Instagram Yeni Çıkartma

Instagram Yeni Çıkartma Serisini Duyurdu

Posted by | Instagram Haber

Instagram sosyal medyanın nabzını oldukça yakından takip ediyor. Sosyal medya devi sürekli olarak değişen gündeme uyum sağlayacak olan adımlar atıyor. Geçtiğimiz günlerde uygulama sürümü kadar kullanım oranı fazla olan web sürümüne artı olarak hikayeler eklentisi getirmesiyle bu durumu kanıtlayan sosyal medya devi, bu kez çıkartmalarına yenilerini eklediğini açıkladı. Instagram Yeni Çıkartma serisinin açıklanmasının hemen ardından da tabii ki çıkartmaların neden yayınlandığını açıklayan bir bilgilendirme yayınlandı. Instagram Yeni Çıkartma serisinde neler var? Instagram Yeni Çıkartma serisi neden yayınlandı? Bakalım.

Şükran Günü İçin Instagram Yeni Çıkartma Serisi

Ülkemizde pek fazla bilinmeyen bir gün olsa da Amerika ve Kanada gibi ülkelerde özel gün olarak kabul edilen Şükran Günü, Instagram Yeni Çıkartma serisinin de ana ilhan kaynağı oldu. Yayınlanan yeni çıkartmaların Şükran Günü özel serisi olduğu duyuruldu. Özellikle hindi çıkartmalarının öne çıktığı yeni seride, yiyecek ve içecekler üzerinde durulmuş durumda. Şükran Günü özel çıkartmalarının açıklanmasının hemen ardından, çıkartmalar için özel bir güncelleme yayınlandığını da ekleyelim.

Bu güncellemede hem Instagram Yeni Çıkartma serisi uygulama dahil edildi hem de bazı çıkartmalarda düzenlemeler yapıldığı ortaya çıktı. Düzenlemelerin yapıldığı çıkartmaların hangisi olduğunu henüz bilemiyoruz.

Sadece bazı çıkartmaların şekillerinde kenarlıkların düzenlendiğini ve biraz daha oval kenarların elde edildiği görülüyor. Bunun dışında bir yenilik henüz tespit edilemedi. Yeni çıkartmalar için güncelleme gerektiğini de hatırlatalım.

İnstagram ünlü hesapları ve takipçi sayıları

Posted by | Instagram Ünlüleri

Günümüz dünyasında internetin oldukça büyük bir yeri var. Bunu artık 70 yaşındaki ninelerimiz, dedelerimiz bile bilmektedir. Özellikle sosyal medya birçok insanın vakit geçirdiği, eğlendiği ve paylaşımlarda bulunduğu bir platformdur. Burada sizlere sosyal medya sitelerinden veya nasıl kullanmanız gerektiğinden bahsetmeyeceğim. Sizlere, en iyisinden bahsedeceğim: Instagram. Instagram takipçi satın al günümüzde en çok kullanılmakta olan sosyal medya platformlarından biridir. Facebook bile bu kadar kullanılmamaktadır.
Instagram’ı diğer sosyal medya platformlarından ayıran en büyük özelliği basit ve kullanışlı olması. Bende Facebook’tan Instagram’a geçiş yaptığımda ‘’işte bu’’ dedim, ‘’sosyal medya budur’’. Diğerlerinden farklı olarak Instagram insanların daha sık paylaşımda bulunduğu, olayların hızlı aktığı bir platform. İstediğiniz kişi veya kurumları, ünlüleri, markaları, dizileri, filmleri aklınıza gelebilecek her şeyi takip edebilir, dünyadan haberdar olabilirsiniz. Ve belki de en kullanışlı özelliği şudur: ünlülerin Instagram hesapları. Dilediğiniz ünlüyü anında takip etmek, haberdar olmak harika bir şey değil mi? Sadece yaptığı işi değil, bütün hayatını, neler yaptığını görmek gerçekten inanılmaz bir şey.

Ünlülerin Instagram adresleri, hemen hemen her yerde karşınıza çıkmaktadır. Hatta bir çoğumuz onlar kadar ünlü olup kendi hesaplarının da tanınmasını isterler. Belki bir gün sizde fenomen olursunuz kim bilir? Bir örnek vermek istiyorum; ben metal şarkılarını dinlemeyi seven birisiyim, özellikle Metallica benim favori grubum. Eskiden sadece Facebook üzerinden takip ediyordum ve birkaç fotoğraf dışında bir şey göremiyordum. Instagram’ı kullanmaya başladıktan sonra grubun bütün fotoğraflarını, videolarını, hikayelerini, konser zamanlarını vs. her şeyi görmeye başladım. Instagram sadece bir fotoğraf platformu gibi görünse de aslında birçok şeyi içinde barındırıyor.
Günümüzde film ve diziler (özellikle diziler) insanlar tarafından sıkça takip ediliyor. Filmleri ve dizileri arkamıza yayılarak izlemek oldukça zevkli öyle değil mi? Tabii, birçok insan bundan hoşlanır. Peki, size favori dizi veya filmlerinizin arkasında, setinde neler yaşanıyor öğrenmek ister misiniz diye sorsam? Birçoğunuz yine isteriz diyeceksiniz. İşte burada devreye ünlülerin Instagram adresleri giriyor. Eğer herhangi bir ünlüyü takip ediyorsanız ve bu bir dizi, film oyuncusu ise, siz diğer insanlardan bir adım önde olacaksınız demektir. Çünkü, sadece o film veya diziyi izlemekle kalmayacak projenin set arkasını, diğer oyuncuları, o ünlünün neler yaptığını ve daha birçok şeyi görme imkanı bulacaksınız.

Peki, bu durumun bize ne gibi bir faydası var?
Bu durumun size kattığı en büyük avantaj şüphesiz bilgi birikimi olacaktır. Örneğin, bir klip çekilirken arkada neler yaşanıyor, ne gibi bir ortam var bunları biliyor olacaksınız. En önemli nokta ise, takip ettiğiniz ünlün sadece kamera karşısındaki tiplemelerini değil, doğal hallerini de görmüş olacaksınız. O halde bu oldukça iyi bir durum değil mi?
Ünlülerin Instagram hesapları sadece bizlere film veya diziler için artı sağlamıyor. Hayatın her alanında lazım olabilecek şeyleri de bizlere sunuyor. Ünlü deyince aklımıza hemen bir dizi, film oyuncusu veya şarkıcı gelmesin. Ünlü bir düşünür, yazar, şair hatta sporcu bile bir ünlü sayılır. Örneğin, eğer Serdar Kılıç’ı Instagram’dan takip ediyorsanız birkaç fotoğraftan çok daha fazlasını bulacaksınız demektir. Örneğin; yaptığı yapıları, gezdiği yerleri, bildiği bazı ipuçlarını. Bu, bilgi anlamında sizlere çok şey katacak demektir. Bu sadece bir örnekti, sizler istediğiniz ünlüyü Instagram üzerinden takip edebilirsiniz. Ve bu kim olursa olsun, siz birkaç fotoğraftan daha fazlasını bulacaksınız. Sizler için ünlülerin Instagram adresleri sıralamaya çalıştım. Bunlardan da beğendiklerinizi takip edebilirsiniz. İşte onlardan bazıları;

Kenan Doğulu İnstagram

tıkla sende ünlü ol

Kim Kardashian İnstagram

tıkla sende ünlü ol

Justin Bieber İnstagram

tıkla sende ünlü ol

Ayşe özyılmazer İnstagram

tıkla sende ünlü ol

rihanna İnstagram

tıkla sende ünlü ol

Demet Evgar İnstagram

tıkla sende ünlü ol

Can Bonomo İnstagram

tıkla sende ünlü ol

Sarp Apak İnstagram

tıkla sende ünlü ol

Özge Borak İnstagram

tıkla sende ünlü ol

Demet Akalın İnstagram

tıkla sende ünlü ol

Tarkan İnstagram

tıkla sende ünlü ol

Hülya Avşar İnstagram

tıkla sende ünlü ol

Acun Ilıcalı İnstagram

tıkla sende ünlü ol

Seda Sayan İnstagram

tıkla sende ünlü ol

Buğra Gülsoy İnstagram

tıkla sende ünlü ol

Özge Gürel İnstagram

tıkla sende ünlü ol

Çağatay Ulusoy İnstagram

tıkla sende ünlü ol

Hazar Ergüçlü İnstagram

tıkla sende ünlü ol

Kıvanç Tatlıtuğ İnstagram

tıkla sende ünlü ol

Hande Erçel İnstagram

tıkla sende ünlü ol

Kemal Doğulu İnstagram

tıkla sende ünlü ol

Serkan Çayoğlu İnstagram

tıkla sende ünlü ol

Murat Dalkılıç İnstagram

tıkla sende ünlü ol

Nur Yerlitaş İnstagram

tıkla sende ünlü ol

Buse Terim İnstagram

tıkla sende ünlü ol

Beren Saat İnstagram

tıkla sende ünlü ol

Barış Arduç İnstagram

tıkla sende ünlü ol

Elçin Sangu İnstagram

tıkla sende ünlü ol

Ece Erken İnstagram

tıkla sende ünlü ol

Merve Boluğur İnstagram

tıkla sende ünlü ol

Burak Özçivit İnstagram

tıkla sende ünlü ol

Meryem Uzerli İnstagram

tıkla sende ünlü ol

Özge Özpirinççi İnstagram

tıkla sende ünlü ol

Fahriye Evcen İnstagram

tıkla sende ünlü ol

Esra Erol İnstagram

tıkla sende ünlü ol

Mustafa Ceceli İnstagram

tıkla sende ünlü ol

Ivana Sert İnstagram

tıkla sende ünlü ol

Ebru Gündeş İnstagram

tıkla sende ünlü ol

Hadise İnstagram

tıkla sende ünlü ol

Ezgi Mola İnstagram

tıkla sende ünlü ol

İrem Derici İnstagram

tıkla sende ünlü ol

Sinem Kobal İnstagram

tıkla sende ünlü ol

Arda Turan İnstagram

tıkla sende ünlü ol

Gülben Ergen İnstagram

tıkla sende ünlü ol

Burcu Esmersoy İnstagram

tıkla sende ünlü ol

Serenay Sarıkaya İnstagram

tıkla sende ünlü ol

Murat Boz İnstagram

tıkla sende ünlü ol

Selena Gomez İnstagram

tıkla sende ünlü ol
Bunlar ve bunlar gibi daha birçok ünlüyü Instagram’dan bulabilir ve takip etmeye başlayabilirsiniz. Size önerebileceğim belli başlı Instagram hesapları da mevcut. Örneğin, bilim ile aranız iyi ise NASA, howstuffworks, Natgeo, discovery channel gibi hesapları takip edebilirsiniz. Bunlar sayesinde nitelikli bilgiye anında ulaşabilir, üstelik bütün programları takip edebilirsiniz. Örneğin, geçen gün NASA’nın Instagram hesabı üzerinden uzaya gönderilen bir roket bilgisine ulaştım, daha sonra 2 gezegenin birbirine çok yakın geçeceğini ve dünyadan izlenebileceği bilgisini de öğrendim. Bunlar sadece verebileceğim örneklerden birkaçı.

Gelin sizlerle Instagram’ın tarihine kısa bir bakış atalım ve nasıl bu kadar popüler olduğunu görelim.
Instagram ilk olarak 6 Ekim 2010 tarihinde tanıtıldı. Kevin Systrom ve Mike Krieger tarafından kurulan platform ilk başlarda çok kullanıcısı bulunmayan ve fotoğraf ağırlıklı bir yer idi. Daha sonraları fotoğraflar ile ilgili ilgi çekici birkaç geliştirme yapan şirket sahipleri adlarını biraz olsun duyurmaya başladı. Çok değil sadece 1.5-2 sene sonra Nisan 2012’de Facebook tarafından satın alınan platform birçok insana ulaşmış oldu. Facebook satın almadan önceki ortalama Instagram kullanıcı sayısı 30 milyon iken, şimdi bu sayı 500 milyonun üzerindedir.
Yazının başında Instagram’ın Facebook’u geride bıraktığına değinmiştim. Bu tamamen doğru bir durum. Bana inanmıyor iseniz birkaç arkadaşınıza sormayı deneyin. Onlara Facebook’u mu yoksa Instagram’ı mı daha sık kullandığını sorun. Çoğu kişinin Instagram dediğini göreceksiniz. Çünkü Instagram günümüzde insanların daha çok ilgisini çeken ve paylaşımlarını daha rahat yapabileceklerini sağlayan bir platformdur.

Yukarıda ki görselde ünlülerin Instagram hesapları bulunuyor. Bunlar sadece örnek. Eğer bir Instagram kullanıcısı değilseniz muhtemelen bunun ne olduğunu bilmiyorsunuz demektir. Bu belki de Instagram’ın popüler olmasını sağlayan en büyük yeniliklerden birisidir: hikaye. Hikaye, (orijinali story) istediğiniz fotoğrafı veya videoyu anında paylaşabildiğiniz bir seçenektir. E zaten biz bunu yapabiliyoruz dediğinizi duyar gibiyim. Evet, doğru zaten sosyal medya hesaplarının çoğu bunu destekliyor. Ama hikayeyi diğer paylaşımlardan farklı kılan özellik gününe özel olması. Hikayenin sadece 24 saat durma özelliği bulunuyor ve en iyisi de her zaman en üstte olması. Yani sizin paylaştığınız bir fotoğraf için arkadaşlarınız aşağıya kadar inmek zorunda kalmıyor veya o fotoğraf ya da video başka şeylerin arasında kaybolmuyor. Ayrıca kimlerin ne zaman hikayenize baktığını da görebiliyorsunuz. Örneğin, sevdiğiniz bir kişinin hikayenize bakıp bakmadığını görmek sizin için iyi olabilir.
Instagram’ın hikaye olayı yayıldıktan sonra hemen hemen çoğu sosyal medya platformunda da aynı şeylere rastladık. Örneğin, Facebook’ta da aynı durum var. Facebook’un ardından Whatsapp bile hikaye olayını getirdi. Adına ‘’durum’’ dese bile biz biliyoruz ki bunun adı ‘’hikaye’’.

İşte bunun gibi birkaç şey daha Instagram’ın popüler olmasına öncülük etmiş oldu. İtiraf etmeliyim ki ben bile çok kısa zaman önce Instagram’ı tanıdım. Fakat tanıdıktan sonra içinden çıkamaz oldum. Bunun anlamı saatlerce takılmak değil elbette. Çok daha renkli, farklı içerikleri Instagram’da bulabiliyorsunuz. Daha açıklayıcı bir örnek vermek gerekirse Facebook ve diğer sosyal medya platformları buz dağının görünen kısmı ise Instagram sular altında olan görünmeyen kısımdır. Ve bu görünmeyen kısımda da görünenden çok daha fazlası vardır.

Tabii ki her şey gibi Instagram’ı da abartmamak gerekir. Çünkü bildiğiniz üzere her şeyin fazlası zarardır. Günde birkaç kere bakacağınız, bilgiler öğrenip yeni arkadaşlar edinebileceğiniz bu ortamı kendiniz için eziyete çevirmeyin. Hikayenizi oluşturun ama 2 dakikada bir girip kimler bakmış acaba diye de kendinizi bağımlı yapmayın.
Sizlere Instagram’ın en beğendiğim özelliklerinden birisinden bahsetmek istiyorum: hızlı arkadaş edinme. Instagram belki de şu ana kadar gelmiş geçmiş en hızlı arkadaş edinebileceğiniz platformdur. Birisi ile arkadaş edinmek için yapmanız tek şey takip etmek işte bu kadar. Emin olun kısa bir süre içerisinde (istisnalar olabilir) takibinize karşılık gelecektir.
Hikaye olayından yukarıda bahsetmiştim. Ama bahsetmediğim şeylerde mevcut. Örneğin, hikayenizi birçok farklı şekilde süsleyebilirsiniz. Belki birkaç emoji ekleyebilir ya da bir konum belirtebilirsiniz. Bu şekilde insanlar için daha şık bir görüntü oluşacaktır.

Gelelim daha ilgi çekici bir konuya ve belki de en iyisine: fenomen olmak. Baştan belirtmem gerekirse ben bir Instagram fenomeni değilim ve nasıl olunabileceğini de bilmiyorum. Ben sadece bir kullanıcıyım. Fakat zaten burada ‘’sizlere nasıl fenomen olunur?’’ diye bir şeyden bahsetmeyeceğim. Sadece Instagram’da fenomen olayları nasıl oluyor bunlara değineceğim.
Fenomen’lik terimi çok uzun zamandır sözlüklerde bulunuyor. Peki nedir bu fenomenlik? Yeniyor mu?
Fenomenlik sözlük anlamı olarak somut, algılanabilir ve denenebilir olay ve nesne demektir. Bu ne demek şimdi ya dediğinizi duyar gibiyim. Sakin olun, bu sadece bir şakaydı. Aslında fenomen sözcüğünün felsefedeki karşılığı budur ama bizim değineceğimiz fenomen bu değil. Bizimkisi ‘’internet fenomeni’’.
İnternet fenomeni sözlükte şudur: Hayranlık uyandıracak kadar dikkat çekici olan şey veya kişi. İşte tam da bizim aradığımız kelimeler bunlar. Kısacası popülerlik diyebiliriz. Fenomenlik sadece bir kişi için değildir. Örneğin, kendisi popüler olmasa bile kedisi popüler olan kişiler vardır ve bu sayede oldukça ciddi paralar da kazanmaktadırlar. Konumuza geri dönelim. Peki, fenomen olmanın bizlere avantajı nedir? Doğrusunu söylemek gerekirse fenomen olmanın size doğrudan bir getirisi yoktur, fakat eğer kendinizi geliştirir iseniz bunun size oldukça katkısı olacaktır. Gelin bunu bir örnek ile açıklayalım.
Elimizde iki farklı fenomenimiz olsun bunlardan birisi yüksek takipçiye sahip ve sadece fotoğraf veya video paylaşan birisi olsun. Diğeri ise yine yüksek takipçiye sahip fakat bir iş yapan birisi olsun. Örneğin, günümüzde popüler olan vine veya dublaj gibi. Birinci fenomenimiz eğer herhangi bir reklam veya sponsorluk almamış ise maddi anlamda bir kazanç sağlamayacaktır. Sadece paylaştığı fotoğraflar ve videolar daha çok kişiye ulaşacak ve daha çok insan tarafından bilinecektir. İkinci fenomenimiz ise gerek maddi gerekse manevi anlamda birçok şey kazanmış olacaktır. Maddi taraf tamamda manevi olarak bir fenomen ne kazanabilir?
Manevi anlamda bir fenomenin kazanabileceği en büyük şeylerden birisi arkadaş ve tecrübedir. Bambaşka arkadaşlar edinebilir ve daha önemlisi hayata karşı oldukça gerekli tecrübeler edinebilir. Bu sayede kendini geliştirmiş olur ve ilerleyen hayatında da bunları kullanır. Tabii ki fenomenlik sadece bunlardan ibaret olan bir şey değil.

Peki, fenomen nasıl olunur? Tanınmak için ne yapmak gerekir? Başında da belirttiğim üzere ben bir fenomen değilim ve nasıl olunacağı hakkında da pek bir fikrim yok. Ama eğer olmak istiyorsanız sizlere birkaç şey söyleyebilirim. Fenomen olmak öyle canım istiyor olayım tarzı bir şey değildir. Bilindik birçok fenomenin bu duruma nasıl geldiğini bilmenin size faydası olacaktır. Örneğin, Aykut Elmas veya Veysel Zaloğlu nasıl fenomen oldular? Bu insanlar ortaya yeni bir şeyler çıkararak insanların ilgisini çekmeyi başardılar. Eğer sizin de insanları etkileyecek bir yeteneğiniz, projeniz var ise beklemeden yapmanızı öneririm.
Eğer bir fenomen değil de sadece kullanıcı olmak istiyorsanız bu en basit ve bana göre en eğlenceli olanıdır. Çünkü, sadece Instagram’a girip bakmak ile bir şeyler üretmek arasında gerçekten büyük bir fark bulunuyor.
Günümüz dünyasında ister inanın ister inanmayın ama sosyal medyanın oldukça büyük bir etkisi bulunmaktadır. Yarın bir gün mezun olup iş başvurusu yapmaya giderseniz bu dediklerim aklınızda bulunsun diye şimdiden söyleyeyim. Ne alakası var diyebilirsiniz, gelin ne alakası var bir bakalım.
Sosyal medya artık öyle bir duruma geldi ki insanların iş bulmasında veya işlerine devam etmesinde bile büyük rol oynuyor. Size önerebileceğim şey şudur ki: temiz ve normal bir sosyal medya hesabınız bulunsun. Tamam da bunun iş ile ne alakası var? Şimdi diyeceklerim kulağa biraz garip gelecek farkındayım ama birçok şirket artık eleman alımı yaparken kişinin sosyal medya hesaplarına da bakıyor. Evet, hiç şaşırmayın bu tamamen doğru bir bilgi. Peki bunu neden yapıyorlar?
Şimdi birkaç dakikalığına bir şirketinizin olduğunu düşünün, şirketiniz için eleman alımı yapacaksınız. Alacağınız elamanlarınızın kaliteli, çalışkan, güvenilir olmasını istersiniz değil mi? Peki bunu nasıl anlarsınız? Maalesef insanların alnında nasıl biri oldukları yazmıyor. İşte burada devreye bazıları için oldukça kullanışlı bazıları için kullanışsız olan sosyal medya giriyor. Neden böyle söylediğimi birazdan anlayacaksınız. İşe girerken çalışanınızın sosyal medya hesaplarını kontrol ederseniz hayatı hakkında birçok bilgiye de ulaşmış olursunuz. Örneğin, nasıl biri, zararlı alışkanlığı var mı, nasıl bir çalışan olur, benim için faydalı olur mu? Bu ve bunun gibi birçok sorunun cevabını sosyal medya hesaplarından anlayabilirsiniz. Ve bir patron iseniz bunu bilmek sizin için çok yararlı olacaktır.
Peki, şimdi taraf değiştirelim ve iş başvurusu yapan biri olduğunuzu hayal edin. Ama siz biraz hovardasınız, içmeyi, gezmeyi seven birisisiniz. Bunu belki çalışma hayatınıza yansıtıyorsunuz belki de yansıtmıyorsunuz bu önemli değil. İnsan kaynaklarına gittiniz ve bilgilerinizi vererek başvuru yaptınız. Onlar da önce bilgilerinize sonra sosyal medya hesaplarınıza baktı ve sizin işe uygun olmadığınıza karar verdiler. İşte bu durumda normal bir sosyal medya kullanıcısı sizin önünüze geçmiş olacak ve işi başkasına kaptırmış olacaksınız.

Şimdi belki şöyle düşünebilirsiniz; ‘’madem öyle o zaman hiç sosyal medya kullanmayalım’’. Bu belki mantıklı gözükebilir ama önerebileceğim bir şey değildir. İş verenler genellikle çalışanları hakkında bilgi sahibi olmak isterler. Bu yüzden hiç sosyal medya kullanmamak yerine içinde birkaç fotoğrafın bulunduğu basit bir hesap bulundurmak sizi düşündüğünüzden çok daha ileri bir duruma taşıyacaktır. Özellikle: Instagram. Instagram kullanımı size büyük bir ölçüde katkı sağlayacaktır. Bunun için basit bir hesabınız olması yeterlidir, sadece birkaç fotoğrafınızın bulunması bile yeterli ve oldukça önemlidir.

Gördüğünüz üzere Instagram hayatımızda oldukça önemli bir yere sahip. Gerek iş olsun, gerek arkadaş çevresi olsun, gerekse tecrübe olsun bu platform bizlere oldukça büyük şeyler katıyor. Sizlerde dilerseniz hemen bu muhteşem uygulamayı ücretsiz olarak edinebilir, bugünden geleceğinize büyük katkıda bulunabilirsiniz. Ama sakın şunu unutmayın, her şeyin yerinde ve zamanında kullanılması sizler için iyidir. Birçok kere belirttiğim üzere bütün vaktinizi Instagram’da geçirmeyin veya tamamen bu platformdan da uzak olmayın. Her şeyi bir dengede tutmak her yerde olduğu gibi bu konuda da oldukça önemlidir. Sizlerde günün birinde anlattığım birkaç şey ile karşılaşabilirsiniz, işte o zaman eğer yardımcı olmuşsam bir teşekkür etmeniz, beni gerçekten oldukça mutlu edecektir.

Instagram Hikayeleri

Instagram Hikayelerinin Süre Sınırı Değişiyor

Posted by | Instagram Haber

Facebook, Snapchat gibi devlere rağmen hikayeler özelliğinde ilk sırada yer alan Instagram, düzenli olarak bu bölüme yatırımlarını yoğunlaştırmaya devam ediyor. Instagram Hikayeleri kısmını geliştirmek ve düzeni sağlamak adına yayınladığı tüm güncellemelerden sonra yavaş yavaş işlevsel özelliklerde önemli değişiklikler yapılmaya başlandı.

Çoklu fotoğraf ve video paylaşım desteği gibi Instagram Hikayeleri bölümünü zenginleştirecek güncellemeler alan uygulamanın, bu kez ise paylaşım ayarları ve sınırları konusunda yeni bir düzenleme aldığı ortaya çıktı. Instagram Hikayeleri için yayınlanan bu düzenleme sayesinde kullanıcıların süre sınırına takılmayacaklarını görüyoruz. Peki, nasıl?

Instagram Hikayeleri 24 Saat Sınırı Kalkıyor

Şimdiye kadar kullandığımız hikayeler bölümünde katı bir süre sınırı vardı. Bu sınır nedeniyle kullanıcılar, sadece 24 saat içerisinde çekilmiş olan fotoğraflarını ya da videolarını hikayeler bölümünden paylaşabiliyordu.

Süre sınırı olarak gösterilen bu sınır, kullanıcıların paylaşımlarının oldukça sınırlı kalmasına neden oluyordu. Fakat kullanıcılardan gelen istek, Instagram’ın bölümün aktifliğini arttırmak istemesi, Snapchat uygulamasına karşı yeni bir atak yapılmaya çalışılması, 300 milyona ulaşan kullanıcı aktifliğini kaybetmemek ve daha birçok nedenden dolayı Instagram yetkilileri sistemi değiştirme kararı aldı.

Instagram Hikayeleri

Instagram Hikayeleri için yayınlanan son güncelleme sonrasında sunulan 24 saat kuralı değiştirildi. Bunun yerine kullanıcıların galerilerinde yer alan çok daha eski fotoğrafları paylaşmaları sağlanmış oldu. Galeride yer alan fotoğraflarınızı paylaşarak, eski fotoğraflarınızla da hikayeler oluşturmanızı sağlayan güncelleme yayınlanmış durumda.

Hikayeler paylaşımlarını çok daha aktif hale getirecek olan sistemin, bir ufak artısını daha belirtelim. 24 saat öncesinde çekilmiş, eski bir fotoğrafı paylaşırken paylaşıma çekim tarihini gösteren çıkartmalarda eklenebiliyor. Bakalım bu sistemle Instagram Hikayeleri daha ne kadar çok kullanıcı kazanacak? Şimdi merak edilen soru bu.

Instagram Stop-Motion Özelliği Nasıl Kullanılır?

Posted by | Instagram'ın Püf Noktaları

Güncellemelerle gündeme gelen Instagram, sevilen özelliklerinden biri olan Instagram Stop-Motion özelliği içinde yeni bir rehber yayınladı. Genel kullanım için yayınlanmaya devam eden yeni güncellemelerle beraber tamamen kullanıma açılacak olan Instagram Stop-Motion özelliği için yayınlanan rehber videoları ise Instagram kullanıcılarının kafalarında kalan soru işaretlerini gidermek için yeteli oluyor.

Söz konusu özelliğin nasıl kullanılacağı konusunda verilen bilgilere bakacak olursak, uygulama bu özelliğin kullanımı konusunda da oldukça olumlu düşüncelere sahip. Superzoom özelliğinde olduğu gibi ciddi bir kullanıcı kitlesine ulaşması beklenen sistemin nasıl kullanıldığı konusunda önemli bilgilere geçelim.

Instagram Stop-Motion Kullanımı

Söz konusu sistemin yine hikayeler bölümünün öne çıkan kısımlarından biri olduğunu belirtelim. Hikayeler bölümünde dikkat çeken özelliğin kullanımı için yine hikayelerimize giriyoruz ve ardından aşağıda anlattığımız adımları uygulamaya geçiyoruz.

Instagram Stop-Motion

  • Instagram Stop-Motion özelliği için ilk olarak parmağınızı sola kaydırmanız ve ardından da Stop motion kısmını seçmeniz gerekiyor.
  • Yine kamera ekranında açacağımız bu bölümde fotoğrafları çekmeye başlamak için daire simgesine tıklamanız gerekiyor.
  • Bu şekilde daireye basarak ilk fotoğrafınızı çekiyorsunuz.
  • Şimdi fotoğrafları çekmeye devam etmek için daireye basılı tutmaya devam etmeniz gerekiyor.
  • Ne kadar çekim yapmak istiyorsanız bu şekilde ardı ardına fotoğraflarınızı çekmeniz gerekiyor.
  • Çekilen tüm bu fotoğrafları önizleme olarak görmek ve düzenleme içinde son çekilen fotoğrafa tıklamanız gerekiyor.
  • Burada tüm düzenlemelerinizi yaptıktan sonra Instagram Stop-Motion özelliği ile videonuzu oluşturabilirsiniz. Daha sonra bitti butonunu kullanmak yeterli olacaktır.

Çekilen karelerle videolar oluşturmak ve çekilen karelerin ardı ardına sıralanmasını sağlayarak dizi oluşturmanızı sağlayacak olan özellik için yapılması gereken işlemler böyle sıralanabilir. Söz konusu özelliğin sınırlarının Instagram tarafından da genişletileceğinin planlandığını da ekleyelim. Özellikle hikayeler paylaşımlarının bu şekilde detaylandırılacağını görebiliriz.

iOS 11 instagram

iOS 11.1 Sürümü Sonrasında Instagram Sorunu Çözüldü

Posted by | Instagram Haber

Sosyal medya uygulamalarından biri olsa da akıllı telefonlar üzerinden ana kullanımı devam eden Instagram, şu an için iOS ve Android işletim sisteminde en çok kullanılan sosyal medya uygulamalarından biri olarak yer alıyor. Sadece sosyal medya uygulamaları içerisinde değil, aynı zamanda tüm uygulamalar arasında da en çok indirilen seriler içerisinde yer alan Instagram, son dönemde iOS sürümünde sorunlarla gündeme gelmeye başladı.

Sorunun ana kaynağı ise Instagram olmadı. Öyle ki yeni nesil işletim sistemi olarak yayınlanan iOS 11, birçok uygulamada olduğu gibi Instagram uygulamasında da bazı sorunlara neden oldu. Son olarak Instagram, iOS 11.0.3 sürümünde sorun yaşamıştı. Şimdi ise iOS kullanıcılarına sevindirici bir haber geldi.

iOS 11.1 Güncellemesi Sonrasında Instagram

Instagram uygulamasında yaşanan çökme ve uygulamanın paylaşım sırasında donmasına neden olan hatalar, geçen haftalarda yer alan iOS 11.1 büyük güncellemesi sonrasında neredeyse tamamen çözüldü. Hala konu hakkında sorun yaşadıklarını belirten kullanıcılar yok değil. Fakat bu kez hem sürüm notlarında hem de ilk hafta testlerinde genel olarak Instagram sorunlarının çözüldüğü görülüyor.

iOS 11.1 sürüm güncellemesini yükleyen kullanıcıların Instagram çökme sorunlarının önüne geçmesi geri bildirimlerde de yer alıyor. iOS 11 kullanıp Instagram sorunu yaşıyorsanız, mutlaka iOS 11.1 güncellemesini yapmanız gerekiyor. Bunun dışında Instagram tarafından mini düzenleme güncellemeleri geldiğini de ekleyelim.

Facebook, WhatsApp için Yeni Bir Soruşturma Açtı

Posted by | Genel

Anlık mesajlaşma uygulamaları ve sosyal medya uygulamaları arasında en çok kullanılan servislerden biri Facebook bir diğeri ise WhatsApp olarak biliniyor. Aslında mobil uygulama konusunda, mesajlaşma servislerini ilk sıraya koyduğumuz zaman iki uygulamanın birbirlerine rakip olarak gösterildiğini düşünebiliriz.

Fakat önemli bir ayrıntı var ki o da WhatsApp’ın Facebook çatısı altında olan bir uygulama olması. Yani her ne kadar uygulama kendi içerisinde bağımsız olarak gösterilse de aslında Facebook’a bağımlı. Bu nedenle Facebook’un WhatsApp üzerinden denetlemeleri de olmuyor değil. Hatta dün itibariyle Facebook, anlık mesajlaşma uygulaması için yeni bir soruşturma başlattığını açıkladı. Soruşturmanın nedeni ise kolayca tahmin edilebilir.

WhatsApp Çökmeleri Sonrasında İnceleme Başladı

Facebook tarafından yapılan açıklamaya göre WhatsApp uygulaması için soruşturma açılmasının nedeni, uygulamanın ardı ardına çökmesi. En son geçtiğimiz hafta içerisinde uygulamanın çöktüğü haberi gündeme gelmişti. Uygulamanın bir kez daha çökmesi son nokta oldu. Öyle ki bu çökme haberinden sonra uygulamanın 3-4 ayda bir en az yarım saat olmak koşulu le çöktüğü görüldü. Ardı ardına gelen sorunlardan sonra ise sonunda işe Facebook el attı.

WhatsApp soruşturması

Facebook ilk etapta sadece neden, kaynak amaçlı bir inceleme yapacağını ekledi. İlk olarak sorunun neden kaynaklandığı ve uygulamanın neden çöktüğü tespit edilecek. Eğer yaşanan sorunun çalışanlardan ya da yönetimden kaynaklı bir sorun olduğu tespit edilirse, uygulamanın işten çıkarmalara varan adımlar atacağı düşünülüyor.

Bunun dışında sunucu temelli olarak bir sorun yaşanmışsa, bu durumda da uygulamanın yenilenmesi durumu söz konusu olacak. Facebook tarafından atılacak adım merakla beklenirken, benzeri bir durumun Instagram için geçerli olacağını da ekleyelim. Daha öncede Instagram uygulamasının benzer bir şekilde ardı ardına çökme sorunları ile gündeme geldiğini görmüştük. Haliyle çökme sorunlarının devam etmesi durumunda aynı kader Instagram uygulaması da yaşayabiliriz. Araştırma sonuçlarını paylaşacağız.

 

Instagram Dil güncellemesi

Instagram Dil Güncellemeleri Gecikecek!

Posted by | Instagram Global, Instagram Haber

Instagram Dil desteği, geçtiğimiz günlerde yapılan bir güncelleme haberi sonrasında sosyal medyada gündem oldu. Sosyal medya devi yaptığı açıklamada kullanıcılara daha iyi bir deneyim sunmak için dil bölümünde yeniliğe gideceğini belirtmiş ve sağdan sola yazılan dillere desteği geldiğini açıklamıştı. Sağdan sola doğru yazılan, İbranice ve Arapça gibi dil desteklerini aktif hale getiren uygulama, kısa süre içerisinde yeni dillerin güncellemelerinin de yayınlanacağını açıklamıştı. Yapılan tüm bu açıklamaların ardından güncellemenin yayınlanmaya başlandığı ve dil bölümünde sağdan sola yazılan dillerin seçilebileceği belirtilmişti. Fakat bugün ortaya çıkan bir bilgi Instagram Dil güncellemesi için uzun bir süre gerektiğini gösteriyor.

Instagram Dil Güncellemesi İçin Biraz Daha Süre İstedi

Uygulama yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, beklendiği gibi yeni dil desteklerinin tüm bölgelere güncelleme olarak sunulmadığı belirtildi. Yeni dilleri uygulamaya geçirmenin oldukça zor olduğunu belirten yetkililer, dil desteği üzerinde biraz daha kapsamlı çalışmalar yapmaları gerektiğini belirtti.

Bunun için şimdilik test grupları için dil desteği güncellemeleri yayına geçti. Bunun dışında bazı bölgelerde kullanıcılara da Instagram Dil güncellemeleri gelmeye başladı fakat küresel bir güncellemenin henüz yayınlanmayacağını öğrendik. Bunun için birkaç ay daha geçmesi gerektiği belirtiliyor.

Instagram Dil Güncellemesi Neden Gecikiyor?

Yukarıda kısaca bahsettik ama Instagram Dil güncellemesinin, son kullanıcıya neden geç geleceği hakkında da bilgi verelim. Dil güncellemesiyle gelecek olan yeni diller sağdan sola doğru yazılan diller. Instagram için zaten bu yapı bile zor gibi gözüküyor. Bunun dışında güncelleme tüm bölümler için yayınlanacak.

Menüler, arama butonları ana sayfalara kadar hemen her bölümde yeni diller kullanılabilecek. Bu süreç için tüm uygulamanın yeniden düzenlenmesi gerekiyor. Ayrıca Instagram’ın hali hazırda üzerinde çalıştığı bir de çeviri desteği var. İleri de çeviri desteği konusunda da sorun yaşanmayacak şekilde bir düzenleme yapılıyor. Bu düzenlemelerin şu an için başarılı bir şekilde elde edildiği fakat testlerin zaman alacağı belirtiliyor. İşte tam bu nedenle Instagram Dil güncellemesinin herkes için yayınlanması biraz zaman alacak.

Facebook 3 Boyutlu Avatar

Facebook 3 Boyutlu Avatar Sistemini Gösterdi

Posted by | Genel

Yapay zeka konusunda en kapsamlı çalışmaları yapan firma olarak bilinen sosyal medya devi Facebook, bu kez bambaşka bir sistem üzerinde çalışmalara başladı. Teknoloji devi bu kez Facebook 3 Boyutlu Avatar sistemini tanıttı. Yeni sistemle beraber kullanıcıların sadece bir resimleriyle beraber sanal gerçeklik kişiliklerini oluşturmaları sağlanıyor. Daha önce sanal gerçeklik teknolojilerinde çok sık gördüğümüz ve hemen ardından arttırılmış gerçeklik teknolojisi olarak karşımıza çıkan sanallaştırma sistemine dahil olan Facebook, rakiplerine göre çok daha farklı bir teknoloji sunuyor. Peki, yeni sistem ne işe yarayacak ve nasıl kullanılacak? Daha detaylı olarak bakalım.

Facebook 3 Boyutlu Avatar Teknolojisi

Söz konusu sistem yapay zeka temelli olarak çalışmakta. Kullanıcıların profil resimlerini yapay zekanın tanıması sağlanıyor. Yapay zeka resmi algıladıktan sonra, sanal dünyada bu resim üzerinden bir avatar oluşturuyor. Tamamen kullanıcının profil resmiyle beraber oluşturulan avatar sayesinde, kullanıcı 3 boyutlu olarak sanal dünyaya taşınmış oluyor. Bu noktada Facebook 3 Boyutlu Avatar teknolojisinin asıl ilgi çeken kısmı ise kullanıcılar arasındaki etkileşim. Kullanıcılar bu şekilde sanal dünyaya aktarılıyor ve sonrasında VR gözlüklerle beraber kontrol sunuluyor.

Facebook 3 Boyutlu Avatar

Facebook 3 Boyutlu Avatar sisteminde sanki bir VR oyunu oynuyormuş gibi karakterinizi kontrol edebiliyorsunuz. Karakterinizi kontrol ederken ise arkadaşlarınızla konuşabiliyorsunuz. Yani bir nevi arkadaşlarınızla 3 boyutlu olarak sanal dünyada zaman geçirmeniz mümkün hale getiriliyor. Çok kısa bir süre öncesine kadar yapay zekanın ne boyuta geleceğini göstermek adına başlatılan bir projeyken, şimdilerde çok daha gelişmiş gibi teknoloji haline getirilen Facebook 3 Boyutlu Avatar, henüz test aşamasında.

Tüm kullanıcılar için sistemin kullanılması bir hayli zaman alacak gibi duruyor. Özellikle sunucu yükü ve sürekli aktif devam eden sanal karakter kontrollerinin daha uzun süre test edilmesi gerekiyor. Facebook tarafından yapılan açıklamalarda da söz konusu sistemin hemen kullanıma giremeyeceği belirtiliyor. Yine de şimdiden ilgiyi üzerine çekmeyi başarmış olan sistemin uzun vadede bir epey konuşulacağını düşünüyoruz.

Facebook 4K Video

Facebook 4K Video Paylaşım Dönemi Geliyor

Posted by | Genel

Akıllı telefonlarla doğru orantılı olarak gelişen sosyal medya uygulamalarına en büyük örneklerden biri olan Facebook, şimdilerde Facebook 4K Video sistemi üzerinde çalıştığını açıkladı. Öyle ki artık akıllı telefonlar bir hayli gelişti. Akıllı telefonların gelişmesiyle beraber sosyal medya uygulamaları üzerinden yapılabilen paylaşımlarda çeşitlendi.

Özellikle fotoğraf ve video paylaşımlarında kalite teknik açıdan üst düzeye çıkmaya başladı. Zaten Instagram’ın popülerliğini arttıran konulardan birisi de bu oldu. Bu noktada yeni moda ise 4K paylaşımlar yapmak. Hem video kısmında hem de fotoğraf paylaşımlarında 4K çözünürlük kullanılmaya başlandı. Bu konuda bir çalışma yapan Facebook, eksik kalan yönü olan Facebook 4K Video desteğini de duyurmuş durumda.

Facebook 4K Video Ne Zaman Başlayacak?

Facebook paylaşımlarında tamamen 4K çözünürlük kullanmanıza izin verecek olan yeni sistemin ne zaman kullanıma gireceği ve ne gibi ayrıcalıklar sunacağı konusunda da bilgiler verildi. Paylaşımların tamamen 4K desteğine sahip olacağı açıklandı.

4K video desteğinin uygulama içerisinde kullanıma açılmasıyla beraber, her sayfada her profilde 4K çözünürlük kullanımı mümkün olacak. İlk olarak yeni özelliğin deneme aşamasında devam edeceğini de ekleyelim. Facebook 4K Video dönemi için kesin bir tarih vermedi. Yapılan açıklamada denemelerin başladığı ve belli sayfalar için bu paylaşımlara izin verildiği belirtildi. Seçilmiş sayfalar için şu an 4K video paylaşımları kullanılabilir durumda.

Facebook 4K Video

Testlerin bazı profiller ve sayfalar üzerinde devam edeceği de belirtiliyor. Bu testlerin başarılı olması durumunda ise Facebook’un tüm dünya için 4K video paylaşımlarını açacağı belirtiliyor. Bunun için ise sunucuların da hazırlanması gerekiyor.

Facebook 4K Video döneminin sunuculara bir hayli yük getireceği ve firmanın bu durumu karşılayacak sistemleri geliştirmek için çalışmalar yaptığını görüyoruz. Haliyle testlerin biraz zaman alması beklentisi var. Testlerin ne kadar süreceği ve ne kadar değişikliğe neden olacağı konusunda bir bilgi yok. Facebook 4K sisteminin testlerinden sonra bazı özellikleri değiştirmeyi tercih edebilir. Bunun için testlerin tamamlanması bekleniyor.

Instagram Cadılar Bayramı Yüz Filtreleri

Instagram Cadılar Bayramı Yüz Filtreleri Yayınlandı

Posted by | Instagram Haber

Sosyal medya uygulaması listesinde ikinci sıraya yükseldiği andan bu yana Instagram, güncel değişimlere ayak uydurmaya başladı. Özel günleri neredeyse hiç kaçırmayan uygulama, hemen hemen her özel dönem için ayrı bir sürpriz yapıyor. Yılbaşı çıkartmaları, Güneş Tutulması gibi doğa olayları kısacası popüler hemen her konu için uygulamanın belli adımlar attığını görüyoruz. Bu noktada sosyal medya devinin cadılar bayramını da unutmadığı açıklandı.

Teknoloji devi cadılar bayramı etkinlikleri içinde özel güncellemelerini yayınladı. İlk olarak Instagram Superzoom özelliği kullanıma girdi. Bu şekilde kullanıcıların gerilim dolu paylaşımlar oluşturması sağlandı. Bir yandan gerişim dolu bir diğer yandan ise eğlenceli olan zoom paylaşımlarının hemen sonrasında Instagram’ın yayınladığı bir diğer yenilik ise yüz filtreleri oldu.

Instagram Cadılar Bayramı Yüz Filtreleri

Bu kez cadılar bayramı için yeni yüz filtrelerinin yayınlandığını gördük. Hemen her paylaşımda kullanılacak olan yeni yüz filtrelerinin bir hayli eğlenceli olduğunu da belirtmek gerekiyor. İsterseniz bir hayalete isterseniz bir zombiye isterseniz de bir vampire dönüşebiliyorsunuz.

Instagram Cadılar Bayramı Yüz Filtreleri

Yeni yüz filtrelerinin özel korku temalarını sunduğunu da ekleyelim. Bu korku temalarını kullanıcılar tercihlerine göre seçebiliyor. Kullanıcıların yeni yüz filtrelerini kullanmak içinse son güncellemeleri yükseliş olmaları gerekiyor.

Güncelleme Instagram 20 sürümünden sonra kullanıma girecek. 20 sürümünden sonra kullanıcılar video ve fotoğraflarında yeni yüz filtrelerini kullanabilecek. Yeni yüz filtrelerinin hem Android hem de iOS işletim sistemi için yayınlandığını da ekleyelim. Sadece Instagram 20 sürümünü yüklemenizin yeterli olduğunu da ekleyelim. Yeni yüz filtrelerinin görsellerini de haberimizde bulabilirsiniz.