Ales Nedir?

Ales Nedir?

ÖSYM tarafından belirli tarihlerde düzenlenen Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı olan ales nedir? Ales sınavında Üniversitelerde akademik kadrolara giriş için zorunlu tutulurken belirli bir puanın üstünde alınarak başarılı olunması gereklidir. Başta öğretim görevlisi olmak üzere okutman, öğretim planlamacısı ya da araştırma görevlisi olabilmek için sınava girilme şartı vardır. 4 yıllık lisans mezunlarının yanı sıra üniversitenin son sınıfında okuyan öğrencilerde girebilmektedir.

ALES Hakkında Merak Edilenler

Yoğun mantıksal düşünme isteyen ALES hem kolay hem de zor olarak ayrılan sorulardan oluşur. Sayısal ve sözel olmak üzere iki bölümden oluşurken toplamda 100 soru vardır. Bu sorulardan 50 tanesi matematik yani sayısal soruları kapsar. 50 soru ise sözel kısımda bulunmaktadır. Parçada anlam, sözcükte anlam, cümlede tamamlama, paragraf ve metin tamamlama gibi konular mevcuttur. Akıl yürütme ve yorumlama becerisiyle okuduğunu anlama ölçen sorular vardır. Matematik kısmında ise problemler ve geometri ile birlikte verilen matematiksel ipuçlarından yararlanılarak soruları çözme kapasitesi ölçülür. Toplamda 150 dakika süreye sahip Ales başvuru işlemleri online olarak da yapılmaktadır. Ücretin yatırılmasının ardından ÖSYM kullanıcı adı ve şifresiyle işlemler yapılır. (Ales)

ALES Sınav Sonuçları

ALES sınavı özelinde giriş konusunda herhangi bir kısıtlama yoktur. Ücret ödemesi yapılarak başvuruların sorunsuz gerçekleştirilmesiyle adaylar istedikleri kadar sınava girebilir. Yılda üç kez düzenlenirken hepsine birden girilmesi de söz konusudur. Bununla birlikte ALES sonuçları yine ÖSYM resmî sitesi üzerinden açıklanır. Adaylar kendi kullanıcı bilgileri üzerinden sonuçları kontrol edebilmektedir. Türkiye’nin tüm illeriyle birlikte Lefkoşa ve Bişkek kentlerinde gerçekleştirilen ALES puan hesaplama için otomatik programlar kullanılabilir. Çünkü doğru ve yanlış sayılarına göre puanlarda farklılıklar olmaktadır. Bundan dolayı hemen ALES puan hesaplaması internet üzerinden yapılabilir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: SSD Ne İşe Yarar?

ales nedir

Ales Çalışma Taktikleri

Ales nedir sorusuna yanıt verildikten sonra çok daha iyi bir puan elde etmek için iyi bir strateji belirlenmesi gerekir. Bunun için püf noktalar bulunurken sınavın iyi tanınması da buna yardımcıdır. Sınavda geçmişe yönelik soruların bilinmesi, hangi konuların daha önemli olduğu ve nasıl çalışılacağı önemli sorulardandır. Sizlere Ales nasıl çalışılır sorusunun cevabını aşağıda derledik:

  • Sınava ilişkin konu dağılımları yapılmalı ve her konu tekrar gözden geçirilmelidir.
  • Bilinen konulardan başlayarak bilinmeyen konulara doğru çalışmalı yapılmalıdır.
  • Konu tekrarlarında mutlaka önemli yerler not alınmalı ve bu notlar birkaç gün arayla gözden geçirilmelidir.
  • Mantık ağırlıklı bir sistem olmasından ötürü soruların tamamen okunması ve sonra verilere göre işlemler yapılması istenir.
  • Konu tekrarlarının yanı sıra mutlaka haftalık olarak deneme çözülmelidir.

ALES Neden Önemli?

Ales ne demek sorusuyla birlikte gerekli olma durumlarına ilişkin birçok farklı görüş vardır. Yüksek lisans özelinde akademik kariyer yapmak isteyenler için ALES gerekli olurken aynı zamanda farklı amaçlar içinde kullanılabilmektedir. Akademisyenlik haricinde alanında ilerlemek isteyenler içinde ALES bir geçiş güzergahı olurken yüksek lisans ve doktora yaparak alanınızda çok daha iyi hale gelebilirsiniz.

Sosyal medya hesaplarınızı geliştirmek ve hesaplarınızı büyütmek için sitemizi ziyaret edebilirsiniz; https://instagramtakipcisatinal.com/instagram-hikaye-izlenme-satin-al

Ales Nedir?

Ales, yüksek lisans başvuruları ve geçişleri için gerekli olan derecelendirmeyi sağlayan sınavdır.

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir