Instagram Video Sarma

Instagram Video Sarma Özelliği Nasıl Kullanılacak?

Posted by | Genel

Instagram’ın sessiz sedasız yürüttüğü güncelleme çalışmalarından birisi de Instagram Video Sarma özelliği olarak ortaya çıktı. Çok kısa bir süre önce Instagram’a yakın kaynaklar tarafından ortaya çıkarılan yeni özellikle beraber, uygulamanın video sisteminde değişikliklere gideceği iddia edilmişti. Instagram tarafından da doğrudan olmasa da bu sistem için yavaş yavaş ipuçları gelmeye başladı. Öncelikle sistemin nasıl kullanıcılara konusunda ve hangi cihazlar için destek vereceği konusunda bazı bilgiler ortaya çıktı. Instagram videolarını çok daha etkileşimli hale getirecek olan Instagram Video Sarma sistemi hakkında ortaya çıkan yeni bilgilere bakalım.

Instagram Video Sarma Nasıl Kullanılacak?

İlk aşamada yeni sistemin nasıl kullanılacağından söz edelim. Instagram Video Sarma özelliği sayesinde kullanıcıların, Instagram videolarını oynatma ayarlarını düzenlemeleri sağlanacak. İleri ya da geriye video ilerlemesi yapabileceksiniz. Sistemin kullanıcımı içinse iddialara göre YouTube modeli tercih edilecek. Yani videoyu ileri sarmak için sağa kısımda ekrana iki kere tıklamanız, geri sarmak içinse sol kısımda ekrana iki kez tıklamanız gerekecek.

Instagram Video Sarma

Bu şekilde video ileri geri oynatılabilecek. Henüz iddia olarak değerlendirmemizin nedeni ise Instagram’ın sistemi henüz resmi olarak doğrulamamış olması. Instagram tarafından yapılacak olan doğrulama sonrasında gerçekten Youtube modelinin mi kullanılacağını göreceğiz. Bunun dışında tabii ki Instagram Video Sarma özelliğinde uygulamaya has özelliklerde görebiliriz.

Detayları görmek için Instagram’ın duyurusunu beklemek gerekiyor. Tabii ki Instagram tarafından doğrulama gelmeden önce ortaya çıkan başka detaylarda var. Mesela bu sistemin sadece iOS için kullanılacağı ve 3D Touch üzerinden çalışma sunulacağı belirtiliyor. Instagram Video Sarma sisteminin Android işletim sisteminin bir karşılığı olup olmayacağını bilmek zor. Sadece ileri geri sarma için YouTube modeli kullanılacak olursa, Android işletim sistemi içinde aynı anda özelliğin geldiğini görebiliriz. Detaylar geldikçe sitemizde yer vermeye devam edeceğiz.

Facebook Live

Facebook Live Ekran Paylaşım Sistemi Artık Aktif

Posted by | Genel

Sosyal medya uygulamaları içerisinde en kapsamlı canlı yayın özelliği sunan uygulamalardan biri olarak tanıdığımız Facebook, kendi sistemi olan Facebook Live teknolojisini daha da geliştirmek için kolları sıvadı. 24 saat canlı yayın yapabilme ve canlı yayın sırasında anında etkileşim gibi özellikleri olmasına rağmen, uygulamanın hedeflerinin daha büyük olması, Facebook Live için güncellemeleri de kalıcı hale getirdi. Bu noktada yapılan güncellemelerden sonuncusu ise sistemin ekran paylaşım özelliği ile ilgili oldu. Bu kez 3.parti uygulamalara olan ihtiyaç tamamen giderildi. Güncellemenin detaylarına geçelim.

Facebook Live Ekran Paylaşımı Dahili Oldu

Canlı yayın sırasında ekranınızın canlı yayın içerisinde paylaşılmasını sağlayan özellik yeni değil. Facebook canlı yayınlarında bu sistemi kullanabiliyordunuz. Fakat canlı yayın sisteminde bu özelliği kullanılabilir kılmak için 3.parti yazılımları kullanmak gerekiyordu. 3.parti yazılımlar ise hem güvenlik sorunlarına neden oluyor hem de sistemsel sorunlara neden oluyordu. Şimdi ise hiçbir programa ihtiyaç duyulmadan bu özellik kullanılabilir olacak. Facebook Live sistemi içerisinde yeni eklenen butonları kullanarak kolaylıkla ekran paylaşım özelliğini kullanabileceksiniz.

Facebook canlı yayınlarınızın ekran paylaşımı özelliğini kullanmak için sadece yeni butonu kullanıp, “ekran paylaş” demeniz yeterli olacak. Bu özelliği kullanmak için ise bazı gereksinimlere ihtiyacınız olacak. Öncelikle sistemin çalışacağı tarayıcılar Google Chrome tarayıcılar. Butona bastığınız zaman bir pencere açılıyor ve Facebook tarafından sunulan bir eklenti kurulması isteniyor.

Facebook Live

Şu an için eklenti sadece Google desteği verdiğinden, sistemi Google tarayıcı üzerinden kullanabiliyorsunuz. Fakat bu desteğin kısa süre içerisinde geliştirileceği belirtiliyor. Yani diğer tarayıcılar içinde çok kısa bir süre içerisinde destek gelecek. Bunun dışında sistemin başlatılması aşamasında kullanıcıların seçim yapması istenecek.

Yani paylaşılan ekranların hangi ekranlar olacağını da seçebileceksiniz. İstenen ekran paylaşımın yapılması dışında çok fazla bir özellik sunulmadığını belirtelim. Şu an kullanıma girmiş olan yeni sistemin, Facebook Live 3.parti uygulama ihtiyacını tamamen bitirdiğini söylemek gerekiyor. Sistemin bundan sonraki aşamalarda nasıl geliştirileceği de merak konusu. Benzeri özellikler Instagram içinde gelebilir.

Instagram Hikayeler masaüstü

Instagram Hikayeler Masaüstü Gösteriminde Yeni Gelişmeler

Posted by | Instagram Haber

Instagram’ın en çok konuşulan ve son dönemde en çok gündeme gelen bölümlerin başında, Instagram Hikayeler özelliği geliyor. Snapchat uygulamasından alınması nedeniyle biraz daha önem kazanan ve diğer uygulamalar tarafından da takip edilen Instagram Hikayeler bölümünün, son günlerde ise yeni bir sistemi konuşulmaya başlandı.

Daha çok mobil sürüm üzerinde çalışan ve tam kullanımları mobil sürüm üzerinden sunulan bölümün, son olarak mobilde olduğu gibi bilgisayar kullanıcıları içinde kullanılabilir duruma geleceği belirtilmişti. Instagram Hikayeler masaüstü sürümü için denemelere başlandığı bile açıklanmıştı.

Instagram Hikayeler Masaüstü Sürümü Ne Zaman Gelecek?

Instagram Hikayeler bölümü için yapılan bu testlerin kullanıcılar kanalında da yapılmaya başlandığını görmüştük. İlk olarak Amerika bölgesinde yapılan denemelerden sonra, tam anlamıyla Instagram Hikayeler masaüstü sistemine geçiş yapılmayacağı ortaya çıktı. Üstelik testlerde istenen bazı kısımların oluşturulamaması nedeniyle sürecin uzayabileceği de belirtiliyor.

Instagram Hikayeler masaüstü

Instagram Hikayeler bölümü için yayınlanacak olan güncelleme sonrasında, masaüstü uygulamalarında kullanılacak olan hikayeler özelliğinin ise çok daha geliştirileceği söyleniyor. Buradan paylaşım yapmanın bile mümkün olabileceği iddiası var. Instagram’ın böyle bir yola başvurmasının nedeni olarak ise veri kullanımı gösteriliyor. Uygulamanın son açıklanan kullanıcı sayılarında da hikayeler bölümünün aktifliğinin artmamasının nedeninin de bu olduğu üzerinde duruluyor.

Instagram Hikayeler bölümünün çok fazla mobil veri kullanımına neden olduğu ve bu nedenden dolayı masaüstüne getirilecek olan sistemlerle beraber kullanıcılara ikinci bir seçenek sunulacağı belirtiliyor. Şu an için süreç devam ediyor fakat güncellemenin testlerinin ne zaman sonuçlanacağı konusunda bir bilgi bulunmuyor. Instagram’ın yaşanan bazı sorunlar nedeniyle süreci biraz daha uzatacağını da söylemek gerekiyor. Hikayeler masaüstü versiyon yayınlansa bile tam sürüm biraz zaman alacak.

Twitter Anlık Etkinlik

Twitter Anlık Etkinlik Özelliği Ortaya Çıktı

Posted by | Genel

Son yılların en başarılı uygulaması olan Instagram’ı yakalamak için çalışmalar yapan Twitter, bu kez Twitter Anlık Etkinlik özelliğini kullanıma sunmaya başladı. Yeni sistemin özellikleri ise uygulamanın keşfet bölümünün bir hayli geliştirilmesini sağladı. Özellikle Instagram’ın sürekli olarak artan aktiflik oranlarının önüne geçmek ve Twitter uygulamasının aktiflik oranlarını arttırmaya çalışan markanın, keşfet bölümü için getireceği sistemle beraber kullanıcıların uygulama içerisinde daha etkin olmalarını sağlayacak. Peki, Twitter Anlık Etkinlik sisteminde nasıl bir fark sunulacak?

Twitter Anlık Etkinlik Sisteminin Detayları

Keşfet bölümüne getirilecek olan düzenleme, dediğimiz gibi tamamen etkinliği arttırmak odaklı olacak. Yeni sistemde kullanıcı keşfet bölümüne girdiği zaman, bu bölümde en üst sırada o günün önemli etkinliklerine yer verilecek. Günün etkinlikleri sistem olarak sunulacak olan yeni sistemin, etiketler üzerinden ilerleyeceğini de belirtelim. Yani gün içerisinde büyük etkinlikler için kullanılan önemli etiketler gruplandırılacak.

Twitter Anlık Etkinlik

Bu etkinlikler gruplandırıldıktan sonra, kullanıcılara keşfet bölümü üzerinde en önemli etkinlikler sunulacak. Kullanıcıların bu etkinliklere girerek bir gün içerisinde Twitter uygulaması içerisinde neler olduğunu takip etmesi kolaylaştırılacak. Konser, sosyal medyada gündem olan konular, sinema, gezi ve daha birçok alanda en önemli olayları takip edecek olan sistemin şu an için sınırlı olarak geldiğini göreceğiz. Şimdilik kategoriler bu kadar yayılmış değil. Şu an için kategoriler sadece spor etkinlikleri ile sınırlı kalacak.

Fakat uygulama yetkilileri tarafından yapılan açıklamaya göre Twitter Anlık Etkinlik sistemi kesin olarak saydığımız kategorilere göre genişletilecek. 280 karakter sınırının getirilmesi, Twitter Anlık Etkinlik sisteminin duyurulması, kaydet özelliğinin kullanıma sunulması gibi birçok artı ile yeniden canlanmaya çalışan uygulamanın, bu adımlarının Instagram’a karşı verilen yarışta ne kadar etkili olacağı ise tartışılır. Arada oluşan 500 milyonluk kullanıcı sayısı farkını kapatmak kolay olmayacak. Buna karşın Twitter’ın son güncellemeleri yavaş yavaş yükselmesini sağlamaya başladı.

Canlı Yayın Yüz Filtreleri

Instagram Canlı Yayın Yüz Filtreleri Android’e Gelecek Mi?

Posted by | Instagram Haber

Instagram geçtiğimiz günlerde Canlı Yayın Yüz Filtreleri güncellemelerini duyurmuştu. Instagram’ın sevilen özelliklerinden biri olan yüz filtrelerinin, Instagram uygulamasında canlı yayın sistemi içerisinde kullanılmasını sağlayacak olan yeni güncelleme sonrasında, hikayeler bölümünde dikkat çeken filtrelerin kullanıma açıldığını gördük.

Hikayeler bölümünde yer alan hemen her filtrenin henüz Canlı Yayın Yüz Filtreleri kısmına eklenmediği de belirtilmişti. Güncellemenin yayınlanmasının ardından uzunca bir süre geçmesine rağmen ise hala Canlı Yayın Yüz Filtreleri stabil bir şekilde kullanılamıyor. Özellikle Android kullanıcıları için bu özelliğin sıkıntılı bir durum içerisinde olduğunu söylemek gerekiyor.

Canlı Yayın Yüz Filtreleri İçin Açıklama Geldi Mi?

iOS işletim sistemi kullanan cihazlarda karşımıza çıkan Canlı Yayın Yüz Filtreleri sisteminin, Android cihazlarda ise tam olarak yayınlanmadığını görüyoruz. Hatta söz konusu yeni güncellemenin hala kullanım hataları olduğu da görülüyor. Instagram’ın resmi sayfası üzerinden bu konuda bir açıklamada gelmiş durumda.

Canlı Yayın Yüz Filtreleri

Android kullanıcıları için “Android işletim sisteminde sadece şu an için kullanım yapılmamakta” açıklamalarını yapan Instagram, resmi sayfası üzerinden de bu konuda açıklamalar yapmış durumda. Canlı Yayın Yüz Filtreleri konusunda Android işletim sistemine tam desteğin ne zaman geleceği konusunda bilgi net değil. Fakat şu an için yaşanan sorunların önüne geçilmesi adına son güncellemelerin yapılması gerektiğini belirtelim.

Öyle ki yayınlanan son sürümde Instagram bu konuda düzenlemeleri yaptığını sürüm notlarında açıkladı. Canlı yayın sisteminde yapılacak değişiklikleri ve canlı yayın güncellemeleri konusunda yeni bilgiler ortaya çıktığında bilgilendirmeleri aktaracağız.

Whatsapp Business

Whatsapp Business için Geri Sayım Çoktan Başladı

Posted by | Genel

Whatsapp Business, uzun süredir sosyal medya uygulamaları için konuşulan profesyonel hesap kavramını Whatsapp uygulamasına getirecek güncelleme olarak konuşulmakta. Anlık mesajlaşma uygulamaları içerisinde Whatsapp’ın yerini çok daha farklı bir konuma getirmesi gündemde olan Whatsapp Business özelliğinin bir yandan detayları ortaya çıkmaya devam ederken bir yandan da uygulamanın güncellemesi için son hazırlıklara geçilmiş durumda.

Ortaya çıkan bilgiler de bu görüşü doğrulayacak olan birçok detayı göstermekte. Peki, yeni sistem nasıl ayrıcalıkları kullanıcılara sunacak? Ayrıcalıklar neler olacak?

Whatsapp Business İle Profesyonel Hesap Dönemi Geliyor

Yeni güncelleme uygulamayı çok daha profesyonel bir hale getirecek. Bireysel kullanıcılar için değil işletme hesapları için yayınlanacak olan sistem, Instagram’ın onaylı hesaplarına çok benzeyecek. Zaten Facebook’un güncellemeleri yayınlarken bunun üzerinde durduğunu da belirtelim. Şöyle ki Whatsapp Business sayesinde işletmeler ya da kurumsal olarak çalışan kişiler, onaylanmış hesaplara sahip olabilecek.

Bu sistemler sayesinde kullanıcıların alışveriş dahil olmak üzere birçok konuda yetkili olacak. Whatsapp Business sonrasında alışveriş sisteminin nasıl karşımıza çıkacağını bilmiyoruz fakat Instagram’da gördüğümüz “mavi tik” olayının, “yeşil tik” olarak Whatsapp Business kullanıcılarına sunulacağını biliyoruz. Hem profili gören kullanıcılar onaylı hesapların hangileri olduğu konusunda bilgi verebilecek hem de işletmelerin daha kurumsal bir hava içerisinde müşterileriyle iletişime geçmeleri sağlanacak.

Whatsapp Business

Sistemin Instagram Business kısmına oldukça benzer özellikleri olacak. Zaten baştan beri bunun üzerinden duruyoruz. Fakat bu konuda sadece alışverişi söylemek yanlış olacaktır. Bunun yanı sıra tıpkı Instagram’da gördüğümüz gibi veri takibinin de uygulama sahiplerine sunulması sağlanacak. Sözün kısası Whatsapp Business kullananlar çok daha profesyonel bir anlık mesajlaşma uygulamasına sahip olmuş olacak. Beta süreci hala devam eden yeni sistemin, ilk denemelerden sonra son sürüm olmasa da bir APK dosyasının da ortaya çıktığını ekleyelim. Bu APK sonrasında sistemi denemek mümkün hale geliyor. Fakat Whatsapp’ın yeni sürümü yayınlamasını beklemek en mantıklı iş olacak gibi.

Instagram Anket

Instagram Anket Sisteminin Detayları Ortaya Çıktı

Posted by | Instagram Haber, Instagram'ın Püf Noktaları

İki gün önce yapılan duyuru sonrasında Instagram Anket sistemi ortaya çıktı. Twitter, Facebook gibi sosyal medya devlerinden sonra gelen adım artık Instagram’ın da bu yönü ile ortaya çıkacağını gösteriyor. Yeni özelliğin duyurulmasının hemen ardından söz konusu özellik hakkında detaylı bilgilendirmelerde yapılmaya başlandı.

Sistemin kullanıma girmesinin hemen ardından, yeni bölümün nasıl kullanılacağı konusu en çok merak edilen konu olmuştu. Açıkçası çok profesyonel bir sistem ortaya çıkmış değil. Bunun yanında genel kullanımda çok önemli değişikliklerde bulunmuyor. Instagram biraz daha basit ve kullanışlı bir anket teknolojisi sunmuş durumda.

Instagram Anket Özelliği Nasıl Kullanılacak?

Tüm bunların ardından gelelim Instagram Anket özelliğinin nasıl kullanılacağına. Söz konusu özelliğin kullanımı için çıkartmalardan yararlanmanız gerekiyor. Öncelikle hikayeler paylaşımlarını standart bir şekilde oluşturmanız gerekiyor. Bir hikaye oluşturduktan sonra “konum ve başlık” etiketleri kısmına girmeniz gerekiyor. Bu kısımda yeni bir eklenti geldiğini göreceksiniz. Anket etiketi olarak karşımıza çıkan bu etikete paylaşıma ekleyip, sorunuzu ve cevaplarınızı yazabiliyorsunuz. Instagram Anket özelliğinin kullanımı bu kadar basit. Tek yapılması gereken standart hikayeler paylaşımlarında yeni gelen özelliği bir sistem olarak seçmek ve kullanmak.

Instagram Anket

Bu noktada Instagram Anket özelliği ile ilgili olarak bilmeniz gereken bazı detaylar olduğunu da belirtelim. Öncelikle söz konusu özelliğin sadece iki farklı cevabı olduğunu belirtmek gerekiyor. Kullanıcılar anketlerde sadece iki farklı etiket kullanabilecekler. İlerleyen dönemlerde gelecek güncellemelerle beraber, yeni seçeneklerin gelebilecekleri belirtiliyor. Fakat şu an için iki farklı anket seçeneği bulunuyor. Instagram Anket özelliği ile oluşturulan anketlere cevap vermek istediğiniz zaman ise yapmanız gereken işlem, sunulan yanıtlardan birini seçmek.

Yani “evet, hayır” seçenekleri varsa, ikisinden birine tıklamanız yeterli. Kullanıcılar anketlerinin cevaplarını ise anlık olarak öğrenebilecekler. Yani gerçek zamanlı bir sistemden söz ediyoruz. Anlık olarak kim ne kadar oy vermiş ve sonuç ne durumda görmeniz mümkün. Son bir hatırlatma olarak ekleyelim ki kullanıcıların anketleri de 24 saat içerisinde yok oluyor. Yani hikayeler paylaşımlarının birebir özelliklerinin burada da vurgulandığını görüyoruz. 24 saat içinde ana sonuçları da alabiliyorsunuz.

Instagram Alışveriş Özelliği

Instagram Alışveriş Özelliği Güncellemesi Geldi

Posted by | Instagram Haber

Kullanıcı sayılarının 800 milyona çıkmasıyla beraber Instagram uygulamasının hemen her alanda söz sahibi olmaya başladığını gördük. Sosyal medya uygulamaları arasında artan popülerliği bir yana, uygulamanın son dönemde reklam gücüde bir hayli artmaya başladı. Reklamların gücünü ele alan ve sürekli yeni marka hesaplarında da artış yakalamayı başaran uygulama, bu durumdan yararlanmak istemiş olacak ki sonunda Instagram, alışveriş özelliğini de duyurdu. Aslında bu özellik yeni kullanılan bir özellik değil. Instagram Alışveriş Özelliği daha öncede birçok kez kullanılmış ve gündeme gelmişti. Fakat uygulamanın bu özelliği oldukça dar bir kullanıcı kitlesi içerisinde test ettiğini görmüştük.

Instagram Alışveriş Özelliği Genişlemeye Başladı

Daha önce sadece 20 kişilik bir Instagram grubu tarafından denendiği açıklanan yeni özellik, başarı elde etmeye başlayınca Instagram testlerini genişletme kararı aldı. Artık çok daha geniş bir gruba uygulamanın alışveriş özelliği için destek verilmeye başlandı. Peki, nedir bu Instagram Alışveriş Özelliği? Desteği genişleyen sistemin ne olduğundan da biraz bahsedelim.

Instagram Alışveriş Özelliği

Bu özellik butik hesapların doğrudan uygulamayı kullanarak alışveriş sistemlerinden yararlanmasını sağlıyor. Kullanıcılar Instagram üzerinden ödeme kısmına gelene kadar, sanki e-ticaret sitelerinde olduğu gibi alışveriş yapabiliyorlar. Markaların ya da butik hesaplar için geçerli olacak olan özellik sayesinde, sayfaların sahipleri ya da markalar sadece ödeme kısmında bağımsız bir sistem sunduğu sürece sayfalarını alışveriş sitesi gibi kullanabiliyor.

Yeni özelliğin marka sayısında yaşanan artıştan sonra daha da öne çıktığı bunun içinde kapsamının genişletildiği belirtiliyor. Uygulamanın kapsamının ne kadar genişlediği konusunda ise çok net bilgiler bulunmuyor. Fakat bir süre daha Instagram Alışveriş Özelliği test edilecek gibi duruyor. 2 milyon markanın bulunduğu bir platforma söz konusu destek gelirse epey bir konuşulacağı kesin.

WhatsApp Web

WhatsApp Web Bir Güncelleme Daha Aldı

Posted by | Genel

Güncelleme konusunda Facebook’un hızına yetişmek pek mümkün değil gibi gözüküyor. Özellikle Instagram uygulaması için yayınlanan güncellemeler bir hayli konuşuluyor. Fakat aslında sadece ana Facebook uygulaması ya da Instagram uygulaması değil, bunun dışında bir başka dev WhatsApp içinde belli aralıklarla güncellemeler gelmeye devam ediyor. Çok sık olarak güncellenen bir uygulama olması nedeniyle en az Instagram kadar konuşulan WhatsApp uygulamasının, bu kez ise web sürümü için yeni güncelleme yayınlandı. Uygulama sürümünde yapılan yeniliklerin ardından, web sürümü için gelen değişikliklerde dikkat çekmeye başlamış durumda. Peki, WhatsApp Web için yayınlanan yeni sürümün özellikleri neler?

WhatsApp Web Sürümü İçin Gelen Güncellemeler

WhatsApp Web sürümü için yayınlanan yeni güncellemenin sürümünün açıklanmasının hemen ardından yayınlanan sürüm notları, güncellemenin ne gibi yenilikler sunduğunu da ortaya çıkarmış oldu. Yeni güncellemenin detaylarına bakalım.

Durum Gösterge Çubuğu

WhatsApp Web güncellemesi sonrasında uygulamaya gelen ilk özellik durum gösterge çubuğu oldu. Hem uygulama hem de web sürümü kullananların bileceği gibi, uygulamada web sürümüne geçiş aşamasında kullanıcıların mesajlarının eşleştirilmesi için bir süre beklemek gerekiyor. Bu bekleme süresi kısmında da kullanıcılara çok fazla bilgi sunumu gerçekleştirilmiyor.

Sadece beklemeniz gerek. Yeni güncelleme sonrasında ise bu durum kökten değiştirildi. Artık kullanıcıların uygulamada web sürümüne eşleşme kısmında ilerleme çubukları kullanılacak. Yani kullanıcılar ne kadar ilerleme gösterildiğini ve web sürümün eşleştirilmesinin ne zaman biteceği gibi konular hakkında bilgiler alabilecek. Güncelleme şimdiden kullanıma girmiş durumda ekleyelim.

iPad WhatsApp Web Desteği Alıyor

Güncelleme sonrasında ortaya çıkmış oldu ki WhatsApp, Apple ürünleri için özel çalışmalar yapıyor. İlk olarak iPhone modellerine yeni işletim sistemi sürümüyle beraber gelen özellikler, hemen sonrasında iOS 11 ile biraz daha gelişen kullanım derken şimdi ise iPad için özel bir geliştirme yapıldığı ortaya çıktı.

WhatsApp Web sürümüne bir hayli benzer olan ve bir uygulamadan çok daha detaylı kullanımı bulunacak olan özel bir sistemin geliştirildiği hakkında bilgiler verildi. Fakat iPad uygulaması tam anlamıyla yayınlanmadı. Bunun için ilk beta sürümünün gösterildiğini ve değişimden söz edildiğini söylemek daha doğru olacaktır.

Touch Bar İçin Emoji ile Destek Geldi

Son olarak yine Apple kullanıcıları için bir düzenleme yapıldığını belirtelim. WhatsApp Web artık son seri MacBook modellerinde yer alan Touch bar desteğine kavuştu. 8 farklı emoji ile kullanılabilecek olan yeni sürüm, Apple kullanıcılarını da şimdiden bir hayli sevindirmiş gibi gözüküyor. Bundan sonraki aşamada da desteğin daha da geliştirileceği konusunda da bilgiler verildi. Yeni güncellemeler konusunda bilgiler ise verilmiş değil.

 

Instagram canlı yayın destek

Instagram Canlı Yayın Destek Sistemi Devreye Soktu

Posted by | Instagram Haber

Instagram uygulamasında canlı yayın özelliği bir anda en çok kullanılan özelliklerden biri haline geldi. Yayınlandığı andan bu yana epey konuşulan ve Facebook canlı yayınlarını bile geride bırakan Instagram canlı yayın özelliği, genelde sistemsel ve uygulamayı iyileştirecek olan yenilikler aldı. Bunun dışında son dönemde daha ilgi çekici ve eğlence unsurunu da arttıracak olan güncellemeler görmeye başladık. Son olarak canlı yayını kaydet özelliğinin hemen arkasından, şimdi ise bir hayli işlevsel olan yeni bir özellik daha kullanıma sunuldu. Yeni özellik ise Instagram canlı yayın destek sistemi olarak açıklandı. Peki, bu sistem nasıl çalışacak? Canlı yayın değişiyor mu?

Instagram Canlı Yayın Destek Teknolojisi

İlk olarak yaz aylarının başında ortaya çıkan yeni özellik, canlı yayın sırasında yaşanabilecek olumsuzlukların önüne geçmek adına denenen sistemler olarak dikkat çekmişti. Buna göre canlı yayını izleyen kişilerin, canlı yayını yapan kişinin ruh hali iyi değilse destek isteme şansı olacağı belirtilmişti. Yani bir kişinin canlı yayınını izlerken olumsuz bir durum ortaya çıkacak gibi olursa, Instagram’da destek almak mümkün hale gelecek beklentisi oluşmuştu.

Konuşulduğu andan bu yana ne zaman yayınlanacağı bir türlü ortaya çıkmayan özelliğin, sonunda yayına girdiği açıklandı. Buna göre sistemi işleyişi de ortaya çıktı. Tıpkı ilk tanıtımlarda söylendiği gibi kullanıcılar canlı yayın sırasında kötü bir ruh hali sergileyecek olursa, izleyiciler Instagram’a ulaşabilecek. Instagram’dan ise bu konuda destek alınabilecek. Destek başvurusu yaptıktan sonra, destek isteğinde bulunan kullanıcının bilgisi gizli tutulacak fakat Instagram tarafından canlı yayını yapan kullanıcılara yardım linki yollanacak.

Kullanıcıların yardım alacakları veya yararlanabilecekleri destek merkezlerinin yer aldığı bir bildirim, canlı yayını yapan kullanıcıya iletilecek. Instagram söz konusu sistemi nasıl kullanacağı konusunda çok detaylı bir bilgi vermiş değil. Buna karşın yayınlanan görseller ve açıklamalar sistemin şu an için belli bir alanda kullanıma girdiğini gösteriyor. Tüm bölgeler için geçerli olacak olan bir güncellemeden mi söz ediyoruz yoksa sadece belli ülkeler için geçerli olacak bir güncellemeden mi bahsediyoruz bilmek zor.