iPhone-Instagram

iPhone 7 Serisi İçin Özel Instagram Güncellemesi Android’e Gelecek Mi?

Posted by | Genel, Instagram Global, Instagram Haber, Instagram'ın Püf Noktaları

Apple son amiral gemisi modeli olan akıllı telefonu iPhone 7 serisinde kamera özelliklerine bir hayli önem vermişti. Telefonların sistemsel özelliklerine tasarımsal özelliklerinden daha çok önem veren ve bir nevi iPhone 7 serisini biraz daha performans cihazları olarak piyasaya süren Apple’ın yeni seri akıllı telefonlarında yer verdiği tüm bu özellikler ise hem iPhone 7 Plus modelinin hem de iPhone 7 modeli akıllı telefonların geçen senenin en iyi akıllı telefonları içerisinde yer almasını da sağlamıştı.

Genel performans derecelendirmesinde en başarılı modeller arasında gösterilen yeni seri akıllı telefonların bunun dışında kamera özellikleri konusunda da öne çıkan modellerden olduğu da açıklanmıştı. Akıllı telefon alanında kamera konusunda en iyi markalardan biri olduğu bilinen Apple’ın ilk kez çift kamera kullanımı da yaptığı seri haliyle markanın en iyi kamera değerlerine sahip olan telefonlarının piyasaya sürülmüş olduğunu da kanıtlamıştı.

Portre Modu Ve Ekstra Kamera Teknolojileri

Sadece sistemsel olarak değil Apple’ın yeni seride kullandığı teknolojilerde telefonları bir adım öne taşımayı başardı. Bu noktada yine kamera konusunda gelecek olursak özellikle iPhone 7 Plus modelinde kamera teknolojileri konusunda birçok farklı sisteme yer verildi. Apple’ın yer verdiği teknolojiler arasında en çok dikkat çekeni ise Portre modu ve Wide colar teknolojileri olmuştu.

Her iki mod sayesinde de telefonların kameraları çok daha işlevsel hale gelmişti. Özellikle Portre modu sayesinde neredeyse tablo gibi fotoğraflar çekilebilir hale geldi. Son olarak da kameraların renk değerlerini arttıracak olan yeni güncelleme ile beraber artık iPhone 7 serisi kameraları çok daha kaliteli görseller çekebilen akıllı telefonlar olarak öne çıkmaya başladı.

Instagram iPhone 7

Apple’ın iPhone 7 serisinde bu derece yüksek kamera özellikleri kullanılması ve söz konusu olan özelliğin görsellerle alakalı olması tabi ki Instagram’ı da harekete geçirdi. Daha öncede Instagram ile Apple arasında yapılan birçok ortak çalışma iPhone 7 serisi kameralarına özel olarak da yapılmıştı. Instagram tüm bu kamera teknolojileri konusunda iPhone 7 kullanıcılarının Instagram üzerinden de tüm kamera özelliklerini kullanabilmeleri için yeni bir güncelleme yayınlamıştı. Instagram tarafından yayınlanan yeni güncelleme sayesinde artık hem daha canlı renk değerlerine sahip fotoğrafları Instagarm’da desteklemeye başladı.

Bunun dışında Apple’ın kamera teknolojileri içerisinde öne çıkan Live Photos özelliği de yeni güncellemede Instagram’ın gündemine alındı. Instagram tarafından yayınlanan güncellemede artık iPhone telefonları ile oluşturulan Live Photos resimlerinin doğrudan Instagram GIF paylaşımları gibi Boomerang üzerinden paylaşılabileceği de belirtilmişti. Bunun yanında ekstra renk desteği de iPhone 7 serisi için Instagram çok daha yüksek özellikli bir uygulama haline geldi. iPhone serisine özel olarak yayınlanan bu güncellemeden sonra ise söz konusu güncellemenin Android işletim sistemleri için de gelip gelmeyeceği konuşulmaya başlandı.

Instagram iPhone

Android Akıllı Telefonlar İçin Benzeri Bir Güncelleme Gelir Mi?

Aslında sadece iPhone 7 serisine özel bir güncellemeymiş gibi gözüken mini güncelleme bir nevi görselliği daha yüksek düzeye taşıyan bir güncelleme olmuştu. Bir yandan Instagram Apple ortaklığını bir yandan da Apple’ın iPhone 7 kameralarının öne çıkarılmasını sağlayan güncellemenin Android işletim sistemi akıllı telefonlara gelip gelmeyeceği ise merak konusu oldu.

Zira Android işletim sistemini kullanan ve kamera özellikleri çok yüksek olan akıllı telefon modellerini de görmeye başladı. Samsung Galaxy S7 Edge, Google Pixel XL gibi serilerde de kamera konusunda Apple’ın teknolojilerine benzer teknolojiler kullanılması Instagram’ın Android işletim sistemleri içinde benzeri bir güncelleme yayınlayabileceğini gösteriyor.

Fakat Instagram henüz Android işletim sistemi için böyle bir güncelleme yayınlamadı. Bununla beraber yeni resim modlarının bulunduğu yeni güncellemelerinde Android işletim sistemleri dahil olmak üzere yayınlanabileceği de belirtiliyor. Bu durumda da aslında Instagram’ın yine fotoğrafların görüntü kalitesini artıracak yeni güncellemeler yapacağını söylemek mümkün. Fakat bundan sonra Apple’ın akıllı telefonları için yeni Instagram özel güncellemeleri gelir mi işte orası merak konusu.

instagram-direkt-mesaj-uzerinden-gelen-video

Instagram Direkt Mesaj Üzerinden Gelen Video Kaydedilebilir Mi?

Posted by | Genel, Instagram Destek

instagram-direkt-mesaj-uzerinden-gelen-video

Instagram DM açık ara sık kullanılan konuşma platformlarından birisi haline dönüştü. Günümüzde sosyal ağların en büyük avantajı insanlarla müzik, fotoğraf ve video paylaşımını mümkün kılmasıdır. Peki Instagram’dan direkt mesaj olarak aldığınız videoyu indirmek isterseniz bunu başarabilir misiniz?

Bu ilk bakışta pek mümkün değil gibi görünse de zor bir eylem olarak nitelendirilmemelidir. Çünkü zaten Android cihazlar her izlediğiniz ya da görüntülediğiniz görseli önbelleğe kopyalıyor. Sizin tek yapmanız gereken şey ise bunu önbellekten alarak harici bir kısma aktarmak. Sonrasında DM ile gelen videoyu istediğiniz an istediğiniz yerden izleyebilirsiniz.

Aslında Android içerisinde Cache klasörleri bu işlem için dosya yöneticisinden doğrudan kullanılabilir. Fakat bunu dışarı aktarmak için daha kolay bir yol olduğu için uygulama kullanımını tercih edeceğiz. Aynı zamanda iOS işletim sistemi kullanan iPhone ve iPad cihazları maalesef önbelleğe erişim hakkı sunmuyor. Bu yüzden profilinizi Android cihazda açtıktan sonra bu işlemi yapmanız size videoları indirme şansı tanıyacaktır.

Instagram DM Videoları Nasıl İndirilir?

Instagram DM videolarını indirmek için kullanacağımız uygulama ücretsiz olan ES File Manager. Aynı zamanda ES Dosya Yöneticisi olarak karşınıza çıkabilecek Türkçe sürümüyle kullanabildiğinizi belirtelim. Uygulamanın kullanımına geldiğimizde şu adımları izlemeniz yeterli olacaktır.

 • Instagram hesabınız açıkken DM olarak gelen videoyu açıp izlemeniz gerektiğini unutmayın. Bu şekilde Cache dosyalarının içerisine önbelleğe alınarak video dosyası kopyalanmış olur.
 • Google Play Store haricinde hiçbir kaynaktan ES Dosya Yöneticisi indirmeyin.
 • İndirme işlemini tamamladıktan sonra kurulumun bitmesini bekleyip uygulamayı başlatın.
 • Uygulama üzerinden SD kartı seçmenize gerek yok. Çünkü Andorid işletim sistemi telefonunuzun kendi hafızasında yer almaktadır. Doğal olarak bizde bu önbelleğe ihtiyaç duyuyoruz.
 • Dahili hafızayı seçtikten sonra klasörler şeklinde devam edeceğiz.
 • Android -> Data -> com.instagram.android -> Cache -> Video
 • Bu adımları takip ettiğimizde Cache klasörünün içerisinde yer alan Video önbellek klasörüne ulaşmış oluyoruz.
 • Birçok ismi karışık tanımlanmayan dosyayla karşılaştığımız klasörde sıralama türünü değiştirerek işe başlayalım.
 • Tarihe göre sıralamayı seçerek en son izlediğiniz videoları ilk sırada çıkmasını sağlayınız.
 • İlk sırada bulunan dosyayı dilerseniz doğrudan yeniden adlandır deyip ‘videoismi.mp4’ olarak yeniden kaydedip izleyebilirsiniz.
 • ES Dosya yöneticisi ile videoyu seçip mail adresinize atıp, sonrasında indirme işlemini yapmanız yine mümkün.
 • Instagram DM videolarını indirmek bu adımlarla mümkün.

 

instagram-sifresini-ve-mail-adresini-bilmeden

Instagram Şifresini ve Mail Adresini Bilmeden Şifre Sıfırlamak Mümkün Mü?

Posted by | Genel, Instagram Destek

instagram-sifresini-ve-mail-adresini-bilmeden

Instagram şifresini sıfırlamak aslında olabildiğince kolaydır. Bunun için Instagram giriş seçenekleri arasında bulunan farklı alternatifleri kullanabiliyorsunuz. Örneğin mail ile kayıtlarda mail adresiniz ve şifrenizle giriş işlemini yapabiliyor, aynı şekilde mail adresiniz üzerinden şifrenizi sıfırlama talebinizi iletebiliyorsunuz. Fakat günümüzde yaşanan en büyük sorunu Instagram şifresini sıfırlamak için mail adresini hatırlamayanlar yaşıyor.

Eğer giriş yapmak için kullandığınız mail adresinize erişiminiz yoksa bu sizin için büyük bir problem olabilir. Yine de bunun için çözüm yollarına başvurabilirsiniz.

 • Senkronizasyonu Yapılmış Facebook Hesabı

Eğer Instagram ile Facebook senkronizasyonunuzu yaptıysanız bu şekilde diğer hesabınızla erişim sağlamanız, şifrenizi kontrol etmeniz ve değiştirmeniz mümkündür.

 • SMS

Birçok sosyal ağda olduğu gibi bilgilerinize cep telefonu numaranızı kaydedip, ücretsiz olarak SMS onayına sunma şansına sahipsiniz. Instagram SMS ile şifre değişimini yalnızca sizin gerçek kullanıcı olup olmadığınız minvalinde dikkate alır. Gelen onay koduyla şifre işlemlerinizi gerçekleştirirsiniz.

 • Instagram Destek Sayfası

Uzun süredir kullanmadığınız ya da bir şekilde unuttuğunuz Instagram hesabınıza mail adresinizi hatırlamadığınız için giriş yapamıyor olabilirsiniz. Buna SMS onayınızın olmaması ve Facebook senkronizasyonu yapmamanız eklenebilir. Bu durumda yardım sayfasından Instagram yetkilileriyle iletişime geçip bir şifre talebinde bulunabilirsiniz. Hesabın gerçek sahibi olduğunuz konusunda verdiğiniz yanıtlar tatmin edici olursa hesabınıza erişim hakkı kazanabilirsiniz.

Instagram Destek Üzerinden Şifre Sıfırlarken Belge İsteniyor Mu?

Instagram destek sayfasına ulaşarak şifre sıfırlamak için Instagram Help Desk kısmından blog gibi açılan yardım sekmesine geçmelisiniz. Bu bölümde size hesabınızla ilgili bazı ayrıntılar sorularak bilgilerin ne kadar tutarlı olduğuna bakılacaktır. Ancak bu bilgilerle şifre değiştirmeniz mümkün değil. Bilgilerin doğruluğunun ardından ise yeni bir mail adresi onaylamanız istenecek.

Ardından mail kutunuza Instagram tarafından gönderilecek yönergeler aracılığıyla yine size yöneltilen sorulara yanıt beklenmektedir. Paylaşımlarınıza, DM mesaj örneklerinize, aklınıza gelebilecek bu gibi hesap içi detaylara yönelik kısımları atlamadan yazmalısınız. Gerek görüldüğü takdirde isminize, fotoğrafınıza ya da benzeri bir detaya ihtiyaç duyarak Instagram belge talebinde bulunabilir. Bu şekilde sizi doğruladıktan sonra ise tekrardan bir mail ile iletişim bilgilerinizi ve şifrenizi sıfırlama şansı tanınmaktadır.

 

instagram-begenisi-satin-almadan-once

Instagram Beğenisi Satın Almadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Posted by | Genel, Instagram Destek

instagram-begenisi-satin-almadan-once

Türkiye’de en çok tercih edilen sosyal ağlardan birisi olan Instagram global çapta 600 milyonu geçen üye sayısıyla emin adımlarla ilerliyor. Ancak şunu söylemeden geçmeyelim ki her sene sektör daha fazla kızışıyor. Örneğin geçtiğimiz seneye nazaran çok daha fazla aktif Instagram hesabı kullanıma geçti. Fenomen sayısının aynı oranda artış göstermesi, mobil reklamcılık girişimleri, eğlence sektörüne katkı ve kişisel hesaplarda yükseliş başarılı bir ivme kazandırdı. Peki tüm bu takipçiler, beğeniler, yorumlar tamamıyla doğal mı?

Bunu elbette anlamamızın mümkün olmadığını sizde tahmin edebiliyorsunuzdur. Çünkü artık Instagram beğeni satışı ya da Instagram takipçi satışı mümkün hale geldi. Hiçbir hesabın doğal ya da dışarıdan katkıyla takipçi sahibi olduğunu anlamamıza imkân yok. Aynı şekilde yorumlar ve beğeniler buna dahil. Yine de Instagram beğenisi satın alırken dikkat edilmesi gereken hususlar net bir biçimde karşımıza çıkabiliyor.

Çünkü gerçekten sektör yapısında bulunan kurumsal şirketler Instagram hesap geliştirmesi için ilgili bir portföy sunabiliyorlar. Bunu dolandırıcılık temeline indiren kişisel hizmet formlarına ulaşmak ise çok daha kolay oluyor.

 • Instagram takipçi satın alma işlemini yapacağınız kişi veya kurumun güvenilirliği çok önemlidir. Burada kurumsal bir adresi, telefonu ya da bilinirliği olan platformlara itibar etmeniz ilk sırada geliyor.
 • Eğer telefonla destek hizmeti, satış sonrası müşteri hizmetleri gibi hizmetler sunulmuyorsa bu sizin için bir dezavantajdır.
 • Kaçamak cevaplarla birleşen piyasanın altında uygun fiyatlar dolandırıcıların en çok kullandığı taktiktir.
 • Olası bir dolandırılma durumunda ulaşabileceğiniz adreslerin mail adresi dışında telefon numarası ya da fiziksel adres olmasına dikkat edin. Bir mail hesabını açarken hiçbir kimlik detayı girmeye gerek olmadığından elinize hiçbir somut bilgi geçmeyecektir.
 • Sektörde ismini duyuran, kullanıcı deneyimlerini bağımsız mecralardan, sözlüklerden ve sosyal medyadan okuyabildiğiniz sosyal medya uzmanlarına başvurmalısınız.
 • Konuşulduğu gibi Türk takipçi, anlık beğeni ya da Türkçe yorum aldığınıza dikkat ediniz. Birçok Instagram beğeni satışı yapan site bot kullanarak yabancı hesaplardan inaktif yorumlar ya da beğeniler sunabilmektedir.
 • Fiyat endeksinin piyasa ortalamasında olması, yüksek olması ya da düşük olması bu tip sitelerin güvenilirliğinde belirleyici etken değildir.

Tüm bu maddeleri göz önünde bulundurarak dikkatli davranırsanız Instagram beğenisi satın almak adına sağlıklı bir işlem yapabilirsiniz.

instagram-hikayeler

Instagram Beğeni Toplayacak Hikayeler Oluşturmak İçin Yeni Tüyolar

Posted by | Genel, Instagram 101, Instagram Global, Instagram Takipçi Arttırma, Instagram'ın Püf Noktaları

Instagram’ın 2016 yılında en çok konuşulan özelliği resimlerin hikayesi özelliği olmuştu. Aslında özelliğin bu kadar çok konuşuluyor olmasının da birçok nedeni var. İlk nedeni ise söz konusu güncellemenin Snapchat uygulamasından alınmış olması. Sadece Instagram değil uzun süredir kullanılan Snapchat uygulamasında da benzer bir sistemin kullanılması Instagram’ın eleştiriler almasına neden olmuştu.

Fakat ilk etapta eleştiriler alsa da söz konusu güncellemeden sonra Instagram’ın en çok kullanılan sistemlerinden biri olmaya başlamıştı. Hatta açıklanan kullanım verilerinde de 100 binin üzerinden günlük trafik aldığı belirtilen özellik artık kesin olarak kullanılmaya başlanmasıyla beraber sürekli yeni özellik için güncellemeler yayınlandığını da gördük.

Hatta öyle ki söz konusu güncellemelerle beraber artık özellik Snapcaht’in bile önüne geçti. Instagram’ın söz konusu özelliğinin bu kadar ön plana çıkması ve sürekli yeni güncellemeler almasının hemen ardından ise söz konusu özelliğin tam olarak nasıl kullanıldığı ve yeni özelliklerin kullanıma nasıl etki etmeye başladığı da merak edilir oldu. Peki yeni tüm özellikleri ile beraber hem daha etkili hem de daha fazla ilgi çeken paylaşımlar nasıl yapılır? Instagram hikayeler paylaşımları için yeni püf noktalar neler? Tüm detaylarıyla bakalım.

Öncelikle Instagram hikayeleri Oluşturma

İlk olarak Instagram hikayelerinin nasıl oluşturulduğuna bakalım. Bu işlem için yapmanız gerekenler oldukça basit.

 • Tek yapmanız gereken Instagram sayfanıza girip buradan + simgesine basarak hikayeler bölümünü açmak.
 • Ardından ise hikayeler bölümünde resimler çekerek paylaşımlarınızı düzenleyip yayınlayabiliyorsunuz.

Instagram hikayeler

İlk Püf Nokta Snapchat Hikayelerini Instagram’da Paylaşma

Resimlerin hikayesi özelliği yazımızda da dediğimiz gibi ilk olarak Snapchat uygulamasından kullanılan bir sistem olarak dikkat çekmekte. Söz konusu sistem fakat kısa süre içerisinde Instagram’da kullanıcı sayılarından mı bilinmez ama daha fazla dikkat çekmeye başladı. 600 milyon kullanıcının bulunduğu bir uygulamada haliyle resimlerin hikayesi özelliği daha çok beğeni ve daha fazla kullanıcı çekmekte.

Bu nedenle Snapchat üzerinden yayınladığınız paylaşımları Instagram hikayeler bölümünde paylaşmak isteyebilirsiniz. İlk olarak yapmanız gereken Snapchat uygulamasına girmek. Ardından hesabınıza girip buradan hikayeler paylaşımın alt kısmında yer alan indir butonunu kullanmanız gerekiyor.

 • İndir butonunu kullanarak paylaşımlarınızı film rulolarına kayıt ediyorsunuz. Film ruloları bölümde artık hikayeler paylaşımını görebiliyorsunuz.
 • Şimdi ise yapmanız gereken ise Instagram hesabınıza girmek. Instagram hesabınıza girip yukarıda bahsettiğimiz gibi resimlerin hikayesi bölümüne girmeniz gerekiyor.
 • Resimlerin hikayesi bölümüne girip buradan paylaşım yapacağınız alana yeniden gelmeniz gerekiyor. Şimdi buradan paylaşım alanına geldikten sonra ekranı hızlıca aşağı doğru kaydırmanız gerekiyor.
 • Hikayeler bölümünde ekranı hızlıca aşağı kaydırdığınızda ise galeri seçim ekranı karşınıza gelecek. Bu ekran üzerinden ise son çekilen fotoğraflar içerisinde yer alan yeni paylaşımları görüp seçebiliyorsunuz. Buradan seçim yaptığınız paylaşımlar doğrudan resimlerin hikayesi paylaşımlarını yapabiliyorsunuz. Bunun için ekstra bir sisteme ihtiyacınız yok. Fakat dikkat etmeniz gereken kuralların başında 24 saat içerisinde resimlerin kaybolduğunu unutmamak gerekiyor. Bu süreden sonra paylaşım yapmanız o hikayeler için mümkün olmuyor.

Instagram hikayeler

Hikayeler Paylaşımını Kaldırmak

Eğer paylaştığınız tüm bu hikayeler paylaşımlarını daha sonra kaldırmak istiyorsanız bunun için Instagram paylaşımları silme imkanı da sunuyor. Instagram hikayeler paylaşımını kaldırmak için ise yapmanız gereken işlem oldukça basit. Öncelikle Instagram resimlerin hikayesi paylaşımları üzerine gelmeniz gerekiyor.

Instagram resimlerin hikayesi paylaşımlarınızı açtıktan sonra paylaşımların sağ alt kısmında yer alan 3 nokta kısmına basmanız gerekecek. 3 nokta kısmına tıkladıktan sonra karşınıza yeni bir ekran gelecek. Karşınıza gelecek olan bu ekran üzerinden ise “hikayeler sil” seçeneğini kullanarak anında paylaşımlarınızı silebilirsiniz. Bunun için ekstra 24 saat beklemek ve resimlerin hikayesi paylaşımının kendi kendine kalkmasını beklemeye de gerek yok.

Instagram hikayeler

Boomerang Ve Hyperlapse Kullanımı

Instagram hikayeler paylaşımına gelen son güncellemelerden sonra artık Instagram’ın bu bölümünde belli oranda GIF paylaşımları da mümkün hale geldi. Instagram paylaşımlarında GIF kullanmak için ise Instagram yine var olan sistemlerini güncellemiş oldu. Bununla beraber Boomerang ve Hyperlapse filtreleri ile oluşturup kaydettiğiniz videoları da daha sonra hikayeler bölümünde kullanabiliyorsunuz.

Bunun için yapmanız gereken hikayeler bölümüne girmek ve paylaşım alanına girmek Paylaşım alanına girdikten sonra ise yine hızlı bir şekilde aşağı doğru ekranı çekmeniz gerekiyor. Ekranı aşağı doğru çektiğinizde karşınıza yine resim yükleme ekranı gelecektir. Bu ekran üzerinden galeri resimlerinizi seçmeniz mümkün. Bunun dışında Hyperlapse uygulamasının da hikayeler bölümünde kullanabiliyorsunuz.

Hikayeler İçerisinde Boomerang Kullanımı Yapmak

Resimlerin hikayesi için belirtiğimiz güncellemeden sonra artık Boomerang sistemi doğrudan Instagram hikayeler bölümünde de kullanımı yapabiliyorsunuz. Bununla beraber GIF desteğini kullanmak için tek yapmanız gereken hikayeler bölümüne girmek. Hikayeler bölümüne girdikten sonra kayıt düğmesinin hemen altında yer alan Boomerang moduna girebiliyorsunuz. Bu bölümden kısa GIF videolar oluşturup paylaş butonları da kullanmanız yeterli oluyor.

Instagram hikayeler

Eller Serbest Modu Kullanmak

Instagram’ın son günlerde yayınladığı son güncellemelerden birinde eller serbest modu kullanıcılara sunuldu. Artık kullanıcılara sunulan serbest modu ile beraber kayıt tuşuna basmadan doğrudan video çekebiliyorsunuz. Hikayeler bölümünde yer alan bu özelliği kullanmanız için tek yapmanız gereken hikayeler ayar bölümünden eller serbest seçeneğini aktif hale getirmek. Bu modu açtıktan sonra sadece bir kez video kayıt tuşuna basmanız yeterli oluyor. Bu sayede kayıt başlıyor.

Hikayeler Filtrelerini Kullanma

Bununla beraber Instagram hikayeler paylaşımında yer alan paylaşımlarınızı paylaşmadan önce filtreler uygulayabiliyorsunuz. Bu bölümde resimlerin hikayesi bölümünde kullanılabilecek 7 farklı filtre bulunuyor. Paylaşımlarınızı yapmadan önce tüm bu filtrelerle beraber paylaşımlarınızı zenginleştirebilirsiniz.

Instagram hikayeler

Çıkarmalarınızı Özelleştirebiliyorsunuz

Şimdi gelelim çıkartmalar bölümüne. Hikayeler uygulamasında yer alan çıkartma sistemlerini özelleştirebiliyorsunuz. Resimlerin hikayesi çıkartmalarınızı özelleştirmek için ise yapmanız gereken oldukça basit. Bunun için Instagram resimlerin hikayesi paylaşımlarında metin ve çizim bölümünde yer alan çıkartma düğmelerini göreceksiniz. Buradan gülen surat simgelerinden hava durumuna kadar birçok çıkartmayı kullanabiliyorsunuz. Bu noktada çıkartmalara ekstra özellikler ekleyebilir, çıkartma boyutlarını arttırabilir ve resimlere daha fazla çıkartma ekleyebiliyorsunuz.

instagram-hikayeler

Renkli Metin Ekleme Özelliği İle Daha Eğlenceli Paylaşımlar

Normalde Instagram resimlerin hikayeleri paylaşımlarında resimlere yazı eklemek istediğinizde genel varsayılan renk olarak siyah renk kullanımı yapılıyor. Fakat paylaşımları daha eğlenceli hale getirmek için Instagram artık yazılara daha fazla renk seçeneği de eklemekte.

 • Metinlere renk eklemek için ekranın sağ üst kısmında yer alan metin simgesine dokunmanız gerekiyor.
 • Buradan metinlerde kullanılabilecek olan birçok renk karşınıza geliyor.
 • Renk paneli üzerinden görmek istediğiniz rengi seçmeniz durumunda ise artık paylaşımlarınıza yer alan yazılar bu renkler ile şekilleniyor.
 • Burada önemli bir nokta var. Belki ana ekranda yeterli renk seçeneği göremeyebilirsiniz. Tüm renk seçeneklerimi görmek isterseniz ise renk paletini sola doğru hızlıca kaydırmanız yeterli olacaktır.

Ekranın Tümünü Seçilen Renk İle Kaplamak

Şimdi resimlerin hikayesi paylaşımının en çok merak edilen özelliklerinden birine geçelim. Eğer paylaşımlarınız içerisinde yer alan metin ve çizgiler için tek tek renk seçimi yapmak istemiyorsanız bu noktada deneyebileceğiniz bir püf nokta var.

 • Öncelikle yine renk paletine kadar gelmeniz gerekiyor.
 • Renk paneline geldikten sonra buradan ise bir renk seçmeniz gerekecek.
 • Bu kez seçtiğiniz rengi resmin üzerine basılı tutmanız gerekiyor. Resmin üzerine basılı tuttuğunuz renk tüm ekranı yavaş yavaş kaplamaya başlıyor. Basılı tutmaya devam ederseniz tüm ekrandaki renkler seçim renginiz olacaktır.

Instagram hikayeler

Ekranda Noktalar Yapmak

Hikayeler paylaşımlarınızda ekranınızda noktalar ve çizgiler gibi ekstra özellikler eklenebiliyor. Bunun için paylaşım sırasında çizim aracına girmeniz gerek. Çizim aracından ise ekranın üst kısmında yer alan simgeye dokunarak renginizi seçmeniz gerekiyor. Ardından ekranın sol alt kısmında yer alan üç noktaya dokunup buradan nokta ya da çizgi seçimi yapabiliyorsunuz. Ekrana kısa bir süre basarak küçük noktalar ya da çizgiler oluşturabiliyor, aynı şekilde çizgilerde oluşturabiliyorsunuz.

Ekrana ne kadar basılı tutarsanız o kadar daha büyük çizgiler ve noktaların oluşturulduğunu da belirtelim. Tasarım tamamen size kalmış durumda.

Instagram hikayeler

Paylaşımlara Düşen Baloncuklar Ekleme

Şimdide gelelim resimlerin hikayesi özeliğinin en beğenilen sistemlerinden birine. Resimlere aşağı doğru kayan baloncuklar eklemek. Bunun için yapmanız gerekenler ise şöyle;

 • Bunun için polka noktalarındaki hile kullanılıyor.
 • Öncelikle fotoğraflarınızda yer alan kişilerin üzerine gelip burada az önce anlattığımız yöntem ile bir nokta yani baloncuk oluşturmanız gerekiyor.
 • Şimdi oluşturduğunuz bu noktalar aşağı doğru kayacaktır. Bunların altına da küçük noktalar yapıp baloncuk yağışı benzeri bir sistem kullanabilirsiniz.
samsung-galaxy-s7-ve-s7-edge-ile-instagram

Samsung Galaxy S7 ve S7 Edge İle Instagram Video Yükleme Sorunu

Posted by | Genel, Instagram Destek

samsung-galaxy-s7-ve-s7-edge-ile-instagram

Herhalde son yıllarda çıkan Samsung modelleri arasında en iddialı cihaz kavisli ekranı en iyi yansıtan S7 ve S7 Edge modelleri oldu. Genellikle amiral gemisi cihazların donanımsal özelliklerde en üst düzeye ulaştıkları bilinir. Bunu başarmış olan iki modelde fazlaca tutuldu ve Samsung cihaz kullanıcıları tarafından temin edildi. Fakat üzerinde durulabilecek bir diğer etkende son yılların en sansasyonel cihazı olmasıydı. Çünkü tüm dünyayı kasıp kavuran aşırı ısınma ve patlama gibi problemleri Samsung ilk defa bu cihazla gördü.

Her ne kadar halen daha iddia aşamasında görülse de bu kötü tecrübeyi tatmış insanlar olduğuna inanılıyor. Cihaz için güncelleme ve aplikasyon uyumu aşamasında da bazı sorunlar yaşanmıştı. Son olarak birkaç haftadır süren Samsung Galaxy S7 ile Instagram video yükleme sorunu çıkageldi. Kullanıcıların pek rahatsız olduğu durum tam olarak insanların sinirleriyle oynamaya başladı bile. Çünkü bir çözüm yolunun her cihazda ve her kullanıcıda net olarak çözüm sağlayabildiğini göremedik.

Samsung S7 ve S7 Edge ile Instagram’a Video Yükleyememe Sorununun Çözümü

Samsung Galaxy S7 Edge Instagram video yükleme sorunu tam olarak şu şekilde gerçekleşiyor. Instagram hesabınıza yüklemek istediğiniz video dosyasını tanımladıktan sonra upload esnasında bir bildirim çubuğu çıkıyor. %100 olarak ilerleyecek olan çubuğun belirli bir noktada durarak geriye doğru hareket etmesi, bu döngünün ise sürekli olarak yaşanması kullanıcıların canına tak etmiş durumda.

Konu hakkında resmi bir açıklama yapılmazken uzmanların bunun Android kaynaklı bir hata olabileceği üzerinde durduğunu belirtelim. Fakat işletim sisteminden kaynaklansa dahi tüm cihazlarda aynı çözüm yolunun işe yaraması gerekeceğini de herkes kabul ediyor.

Eğer Instagram’a video yükleme hatası Samsung Galaxy S7 ve S7 Edge cihazlarında sizinde başınıza geldiyse uygulayabileceğiniz iki farklı metot bulunuyor.

 1. Cihazın önbelleğini temizlemek

Cihazınızın ön belleğini temizlemek bunun en bariz çözüm yolu olabilir. Kalıtsal dosyalardan ötürü bu tip bir aplikasyon hatası alıyorsanız çözümü sağlanabilir. Cihazı fabrika ayarlarına sıfırlamak yine bir nevi format aşamasında çözüm olarak nitelendiriliyor.

 1. Instagram uygulamasını baştan yüklemek

Burada en önemli nokta uygulamayı kaldırmadan evvel tüm verileri ve önbelleği temizlemekten geçiyor. Böylelikle kalacak ufak dosya artıklarını silmiş olursunuz. Ardından son güncel Instagram uygulamasını yükleyerek video yükleme sorununu çözmeniz mümkün görünüyor.

instagramda-fotografcilarin-kacirmamaniz-gereken-hesaplari

Instagram’da Fotoğrafçıların Kaçırmamanız Gereken Hesapları

Posted by | Genel, Instagram 101, Instagram Destek, Instagram Global, Instagram Haber

Instagram, profesyonel veya amatör birçok fotoğraf sanatçısının daha fazla kitleye ulaşmak için kullandığı bir platform haline geldi. Gelin şimdi birbirinden iyi fotoğraf ve çalışmaların olduğu bu hesaplara bir bakalım.

Instagram Fotoğraflarınız Animasyon Karakterine Dönüşse Nasıl Olur?

lance-phan-animasyon

Profesyonel olarak üç boyutlu çizimler yapan Lance Phan, yeteneğini Instagram kullanıcılarına da göstermek istemiş.

Lance Phan Instagram’dan seçtiği rastgele fotoğrafları birer 3D animasyon karakterlerine dönüştürüyor. Yaptığı çalışmalara baktığımızda çizimlerinin Disney karakterlerini aratmadığını söyleyebiliriz.

Lance Phan aynı zamanda rastgele seçtiği fotoğraflar haricinde özel istekleri de belli bir ücret karşılığında yapıyor.

Instagram hesabı: Lance Phan

Gerçeküstü Fotoğraflarıyla Dikkat Çeken Robert Jahns

gercekustu-fotografci-robert-jahns

Robert Jahns isimli fotoğraf sanatçısı gerçek dünya ile hayal gücünü birleştirip son derece ilginç ve güzel çalışmalara imza atıyor.

Instagram kullanıcılarının da hesaba ilgisi büyük. Öyle ki şuan da hesabın 1 milyon takipçisi bulunuyor.

Instagram hesabı: Robert Jahns

Doğanın Güzelliklerini Ortaya Çıkaran Fotoğrafçı Alex Strohl

alex-strohl

Doğanın güzelliklerini yeşil ve beyaz tonlarına odaklanarak ortaya çıkaran Alex Strohl paylaşımlarıyla Instagram kullanıcılarının beğenisini kazandı.

Hesabın şuan 1.6 milyon takipçisi bulunuyor.

Instagram hesabı: Alex Strohl

Gezgin Fotoğrafçı Dylan Furst İle Tanışın

dylan-furst

Gezgin bir fotoğrafçı olan Dylan Furst yakaladığı birbirinden güzel doğa fotoğraflarını takipçileriyle paylaşıyor.

Instagram hesabı: Dylan Furst

Adam Senatori Hava Fotoğrafçılığını Örneklerini Takipçileriyle Paylaşıyor

adam-senatori

Amerikalı pilot ve aynı zamanda fotoğrafçı olan Adam Senatori hava fotoğrafçılığının yanı sıra doğa ve manzara fotoğraflarına da Instagram hesabında yer veriyor.

Instagram hesabı: Adam Senatori

Emlak Danışmanı olan Scott Rankin’in Fotoğrafları Sizi Etkileyecek

scott-rankin

Asıl mesleği emlak danışmanı olan Scott Rankin, 2011 yılında Instagram hesabı açmasıyla birlikte ilgi duyduğu fotoğrafçılık alanına yönelmeye başlıyor.

Oldukça etkileyici fotoğrafların bulunduğu Rankin’in Instagram hesabını bir göz gezdirmenizi tavsiye ederiz.

Instagram hesabı: Scott Rankin

Janske Kaethoven İle Sanatsal Bir Yolculuk

janske-keathoven

Instagram hesabında daha çok sanatsal ve öyküsel manzaralara yer veren Janske Kaethoven Belçika’nın Flanders kentinde yaşayan amatör bir fotoğrafçıdır.

Instagram hesabı: Janske Keathoven

instagramda-pazarlama-icin

Instagram Hesap Pazarlama İçin 5 Altın Kural

Posted by | Genel, Instagram Destek

instagramda-pazarlama-icin

Instagram hesapları farklı amaçlar doğrultusunda açılabilir. Bunlar arasında tabi ki değişik görüşler söz konusudur. Örneğin bireysel hesaplar çoğunlukla sosyal statüyü arttırarak çevrenizi genişletmeyi amaçlar. Bir gruba hitap eden daha geniş hesaplar ise çoğunlukla eğlence ve ortam amacı güder. Bir tık üstü ise pazarlama ve ticaret amaçlı kurumsal hesaplar olarak nitelendirilebilir. Ürün ya da hizmet güdümünde olan bu hesapların her zaman reklam ve sponsor arayışı dikkat çeker.

Instagram’da pazarlama noktasında dikkat edilmesi gereken hususlar ise her yıl değil, her ay değişebilmektedir. Her gelen güvenlik ve kural güncellemesi biraz daha dikkatli, biraz daha farklı bir yol izlemenizi sağlamayı amaçlar. Çünkü her seferinde daha adil ve daha kullanıcı odaklı bir sosyal ağ yaratılmaya çalışılır. Bazı şeyler sabit gibi görünse de aslında üzerine ekstradan eklemeler bulunmaktadır.

 1. Açıklayıcı kısa metinler ve mevcut ürün ya da hizmetin tanımı

Birçok Instagram sayfası pazarlama açısından yanlış yol izleyebiliyor. Bilhassa olmayan bir ürün ya da hizmet için paylaşımlar yapılabiliyor. Bu başta tüketiciyi kandırmak olarak görülüyorken sonrasında daha büyük sorunlara ve ismin kötülenmesine yol açabilmektedir.

 1. Aşırı Hashtag Kullanımı Ticareti Öldürüyor

Eğer bir ürün paylaşımı yaptıysanız yalnızca ürüne, ürünle ilgilenen gruba ya da ürünün fonksiyonlarına yönelik bir hashtag kullanmalısınız. Kullanılacak etiket sayısının ise 10’u geçmemesi en önemli noktadır. Bir ürün için paylaşılan 30 etiket itici bir e-ticaret görünümünün kaynağıdır.

 1. Orijinal Ürünler ve Hizmet Açıklamaları

Bir ürün satıyorsanız temsili fotoğraf kullanmak, sunacağınız hizmete dahil olmayan bir durumu sentezlemek size müşteri kazandırmayacaktır. Kısa vadede çekeceğiniz dikkat kadar kısa vadede kaybedeceğiniz büyük kitleler gözünüzden kaçmayacak boyutlara ulaşabilir.

 1. Instagram Bio Kısmında Mutlaka Resmi Bir Adres Olmalı

Tabi ki dijital bir ajans ya da dijital satış yapan bir butik hesapsanız resmi bir adres sunamayabilirsiniz. Ancak en azından kurumsal bir kimliğe bürünerek kendinize, ürününüze ya da hizmetinize ait bir web sitesi linki paylaşmanız gerekir. Bu kullanıcıların güven algoritmasında önemli bir yer etmektedir.

 1. Güvenilirliğinizi Arttırın

E-ticaret ve Instagram pazarlama konusunda hesabınızın güvenilirliğini daha üst seviyeye çekmenin birkaç farklı alternatifi vardır.

 • Whatsapp ya da telefon numarasıyla destek hizmeti
 • DM dönüşlerinde hız ve ilgi
 • Yapılan yorumlara yanıt
 • Farklı sosyal ağlarla aynı etkileşimleri sağlama
 • Kullanıcı deneyimlerini geliştirme ve her zaman bir üst kaliteye ulaşma gayreti
 • Ürün ve hizmet kalitesini kullanıcı tabanlı yayımlama
 • Görüş, öneri ve şikâyetlere aynı hassasiyette dönüş

 

instagramda-bulunan-bio-kismina

Instagram’da Bulunan Bio Kısmına Ortalayarak Yazmak

Posted by | Genel, Instagram Destek

instagramda-bulunan-bio-kismina

Instagram kullanıcıları bio kısmını oldukça önemsiyor. Gerçekten de sizin hesabınız için bir künye gibi düşünülebilecek olan bu bölüm ufak bir tanıtım için ideal düşünülmüş. Instagram biyografi kısmı olarak açılabilecek alana kendinizle, hesabınızla, paylaşımlarınızla ya da ürün ve hizmetiniz hakkında bilgiler düşebilirsiniz. Bu bilgilerin daha etkin olması ve etkileşim açısından takipçilerinizin ilgisini çekebilmesi içinse farklı yöntemler söz konusu.

Özellikle Instagram bio kısmına alt alta yazı yazmak son dönemlerin en popüler olaylarından birisi haline geldi. Bunu birçok kişi kolaylıkla yapsa da yapamayan kullanıcı sayısı azımsanacak kadar az değil. Bizde bu yüzden Instagram bio’su nasıl yapılır noktasında bir kılavuz hazırladık. Öncelikle istediğiniz ve karar verdiğiniz bir yazım seçeneği ile başlamak gerekiyor. Zira birçok kullanıcının farklı bilgiler sunduğu, bu bilgileri gerek font gerekse biçim olarak farklı ayrıntılarla sunduğu bir alandan bahsediyoruz.

Instagram’da bio bilgilerini ortalamak ise herkesin ortak problemleri arasında yer alıyor. Bunun da kolay bir yolu olduğunu hatırlatıp ipuçları için anlatımımıza geçelim.

Instagram Bio Kısmına Alt Alta Madde Yazmak

 • Bunu yapabilmek için Enter tuşuyla alt satıra geçseniz dahi sonradan hepsi yan yana çıkacaktır.
 • Dolayısıyla bilgisayardan düzenlemeniz bu açıdan yine işe yaramayacaktır.
 • Instagram’da alt alta yazmak için kullanmanız gereken sistem ‘Shift+Enter’ tuş kombinasyonudur. Bu kombinasyon bir alt satıra geçip satır başı yapmaya yarar. Dolayısıyla tüm yazdığınız satırlar tek satır olarak alt alta çıkar.

Instagram Bio’da Sembol Ya da Farklı Font Kullanmak

 • Eğer Instagram Bio sembolleri için ne yapacağınızı bilmiyorsanız kullandığınız işletim sistemine göre farklı bir aplikasyon araştırabilirsiniz.
 • Android cihazlar için Symbol uygulaması ücretsiz olarak kullanabileceğiniz, farklı sembol ve fontlar içeren klavye uygulamasıdır.
 • Benzer uygulamaları iOS içinde bulabilirsiniz.

Instagram Bio’sunu Ortalayarak Yazmak

 • Ne kadar boşluk koyarsanız koyun kaydettiğinizde bio kısmı yine sola yatık şekilde karşınıza çıkar.
 • Bunu yapabilmek için ASCII yazılım diline ait kodlamalardan faydalanmanız gerektiğini vurgulayalım.
 • Öncelikle üst satıra bir nokta koyarak ‘.’ alt satıra geçmeniz gerekiyor.
 • Ardından klavyede ‘Alt+255’ kombinasyonu boşluk olarak çıkmaktadır. Yani hem ‘Alt’ tuşuna basıp hem de sayı kısmından 255 kodlar ve bırakırsanız bir boşluk bırakırsınız.
 • Bunu istediğiniz ölçekte uygulayarak boşlukların ardından yazıyı yazın ve kaydedin.
instagramda-best-nine-nedir

Instagram’da Best Nine Nedir? #bestnine Nasıl Yapılır?

Posted by | Genel, Instagram Destek

instagramda-best-nine-nedir

Aslında 2016’nın sonlarına geldiğimiz şu günlerde geçtiğimiz senenin sonuna damgasını vuran bir etiket yine patlama yapmaya hazırlanıyor. İlk olarak 2015 yılının son haftasında kullanılmaya başlanan Best Nine Instagram için bir fenomen haline dönüşmüştü. Öyle ki ünlü hesaplardan tutunda milyon takipçiye ulaşan fenomenlere, bireysel kullanıcılardan kurumsal hesaplara kadar geniş bir topluluk #bestnine hashtagi ile paylaşımlarda bulundu.

Peki ya Instagram Best Nine nedir diye hiç merak ettiniz mi? Kısaca bir yıl içerisinde paylaşılmış olan en iyi 9 fotoğrafı içeren bir kolaj çalışma olarak tanımlanabilir. Bu kez ise fotoğrafların neye göre seçileceğine dair soru işaretleri doğabiliyor. Haliyle kullanıcıları tamamıyla aydınlatabilmek amacıyla Instagram #bestnine etiketini kullanmanın formülünü sizlere açıklayacağız.

Bu etiket altında sunulacak olan yılın en iyi 9 fotoğrafı en yüksek etkileşime sahip paylaşımlardan oluşuyor. Yani en çok beğeni alan, en çok yorum yapılmış ya da benzeri etkileşimleri hesabınıza katmış paylaşımlarınız ön plana çıkıyor. Dolayısıyla binlerce fotoğraf arasından bunları aramak ve aralarında analiz yaptıktan sonra karar vermek tabi ki imkânsız bir durum.

Instagram #BestNine Nasıl Yapılır?

Bu proje ilk olarak 2016 yılına girmeye hazırlanırken ortaya çıkarken halen daha da aktif olarak kullanımda olduğunu bize gösterdi. 2017’ye gireceğimiz şu günlerde sizde 2016 yılının en iyi 9 Instagram fotoğrafını kolaj yaparak paylaşabilirsiniz. #Bestnine etiketi Instagram üzerinde yine yılbaşına kadar en çok kullanılan etiketler arasında olacak. Bu etkileşim fırsatını kaçırmamak için şu zamana kadar yaptığınız en iyi paylaşımları bir araya getirmekte geç kalmayın.

Instagram #bestnine etiketi için hesap isminizi yazarak en çok etkileşim almış 9 fotoğrafı karşınıza çıkaran, hatta bununla kalmayı kolaj yapan birçok araç ve site bulunuyor. Bunun ardından size görseli hashtag ile paylaşmaktan başka bir şey kalmıyor. Ardından yine 2017’ye özel etiketler Instagram üzerinde patlarken sizin içinde beğeni, takipçi ve yorum akmaya devam edecek. Yeni yıla yeni takipçilerinizle ve yepyeni etkileşimlerle en zinde şekilde girmek için Best Nine rüzgarını es geçmemelisiniz. Her fenomen gibi muhakkak bu pastadan payınızı almanızı tavsiye ediyoruz.