AliExpress

AliExpress

AliExpress online alışveriş şirketi merkezi Çin’in Hangzhou şehrinde olan bir B2C şirketidir. Bu direkt olarak ürünlerin işletmeden tüketiciye gittiği anlamını taşıyor. Depolama faaliyetine girmeden sisteme dahil olan tüm satıcılar bu yöntem sayesinde mallarını dünyanın her yerine yapmaktadır. Bu şekilde satışı dünyada Amazon.com sitesine benzemektedir.

2010 yılında kurulan şirket gütmüş olduğu strateji sayesinde dünyanın en büyük hacme sahip alışveriş sitelerinden birisi haline gelmeyi başarmıştır. Şirketin kurucusu olan Jack Ma’nın sahip olduğu Alibaba Grouo şirketin asıl sahibidir. Dünyada en çok ziyaretçi alan sitelerden birisidir. Sadece satış stratejisi değil aynı zamanda farklı ödeme seçenekleri ile her türlü ürünün bulunduğu bir sitedir.

AliExpress Sahibi Jack Ma Kimdir?

AliExpress sistemi üzerinde milyonlarca şirket dünyada 200 aşkın ülkeye satış yapabilmektedir. 3.5 milyona yakın şirketin sisteme dahil olduğu bilinmektedir. Sitenin kurucusu ve günümüzde başkanlığını yapan isim Jack Ma’dır. 1964 yılında Çin’de dünyaya gelen isim 2015 rakamlarına göre 20 milyar doların üzerinde ki servetiyle en zengin 33. Kişidir.

Jack Ma ilginç hayat hikayesi ve başarısızlıkları ile dikkat çekmektedir. En dikkat çekicisi KFC’ye yapmış olduğu 24 başvurunun 23’ünde ret cevabı almış olmasıdır. 1995 yılında çevirmenlik için gittiği Seattle şehrinde internet ile tanışmıştır. Bu sürecin devamında 1999 yılında 17 arkadaşıyla Alibaba şirketini kurmuş, ilk satış sitesini de Taobao adıyla 2003 yılında hizmete sunmuştur. eBay tarafından bu site için alım teklifi gelse de bunu reddetmiştir. Şirketin hızlı bir şekilde yükselmesi ile 2014 yılında New York Borsasında işlem görmeye başlamıştır.

aliexpress

AliExpress Güvenilir mi?

AliExpress milyonlarca ürünün satması, milyonlarca insanı bir araya getirmesi ile dikkat çekmektedir. İnternetin en çok reklam veren şirketlerinden birisi olarak dikkat çekmektedir. Ancak birçok kullanıcı için ilk akla gelen soru sistemin güvenilir olup olmadığıdır. Bu noktada site yönetimi satıcılar için bazı standartlar istiyor.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: SSD Ne İşe Yarar?

  • En az iki senedir sitede faaliyet gösteriyor olması,
  • Sattığı ürünlerden minimum 4,5 puan ortalamasına sahip olması
  • Aynı üründen defalarca ve çok sayıda satmış olması isteniyor.

Bu standartları sağlayanların satış yapılmasına izin veriliyor. Ülkemizden sipariş verirken alacağınızın ürünün altında bunun olduğuna bakmanız gerekiyor. Ülkemize geliş süreci 21 ile 45 gün arasında değişebiliyor. Kartlı işlemler için güvenliği sağlamak için çok sayıda güvenlik önlemi bulunuyor. Bu alınan önlemler ile hem satıcı hem de alıcının gerekli güvenliği sağlanmış oluyor.

AliExpress Üzerinden Nasıl Sipariş Verilebilir?

AliExpress sitemi üzerinden sipariş vermek için öncelikle üye olmanız gerekiyor. Üyelik işlemlerini kendiniz yapabilir yada Facebook üzerinden giriş yapabilirsiniz. Sistemde alışveriş yaparak öncelikle ürün fiyatlarına ve açıklamalara bakmalısınız. Sitenin Türkçe yayın seçeneği de bulunmaktadır.

  • İlk adım olarak kullanıcı oluşturmalısınız,
  • Sonra ürünleri seçip sepete eklemelisiniz,
  • Sepete giderek “Satın Al” butonuna basın,
  • Satın almak istediğiniz ürünleri seçtikten sonra teslimat bilgilerini girin,
  • Ödeme yönteminizi seçin ve bilgilerinizi girin ve onayla tuşuna basın,
  • Sipariş tuşuna bastıktan sonra onaylayarak beklemeye başlayın. Ülkemiz için bu süre 21 ile 45 gün arasında değişmektedir.

AliExpress Sipariş İptal Edilebilir mi?

AliExpress birçok işlemin hızlı yapılmasıyla dikkat çekmektedir. Sistemden başvuru yaparak %100 para iadesi almak mümkündür. Eğer vermiş olduğunuz sipariş “Bekleyen Gönderi” durumundaysa kolayca iptal edebilmeniz mümkündür.

Siparişlerim sayfasından iptal etmek istediğiniz ürünü bulmalı ve orada yazan “Cancel Order” sekmesine tıklamalısınız. Türkçe olarak “Siparişi İptal Et” sekmesi olarak karşınıza çıkacaktır. İptal nedenini tercih ederek işleme son noktayı koyabilirsiniz.

Genel kategori yazılarımız ile merak ettiğiniz tüm detaylara erişebilirsiniz.

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir