Anksiyete Nedir?

Anksiyete Nedir?

Anksiyete bozukluğu, diğer bir deyişle kaygı bozukluğu bireylerin belli durumlarda aşırı panik olmalarıdır. Panik seviyesi çok yükselen bireylerse içinde bulundukları durumun çok kötü ya da tehlikeli olduğu korkusuna kapılırlar. Anksiyete bozukluğu yaşayan bireyler panik haline geçtiklerinde tehlikeli ya da kötü gördükleri durumların geçmeyeceğinden korkarlar. Tedavisi mümkün olan bu hastalık atlatılabilen psikolojik rahatsızlıklardandır. Bu yazımızda sizler için anksiyete bozukluğu nedir, anksiyete bozukluğu belirtileri nelerdir sorularına ayrıntılı bir şekilde cevap verdik.

Anksiyete Bozukluğu Nedir?

Panik ve korku duygusunun oldukça şiddetli bir biçimde hissedilmesi durumuna anksiyete denir. İnsanlar hayatlarında yaşayacakları önemli olaylar öncesinde panik ve korku duygusunu yoğun şekilde hissedebilir. İnsan doğası gereği yaşanan bu duygularınsa belli bir süre sonra sona ermesi gerekir. Ancak bazı durumlarda bireyler bu panik ve korku duygularını olaylar sona erdikten sonrada yoğun şekilde hissedebilir. Bireyler kendilerini devamlı panik ve korku halinde hisseder ve bu durum yaşam kalitelerini bozacak seviyeye gelirse anksiyete bozukluğu var demektir. Bireylerde anksiyete bozukluğu teşhisini belirleyebilmek için anksiyete belirtileri iyi analiz edilmeli ve anksiyete testi yapılarak kesin olarak belirlenmeli. (Vikipedi)

anksiyete nedir

Anksiyete Bozukluğu Belirtileri Nelerdir?

Anksiyete bozukluğu bireylerin hayatını olumsuz yönde etkileyen psikolojik rahatsızlıklardan biridir. Anksiyete bozukluğu görülen bireylerde aşırı panik ve korku durumu görülür. Bunların yanı sıra kaygı bozukluğu yaşayan bireyler bir takım psikolojik ve fiziksel belirtiler görülebilir. Anksiyete belirtileri bireylerde şu şekilde görülebilir:

  • Bireyler devamlı kötü bir şey olacağını düşünürler ve bu nedenle devamlı panik halinde olurlar.
  • Bireyler uyku problemi yaşarlar, uykuya dalma konusunda güçlük çekerler.
  • Devamlı panik halinde olan bireyler kendilerini huzursuz, gergin veya sinirli hissederler.
  • Kaygı bozukluğu yaşamakta olan kişiler kaygıya neden olan düşünceden kaçınmaya çalışırlar.
  • Anksiyete bozukluğu yaşan bireyler odaklanma konusunda zorlanırlar.
  • Anksiyete bozukluğu olan bireylerde hazımsızlık ve benzeri mide problemleri yaşanabilir.
  • Devamlı korku ve panik halinde olan kişiler kendilerini güçsüz ve zayıf hissedebilirler.
  • Anksiyete bozukluğu yaşayan bireylerin kalp atışlarında ve nefes alışlarında hızlanma görülebilir.
  • Kaygı bozukluğu yaşayan bireylerde ellerde titreme ve vücutta terleme görülebilir.

Anksiyete Nasıl Tedavi Edilir?

Anksiyete belirtileri gösteren hastalara uzman bir doktor tarafından anksiyete bozukluğu testi uygulanır. Bu testin sonucunda göre teşhis konulan hastaya hem psikolojik tedavi hem de ilaç tedavisi uygulanabilir. Anksiyete bozukluğu tedavisi kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Anksiyete testi sonrası tanısı konulan hastayla doktor birlikte bir tedavi yöntemine karar verirler. Düzenli tedavi sonrası anksiyete belirtileri zamanla ortadan kalkar. Genel olarak tedavi gören hastaların çoğu iyileşme belirtileri göstererek kaygı bozukluğundan kurtulur. Tedavi süresince hastanı doktorla düzenli olarak görüşmesi ve doktorun dediklerini düzenli şekilde yerine getirmesi gerekir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: SSD Ne İşe Yarar?

Sosyal medya ürün ve hizmetlerimizi kullanarak kişisel hesaplarınız ve işletmelerinizi büyütebilirsiniz; https://instagramtakipcisatinal.com/

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir