Albert Einstein Kimdir?

Albert Einstein Kimdir?

Albert Einstein dünyaca ünlü matematikçiler ve fizikçiler arasında yer alıyor. Bulduğu teorilerle bilim dünyasına büyük ölçüde öncülük etmiş olan Albert Einstein, küçük yaşlardan itibaren bilime ilgi duyuyordu. Okul hayatını pek sıkıcı bulsa da her zaman başarılı olan Albert Einstein hakkında merak edilen pek çok şey bulunuyor. Albert Einstein kimdir, Albert Einstein buluşları nelerdir, bu yazımızda sizler için derledik. Albert Einstein hayatı hakkında merak ettiğiniz ayrıntıların birçoğuna bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Albert Einstein Hayatı

1879 yılında Almanya’da dünyaya gelen Albert Einstein birçok kişi tarafından sorunlu geçen çocukluk dönemleriyle bilinir. Ancak ünlü bilim adamının geç konuşmaya başlamış olmasından başka herhangi bir sorun yaşamadığı biliniyor. Küçük yaşlarda özel derslerin yanı sıra keman dersleri de almış olan Albert Einstein, Yahudi olması rağmen Munih’te bulunmakta olan Katolik Okulu’nda eğitimine başlamıştır. Eğitim gördüğü okulun aşırı disiplinli ve baskıcı oluşuysa Einstein’ın hiçbir zaman hoşuna gitmemişti. Buna karşın derslerinde başarılı bir öğrenciydi ve her zaman yüksek notlara sahipti.

Eğitiminin geri kalanını başka bir okulda tamamlayan Einstein, 1894 yılına gelindiğinde ailesinin işlerinin yolunda gitmemesi ve iflas etmeleri nedeniyle İtalya’ya taşınmak zorunda kaldı. Burada bulunan Swiss Federal Polytechnic Enstitüsü’nde eğitim almak amacıyla başvuru yaptı. Ancak girdiği sınavda başarısız olması nedeniyle başvurusu karşılıksız kaldı. Eğitimine İsviçre’de bulunan Aarau devam etmek durumunda kaldı. 2 yıl sonraysa tekrar Swiss Federal Polytechnic Enstitüsü’ne gitti ve bu kez kabul edildi. Burada Elektromanyetik Teorisi üzerine çalışmalar gerçekleştirdi.

albert einstein hayatı

1901-1902 yılları arasında İsviçre vatandaşlığına geçmesiyle beraber burada matematik ve fizik öğretmenliği yaptı. Ancak sadece özel ders verebildi. Zira yaşı çok genç olduğu gerekçesiyle pek çok kurum geri çeviriyordu. Hayatının dönüm noktasıysa Bern’de katıldığı Akademie Olypa oldu. Katıldığı bu toplantılarda pek çok bilim insanıyla tanıştı. İsviçre Patent Ofisi’nde iş bulmasıysa hayatındaki ikinci önemli adım oldu. Zamanla buradaki işinde ilerledi ve Makine Teknolojileri konusunda üstün bilgi sahibi olmayı başardı. 1905 yılındaysa hazırladığı tez sayesinde Zürich Üniversitesi’nde doktorasını tamamladı.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: SSD Ne İşe Yarar?

Yazdığı bir mektupta nükleer silahların imalatının mümkün olduğunu söylemesiyse en büyük pişmanlığı oldu. Zira nükleer silahların yapımında katkısı olmuştu. Hayatı boyunca bunun pişmanlığını yaşadı ve ‘Atom Bombası’ gibi projelere karşı durdu. 1955 yılındaysa iç kanama geçirmesi nedeniyle yaşamını yitirdi.

Albert Einstein Kitapları

Albert Einstein ortaya attığı teorilerle adını bilim dünyasında duyurmayı başarmış sayılı insanlardan. Teorileri günümüzde hala tartışılmakta ve üzerine pek çok bilim insanı çalışmakta. Günümüzde yapılan pek çok deneyle teorileri desteklenmeye devam ediyor. Albert Einstein’ın kitaplarından bazılarıysa şunlar:

  • Brown Hareketi Kuramı Üzerine Araştırmalar
  • Görelilik; Özel ve Genel Kuram: Popüler Bir Yorum
  • Tek Atomlu Ddeal Gazların Kuantum Kuramı
  • Görelilik’in Anlamı

Genel kategori yazılarımız ile merak ettiğiniz tüm detaylara erişebilirsiniz.

Albert Einstein Kimdir?

Albert einstein, fizik dünyasının en çok tanınan ve en başarılı profesörlerinden birisidir.

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir