Alt Tire ve Orta Çizgi Nasıl Yapılır?

Alt Tire ve Orta Çizgi Nasıl Yapılır?

Bilgisayar kullanıcılarının sıklıkla kullandığı alt tire ve orta çizgi nasıl yapılır? Günümüzde bilgisayar kullanan oldukça büyük bir kitle var. Bazen iş nedeniyle, bazen ödevler nedeniyle, bazen de sosyal nedenlerle kişiler bilgisayar kullanma gereksinimi duyuyorlar. Bilgisayar artık günümüzde öyle bir yerde ki neredeyse herkesin bilgisayar öğrenmesi gerek. Çünkü artık her meslek dalı ve her insan doğrudan veya dolaylı olarak bilgisayar kullanma ihtiyacı duyabiliyor.

Bilgisayarda en çok kullanılanlar, bazı özel işaretlerin klavye üzerinde nasıl yapıldığı oluyor. Çünkü kullanıcılar, yaptıkları işlerde veya gönderecekleri olan belgelerde “_” alt tire ve “-“ orta çizgi gibi işaretleri kullanabiliyorlar. Elbette bunun gibi yüzlerce farklı işaret daha var ancak en sık kullanılanı genellikle alt tire ve orta çizgi oluyor. Bu yazımızı okuduktan sonra siz de alt tire (_) ve orta çizgi (-) işareti klavyede nasıl yapılır konusunun nasıl yapıldığını öğrenecek, bu işaretleri kolayca yapabileceksiniz.

Alt Tire (_) ve Orta Çizgi (-) İşareti Klavyede Nasıl Yapılır?

Alt tire (_) ve orta çizgi (-) işareti klavyede “SHIFT” tuşu fonksiyonu yardımıyla yapılmaktadır. Yani SHIFT+tuş kombinasyonu yardımıyla özel işaretleri direkt olarak yapabilirsiniz.

  • “_” yani alt tire işaretini yapmak için de SHIFT+ (-) kombinasyonunu uygulamalısınız. Bu sayede direkt olarak tire işaretini yapmış olursunuz.
  • Eğer SHIFT kombinasyonuyla bu işi yapmak sizin için zor ise arama motorlarından “Alt Tire” aramasını yaparak karşınıza çıkan alt tire işaretini kopyalayıp işinizi yapabilirsiniz.
  • SHIFT tuşu nerede diye soruyorsanız, SHIFT tuşu her klavyede 2 tane bulunur. Bunlardan birisi sol en altta bulunan CTRL tuşunun hemen üstünde, diğeri de enter tuşunun hemen altında bulunur. Üzerinde bazı klavyelerde direkt olarak SHIFT yazar, bazı klavyelerde de yukarıya bakan bir ok tuşu bulunur.
alt tire

Genelde bu tür tuş kombinasyonuyla yapılan özel sembolleri yaparken, özellikle yeni kullanıcılar önce hangi tuşa basacağı konusunda sıkıntı yaşar. Normalde bu tür kombinasyonların uygulanacağı tuşlar bu işleme uygun olarak atanmıştır. Örneğin SHIFT tuşuna metin yazarken tek başına basıldığı zaman herhangi bir fonksiyonu yoktur. Ancak yanında basıldığı tuşa göre fonksiyonlu olarak çalışır ve yanında basılan tuşun ikincil özel işaretini devreye sokar. Aynı şekilde “Alt Gr” tuşu da buna benzer işler.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: TikTok Mavi Tik (Onaylanmış Hesap) Nasıl Alınır?

Diğer Özel Klavye İşaretleri Nasıl Yapılır?

Alt tire (_) ve orta çizgi (-) işareti klavyede nasıl yapılır işlemini anlattıktan sonra diğer özel klavye işaretlerinin tamamı SHIFT ve Alt Gr tuşları yardımıyla yapılır. Klavyenin harf kısmının üstünde de 1’den 0’a kadar sayılar vardır. Bu sayıların üzerinde sayılar dışında bazı özel işaretler de bulunur. Bu işaretlerden üst tarafta olanı SHIFT tuşunun yardımıyla, alt tarafta olanı da Alt Gr tuşunun yardımıyla yapabilirsiniz. Ancak bu işaretlerin dışında da bazı özel işaretler de vardır ki bunları klavyede yazmak mümkün olsa da pek çok kişi bu durumdan haber değildir. Çünkü bu işaretler 1-2 tuş kombinasyonuyla değil 4-5 tuş kombinasyonuyla yapılmaktadır. Eğer siz de klavye bilginizi genişletmek ve bu özel işaretleri öğrenmek istiyorsanız bu özel işaretlerin kombinasyonlarını internette bulabilir ve deneyebilirsiniz.

Genel kategori yazılarımız ile merak ettiğiniz tüm detaylara erişebilirsiniz.

Özel Karakterler Klavyede Nasıl Yapılır?

Klavyelerimizde özel karakterleri yapmak için tuş kombinasyonlarını kullanmamız gerekir. Shift ya da CTRL kombinasyonları özel karakter yapımlarında etkilidir.

Alt Tire Nasıl Yapılır?

Tire işaretini yapmak için Shift + (-) tuş kombinasyonunu uygulamamız gerekir.

Orta Tire Nasıl Yapılır?

Orta tire tuşunu yapmak için herhangi bir tuş kombinasyonu gerekmez. Silme tuşu yanı Backspace tuşunun hemen yanında bulunan tuş bize (-) işaretini vermektedir.

Youtube Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir