InstagramTakipciSatinAl.com Blog Yazıları

Facebook Hesabım Kapatıldı Ne Yapabilirim?

Posted by | Genel

Milyonlarca aktif kullanıcıya sahip bir sosyal medya platformu olan Facebook, kötüye kullanılan hesapları kapatma yetkisine sahip. Herhangi bir neden olmadan Facebook hesabım kapatıldı diyorsanız, hesabınızı nasıl geri alabileceğinize dair bilgi vermeye çalışacağız.

Bildiğiniz gibi Facebook, her gün milyonlarca insanın arkadaşları ile iletişim kurmak, gün içinde yaşadıklarını paylaşmak, kendini ifade edecek çeşitli paylaşımlarda bulunmak için kullandığı bir mecra. İnsanların birbiri ile kurduğu iletişimin bu kadar kolaylaştırılmış olması, elbette olumsuz sonuçlara da neden olabiliyor. Facebook kullanıcılarının oldukça kişisel paylaşımlarda bulunduğu düşünüldüğünde belirli bir güvenlik hizmetinin sağlanması zorunlu hale gelmiştir.

Facebook, kullanıcıların kişisel paylaşımlarda bulunurken kendilerini güvende ve rahat hissetmesini sağlamak için belirli paylaşım kriterlerini esas alır. Bu kriterlere uymayan paylaşımların artmasıyla “Facebook hesabım kapatıldı”, “Facebook hesabım kapatıldı,ne yapabilirim?” gibi sorunlar çoğalmaya başladı.

Facebook hesabının kapatılması, hesabın ilgili olduğu tüm arkadaş listesi, paylaşımlar, gruplar, sayfalar, kaydedilen gönderiler gibi tüm içeriklerin yok olmasına neden olur. Bu nedenle Facebook hesabınızın kapatılmasına neden olabilecek tutum ve davranışlardan kaçınmak gerekir.

Facebook Hesabım Kapatıldı, Neden Olabilir?

Bir Facebook hesabının kapatılması için, hesabın şikayet edilmesi ya da belirli bir grup tarafından sakıncalı görülmesi yeterli değildir. Facebook, ilgili hesap hakkında bir inceleme yapar ve kapatılmaması herhangi bir zarara yol açmayacak hesapları kapatmaz. Bu, Facebook’un her türlü görüş ve yaklaşıma açık olduğunu gösteriyor.

Facebook, hesapların kapatılmasında kullanıcılardan gelen bildirimler doğrultusunda hareket ediyor. Bir kullanıcıya rahatsızlık veren, uygun olmayan içerik paylaşımında bulunulan hesaplar için engelleme, şikayet etme gibi seçenekler sunulmuştur. Facebook’un bu denetimi sonucunda Facebook hesabım kapatıldı, ne yapmış olabilirim? gibi sorular ortaya çıkmaya başladı.

Facebook, belirli kriterlere göre bazı kullanıcıların hesaplarını tamamen kapatabilir. Bunun için tüm Facebook hesapları üzerinde bir denetim vardır. Yalnızca Facebook hesabınıza giriş yapamıyor olmanız, tek başına hesabınızın kapatıldığı anlamına gelmez. Bu durumda şifrenizi yanlış giriyor olabilir ya da yanlış bir e-posta adresi ile giriş yapmaya çalışıyor olabilirsiniz. Facebook hesabınız kapatıldıysa, bu konuda bir uyarı ile karşılaşırsınız. Facebook hesabınız kapatıldı uyarısını aldıysanız, hesabınız Facebook tarafından kalıcı olarak kapatılmış demektir.

Facebook hesabım kapatıldı, ancak bir kusurum yoktu diyenler için, bunun çeşitli sebepleri olabilir.

Facebook Şartlarına Aykırı İçerikler

Facebook, uygunsuz içerik olarak kabul edilen bazı ölçütler belirlemiştir. Bunların başında yetişkin cinselliği içerikli paylaşımlar gelir. Facebook, kişilerin rızası dışında elde edilmiş ya da 18 yaşından küçüklere ait olma ihtimalini göz önüne alarak, çıplaklık içeren paylaşımları doğrudan engellemektedir. Facebook, engellemelere rağmen bu tip paylaşımlara rastlayanları, ilgili paylaşımı şikayet etmeye çağırıyor. Bu şekilde genel ahlak ve toplum yapısına aykırılık teşkil eden paylaşımlar, Facebook tarafından kullanılan görsel içerik sistemi sayesinde kolaylıkla tespit edilip hesabın kapatılmasına sebep oluyor.

Şiddet İçeren Paylaşımlar

Facebook, insanların, hayvanların acı çektiği, küçük düşürüldüğü olumsuz örnek oluşturabilecek görüntülerin paylaşılmasını yasaklamıştır. Ancak, kullanıcıların Facebook üzerinden şiddet, terör, savaş gibi konularda tartışıp farkındalık yaratma isteğini de engellemeyerek, bu gibi paylaşımlara belirli ölçütleri aşmamak kaydıyla izin vermektedir.

Facebook, sansürlenmeden paylaşılan ancak topluma şiddet konusunda mesaj verme amacı güden görüntü ve içerikler konusunda hassas olanlara karşı bir uyarı ekliyor. Bu sayede, ilgili içeriğin görüntülenmeden önce şiddet içerdiği anlaşılabiliyor. Bunlar dışında şiddet içerikli paylaşım yapmak doğrudan Facebook hesabının kapatılmasına sebep olabiliyor. Bu sebeple herhangi bir şiddet içerikli paylaşım yapmadan önce dikkatli olmakta fayda var.

Nefret Söylemi İçeren Paylaşımlar

Nefret söylemi, ırk, cinsiyet, cinsel yönelim, millet, dini inanç gibi çeşitli nedenlerden dolayı doğan nefret içerikli bir saldırı biçimidir. Belirli bir gruba ya da bir kimseye karşı ötekileştirme ve hatta şiddet eğilimi yaratabileceği ihtimaline karşı, nefret söylemi içeren paylaşımlar Facebook tarafından hesap kapatma sebepleri arasında sayılmıştır. Facebook, nefret söylemi ile alakalı bazı mizahi içeriklere, uygun olmak şartıyla izin verebiliyor. Onun dışındaki nefret içeren ve insanları şiddete yönelten içerikler Facebook hesabının kapatılmasına neden oluyor.

İntihar ve Kendine Zarar Verme İçerikli Paylaşımlar

Facebook, başkalarına kötü örnek olması sakıncasına karşı intihar ve kendine zarar vermeye yönlendirebilecek özendirici paylaşımları yasaklamıştır. Bunun yanında, benzer durumda olup başkalarına yardımcı olmak isteyenlerin deneyimlerini paylaştığı intihar ve kendine zarar verme konulu gönderilere izin verilmektedir.

Facebook, aynı şekilde intihar eden ya da kendine zarar verme davranışı gösteren kişileri ifşa edip, küçük düşmelerine sebep olan paylaşımları da kesin olarak yasaklamıştır.

Telif Haklarının İhlaline Sebep Olan Paylaşımlar

Facebook, insanların birbiri ile iletişim kurmalarının yanında, duygu ve düşüncelerini özgür bir ortamda rahatlıkla paylaşabildikleri bir sosyal mecra olma hedefi ile kurulmuştur. Nasıl ki, Facebook üzerinden yaptığınız ve size ait olan her paylaşım üzerinde fikri ve yasal haklarınız mevcutsa, aynı şekilde başkalarına ait paylaşımlar yapmanız halinde, bu paylaşımlar da başkalarının fikri mülkiyet hakkı kapsamına girecektir.

Yasalar karşısında ciddi yaptırımları olan telif, marka, patent ve fikri mülkiyet hakkı ihlalleri, Facebook tarafından da kesinlikle korunmuyor. Başkalarının isim, görüntü, marka gibi haklarına tecavüz teşkil eden paylaşımlar yapmamaya dikkat etmek bu nedenle çok önemli. Facebook, her ne kadar özgür bir sosyal paylaşım platformu olsa da, bu özgürlüğün sınırsız olmadığı unutulmamalıdır. Bu sebeple, Facebook hesabım kapatıldı diyenler, belki hiç tahmin etmeyecekleri bir hata olan telif hakkı ihlaline girmiş olabilirler.

Sahte İsim Kullanarak Hesap Açmak

Facebook, güvenilir ve gerçek bir sosyal paylaşım aracı olarak kurulmuştur ve bu yönde kullanılmaya devam etmeyi amaçlamaktadır. Bu nedenle sahte isimlerle oluşturulmuş gerçek olmayan kullanıcı profillerini tespit ettiği anda hesabı kapatır. Aynı şekilde gerçekte var olan bir kişinin kendisiymiş gibi o kişi adına açılan Facebook hesapları da kalıcı olarak kapatılır.

Facebook hesabının kapatılmasının sebeplerine değinmeye çalıştık. Örneklendirdiğimiz sebepler dışında Facebook, sürekli olarak zararlı bir davranış gerçekleştiren, başka kullanıcıları rahatsız eden hesapların da şikayet üzerine kapatılmasına karar verir. Facebook hesabım kapatıldı diyenler, öncelikle hesapları üzerinden bu yasaklar arasına girebilecek herhangi bir paylaşımda bulunup bulunmadığından emin olmalıdır.

Spam Olarak Belirlenebilecek Facebook Hesapları

Facebook, kullanıcıların başkalarını taciz etme derecesinde rahatsız eden reklam, iletişim ve paylaşımların önüne geçmek için de önlem almış durumda. Kullanıcıların kötü niyetli olarak spam niteliğinde paylaşımlarda bulunması halinde bunu tespit edip hesabı kapatabildiği gibi, başka kullanıcıların spam olarak bildirmesi sayesinde de ilgili hesaba müdahalede bulunabiliyor.

Facebook’u Yalan Haber Aracı Olarak Kullanma

            Facebook kullanıcıları arasında en çok görülen olumsuz durumlardan biri de Facebook üzerinden aslı olmayan haber ve bilgi paylaşımı yapılmasıdır. Çeşitli sayfalar ya da gruplar üzerinden yapılabildiği gibi, kişisel hesaplar üzerinden de yalan haber niteliğinde bilgi paylaşımı yapmak Facebook tarafından kabul edilmeyen durumlar arasında yer alır.

Daha fazla takipçi ve arkadaş sayısı elde edebilmek amacıyla insanları yanlış bilgilendiren Facebook paylaşımlarının tespiti, diğer yasaklı durumlara göre biraz daha zor. Ancak, diğer kullanıcıların şikayeti ya da bildirimleri üzerine bu durum belirlenip, hesap sahibine bir uyarı gönderilebiliyor. Uyarı sonrasında ilgili paylaşımların devam etmesi halinde ise hesap kalıcı olarak kapatılıyor.

Facebook hesabım kapatıldı, Nasıl Kurtarabilirim?

Facebook hesabınızın hiçbir neden olmadan kapatıldığını düşünüyorsanız öncelikle Facebook ile iletişime geçmeniz gerekir. Facebook, haksız olarak hesabı kapatılan kullanıcılar için bir başvuru imkanı sunmaktadır. Bu başvuruyu yapabilmek için Facebook “yardım merkezi” bölümünden ilgili talep formunu doldurmalısınız.  Facebook hesabım kapatıldı başlıklı formda yer alan e-posta adresi ve şifre bilgilerinize ek olarak kimliğinizde yer alan gerçek isim ve soy isminizi isteyen bölümleri doldurmalısınız. Bu bilgileri doldurduktan sonra en altta yer alan “Kimliğiniz” bölümünden nüfus bilgilerinizi içeren herhangi bir kimlik belgenizin fotoğrafını eklemeniz gerekir.  Eğer gerçek isminizle kullandığınız bir Facebook hesabınız varsa, bu kimlik bilgilerini paylaşmaktan çekinmemeniz gerekir. Kimliğinizin fotoğrafını paylaşırken TC Kimlik numarasını gizlemenizi öneririz.

Ek bilgiler bölümüne ise, Facebook hesabınızın neden haksız olarak kapatıldığını düşünüyorsanız, bununla ilgili açıklamalarda bulunabilirsiniz. Kimlik bilgilerinizi doğrulattıktan sonra, kapatılan Facebook hesabınızın açılması mümkündür.

Facebook hesabım kapatıldı ve ilgili formu göndermemin üzerine yine de açılmadı diyenler için ise, disabled@facebook.com adresine, konuyu detaylı olarak açıklayan bir e-mail göndermelerini önerebiliriz. Bu e-maili İngilizce olarak yazmalısınız. E-posta içeriğinde hesabınıza ne zamandan beri giriş yapamadığınızı, neden kapatıldığını bilmediğinizi ve haklı neden olmadan kapatıldığını düşündüğünüzü ayrıntılarla açıklamaya çalışmalısınız. E-postanın altına mutlaka kendi isminizi yazarak iletiyi gönderin. Kısa bir süre sonra gönderdiğiniz e-postaya karşılık olumlu ya da olumsuz bir geri dönüş alacaksınız.

Facebook, şartlara uygun olmayan bazı davranış ve paylaşımlarınızı tespit edip tarafınıza uyarıda bulunabilir. Yani Facebook kullanım şartlarına aykırı olan her durum için doğrudan hesap kapatma yoluna gitmeyebilir. Ancak, yapılan uyarılara rağmen, başka bir kullanıcı ısrarla rahatsız etmek, uygunsuz içerik paylaşımına devam etmek gibi durumlarda, Facebook hesabı kapatılır.

Facebook kullanım şartlarını ihlal eden davranışlarda bulunmanız halinde hesabınız kapatıldıysa, Facebook ile iletişime geçip, pişmanlık ve özür belirten ifadelerle açıklama yaparak, ihlale konu davranışın ne olduğuna da bağlı olarak bir defaya mahsus olmak üzere hesabınızı geri almanız mümkün olabilir.

Facebook Hesabım Kapatıldı, Hangi Durumda Geri Alamam?

Sahte isimli bir hesap kullanıp “Facebook hesabım kapatıldı” diyenlerin hesabı, açıkladığımız yollarla kurtarılabiliyor. Sahte bir isimle açmış olduğunuz Facebook hesabınızı, kimlik bilgilerinizi paylaşarak ya da Facebook ile doğrudan iletişime geçme yoluyla geri almanız mümkündür. Ancak, Facebook’un kural ve şartlarını kesin olarak ihlal ettiği için kapatılmış olan Facebook hesapları, tekrar açılmayabilir.

Facebook, “topluluk standartları” olarak adlandırdığı bir dizi kriter ve şarta göre hareket eder. Topluluk standartları, kullanıcıları ile Facebook arasında yapılmış bir anlaşma gibi düşünülebilir. Oldukça kapsamlı bir biçimde oluşturulmuş olan bu standartlar, Facebook üzerinde sağlıklı ve güvenli bir paylaşım sirkülasyonu gerçekleştirmek için gereklidir.

Facebook, hem sosyal medya platformu olması özelliği ile hem sanal ortamda kullanıcıların güvenliğini sağlamak hem de gerçek hayatta Facebook paylaşımları nedeniyle karşılaşılabilecek olumsuzlukların önüne geçmek için çeşitli kurallar belirlemiştir. Bu kuralları genel olarak, ahlak ve toplum yapısına uygunsuz paylaşımlar, şiddet ve nefrete yöneltecek görüntüler, spam içerikler, dolandırıcılık faaliyeti gösteren profiller olarak örneklendirebiliriz. Bu hesap kapatma sebepleri, çoğunlukla hesabın geri alınamayacak şekilde kapatılmasına neden olmaktadır. Bu nedenle topluma zarar veren içerikler paylaşıp, Facebook hesabım kapatıldı diyerek çözüm arayanlara, bunun imkansız olduğunu hatırlatmak isteriz.

Instagram’da Hesap Onaylatma Özelliği Nasıl Kullanılır?

Posted by | Instagram Destek

Facebook tarafından satın alındığından beri kullanıcısı sayısında inanılmaz bir artış gözlenen Instagram, kendini sürekli güncellemeye devam ediyor. Instagram’da hesap onaylatma özelliği de bu yeniliklerden bir tanesi. Bugüne kadar yalnızca tanınmış ünlü kişilerin ve çok sayıda takipçisi olan Instagram fenomeni dediğimiz kullanıcıların hesapları için geçerli olan Instagram hesap onaylatma özelliği, şimdi yenilenerek kullanıcılarla buluşmaya hazırlanıyor.

Instagram’da Hesap Onaylatma Nedir?

1 milyara yakın kullanıcının aktif olarak yer aldığı Instagram, sahip olduğu bu popülerliği korumak için her geçen gün kendini geliştirecek yeni bir özellikle karşımıza çıkıyor. İlk kullanılmaya başlanmasından itibaren bugüne kadar, fotoğraf paylaşımına ek olarak video paylaşımı, hikaye paylaşımı, özel mesaj eklentisi gibi yeniliklerle kullanışlı bir hale gelen Instagram, önümüzdeki günler içerisinde bünyesine farklı özellikler de eklemeyi planlıyor.

Instagram kullanıcılarının sabırsızlıkla beklediği özelliklerden biri, görüntülü konuşma, kısa bir süre sonra kullanıcılarla buluşmaya hazırlanıyor. Aynı anda birden çok sosyal medya aracının sağladığı özellikleri tek başına toplamayı başaran Instagram, bu yönüyle oldukça beğeniliyor. Görüntülü konuşma özelliği ile birlikte ön kamera filtresi uygulaması de planlar arasında. Bundan böyle Instagram’da ön kameradan çekilen fotoğraflar da düzenlenip filtrelenebilecek.

Ancak, inceleyeceğimiz asıl yenilik, Instagram’da hesap onaylatma özelliği olacak. Instagram hesap onaylatma nedir, bir kullanıcı hesabını neden onaylatmak ister, bu soruların yanıtlarını bulmaya çalışacağız.

Instagram’da hesap onaylatma, bir Instagram kullanıcısının hesabının Instagram tarafından onaylanmasını ifade eder. Instagram ortamında “mavi tik” olarak bilinen bu uygulama ile ilgili yeni bir özellik geliyor. Bazı Instagram profillerinin yanında yer alan mavi tik işareti, bu hesabın Instagram tarafından onaylanmış olduğu anlamına gelir. Önümüzdeki süreçte eklenecek olan yeni güncelleme ile, artık kullanıcılar daha kolay bir şekilde Instagram hesaplarını onaylatabilecek.

Instagram hesabı neden onaylatılır? Instagram’da hesap onaylatma, çoğunlukla taklit edilme ihtimali yüksek olan tanınmış insanların profillerini korumak ve bir nevi resmileştirmek için kullanılan bir yöntemdir. Bir ünlü ismi arattığımızda karşımıza çok sayıda Instagram hesabı çıktığını görebiliriz. Bunlardan hangisinin gerçekten o ünlü isme ait olduğunu da ancak, profilin yanında yer alan mavi tik işaretinden anlayabiliriz.

Instagram’da hesap onaylatma, özellikle Instagram ile para kazanan ya da ticari faaliyet yürüten sayfalar için oldukça önemli. Aynı şekilde ünlü kişiler de, haklarında asılsız paylaşımlar yapılması gibi olumsuz durumlarla karşılaşmamak için doğrulanmış bir Instagram hesabına ihtiyaç duyuyor. Ticari faaliyet yürüten firmaların, ünlü kişilerin, sahte hesaplara karşı önlem alarak kendini koruyabilmesi için mavi tik işareti almak suretiyle hesabını onaylatması gerekiyor.

Instagram’da Hesap Onaylatmada Güncel Durum

Normalde, Instagram’da hesap onaylatma sistemi mevcuttu fakat bunun için Instagram, kendi ölçütlerine göre değerlendirme yaparak belirli hesapları kendiliğinden onaylı hesap haline getiriyordu. Bu ölçütleri karşılamayan, yani tanınmış kişi ya da ticari isim olmayan kullanıcılar, çeşitli yöntemler deneyerek onaylı hesap almaya çalışıyor, bu konuda Instagram ile iletişime geçerek talepte bulunuyordu. Yeni gelecek olan güncelleme ile bu işlem artık Instagram özelliği haline getirilecek.  Instagram kullanıcılarının büyük çoğunluğu, hesabını onaylatarak profilinin yanında onay işaretini görebilmek istiyor. Ancak bu, mevcut durumda çok kolay değil.

Şu anda Instagram’da hesap onaylatma yapmak isteyen kullanıcılardan beklenen birtakım özellikler var. Öncelikle onaylanması istenen hesabın çok sayıda takipçisi olması gerekiyor. Hesabın gerçek bir kişiye ait olduğunun kanıtlanması da hesap onaylatma için olmazsa olmaz şartlardan biri. Türkiye’de bir Instagram kullanıcısı’nın hesabını onaylatabilmesi için bir haber sayfası, blog sayfası ya da bir makalede isminin geçmesi şartı aranıyor. Instagram’da hesap onaylatma için, ilgili makale ya da sitelerin Instagram’a ulaştırılması ve Instagram tarafından yapılacak inceleme sonucunda hesabın onaylanıp onaylanmayacağına karar verilebiliyor.

Instagram’da Herkes İçin Hesap Onaylatma Özelliği Geliyor

Instagram’da hesap onaylatma özelliğinin mevcut durumu hakkında bilgi vermeye çalıştık. Ancak, Instagram, hesabını onaylatmak isteyen kullanıcılar için güzel bir haber verdi. Yeni eklenecek olan güncelleme ile birlikte kullanıcılar hesap güvenliğini korumak amacıyla şimdiki durumdan daha kolay şekilde doğrulanmış hesap elde edebilecek. Geçtiğimiz Temmuz ayında ilk olarak Avustralya’da faaliyete başlayan yeni özellik, artık Türkiye’deki Instagram kullanıcılarının da hizmetine sunulacak.

Başlangıçta kısıtlı bir kullanıcı çevresinde denemesi yapılacak olan güncelleme ile, “bu hesap hakkında” özelliği de eklenecek. Bu özellik ile, herhangi bir Instagram kullanıcısının hesabının açılış tarihi, son 1 yıl içerisinde gerçekleşen değişiklikler görülebilecek. Bu sayede çok daha güvenli bir Instagram ortamı sağlanmış olacak. Onaylı bir Instagram hesabına sahip olmak, Instagram üzerinden gelir elde eden kullanıcılar için de oldukça önemli. Instagram üzerinden belirli bir müşteri kitlesine ulaşmış firmalar, güvenli bir ticaret ortamı sunabilmek için doğrulanmış bir Instagram hesabına ihtiyaç duyuyor. Mavi tik almış bir ticari firmanın Instagram hesabı, o firmaya karşı mevcut ve potansiyel müşterilerin güven duymasını sağlıyor.

Instagram Hesap Onaylatma

Instagram’da hesap onaylatma özelliği, belirli bir üye sınırlaması ile aktifleştirilmiş durumda. Bu özellik ile yeni bir kimlik doğrulama işlemi sayesinde, tanınmış olmayan kişiler dahi, hesabının doğrulamasını alabilecek. Bu bir nevi, Instagram hesabının kişiye ait olduğunun tescillenmesi anlamına geliyor.

Yeni, Instagram’da hesap onaylatma özelliği, bu işlem için kullanıcıların bir doğrulama formu doldurmasını talep ediyor. Güncelleme, herkes için tanımlandığı zaman Instagram hesabınızın ayarlar bölümündeki “doğrulama talebi” seçeneğine girmeniz gerekecek. Karşınıza gelecek ekranda “Instagram doğrulaması için başvur” seçeneğine dokunarak, başvurunuzu başlatabileceksiniz. Bu şekilde hesap onaylatma formuna eriştikten sonra, formda yer alan isim, soyisim, kullanıcı adı gibi bilgileri girmenizin ardından, Instagram sizden, doğum tarihinizi içeren ve resmi bir kurumca düzenlenmiş bir kimlik belgesi isteyecek. Sayfanın altında yer alan “kimliğinizin bir fotoğrafını paylaşın” bölümüne, nüfus cüzdanı, sürücü belgesi gibi herhangi bir kimlik belgenizin fotoğrafını yükleyerek Instagram’da hesap onaylatma başvurunuzu tamamlamış olacaksınız.

Instagram, bu yeni özellik sayesinde kullanıcıların mavi onay işaretli Instagram hesaplarına kavuşmasını sağlayacağını vadetmekle birlikte, bunun garantisini kesinlikle sunmuyor. Yukarıda açıkladığımız adımları takip ederek, kimlik doğrulaması işlemini yapmanız halinde de Instagram, hesabınızı onaylı hesap durumuna getirmeyebilir. Yani diğer bir deyişle yeni gelen özellikle birlikte kullanıcılar yalnızca hesap onaylatma talebinde bulunabilecek, bundan sonrası Instagram’ın ikna olup olmamasına göre belirlenecek. Instagram’ın gelen başvurulara ne kadar süre içinde yanıt vereceği de tam olarak bilinmiyor. Şimdilik başvurudan itibaren yaklaşık 30 gün içinde yanıt alınacağı tahmin ediliyor.

Hesap Onaylama Başvurusu Nasıl Kabul Edilir?

Instagram’da hesap onaylatma özelliğini deneyip başvurunuzun reddedilmesi ihtimaline karşı bazı önerilerde bulunmak mümkün.

Tanınmış olmayan kişiler için hesap onaylatma işlemi biraz  zor, hatta bazen imkansız olabilir. Eğer sıradan bir Instagram kullanıcısı olarak hesabınızı onaylatmak istiyorsanız, hesabınızı tanınmış kişi hesaplarına benzetmeniz gerekecektir. Bu, Instagram hesabınızı popüler hale getirmeniz anlamına gelir. Bunun için de Instagram hesabınızdaki beğeni, yorum ve etkileşim sayısını arttırmaya çalışmalısınız.

Düzenli ve sık aralıklarla kaliteli paylaşımlarda bulunmak, doğru ve yerinde etiketler kullanmak takipçi sayınızı arttıracaktır. Takipçi sayısının artması da, Instagram’da hesap onaylatma konusunda öncelikli faktördür. Instgram hesabınızın linkini Facebook, Twitter gibi diğer sosyal medya mecralarında paylaşmak da Instagram’da tanınırlığınızı arttıracaktır.

Instagram, hesabının onaylanmasını talep eden kullanıcılardan, kişinin ünlü biri ya da ticari bir firma olmasını bekler. Bunun için Instagram hesabınız ile kişisel Facebook hesabınızın birleştirilmesi faydalı bir yöntemdir. Bu şekilde, gerçekte o kişi olduğunuzu kanıtlamaya yaklaşabilirsiniz. Ancak, Facebook hesabının da taklit edilmesi ihtimali olduğu için, daha sağlıklı kimlik doğrulama yöntemlerine ihtiyaç vardır.

Kimlik Bilgileri İstenebilir

Instagram’da hesap onaylatma işlemi için Instagram’a kimlik bilgilerinin sunulması gerekebilir. Ancak, Instagram’ın bu işlem için herhangi bir şifre talep etmediğini önemle hatırlatmak isteriz. Instagram’da hesap onaylatma yapabilmek için, Instagram şifrenizi kimse ile paylaşmanız gerekmemektedir. Bu nedenle böyle bir bilgi talep edildiğinde ortada bir sorun olduğunu düşünmelisiniz.

Instagram, onaylanması istenen hesapların takipçilerine de dikkat eder. Instagram’da hesap onaylatma için önemli olan çok sayıda takipçiye sahip olmak değil, gerçek takipçilere sahip olmaktır. Para karşılığı satın alınan takipçiler, sahte takipçi profilleri, sahte Instagram yorum ve beğenileri, Instagram tarafından kolaylıkla tespit edilecek ve ilgili hesabın doğrulaması gerçekleşmeyecektir.

Instagram’da hesap onaylatma için, ilgili hesabın aktif bir hesap olması da önemlidir. Kullanıcı gerçekten tanınmış bir kişi olsa ve bunu ispatlasa dahi, Instagram, aktif olmayan bir hesabı onaylamayacaktır. Bu nedenle Instagram’da hesap onaylatma işlemi için çok sayıda ve gerçek takipçi kitlesi, aktif Instagram faaliyeti, kimlik bilgilerinin doğrulanması ve tanınmış kişi ya da ticari firma olma koşullarının hepsinin bir arada gerçekleşmesi gerekiyor.

Instagram hesabınızı tüm bu şartları taşıyan bir hesap haline getirdikten sonra yeni Instgram’da hesap onaylatma özelliğini kullanarak başvurunuzu Instagram’a iletebilirsiniz. Yüksek ihtimalle mavi işaretli, doğrulanmış bir Instagram hesabı elde etmiş olacaksınız. Onaylı hesap başvurusunun reddedilmesi durumunda, yeniden başvuru yapmak da mümkün olacak. Instagram’da hesap onaylatma başvurusu yaparken, verdiğiniz bilgilerin doğruluğuna çok dikkat etmenizi öneririz. İsim, soyisim gibi bilgilerinizi tam ve eksiksiz olarak doldurmanız gerekiyor. Bir ticari firma hesabı için başvuru yapılacaksa, firmanın da tam isminin forma eklenmesi gerekiyor. Kimlik bilgilerinizi içeren bir kimlik belgesini gönderirken de gerçek ve güncel bir kimlik belgesi olması şart.

Instagram Güvenlik

Instagram, kullanıcıların hesap güvenliği için, doğrulanmış hesap özelliğine ek olarak kimlik doğrulama özelliği de getiriyor. İki adımlı kimlik doğrulama özelliği ile kullanıcı hesaplarının güvenliğini korumayı amaçlayan Instagram, hesaba girişlerde iki aşama getiriyor. Hesaba giriş yapmadan önce sms yöntemi ya da farklı doğrulama yöntemleri ile doğrulama kodu talep edilecek ve böylece kullanıcı hesapları daha güvenli hale getirilecek.

Yakın zamanda Türkiye’deki Instagram kullanıcılarının da kullanımına sunulacak olan Instagram’da hesap onaylatma özelliğini incelemeye çalıştık. Görülen o ki, Instagram, kullanıcı sayısı arttıkça güvenilirlik seviyesini de arttırmayı amaçlayarak doğrulanmış hesap uygulamasını harekete geçirmeye karar verdi. Milyonlarca kullanıcıya sahip olan Instagram’da sahte hesaplar, tanınmış kişilerin taklit hesapları gibi durumların önüne geçmek, bu yenilik sayesinde çok daha kolay hale gelecek gibi duruyor. Bu özellik sayesinde tanınmış kişi ya da ticari firma olmayan Instagram kullanıcıları da, kendi hesaplarını kişiselleştirip, gerçekten kendilerine ait olduğunu doğrulatarak Instagram’ı daha güvenli bir şekilde kullanmaya devam edebilecek.

Instagram, sınırlı sayıda kullanıcının denemesine sunduğu Türkiye’den gelen hesap doğrulama taleplerini kabul etmeye başladığını bildirdi. Instagram’da hesap onaylatma başvurusunda bulunan kullanıcılardan kaç tanesinin hesabını onaylı hesaba dönüştürebileceği, kaç tanesinin başvurusunun reddedileceği şimdiden merak konusu oldu.

Youtube Ne Kadar Kazandırıyor?

Posted by | Youtube

Video paylaşımında dijital ortamların en büyüğü kuşkusuz Youtube. Son yıllarda Youtube, salt video paylaşım aracı olmaktan çıktı ve Youtube kazancı, Youtube geliri gibi birtakım parasal durumlar ortaya çıkmaya başladı. Artık Youtube üzerinden gelir elde etmek, hatta oldukça yüksek kazançlar sağlamak mümkün. Peki Youtube nasıl ve ne kadar kazandırıyor?

Youtube kazancı Nasıl Elde Edilir?

Youtube kazancı sağlayabilmek için öncelikle Youtube hakkında detaylı bilgi sahibi olmak gerekiyor. Çünkü Youtube platformuna video yüklemek, kanal oluşturmak kolay olsa da bunu para kazandıracak bir iş haline dönüştürmenin bazı incelikleri var.

Youtube, bildiğiniz gibi her gün milyonlarca video paylaşımı yapılan büyük bir platform. Youtube üzerinde yüzlerce konu hakkında amatör, profesyonel pek çok video izleme imkanı mevcut. Yüzlerce Youtube kanalı sahibi, düzenli olarak video içeriği yükleyerek kanalının potansiyelini arttırmaya çalışıyor. Ancak Youtube kanalı olan ve video paylaşan herkes Youtube geliri elde edemiyor. Youtube kanalı üzerinden gelir elde edenlerin diğerlerinden farklı olan yönlerine dikkat çekmek istiyoruz.

Öncelikle Youtube üzerinden para kazanmak isteyenlerin, bunun bir hobiden ziyade, sistemli ve kararlı şekilde çalışma gerektiren bir durum olduğunu bilmeleri gerekiyor. Birkaç video yükleyerek para kazanmayı beklemek maalesef bir yanılgı. İlk yapılması gereken bir Youtube kanalı açmak. Kanalınızın çok kişi tarafından takip edilmesi için belirli bir temasının olması önemli. Hangi konularda içerik üretmek istediğinize karar verip ona uygun videolar çekmeniz gerekiyor.

İkinci önemli husus, video kalitesi. Görüntü kalitesi ve seslerin kötü olduğu Youtube videolarını siz izlemek ister misiniz? Elbette istemezsiniz. Bu nedenle ışık, renk, görüntü ve ses kalitesi gibi detaylara önem vermek, gerekirse iyi ekipmanlar satın alarak buna yatırım yapmak zorundasınız.

Güzel bir kanal konusu seçtiniz ve içeriklerinizi kaliteli görüntülerle sundunuz. Bu noktada aklınıza “para kazanmaya ne zaman başlayacağım?” sorusu geliyor. Youtube geliri elde etmek, aslında Youtube ile işbirliği yapmaktan geçiyor. Youtube hesabınızın para kazanmaya aktif hale gelebilmesi için, Youtube gözünde kabul edilebilir olması gerekir. Takipçi sayısının fazlalığı, hakkında fazla kötü yorum bulunmaması halinde hesap ayarlarınızdan “videolardan para kazan” seçeneğini aktifleştirdiğinizde hesabınız, para kazanma amacıyla etkinleştirilecektir. Youtube ile işbirliği işte bu noktadan sonra başlıyor. Youtube, sizin kanalınız üzerinden reklamlar yoluyla gelir elde etmenizi sağlıyor. Kanalınızda ne tür reklamların bulunabileceğine siz karar verebiliyorsunuz. Reklamlar, Google Adsense ile sağlanır ve reklam türünüzü belirledikten sonra Adsense hesabınız ile Youtube hesabınızla  arasında bağlantı kurmanız gerekir.

Reklamlar sayesinde Youtube kazancı elde edebilmek için elbette videoların çok sayıda görüntülenmesi gerekiyor. Bunun için de Youtube içeriklerinizin ilgi çekici olması çok önemli. Belirli bir plan program dahilinde hazırlık yaparak ciddi bir iş haline getirdiğiniz takdirde, Youtube kazancı elde etmeniz mümkün hale gelecektir.

Ortalama Youtube geliri Ne Kadar?

Youtube’un videolarınıza yerleştirdiği reklamlar sayesinde, videolarınızın izlenme sayısı arttıkça para kazanmaya başlayacaksınız. Bir Youtube kanalı açıp video yüklemeye başlayan herkes, hemen Youtube geliri elde etmeye başlayamıyor. Youtube, bunun için belirli bir limit aşımı şartı getirdi. Bu şarta göre 4000 saat ve 10000 abone sınırının aşılması halinde para akışı başlıyor. Bu limit, Youtube’un sonradan getirdiği bir şart olarak  henüz çok sayıda takipçisi olmayan kanalları hayal kırıklığına uğrattı.

Belirlenen limit sınırına ulaşıldıktan sonra Youtube kazancı süreci başlıyor. Genel olarak Youtube’un tıklanma başına belirli bir miktar ödediği algısı olsa da aslında tam olarak öyle değil. Youtube geliri tıklanma başına değil, reklamlar üzerinden elde ediliyor. Burada önemli olan, videolarınızda hangi reklamların çıkacağıdır. Çünkü izlenme başına belirlenecek olan ücret, reklama göre değişiklik gösteriyor. Her reklamın tıklanma başına ödediği miktar farklı olduğu için daha yüksek ücret veren reklamları kanalınıza taşımanız gerekecek.

Yanlış olan bir diğer algı da, ne kadar çok izlenmenin o kadar çok Youtube kazancı elde ettireceği düşüncesidir. Youtube üzerinden ne kadar para kazanılacağını belirleyen temel etken Adsense. Reklam verenler, yapacakları ödemelerin tutarını videoların türüne göre belirliyor. Adsense tarafından daha çok ödeme yapılan reklamları kanalınızda yayınlatabilmek için ona uygun alanlarda içerik üretmelisiniz. Bu nedenle uzmanlık ve ilgi alanlarınızı iyi değerlendirip kaliteli ve yüksek reklam çekecek videolar üretmeye çalışmalısınız. Açıkladığımız sebeplerle Youtube ne kadar kazandırıyor sorusunun kesin bir cevabını vermek mümkün olmasa da, ortalama olarak ne kadar Youtube geliri elde edilebileceğini tahmin etmeye çalışacağız.

Youtube kanalınıza yüklediğiniz videoları binlerce kullanıcı izlemiş olabilir. Bu binlerce lira kazanmanız anlamına gelmiyor. Videolarınızı izleyen takipçilerinizin karşısına çıkacak olan reklamların kimi 1000 tıklanmaya 2 lira öderken, bir diğeri 1 lira ödeyebilir. Bu nedenle Youtube geliri hesaplamasını net olarak yapabilmek şu an için biraz zor. İzlenme başına kazanılan ücretin Türkiye’de yabancı ülkelere göre daha düşük olduğu biliniyor. Ortalama olarak bir rakam vermek gerekirse 1000 izlenme başına 1 TL gibi bir ücretten bahsedebiliriz. Ancak tekrar belirtmek gerekir ki, elde edilecek Youtube gelirini belirleyecek olan bu 1000 izlenme sayısına ulaşan videonun içeriğinde ne gibi reklamların olduğudur. Yüksek bütçeli reklamlar alan bir videonuz varsa alacağınız ücret de otomatik olarak artacaktır.

Asgari olarak düşündüğümüzde 1000 izlenmenin, videonun içerdiği reklamlar da hesaba katılarak ortalama 1 TL kazandırdığını kabul edersek, bir gün için 100.000 civarı tıklanan bir video 100 TL Youtube geliri getirecektir. Günlük elde edilen bu geliri aylık bazda hesaplarsak 3000 TL gibi bir rakama ulaşabiliriz. Bu gerçekten iyi bir rakam. Üstelik Youtube, herhangi bir masraf gerektirmediği için elde edilen kazanç oldukça tatmin edici.

Ne Tür Kanallar Daha İyi Kazanıyor?

Youtube geliri elde etmenin en önemli noktalarından biri de kanalınızın türü. Youtube, kanalların türüne göre farklı ödemeler yaptığı için Youtube izlenme başına ödeme rakamı belirtemiyoruz. Örneğin teknoloji, oyun gibi kanallar belirli bir izlenme sayısı başına 2-5 lira arası ödeme yapabilirken, daha az ilgi çekici bir kanal türü için 1 lira ödeme yapabilir.

Bir kullanıcının oyun videoları çekerek 1000 izlenme başına 3 lira kazandığını varsayarsak, günlük ortalama 10.000 gibi bir izlenme dahi gerçekleşse, elde edilecek Youtube geliri aylık 900 TL olacaktır. Rakamlara baktığımızda Youtube’u meslek haline getiren kullanıcıların gittikçe artmasının sebebini anlayabiliyoruz. Artık pek çok Youtube kullanıcısı, ofis dahi açarak günlük düzenli olarak Youtube içeriği üretiyor. Hatta bir kısım Youtube kanalı sahibi, ajans ve menajerlik hizmetleri ile birlikte çalışarak işi oldukça profesyonel bir hale getirmiş durumda.

Türkiye’de en çok kazanan ve en çok takipçiye sahip Youtube kanalları incelendiğinde, bunların oyun videoları olduğu ortaya çıktı. Oyun içerikli  Youtube kanallarını ilginç bilgiler tarzında videolar, makyaj ya da eğlence ağırlıklı videoların takip ettiğini görüyoruz. En çok izlenen ve Youtube geliri kazandıran video içeriklerini takip ederek, kendi yeteneklerinize göre bunlardan esinlenebilirsiniz.

Dünya Youtube kanalları arasında yapılan araştırma sonucu geçtiğimiz yılın en çok kazanan Youtube kanalının bir oyun kanalı olan DantTDM adlı kanal olduğu açıklandı. 16 milyonluk abone sayısıyla adeta rekor kıran Kanalın gelirinin 16,5 milyon dolar olduğu söyleniyor. İkinci en çok kazanan Youtube kanalının da yine bir oyun kanalı olduğunu söylemeliyiz. Gördüğünüz gibi teknoloji seven gençler arasında oldukça popüler olan ve hiçbir zaman eskimeyecek oyun sektörü, Youtube’da da kendini gösteriyor.

Oyun ve eğlence kanallarının sonrasında en çok kazanan kanallardan biri de güzellik ve makyaj içerikli kanallar. Bu tarz ürün kullanımı içeren kanalların kendine özgü avantajları da var. Birçok marka, abone sayısı arttıkça, kanal sahiplerine hediye ürün göndererek reklam anlaşması sağlıyor. Yani Youtube kazancı elde etmek, bir noktadan sonra izlenme sayısının ötesinde bir boyuta ulaşıyor. Bu yüzden bir süre izlenme ve abone sayısı takibi yaparak kanalınızı geliştirdikten sonra, kendinizi büyük markalarla işbirliği yapar halde bulabilirsiniz.

Youtube geliri Elde Etmenin Diğer Yolları

Youtube, temel olarak video ve reklamlar üzerinden para kazandırıyor. Ancak Youtube kazancı elde etmek yalnızca bununla sınırlı değil. Kanal abone sayısı ve içeriği geliştikçe, Youtube kullanıcıları farklı yollarla gelir elde etme fırsatları da yakalıyor. Bunlar hakkında da bilgi verecek olursak ;

Youtube videosu çekerken bir ürün tanıtımı yapıp, bu ürünün satış linkini video bilgisi altında paylaşan bir kanal sahibi, o ürünün satışı üzerinden belirli bir komisyon elde ediyor. E-ticaret mağazaları ile çok sayıda Youtube kullanıcısı bu şekilde satış anlaşması yapmış durumda.

Marka yaratmak da Youtube kullanıcılarının belirli bir seviyeye ulaştıktan sonra hedeflediği bir durum. Birçok Youtube kullanıcısı, kendi alanlarında başarıya ulaştıkça bu alanda bir marka yaratarak, izlenme ve kazanç miktarını arttırıp, ek olarak da markaları üzerinden Youtube kazancı elde etmeyi başarıyor.

Youtube üzerinden satış yapmak da başka bir Youtube kazancı yöntemi. Videolarınızın içeriğinde belirli ürünleri satışa çıkardığınızda hem ürün satışından hem de video izlenme ve reklamlarından ayrı ayrı gelir elde etmiş olacaksınız.

Youtube kanallarının en çok kullandığı yöntemlerden biri de bağış toplamak. Youtube kanalı olan birinin kendi projesi için insanlardan bağış istediği bu yöntemle, kanalınıza destek olanlar aracılığıyla Youtube geliri elde edebilirsiniz. Bunun için belirli platformlar var. En çok kullanılan platformun Patreon olduğunu söyleyebiliriz. Bağış yoluyla gelir elde etmek isteyenlerin yapması gereken, bu bağış sitelerinden kampanyalarını oluşturup ilgili linki Youtube kanalında videoların altında paylaşmak olacaktır.

Özellikle marka olma yolunda ilerleyen başarılı Youtube kanallarının en büyük gelir kaynağı ise elbette sponsorlar. Büyük markaların, reklamlarını yaptırmak için Youtube kullanıcılarının sponsorluğunu yapması oldukça yaygın bir durum. Öyle ki, belirli bir takipçi çoğunluğuna ulaştıktan sonra markalar, kendiliğinden bu kanallara ulaşıp sponsorluk anlaşması yapmayı teklif ediyor.

Gördüğünüz üzere Youtube kazancı elde etmenin pek çok yolu mevcut. Ancak, bu yöntemlerin bir kısmından yararlanabilmek için Youtube kanalının belirli özelliklere sahip olması şart. Reklam anlaşmaları, sponsorluk, marka yaratmak gibi adımlara ulaşmak için öncelikle çok sayıda abone sayısına sahip olmak ve günlük izlenme sayısının yeterli olması gerekiyor. Bunun için de eğitici, insanların bir sonraki videoyu merakla beklediği, bir yandan da eğlenceli içerikler üretmek çok önemli. Binlerce Youtube kanalının binlerce lira kazandığı Youtube ortamında öne çıkmak için kanalınızı sürekli geliştirmek ve kaliteyi sürekli olarak korumak durumundasınız. Aynı alanda onlarca Youtube kanalının olduğu düşünüldüğünde, Youtube geliri elde edebilmek için kendi alanınızın en iyisi olmaya çalışmalısınız.

İnstagram Hikayeler Hakkında Bilinmesi Gereken Herşey

Posted by | Instagram Destek

Facebook ekibi tarafından satın alınan İnstagram, snapchat uygulaması ile yarış halinde. İnstagram uygulaması son dönemlerde güncelleme yardımı ile birçok yenilik sağlamaktadır. İnstagram uygulaması, facebook ekibi tarafından satın alınmadan önce sadece karşı karşıya takip edilebilen ve fotoğraf video paylaşılabilen bir platformdu. Fakat Facebook ekibinin instagramı satın almasının üzerine güncellemeler ile birçok yenilik getirildi. Bu yenilik İnstagram uygulamasını git gide popülerleştirdi. Bundan dolayı Snapchat yetkilileri İnstagram platformu ile rekabet etmek için kolları sıvadı. Bununla birlikte bu yarışın ya da rekabetin kim olduğuna göz atar isek; İnstagram’ın raporları snapchatı rakip olarak görmeyecek düzeyde başarılıdır. Eski düzeni ile sadece fotoğraf ve video paylaşımı yapılabilen İnstagram, artık yeni güncellemeler ile birlikte hikaye (story) eklentisi ile karşınızda. İnstagram Hikayeler konusunda birçok güncelleme yapmaktadır. Hikaye paylaşımı yapmak isterseniz, hikayenize farklı özellikte semboller  ve editlemeler de yapabilmeniz mümkün.

İnstagram (Story) Hikayesi Nedir?


İnstagram platformu facebook ekibinin güncellemeleri ile resmen gün geçtikçe kitle üstüne kitle toplamaktadır. İnstagramda en yaygın kullanılan özelliklerden birisi hikaye eklentisidir. İnstagram Hikayeler kısmında 7/24 yaptığınız şeyleri anlık durumlarınızı dilediğiniz herşeyi paylaşabilirsiniz. Fakat Hikaye paylaşım konusunda bilmeniz gereken bazı kurallar mevcut. Bunlardan birisi ise, hikayeler paylaşıldıktan sonra 24 saat sonra silindiğidir.

İnstagram Hikayeler Hakkında Bilinmesi Gereken Her şey


İnstagram için yayınlanan ve getirilen birçok güncelleme bulunmaktadır. Fakat bu güncellemeler arasında en yaygın olarak kullanılan ve en çok sevilen eklenti Hikaye (Story) eklentisidir. Hikayeler kısmına getirilen geniş çaplı güncelleme sayesinde artık hikayelerinizi sadece resim ya da video şeklinde paylaşmayacaksınız. İnstagram ekibi tarafından getirilen güncellemeler ile son dönemde kendinden oldukça bahsettiren hikayeler kısmında birçok yenilik yer alıyor. Gelen güncellemeler ile birlikte İnstagram Hikayeler bölümünde hikayenizin üzerine yazı yazabilecek ve hikayenize kimlerin baktığını görebileceksiniz. Bununla birlikte hikayeler paylaşımını kaydedebileceksiniz. Getirilen güncellemeler ile birlikte hikayenizde yer konum belirtebilecek, hikayelerinize kimlerin mesaj atmasını istiyor iseniz, filtreleri ona göre ayarlayabileceksiniz.

İnstagram Hikayelere Yazı ve Resim Ekleme


İnstagram kullanıcıları tarafından bilinmeyen ya da nadir kişiler tarafından bilinen özelliklerden birisi de, hikayeye ekstra yazı yazılabileceği ya da fotoğraf ekleneceğidir. İnstagram hikaye kısmında hikayelerinizi düzenlerken ekstradan yazı yazabilirsiniz. Ayrıca hikaye üzerine resim ekleyebilmekte artık mümkün. Bu gibi eklentiler ile hikayelerinizde yaptığınız değişiklikler, İnstagram kullanıcılarının daha fazla dikkatini çekecektir. Hikayede yer alacak resimlerini daha dikkat çekici hale getirebilmek için ‘’aa’’ simgesine tıklayarak, yazı ekleyebilir, bir takım düzenlemeler yapmak için ise, ‘’fırça’’ simgesini kullanabilirsiniz. İnstagram Hikayeler ile alakalı daha fazla düzenleme yapmak istiyor iseniz hikaye kısmında yer alan yeni özelliklere göz atabilirsiniz. Düzenleme yaptığınız taktirde bu işlemi geri almak istiyor iseniz, ‘’geri al’’ özelliğini kullanabilirsiniz.

İnstagram Hikayelerine Kimin Baktığını Görmek


İnstagram Hikayeler
kısmında paylaşmış olduğunuz hikayenin kimin baktığını görebilmeniz mümkün. Üstelik herhangi bir ekstradan işlem yapmadan bunu yapabilirsiniz. Fakat paylaşılan İnstagram hikayeleri 24 saat sonra silineceğinden bu işlemi 24 saat içerisinde yapmanızda yarar var. İnstagram da paylaştığınız hikayelere kimler tarafından bakıldığını öğrenmek için, hikayeler paylaşımınıza tıklamalı ve hemen ardından ekranı yukarı kaydırmalısınız. Bu basit işlemi yaptıktan sonra İnstagram hikaye paylaşımlarınıza kimlerin baktığını görebileceksiniz.

İnstagram Paylaşımlarını Kaydetme


İnstagram Hikayeler bilindiği üzere 24 sonra kaybolan paylaşımlardır. 24 saat sonra kaybolan anlık olarak çektiğiniz paylaşımların silinmesini istemiyor musunuz? Bu durum için bir çözüm yolu daha bulunmaktadır. Eğer direkt olarak İnstagram hikaye bölümünden fotoğraf çekti iseniz, ve bu fotoğrafın silinmemesini istiyor iseniz, telefona kaydedebilirsiniz. Telefona kaydetmek istiyor iseniz, hikaye paylaşımında yer alan aşağı ok bölümüne basarak, kaydet butonu ile resimlerinizin ve hikayelerinizin telefona kaydedilmesini sağlayabilirsiniz.

İnstagram Hikayede Yer Alan Paylaşımı Hesapta Paylaşmak


İnstagram hikayeler kısmını çok fazla kullanan biriyseniz, resimler ve fotoğraflarla dolan bir hikaye bölümünüz varsa bunun önüne geçebilirsiniz. Hikayenizde paylaştığınız herhangi bir fotoğrafı ya da videoyu hesabınızda mı paylaşmak istiyorsunuz? Bunun için bir yöntem bulunmaktadır. Hesabınızda hikayenizde yer alan paylaşımları tek bir tıkla paylaşabilirsiniz. Böylece hikayede yer alan yığılmayı hesabınıza aktararak çözebilirsiniz. Hikaye bölümünde yer alan profilinize aktarmak istediğiniz paylaşıma gelerek ‘’üç nokta’’ simgesine tıklamanız gerekir. Ardından üç nokta simgesinden sonra açılan menüde ‘’gönderiyi paylaş’’ demeniz yeterli olacaktır. Böylece İnstagram Hikayeler alanındaki hikayelerinizin yönetimini de sağlayabilirsiniz.

İnstagram Hikayenize Kimlerin Mesaj Atacağını Ayarlamak


İnstagram da sık sık gelen güncellemeler sonucunda kullanıcılar tarafından birçok alanda değişiklikler yapılabilmektedir. Bunlardan en önemli alan hikaye alanıdır. Bunun sebebi ise, gelen birçok güncelleme sayesinde hikaye alanı oldukça fazla kullanılmaktadır. Ayrıca hikaye alanını yönetebilmek ve kontrol edebilmek için birçok yenilikte bulunmaktadır. İnstagram Hikayeler bölümünde birçok değişiklik yapabileceğiniz gibi, hikayelerinize kimin mesaj atabileceğini de dilediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. Kısacası küçük bir işlem ile, hikayenize filtre uygulayabilirsiniz. Hikayenize bazı kişilerin mesaj atmasını istiyor iseniz, ‘’profil’’ kısmının ardından ‘’üç nokta’’ simgesine tıklamanız gerekir. Ayrıca ayarlar kısmında ‘’hesap’’ butonuna girerek işleme devam edebilirsiniz.  ‘’hesap’’ menüsünde ‘’hikaye ayarları’’ kısmına girerek hikayeniz ile alakalı tüm gerekli ayarları yapabilir, bu alandan kimlerin hikayenize mesaj göndermesini istiyor iseniz, o kişileri seçerek işlemi tamamlayabilirsiniz.


İnstagram Hikayelere Mesaj Atmak


İnstagram da hikayelerinizi birçok kişinin görmesini ya da mesaj atmasını engelleyebilirsiniz. Fakat bir başkası aynı işlemi sizin için yaptığından sizde mesaj gönderemezsiniz. Eğer İnstagram Hikayeler bölümünde belirli değişikler yapmak istiyor iseniz, tüm hikaye ayarlarının bulunduğu ‘’hikaye ayarları’’ bölümüne girmeniz gerekir. Bununla birlikte mesaj atmasını istediğiniz kişilerin hepsini seçerek, herkesin hikayenize mesaj atmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca herhangi bir kişinin hikayesine mesaj göndermek istiyor iseniz, sol at kısımda yer alan ‘’mesaj gönder’’ sekmesini kullanabilirsiniz.

Facebook Grup Kurma ve Grup Ayarlarını Yapma

Posted by | Genel

Eğer bir kitleniz var ise bu kitleyi birbiri ile etkileşim içerisine sokmak isteyebilirsiniz. Bununla birlikte yeni bir kitle oluşturabilir ve hatta bir ürün hakkında o ürünü kullananlar ile birlikte bir topluluk oluşturmak için Facebook grup kurma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Facebook grup oluşturmanın bazı işlem basamakları mevcuttur. Bu basamakları takip ederek kendi grubunuzu oluşturabilir ve bu grubun yöneticiliğini yapabilirsiniz. Facebook grup kurma işlemi ile birlikte var olan bir kitleniz varsa o kitleyi oluşturacağınız gruba ekleyerek ya da yeni bir kitle yaratarak grup içerisinde bir etkileşim olmasını sağlayabilirsiniz. Facebook grup kurma işlemi Facebook’ta bir sayfa oluşturma işlemine göre daha etkilidir. Şöyle ki Facebook’ta grup oluştursanız, sayfaya kıyasla grupta daha çok etkileşim yaratırsınız. Aynı zamanda insanlar grup içerisinde birbirini daha iyi tanır ve bu da grubunuza ayrı bir samimiyet katar.

Facebook Grup Nasıl Kurulur?

Günümüzde Facebook’ta birçok popüler grup mevcuttur. Bu popüler gruplarla birlikte siz Facebook’ta popüler bir grup sahibi olmak istiyorsanız, bu makale sizlere rehberlik edecektir. Facebook grup kurma basamaklarını takip ederek kolay bir şekilde kendi Facebook grubunuzu oluşturabilirsiniz.

Facebook grup kurmak için herhangi bir ücret talep etmemektedir. Facebook grubunuzda dilediğiniz herhangi bir kişiyi yönetici ya da moderatör olarak atayabilirsiniz. Böylelikle bu kişilerin belirli bir yetkiye sahip olmalarını sağlayabilirsiniz. Facebook grubunuz, katılımcı sayısı arttıkça etkileşim artacak ve grubunuzu bu bağlamda geliştirebileceksiniz.

Facebook grup kurma ve yönetme işlemini yaparken bu konu ile alakalı bazı hususlara dikkat etmeniz gerekir. Bahsettiğimiz bu hususlardan bir tanesi gizlilik ayarlarıdır. Gizlilik ayarlarının seçeneklerini takip ederek grubunuzu Facebook’ta aratma yolu ile bulabilecek kişileri engelleyebilir ya da aktif hale getirebilirsiniz. Facebook grubunuz siz dilerseniz herkes tarafından görülebilir. Herkes tarafından görülmesini istemezseniz de gizlilik ayarlarından bunu kapatabilir ve sadece grubunuza dahil olan kullanıcılar grubunuzu görebilir. Yukarıda bahsettiğimiz Facebook grup basamakları konusuna gelirsek:

 • Tarayıcınız aracılığı ile “Facebook” hesabına giriş yapın.
 • Platformun sağ üst tarafında bulunan “aşağı ve yukarı” şeklinde oklar mevcuttur. Oklar bulunduğu butona tıklayın
 • Sonrasında “Grup Kur” butonuna tıklayın
 • Son olarak grubun adını, gruba katılmasını istediğiniz kişileri ve gizliliğini belirleyerek “Oluştur” butonuna tıklayın.

Bu basamakları tek tek hallettikten sonra Facebook grup kurma işleminiz başarıyla gerçekleşmiş olacak. Aynı zamanda artık Facebook grubu sahibisiniz. Bundan sonraki süreçte gizlilik ayarları gibi ayarları sonradan değiştirebilirsiniz. Böyle bir imkanınız mevcuttur. Facebook grup işlemini halledip, grubu oluşturduğunuz için tüm ayarlarınızı sonradan da yapabilirsiniz. Aynı zamanda dilediğiniz kişileri sonradan grubunuza dahil edebilirsiniz.

Facebook grup kurma işlemi geçildikten sonra artık katılımcı kazanmaya yönelik adımlar atmanız gerekmektedir. Bunun için çeşit çeşit düşünce toplulukları ve farklı türlerde gruplar mevcuttur. Sizlerde grubunuzu oluşturduktan sonra katılımcı kazanmak için girişimlerde bulunmalısınız. Açtığınız grubun dalı Facebook’un diğer grup dallarından farklı ise kullanıcı kazanmanız çok daha kolay bir hale gelir.

Facebook Grup Ayarları Nasıl Yapılır?

Facebook’ta bir grup kurmadan önce grubun kuruluş amacını ve hedefini belirlemeniz büyük önem arz eder. Grubunuzu niçin kurduğunuzu iyi bilmeniz gerekmektedir. Grubunuzu kime duyuruyorsunuz? Politik bir hareket mi başlatmak istiyorsunuz? Grubunuzu bir konuyu tartışma amacıyla mı kuruyorsunuz? Grubunuzda ki üyeler, üyeliklerini gizli tutabilecekler mi? Bu ve bunun gibi soruların kafadan cevabını bilmek sizlere yol gösterir. Bu soruların cevabını verebiliyorsanız grubunuzun gizlilik ayarını ne şekilde olması gerektiği de otomatik olarak kafanızda canlanır.

Herkese açık bir biçimde, organizasyonu, işletmeyi, markayı ya da ünlü bir ismi tanıtmak amacı ile kurulan Facebook sayfaları genellikle herkese açık şekilde kurulurlar. Fakat her grup tabi ki de herkese açık değildir. Demek istediğimi şey bazı grupları sadece gruba üye olan insanlar görebilir. Onların dışındaki hiçbir Facebook kullanıcısı kurulan grubu göremez. Facebook’ta grup oluşturduğunuz zaman karşınıza gizlilik ayarları için 3 seçenek çıkar. Bu 3 seçenek Herkese açık grup, kapalı grup ve gizli grup şeklinde sıralanır. Bu seçeneklerden herhangi birini tercih ettikten sonra gruba kimlerin üye olabileceğini ya da grubu kimlerin görebileceğini baştan belirlemiş olursunuz.

Herkese açık olan Facebook grupları iyi niyetli yaklaşmayan kullanıcılardan tutun ünlü isimlere kadar herkes tarafından görülebilir. Ayrıca, kapalı ya da herkese açık olan Facebook grupları arama sonuçlarına da dahildir. Grubunuz politik bir amaç ile kurulmuş ise bunu bilmenizin size oldukça faydası olacaktır.

Facebook Gizlilik

Facebook grubunda, grubun yöneticisi olan her kullanıcının daha önce belirlenmiş olan gizlilik ayarlarını değiştirme yetkisi vardır. Fakat beş bin üyeden daha fazla üyesi olan grubun ayarları, grup üyelerinin daha önce yaptıkları paylaşımları kötü niyetli kullanıcılardan korumak amacıyla yalnızca daha kısıtlayıcı bir ayar vasıtasıyla değiştirilebilir. Örnek olarak, eğer grubunuz herkese açık bir grup ise bunu kapalıya çevirebilirsiniz ya da grubunuz kapalıysa bunu gizliye çevirebilirsiniz. Fakat grubunuzun ayarlarını daha da kısıtlamak istiyorsanız, bu ayar sabitlenmeden önce Facebook sizlere tam 1 günlük bir zaman tanır. Grubunuzda ister 3 ister 10.000 üye olsun, yapılan tüm değişiklikler grup üyelerini Facebook tarafından bildirilir.

Grubunuzun gizlilik ayarları oldukça fazla kısıtlayıcı olsa bile Facebook grup içerisindeki tüm gönderileri görebilir. Facebook, grubun içeriğini ve bilgilerini grubun içerisine yanlış bir şeyler dolanıyor ise güvenlik güçleri ile paylaşabilir. Ayrıca, grubun üyeleri grupta paylaşılmış herhangi bir yazıyı, videoyu, gönderiyi gizli olsa dahi rapor edebilir. Rapor edilmiş gönderi eğer ki Facebook Topluluk Standartlarını ihlal ediyorsa grup silinebilir. Ayrıca bu tür içerikleri paylaşan üyelerin Facebook’a erişimi engellenebilir.

Instagram Organik Takipçi Nasıl Arttırılır?

Posted by | Genel

Kısa sürede büyük ilgi gören Instagram, çeşitli amaçlarla kullanılmaktadır. Arkadaşlar arasında iletişim için, tanınmış kişi yolunda ilerlemek için ve ticari amaçla ürün satışları, tanıtımları yapmak için kullanılıyor. Her kullanıcının derdi olan organik takipçi sayısını yükseltmek bir sorun oluyor. Çeşitli yollara başvuruyor, hileler ve satın alımlar yapıyor. Ancak büyük çoğunluğu kullanılmayan hesap olduğu için işinizi görmüyor. Çünkü 10.000 takipçi satın aldığınızı varsayarsak, bir paylaşım attığınızda 100 beğeniyi geçmiyor buda hesabın yeni takipçiler tarafından tercih edilmemesi anlamına geliyor. Üstelik her geçen gün sayısı düşmeye başlıyor. Bu yazımızda sizlere organik takipçi nasıl arttırılır anlatacağız.

Instagram Organik Takipçi Nedir?

Instagram takipçisi kazanmak amacıyla arama motorlarında aradığınız zaman göreceğiniz ilk sıfat organik takipçi olacaktır. Organik takipçi sizi takip eden kitleye denir. Ancak bu kitlenin sizin gönderilerinizi beğeniyor, yorum yapıyor veya kaydediyor olması gereklidir. Paylaşımlarınız ile herhangi bir temasta veya görüntüleme de bulunan takipçi organik oluyor. Yukarıda verdiğimiz örneğe göre kıyaslarsak 10.000 takipçinizin paylaştığınız bir gönderiye 9.000+ görüntüleme, en az 1,500 ve üzeri beğeni ve içeriğe oranla yorum sayısının fazlaca olması sizin takipçilerinizin organik olduğu göstergesidir. Yani kısacası sizinle temas içinde olan takipçiye organik takipçi denir. Peki, organik takipçi nasıl kazanabilirsiniz yöntemlerini inceleyelim.

Instagram Organik Takipçi Nasıl Arttırılır?

Birçok yöntem bulunduğu için çeşitli başlıklar altında inceleyeceğiz.

 1. İçerikler Çok Önemli

Öncelikle hangi konuda ilerleyeceğinize karar verip o yoldan sapmamanız gerekiyor. Tanınmış kişi olmak istediğinizde fotoğraflarınızı bir profesyonel kamera ile veya kamerası çok iyi olan bir telefon ile çekmelisiniz. Gerekiyorsa efekt kullanımını eksik etmeyin. Bilgi, komik veya teknoloji gibi kavramlarda paylaşımlar yapacaksanız. Paylaşmak istediğiniz yazı içerikli veya görsel içerikli paylaşımlarda gerekli grafik ayarlarını yapmalısınız. İçerik kötü olduktan sonra ne yapsanız fayda etmez. Bunlar için birçok uygulama bulunduğu gibi Instagram, gönderilere efekt ekleme, çıkartma ekleme gibi özellikler sunuyor. Bu sayede organik takipçi kazanabilirsiniz.

 1. Paylaşım Düzeni Ve Sıklığı

İçerikleri ayarladınız belirli bir tasarımda ilerlemeniz daha faydalı olacaktır. Profilinize girildiğinde karmaşık bir görüntü kullanıcıyı kaçıracaktır. Aynı zamanda paylaşım zamanlarınızı düzene koyduğunuzda da organik takipçi kazanabilirsiniz. Böyle devam ederseniz her gün o saatlerde sırf sizin gönderinize bakmak için Instagram’ı açacak kitleye sahip olabilirsiniz. Verdiğiniz zamanda paylaşamayacak durumda olduğunuz zaman önceden tespit edip gönderinizi hazırlayın. O vakitte yine paylaşırsınız çünkü Instagram’da gönderi paylaşmak saniyelerinizi alıyor.

 1. Düzenli Etiket (Hashtag) Kullanımı

Instagram gönderilerinize 30 adet etiket ekleme imkanı tanıyor. Ancak doğru ve verimli sonuç alabilmek için elinizden geldiğince 5’i geçmemeye özen gösterin. Gönderinizde ve sayfanızda odaklandığınız konuları ele alarak doğru etiket seçimini yapın. Bu konuda en çok paylaşım atılan etiketleri seçmeniz daha doğru olacaktır. Paylaşırken etiketi yazdığınızda yanında kaç paylaşım bulunduğu belirtilmektedir. Doğru etiket kullanımı size organik takipçi kazandıracaktır. Çünkü o etiketlere özenle girerek gönderi arayan bir kitle bulunuyor.

 1. Takipçilerinizin Aktif Saatini Tespit Edin

Bu tespit işlemini hangi saatlerde paylaşım yaptığınızda ne kadar beğeni aldığınızı gözlemleyerek yapabilirsiniz. Ancak bu biraz zaman alıcı ve belli belirsiz bir durum oluşacağı için Instagram’ın işletme hesabına geçmenizi tavsiye ediyoruz. Çünkü işletme hesabında bir haftalık düzenli olarak yapılan paylaşımlardan sonra, hangi günlerde, hangi saatlerde takipçilerinizin aktiflik grafiğini görebilirsiniz. Bu sayede yapacağınız paylaşım saatini tespit ederek daha çok beğeni ve yorum kazanabilirsiniz. Böylece Instagram keşfede düşeceğiniz ve takipçilerinizin önerilerinde yer alacağınız için organik takipçi kazanabilirsiniz.

 1. Etkinlikler Ve Yarışmalar Düzenleme

Çok sık rastlamışsınızdır. Instagram’da belirli etkinler ve yarışmalar görmüşsünüzdür. Beli katıldığınızda olabilir. Bu tarz paylaşımlar hem arkadaş etiketleme hem takip etme ve aynı zamanda bir başka hesabı takip ettirerek büyük oranda organik takipçi kasmanıza olanak sağlıyor. Uğraştırdığını veya yarışma düzenleyecek imkanım yok diyenler için üzgünüm ancak yaptığınızda karşılığını kat kat alacaksınız. Ancak böyle bir etkinlik veya yarışma düzenleyip sonucunda sözünüzde durmaz iseniz elinizde bulunan takipçide gidecektir.

 1. Takipçileriniz İle İlgilenin

Yaptığınız paylaşımda yapılan yorumlara cevap verin. Size atılan direkt mesajları yanıtlayın. Bu sayede iletişim kurduğunuz takipçileriniz adeta kök salacak sizin sayfanızı takip etmeyi bırakmayacaktır. İlgiyi herkes sever ancak siz ilgi göstermeyip yorumlar, mesajlar yanıtsız kalırsa kullanıcı ilgisizliğinizden dolayı sizi takipten çıkarabilir.

 1. Tavsiye Edilmeye Çalışın Ve Ettirin

Paylaştığınız gönderiler sayesinde takipçilerinizin veya popüler sayfaların dikkatini çekerek sizin sayfanızı takipçilerine, arkadaşlarına tavsiye edebilir. Aynı zamanda takipçilerinizden ve büyük sayfalardan sizi tavsiye etmelerini rica edebilirsiniz. Bu sayede paylaşılan hesaba göre farklı olmakla beraber birçok organik takipçi elde edebilirsiniz.

 1. Konunuz İle İlgili Gönderiler Çok Faydalı

Belki telefonunuz elinizden hiç düşmeyecek belki de çok yorucu olacaktır. Bu kişiye göre değişir ancak kısa sürede olumlu bir sonuç elde edersiniz. Örnek verecek olursak, sizin ilgi alanınızda olan etikete girin, burada ki gönderilere yorum bırakarak ve beğeni yaparak geri dönüş alabilirsiniz. Aynı zamanda sizinle aynı konuda paylaşım atan ve milyonlarca takipçiye sahip bir sayfanın son gönderisini beğenen kişileri takip edin. Ancak aşırı hızlı yorum, beğeni ve takip etme işlemi gerçekleştirirseniz hesabınız bunları yapamaz duruma gelecektir. Bunlar sayesinde görünürlük kazanacaksınız. Böylece organik takipçi elde edeceksiniz. Ardından takip ettiğiniz kişileri takipten çıkararak istediğiniz amaca tam anlamıyla ulaşmış olursunuz.

Bu yol size çok zahmetli geliyorsa tüm bunları otomatik olarak yapacak olan uygulama ve siteler mevcut ancak bunların güvenilirlik açısından riskli olduğunu söylemeliyim. Bu uygulama ve siteler, girdiğiniz hesap ile belirlediğiniz etikete, ana sayfanıza veya belirlediğiniz profile girerek otomatik yorum ve beğeni bırakmaktadır. Aynı zamanda etiket ve profillerdeki takipçileri, beğenenleri ve yorum yapanları otomatik takip ediyor. Üstelik otomatik karşılama mesajı ile yeni gelen takipçilerinizi selamlamanız o takipçinin kalıcı olmasını sağlıyor. Kısacası bu uygulama ve siteler sizin yapabildiğiniz tüm işlemleri otomatik olarak yapmaktadır. Sonuç olarak yine organik takipçi kazandırmaktadır.

 1. Parasıyla Gönderinize Reklam Verin

En kolay yöntem ise reklam vermektir. Risk yok, takipçi var üstelik yasal yöntem paranı verip reklamını yapıyorsun isteyen kullanıcı sizi takip ediyor. Organik takipçi kasmanıza fayda sağlayan bu reklamda fiyatı siz belirliyorsunuz. Örnek olarak 5 TL teklif verirseniz 1000 kişiye gözükür 10 TL verirseniz 2000 kişiye gözükür. Unutmayın rakamlar göstermelik asıl foranı hemen şimdi test ederek görebiliriniz. Üstelik bu reklamı hem Facebook hem de Instagram’da yayınlatabiliyorsunuz.

Bu yazımızda sizlere nasıl organik takipçi kazanabileceğinizi ve nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlattık. Okuduktan sonra anlatılanlara sırası ile uyarak dilediğiniz amaca kısa sürede ulaşabilirsiniz. Ancak sadece birini yaparak amaca ulaşamazsınız bir bütün olarak görmeniz en birkaç tanesini yapmanız gerekiyor. Bu kural hatalar için geçerli değil bir tanesini bile yapsanız tüm yaptığınız emek çöpe gidebilir. Adımları dikkatle yaptığınız sürece sizde popüler olabilirsiniz.

Hangi Sosyal Medya Hesabını Kullanmalıyım?

Posted by | Genel

Günümüzde sosyal medya her alanda çok büyük faaliyetler gösteriyor. Yeni medyada gazete ve televizyon geri planda kalacak gibi gözüküyor. Biraz konuyu açacak olursak; İlk olarak gazeteler çok popülerdi fakat televizyon çıktığından insanlar artık haberleri oradan almaya başladı. Şimdi ise televizyonun sadece para odaklı çalışması bizleri rahatsız etmeye başladı. Sosyal medyalardan artık çok az reklam ve maksimum verimli reklam gösterimleri oluyor. Buda biz kullanıcıları rahatsız etmeden internet dünyasındaki hayatımızı devam ettirmemizi sağlıyor. Bugün hangi sosyal medya hesabını kullanmalıyım sorusuna cevap vererek sizleri bilgilendirmeye çalışacağız. Öncelikle buna karar vermeden önce neden sorusunu sormamız gerekiyor. Örnek olarak; Çok fotoğraf çekmeyi veya çekilmeyi seviyorsanız ilk akla gelen seçenek Instagram olacaktır.

Sosyal Medyanın Gücü Adına!

Artık insanlar internet ortamında devasa rakamlarda para kazanmakta. Mesela Youtube içerik üreticileri. Yaklaşık olarak 10 dakikalık bir video ile binlerce lira kazanıyorlar. Eğer sizde gelir elde etmek istiyorsanız Youtube’a içerik üretebilirsiniz. Sadece Youtube’dan değil neredeyse tüm sosyal medyalardan para kazanabilirsiniz. Sadece para kazanmak değil. Ülkemizin %45 oranında sosyal mecralar kullanılıyor. İşin garip tarafı son 3 yılda bu oran %30 arttı. Buda hızla kullanımın artacağını gösteriyor. İnternet bizler için çok büyük bir güç. Sadece para kazanmak değil inanılmaz kitlelere ulaşabiliyoruz. Twitter’dan tek bir tweet ile tüm ülkenin gündemine oturmak mümkün.

Instagram İle Hobilerinizi Paylaşın

Artık bizlerin ellerinde bir fotoğraf makinesi kalitesinin ayarında telefonlar var. Instagram’da ister doğa fotoğraflarını çekip yayınlayın isterseniz başka bir hobinizi. Çok büyük kitlelere kaliteli işler çıkararak ulaşabilirsiniz. Sadece bu değil absürt komik videolar yayınlayarak çok sayıda takipçi kazanabilirsiniz. Bu takipçilerin çok olması size çok büyük paralar kazandıracağı anlamına gelir. Fakat işin başka bir boyutu daha var. Instagram artık kendini inanılmaz geliştirdi diyebiliriz. Mesela hikâyeler özelliği ve buna gelen birçok efektler. Bu efektleri kullanarak iyi vakit geçirebilirsiniz. Anılarınızı kaydetmeniz için büyük bir ansiklopedi düşünün. Mesela bu yaz bodruma tatile gittiniz. Bir sürü fotoğraf çekildiniz. Hemen Instagram’a bir hikâye ve fotoğraf atın. Konum eklemeyi unutmayın. Birkaç yıl sonra baktığınızda anılarınızı hatırlayacaksınız. Ya da kız arkadaşınıza yaptığınız bir sürprizi hem ölümsüzleştirebilirsiniz hem de insanlara bunun gösterişini yapabilirsiniz.

Asıl Sosyal Medya da Merkez Facebook

Eskiden internet yokmuş fakat artık çok fazla kullanılıyor. Mesela artık eski okul arkadaşlarınızı bulabilirsiniz. Neredeyse artık herkes Facebook kullanıyor. Hatta hiç tanımadığınız akrabalarınızı bulabilir ve onlarla iletişime geçebilirsiniz. Facebook’un amacı sadece eski dostlarımızı bulmak değil aynı zamanda bir biyografi profili oluşturmak. Nedir bu biyografi profili dediğinizi duyar gibiyim. İlk Facebook’a üye olduğunuzda sizden bir fotoğraf ister sonrasında okuduğunuz okulu veya en son hangi okuldan mezun olduğunuzu sorar. Mesleğinizi ve ilişki durumunuzu sorar. Facebook’un kuruluş amacı aslında insanların birbirilerini daha iyi tanıyabilmesidir. Ha tabii son çıkan çalkantılı haberlerle Facebook baya büyük bir yara aldı diyebiliriz. Kişisel verilerimizin korunmadığı düşünülüyor. Ben buna katılmıyorum. Eğer bizler bir sosyal medya sitesine verilerimizi kendi isteğimiz ile giriyorsak bunu zaten göze almalıyız.

Facebook Devrimi

Geçtiğimiz yıllarda aslında Facebook büyük bir devrim yaptı. Bu devrim canlı yayın devrimiydi. Artık insanlar sosyal medya hesaplarından organize olabiliyorlar. Kimisi için büyük tehdit unsuru olarak gözükse de bence öyle değil. Mesela bir konsere gittiğiniz hemen bir canlı yayın açıp arkadaşlarınız ile bu anları canlı canlı paylaşabilirsiniz. Aynı Instagram’da olduğu gibi burada da hikâyeler özelliği var. Facebook denilince eskiden aklımıza sayfalar gelirdi. Artık şuan çok fazla kullanan yok. Bu sayfalardan büyük kitlelere ulaşmak çok kolaydı. Şuan pek öyle olmasa da artık gruplar var. Aslında çok uzun bir süredir var fakat son birkaç yılda çok aktif olmaya başladı.

Hadi Yer Bildirimi Yapalım?

Foursquare yani Swarm. Swarm çok büyük bir geçmişi vardır. Bizzat kendi ilk çıktığı zamanlardan beri aktif olarak kullanıyorum. Bazen çok işime yarıyor diyebilirim. Arkadaşlarım nerede ve ne yapıyorlar hemen girip bakıyorum. Eskisi gibi popüler değil ama yakın zamanda tekrardan eski yerini alacağını düşünüyorum. Swarm’ın sadece yer bildirim özelliği yok. Benim de bayıla bayıla kullandığım yer bildirimlerinde fotoğraf ekleme özelliği. Muhteşem bir özellik diyebilirim. Gideceğiniz mekânın fotoğraflarına kolaylıkla bakabilirsiniz. Hatta burada bir anı defteri oluşturabilirsiniz. Alanya’da bir tatil yaptığınız otelde yer bildirimi yaparken fotoğrafınızı ekleyebilirsiniz. İsterseniz bunu insanlar ile rahatça paylaşabilirsiniz. Paylaşıp paylaşmamak sizin tercihinize kalmış. Seneler sonra fotoğraflarınıza baktığınızda anılarınızı yâd edebilirsiniz.

Gelelim Kısa Öz Tweetlere

Twitter’ın mantığı ise 140 karakter ile duygu, düşünce, eleştiri ve anılarınızı paylaşabilmeniz. Neden 140 karakter diye çok düşündüm. Twitter doğru dürüst bir açıklaması yok. Fakat kısa ve öz olması daha çok ilgi çekici kılabiliyor. Ayrıca bir varsayıma göre bir SMS’in uzunluğu 160 karakter. Yani SMS ile tweet atarken 140 karakter tweetiniz geri kalanı ise kullanıcı adları için kullanılabiliyor. Pek kullanılmasa da çok mantıklı. Twitter’dan gündemi takip etmek çok kolay bir hale geldi. Hashtagleri kullanarak rahatça bir konu hakkında tweet atabiliyorsunuz ve bu tweet milyonlarca insana aynı anda ulaşabiliyor.

Twitter’ın Gücü

Geçtiğimiz seçimleri birçok kişi Twitter’dan takip etti. Bunun birçok sebebi olabilir. Bence televizyonlar tek bir kaynaktan alıyorken Twitter ise binlerce kaynaktan alıyor. Bir düşünceme göre tweet atarak fenomen olmak hepsinden kolay. Bunun binlerce örneği var. Ünlü isimler ile dalga geçerek fenomen olanlar bile var. Gerçek kitlenize anında ulaşabilmek için tek bir tweet yeterli. Dikkatimi çeken bir özellik ise reklamlar. Diğer sosyal mecralara göre Twitter’da en az rahatsız edici reklamlar var. Buda bizleri mutlu ediyor. Reklam bir sitenin kazanç kapısıdır. Reklam olması gayet normal bir durumdur fakat bazıları işin iyice suyunu çıkardı mesela Youtube!

Gel Bir Video İzleyelim

Youtube eskiden de çok popülerdi fakat insanlar orayı sadece şarkı dinlemek için kullanırlardı. Şuan durum öyle değil. Bir sürü video üreticisi var ve buda beraberinde büyük bir kitle oluşmasını sağlıyor. Youtube ile para kazanmak aslında diğerlerine göre en basiti ve en zevklisi. İnsanlar gündelik hayatlarını bir video ile paylaşıyorlar ve bundan para kazanıyorlar. Bundan 10 yıl önce bunu söyleseydik muhtemelen gülüp geçerlerdi. Elbette Youtube’un da bir kötü yanı var. Yabancı içerik üreticileri multi milyonlar kazanabiliyor ama Türkiye’de işler böyle değil. Sebebi ise çok basit.

Yabancı şirketler Youtube reklamlarına çok önem veriyor dolayısıyla çok para ödüyorlar. Türkiye’de ise bu oran çok düşük. Bu sebepten Türk video üreticileri diğer yabancı video üreticilerine göre çok daha az kazanıyorlar. Son zamanlarda sadece video değil artık canlı yayın özelliği de baya popüler hale geldi. Diğer ülkelerde 7/24 canlı yayın yapan televizyonlar bile var. Youtube biraz olsun Facebook’a özeniyor gibi. Yavaş yavaş çok olumlu güncellemeler gelmeye başladı. Gayet de güzel gidiyor fakat bir kötü yanı var. Aşırı reklam olması bizleri artık bıktırdı. Neredeyse herkes artık reklam engelleyici kullanıyor. 10 dakikalık bir videoda ortalama 5 reklam çıkıyor. Bu sayı düşük olabilir fakat düşününce iki dakika bir reklam var. Bu oran çok saçma ve bazı reklamları geçmek mümkün değil. Zorla reklam izletiliyor.

Swarm’da Bildirim Nasıl Silinir?

Posted by | Genel

Oldukça keyifli ve eğlenceli bir mantık üzerine kurulmuş olan Swarm önemli bir kullanıcı kitlesi tarafından sevilerek kullanılıyor. Yaratıcı ve keyifli bir uygulama olması ile uzun bir süre daha sevgi ve ilgi ile kullanılmaya devam edecek gibi görünüyor. Swarm nedir? Nasıl kullanılır? Bu soruları cevaplayarak genel olarak Swarm’ı tanıyalım ardından Swarm bildirim silme nedir? Nasıl yapılır? Öğrenelim.

Swarm nedir? Nasıl kullanılır?

Temel mantığı bulunduğunuz yeri yani konumunuzu paylaşmanız üzere çevrenizdekileri görmeniz ve çevrenizdekiler tarafından görülmeniz vasıtasıyla yeni arkadaşlıklar kurmanız veya mevcut arkadaş kitlenizle de bir tür paylaşımda bulunmanız olan Swarm ile nerede olduğunuzu göstermiş oluyorsunuz. Gittiğiniz mekânlar hakkında yorum, önerilerde bulunabilmeniz gibi çeşitli artıları da bulunan Swarm’da nerede olduğunuzu gösterme yani “check-in” en temel oluşum. Eskiden bu konum bildirme işini ve gidilen mekânlara öneri ve tavsiyelerde, yorumlarda bulunma gibi şeyler Foursquare ile yapılıyordu. Foursquare check-in özelliğini bırakarak mekân tavsiyeleri özelliğini sürdürmeye devam etmeyi tercih etti ve check-in özelliği Swarm’a geçti. Eskiden Foursquare hesabına sahip iseniz Swarm kullanmak için yeni bir hesap açmaya gereksinim duymadan Foursquare hesabınızla Swarm’ı da kullanabiliyorsunuz. Kolay bir kullanıma sahip Swarm, arkadaşlarınızla aranızdaki mesafeleri üç ayrı kategoride çok yakın, yakın ve uzak olmalarına göre sınıflandırıyor. Bu uygulamanın size sunduğu bir diğer özelliği ise arkadaşlarınızın nerede olduklarını, nerelere gittiklerini yani kısaca yaptıkları check-in lerini görmenizi sağlıyor. Ayrıca “planlar” isimli bir bölümü de var Swarm’ın. Bu kısmın özelliği ise arkadaşlarınızla birlikte buluşmalar, organizasyonlar dizayn etmenize yardım ediyor. Arkadaşlarınız, check-inleriniz ve bildirimlerinize ulaşabildiğiniz alan ise kendi profilinizin olduğu kısım. Swarm’ın hemen her kısmını ayrıntıyla inceledik ve tüm kullanım özelliklerini öğrendik. Peki, Swarm bildirim silme nedir? Nasıl yapılır? Bir de ona bakalım.

Swarm Bildirim Silme Nedir? Nasıl Yapılır?

Birçok kişinin Swarm ile alakalı olarak yaşadığı en temel problem Swarm bildirim silme işlemi. Bu konuda kullanıcılar adına büyük bir eksiklik bulunmakta. Şöyle ki Swarm da size istemediğiniz bir kişiden arkadaşlık isteği geldi, siz bu isteği kabul etmek istemiyorsunuz fakat kabul etmediğiniz sürece profilinizde bildirimler kısmında bu istek durmaya devam ediyor. Swarm bildirim silme için herhangi bir özellik maalesef bulunmamakta. Yani bildirimleri kaldırmanız için hiçbir yol yok gibi görünmekte. Geçmiş verilerinizi temizlemek de bu bildirimlerin silinmesini ne yazık ki sağlamıyor. Peki, Swarm bildirim silme için ne yapılabilir?

Swarm bildirim silme için bir özellik bulunmaması sebebiyle bildirimleri silmek isteyenler adına tek bir seçenek kalıyor. Uygulamanızı silip tekrar yükleyerek bildirimlerinizi silmeniz mümkün. Bazı zamanlarda bunun da işe yaramadığı olabiliyor ama kimi kullanıcılar için olumlu yanıt da verebilmekte. Swarm bildirim silme yapılabilecek çok fazla şey olmadığı için bildirimlerini silmek isteyenler adına denemekte fayda olan bir yöntem.

Swarm Bildirim Silme

Oldukça büyük bir kitlenin konumunu bildirerek, yakınındakileri tanıyarak arkadaş olmalarını sağlayan, mevcut arkadaşları nerede ne yapıyor öğrenmelerini sağlayan ayrıca arkadaşlarla yeni planlar yapmak gibi birçok sosyallik kurma fırsatı sunan popüler uygulama Swarm’da profil kısmınızdan bildirimlerinize ulaşmanız mümkün. Peki, silmek istediğiniz bildirimleriniz nasıl silinir? Swarm bildirim silme nasıl yapılır diye merak ediyorsanız bilmelisiniz ki bu hemen her Swarm kullanıcısının merak ettiği bir soru. Maalesef Swarm üzerinde gelen bildirimleri silme adına kullanıcılara bir yöntem sunulmamış. Bu sebeple kişiler geçmişlerini temizlemek gibi çeşitli yolları deneyerek bildirimlerini kaldırmaya çalışıyorlar. Denemeler sonucunda ne yazık ki başarılı sonuçlar elde edilememiş olsa da Swarm bildirim silme adına deneyebileceğiniz son bir seçenek olabilir. Telefonunuzdan Swarm uygulamasını kaldırıp tekrar yükleyerek bildirimlerinizi temizleme şansınız var. Bazı deneyenlerin yorumlarına bakılırsa bu da başarılı olmayabiliyor ama deneyerek olumlu sonuçlar alanlar da var. Bu çerçeve de Swarm bildirim silme adına çok fazla seçenek bulunmadığı için denemekten zarar gelmeyecek bir yöntem olarak uygulamayı silip tekrar göz ardı edilmemesi gereken bir seçenektir.

Swarm’da bildirim nasıl silinir konusunda sizleri bilgilendirmeye çalıştığımız bu yazının sonuna geldik. Konu hakkındaki ve tüm sosyal medya platformlarında yaşadığınız sorunları yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz. Ekibimiz tarafından incelenen sorularınız en kısa sürede yanıtlanmaktadır. Swarm’ın yeni özelliklerinden haberdar olmak ve merak ettiklerinizi öğrenmek için sitemizi takipte kalın. Ayrıca birçok sosyal medya platformu için takipçi, beğeni ve video görüntüleme hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz. Hizmetlerimizi incelemeyi unutmayın.

Youtube’dan Video Nasıl İndirilir?

Posted by | Youtube

Dünyanın en büyük video sitesi olan Youtube, kullanıcılara farklı videolar sunmaktadır. Youtube video indirme işlemiyle kullanıcılar, burada yer alan videoları bilgisayar ya da mobil cihazlarına indirebilir, böylece bu videoları izlemek için artık internet kullanmaya ihtiyaç duymazlar.

Youtube Video İndirme Nedir?

Youtube’da bulunan videoları izlemek isteyen insanlar, internet üzerinden bu siteye bağlanmaları gerekir. Dolayısıyla da internet olmadan buradan video izlemek mümkün değildir. Hem kotasının gitmesini istemeyenler hem de internetin olmadığı yerlerde de bazı videoları izlemek isteyenler için video indirme çok önemli bir seçenek olarak dikkat çekmektedir.

Youtube’da bulunan videoların indirilmesi, videoların bilgisayar ya da tabletlerin içinde yer alması demektir. Böylece internete ihtiyaç duyulmadan istenilen her yerde bu videolara erişim sağlanabilir.

Youtube Video İndirme Yöntemleri Nelerdir?

Youtube üzerinden video indirmek isteyen kullanıcıların tercih edecekleri çok farklı yollar vardır ve insanlar kendi ihtiyaçlarına göre bunlardan bazılarını daha fazla tercih etmektedir. Söz konusu yöntemleri ikiye ayırmak mümkündür. Bunlardan ilkinde insanlar farklı internet siteleri üzerinden bu videoları indirebilirken diğerinde ise internet sitelerini değil, bu işlem için özel olarak üretilen programları kullanırlar.

Her iki yönteminde kendine göre bir takım avantajları vardır. İnternet siteleri üzerinden yapılan Youtube video indirme işlemi, son derece kolaydır ve insanlar farklı bir programa ihtiyaç duymadan internet üzerinde geziniyor gibi indirme işlemini yapabilirler. Bir diğer seçenek olan programlarla indirme işleminde ise programların indirilerek bilgisayarlara ya da telefonlara kurulması gerekir. Bu aşamadan sonra ise indirme işlemi, zorlanmadan yapılabilir.

Programsız Youtube Video İndirme Nasıl Yapılır?

Youtube’dan video indirmek isteyenlerin öncelikle hangi yöntemi kullanacaklarını belirlemesi gerekiyor. Eğer bir internet sitesi üzerinden, programsız indirme işlemi yapılmak isteniyorsa aşağıda yer alan adımların izlenmesi gerekiyor:

 • Öncelikle Google’da arama yapılarak uygun bir site bulunmalıdır. Bu sitelerin tamamı aynı mantıkla çalışmaktadır ve indirme işleminin kısa sürede tamamlanması sağlamaktadırlar.
 • İndirme yapılacak olan site belirlendikten sonra ise Youtube’a gidilerek indirilecek olan videonun linkinin kopyalanması gerekir.
 • Kopyalanan bu link, indirme sitesindeki ilgili bölüme yapıştırılmalıdır.
 • Bu aşamadan sonra ise alt tarafta bulunan indirme butonuna basılmalı ve gelen seçeneklerden bir tanesi tercih edilmelidir.
 • Bu sitelerde farklı indirme seçenekleri vardır. Bunun nedeni ise yüklenen videonun farklı kalitede sitede yer almasıdır ve insanlar istedikleri kaliteyi tercih edebilirler. Böylece videolar bilgisayarlara inmiş olacaktır.

Yukarıda verilen adımlar hemen her sitede aynıdır. Fakat insanların burada dikkat etmesi gereken önemli bir husus vardır. Youtube video indirme işlemi farklı kalite ve formatta yapılabildiği için buna iyi bir şekilde karar verilmelidir. Ayrıca kota sorunu yok ise kaliteli olanların tercih edilmesi çok daha doğru olacaktır.

İnternet siteleri üzerinden yapılan işlemler, programsız indirme olarak da adlandırılmaktadır. Ayrıca siteler, insanlara videoları sadece ses dosyası olarak indirme seçeneği de sunmaktadır. Böylece isteyen kişiler, video yerine ses dosyası indirebilir. Bu seçenek, özellikle müzik videolarında çok fazla tercih edilmektedir.

Programlar Üzerinden Youtube Video İndirme Nasıl Yapılır?

Programlar kullanılarak video indirmek için tercih edilebilecek çok sayıda program bulunmaktadır. Bunların çalışma sistemleri de birbirlerine fazlasıyla benzer. Youtube video indirme işlemi için öncelikle söz konusu programlardan bir tanesinin tercih edilmesi gerekir. Daha sonra ise bilgisayarlara bu programın indirilerek kurulması gerekmektedir.

Söz konusu indirme programları kurulduktan sonra kullanıcılar, Youtube sitesine girdiklerinde bu programların eklentisini göreceklerdir. Eklenti butonuna basıldığı zaman program devreye girmekte ve indirme işlemi başlamaktadır. Burada da farklı seçenekler vardır ve kullanıcılar istedikleri formatta videoları indirebilirler. İsteyenler, ses dosyası olarak da aynı işlemi yapabilirler.

İndirme programlarından bazıları, farklı siteleri desteklemektedir ve bu sayede buralardan da aynı şekilde video indirmek mümkün olmaktadır. Dolayısıyla da programların bu anlamda farklı bir avantaj sağladığı söylenebilir.

Youtube’un Genel Özellikleri Hakkında

Dünyanın en büyük video sitesi olan Youtube, sürekli olarak yenilenen video seçenekleri ile dikkat çekiyor. Şirket, insanların daha fazla video yüklemesi için teşvikler vermekte ve bunların bir kısmı para şeklinde olmaktadır. Buradan para kazanmak isteyen kişiler de sürekli yeni ve kaliteli videolar eklemektedir. Böylece sitedeki video sayısı ve kalitesi sürekli artış gösterir.

Youtube video indirirken sitelerin ve uygulamaların güvenilir olmasına dikkat etmelisiniz. Kişisel bilgilerinizi veya herhangi bir sosyal medya hesap bilgilerinizi isteyen yerlerden uzak durmanızda fayda var.

Youtube’dan video nasıl indirilir konusunda sizleri bilgilendirmeye çalıştığımız bu yazının sonun geldik. Konu hakkındaki ve tüm sosyal medya platformlarında yaşadığınız sorunları yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz. Ekibimiz tarafından incelenen sorularınız en kısa sürede yanıtlanmaktadır. Youtube’un yeni özelliklerinden haberdar olmak ve merak ettiklerinizi öğrenmek için sitemizi takipte kalın. Ayrıca Youtube abone satın alma ve Youtube izlenme satın alma konularında yardıma ihtiyacınız varsa bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Youtube’dan video nasıl indirilir konusundaki videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Instagram Hikayelerine Müzik Ekleme Nedir? Nasıl Yapılır?

Posted by | Genel

Instagram tarafından kısa bir süre önce tanıtılan müzik ekleme, son güncelleme ile birlikte kullanılabilir duruma gelmiştir. Instagram hikayelerine müzik ekleme işlemi yapmak isteyen kullanıcılar, gerekli olan adımları izlediğinde bunu çok kısa bir süre içerisinde yapabilirler.

Instagram Hakkında

Akıllı telefonların yaygınlaşmasıyla hayatımıza giren uygulamalardan bir tanesi olan Instagram, zaman içinde çok büyük bir gelişim sağlamayı başarmıştır. İlk zamanlarda sadece resim ve video paylaşımının yapılabildiği uygulamada, şuanda çok farklı işlemleri yapmak mümkündür. Bu durum, insanların uygulamaya olan ilgilerini arttırmakta ve bu da kullanıcı sayısının sürekli olarak artmasını sağlamaktadır.

Instagram’ın gelişmesinde izlediği strateji çok önemli bir yer tutmaktadır. Özellikle diğer uygulamaların beğenilen özelliklerinin kopyalanması, uygulamanın hızlı bir şekilde gelişmesine neden olmuştur. Bu şekilde kopyalanan özelliklerden bir tanesi de hikaye özelliğidir. Yakın zamanda bu özelliği etkin olarak kullanan kişi sayısının 400 milyon barajını aştığı duyuruldu. Bu da söz konusu stratejinin ne kadar isabetli olduğunu göstermesi açısından son derece önemlidir.

Instagram Hikayelerine Müzik Ekleme Özelliği Nedir?

Instagram’ın en önemli bölümlerinden bir tanesi olan hikaye özelliğinin çok fazla kullanılması, buraya yapılan yeniliklerin sayısını olumlu olarak etkilemektedir. Son gelen özellik de bunun en önemli göstergelerinden bir tanesidir. Instagram hikayelerine müzik ekleme işlemi, adından anlaşılan işlemdir.

Hikayelerin arkasında müzik çalacak olması, farklı seçeneklerin ortaya çıkmasına neden olacaktır. Bu da kullanıcıların en fazla istediği hususlardan bir tanesidir. Eklenecek olan müzikler sistem üzerinde kayıtlıdır ve bunların sayısı şimdilik 1000’den fazladır. Kısa bir süre sonra söz konusu rakamın çok daha fazla olacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Instagram Hikayelerine Müzik Ekleme İşlemi Nasıl Yapılır?

Yakın bir zaman önce duyurulan ve dünyadaki bazı ülkelere daha önce gelen bu özelliğin kullanımı son derece basittir. Bunun için kullanıcıların aşağıda belirtilen adımları izlemesi yeterlidir.

 • Instagram uygulamasına giriş yapıldıktan sonra kullanıcıların direkt olarak hikaye bölümüne geçiş yapması gerekiyor.
 • Kullanıcılar yeni ekleyecekleri hikayelerine müzik ekleyebilecekleri gibi mevcut kullandıkları hikayeye de bunu yapabilirler. Böylece yeniden çekim yapılmasına gerek olmamaktadır.
 • Hikaye bölümünde iken kullanıcıların etiket eklemesi gerekir ki bunu yapmak için üst bölümde bulunan butonlardan üzerinde gülümseme olana basmaları yeterli olacaktır.
 • Etiketleme bölümünde çok sayıda seçenek vardır, kullanıcıların üzerinde müzik simgesi olan seçeneği tercih etmesi gerekiyor.
 • Bu aşamadan sonra ise 1000’den fazla şarkı içerisinde istenilen tercih edilebilir. Böylece işlem tamamlanmış olur.

Yukarıda yer alan adımlar basit bir şekilde müzik eklemeye yaramaktadır. Kullanıcıların burada bilmesi gereken önemli bir husus vardır o da bu işlemden sonra etiketlemenin yapılacağıdır. Tercih edilen şarkının adı ve kime ait olduğu ekranda etiket olarak yer alacaktır. İnsanlar bunun yerini belirleyebilirler.

Instagram Müzik Ekleme Seçeneği Görünmüyor

Instagram hikayelerine müzik ekleme özelliği kısa bir süre önce gelmiş olmasına rağmen kullanıcılardan çok yoğun ilgi görmüştür. Söz konusu özelliği kullanan kişi sayısı sürekli artarken bazı kullanıcılar ise bu özelliğin olmadığını ve müzik eklemesi yapamadıklarından yakınmaya başlamışlardır. Söz konusu durumun farklı sebepleri olabilir.

Yukarıda bahsedilen sorunun en önemli nedeni kullanıcıların uygulamayı güncellememiş olmalarıdır. Yeni gelen özelliğin kullanılabilmesi için güncelleme işleminin yapılması zorunludur. Bu işlemi yapmayan kişilerin telefonların ayarlar bölümünde yer alan uygulama güncelleme bölümüne ya da Google Play Store ve App Store’a giriş yaparak Instagram’ın güncellemesi gerekiyor. Eğer burada güncelleme görünmüyor ise bunun nedenlerinden bir tanesi henüz güncellemenin gelmemiş olmasıdır ki bu durumda beklemekten başka çare yoktur.

Eğer kullanıcılar diğer arkadaşlarına güncellemenin geldiğini kesin olarak biliyor ise uygulamayı telefonlarından tamamen kaldırarak yeniden yüklemelidir. Son dönemde güncelleme konusunda farklı sorunlar yaşanmaktadır. Bu sorunları aşmanın en etkili yolu budur. Söz konusu işlem yapıldıktan sonra kullanıcılar, müzik ekleme özelliğinin aktif olduğunu göreceklerdir. İlgili bölümler kullanılarak müzikli paylaşımlar yapılabilir.

Müzik Ekleme Özelliği Hakkında

Bu özellik, insanların farklı deneyimler yaşamasına neden olmaktadır. Özellikle 1000’den fazla şarkının bulunması, kişilerin istediği türden şarkıları kolaylıkla bulmasına neden olmaktadır. Buradan yapılacak doğru tercihler, insanların paylaşımlarının çok daha güzel olmasına neden olacaktır. Özellikle komik resimlerin arkasına eklenecek anlamlı şarkılar, güzel şakaların yapılmasını sağlayacaktır.

Instagram hikayelerine müzik ekleme nedir, nasıl yapılır konusunda sizleri bilgilendirmeye çalıştığımız bu yazının sonuna geldik. Konu hakkındaki ve tüm sosyal medya platformlarında yaşadığınız sorunları yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz. Ekibimiz tarafından incelenen sorularınız en kısa sürede yanıtlanmaktadır. Instagram’ın yeni özelliklerinden haberdar olmak ve merak ettiklerinizi öğrenmek için sitemizi takipte kalın. Ayrıca Instagram gerçek takipçi satın alma ve Instagram gerçek beğeni satın alma konularında yardıma ihtiyacınız varsa bizimle iletişime geçebilir ve tüm sosyal medya uygulamalarındaki ihtiyaçlarınızı sitemizden karşılayabilirsiniz.

Instagram hikayelerine müzik ekleme nedir, nasıl yapılır konusundaki videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.