisi satın almak adına sağlıklı bir işlem yapabilirsiniz.