AÖF

AÖF

AÖF ülkemizde eğitim alanında hizmet veren bir öğretim şeklidir. Okula gitmek istemeyen veya bir şekilde okuldan uzak kalan ancak eğitimini tamamlamak isteyen vatandaşlara hizmet veren bir eğitim sistemidir.

Ülkemizde uzun süredir hizmet veren sistemde orta öğretim, lise ve lisans eğitimleri almak mümkündür. Sisteme dahil olmak için başvuru yapmanız ve bazı bölümler için başvuru şartlarını yerine getirmeniz gerekmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının yanı sıra KKTC, diğer Türki Cumhuriyetler ve Batı Avrupa bölgesinde yaşayan Türk vatandaşlarına hizmet vermektedir.

AÖF Sistemi Ne Zamandır Var?

AÖF sistemi ilk olarak ülkemizde 1982 yılında hizmet vermeye başlamıştır. Günümüzde internetin yaygınlaşması ile birlikte milyonlarca insana hizmet verecek kapasiteye sahiptir. Anadolu Üniversitesi’nin bir fakültesi olarak hizmet vermektedir.

Merkezi olarak Eskişehir’de bulunmasına rağmen sisteme kayıt olmak için ülkemizin her ilinde bulunan bürolarına giderek kayıt yaptırabilir ve ayrıca yaşadığınız şehirde sınavlarına girebilirsiniz. İsterseniz kitaplarını alarak kendiniz çalışabilir ya da TRT Okul’da yayınlanan derslerini dinleyebilirsiniz. Bu şekilde çalışan sisteme giriş için belirli bir ücret ödemeniz gerekmektedir. Gireceğiniz her sınav için o yıl belirlenen ücreti AÖF tarafından açılan banka hesaplarına yatırarak ders seçimi yapmanız gerekmektedir.

aof nedir

AÖF Açılımı Nedir?

AÖF açılımı “Açıköğretim Fakültesi”dir. Genelde üniversite okumak isteyen ancak bunun için maddi imkanı olmayan ya da bir şekilde bunu yapamayacak olan herkese hizmet vermektedir. Okula kayıt olmak için öncelikle o yıl yapılacak olan üniversite sınavına girmeniz gerekmekte ve taban puan almanız yeterli olacaktır.

Eğer bu okulda herhangi bir bölümü dört yıl boyunca okumayı başarırsanız alacağınız belge sizi resmi olarak üniversite mezunu olarak kabul edilmenize yardımcı olmaktadır. Günümüzde birçok memur ya da memur adayı kademe atlamak için bu şekilde üniversite okumayı tercih etmektedir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: SSD Ne İşe Yarar?

Yılın belirli dönemlerinde kayıt işlemi yaptırılıp, o yıl alınacak dersler belirlenmelidir. Alınan dersler için bir yıl önceden belirlenen sınavlara hazırlanmalı ve o sınavdan geçerli not alarak o dersi vermeniz okulu bitirmeniz için yeterli olacaktır.

AÖF Başvuru Nasıl Yapılır?

AÖF başvuru işlemini yapmak için ilk yapmanız gereken üniversite sınavına girmeniz gerekiyor. O yıl belirlenen sisteme göre sınava girmeniz ve o yıl ki taban puanı almanız gerekiyor. Taban puanı aldıktan sonra AÖF için açılan web sitesi üzerinden hizmete dahil olmak için belirlenen tarihlerde başvurunuzu yapmanız gerekiyor. Ülkemizde günümüzde üç üniversite bu şekilde hizmet vermektedir.

  • Anadolu Üniversitesi
  • İstanbul Üniversitesi
  • Atatürk Üniversitesi

Bu üniversiteler ülkemizin farklı noktalarında olsa bile oraya girmenize gerek kalmadan ülkenizde bulunan bürolara giderek detaylı bilgi alma, kayıt işlemi yapma gibi işlemleri yapmanıza imkan verilmektedir. Günümüzde internet üzerinden tüm işlemleri yapmak mümkün olmaktadır.

Kayıt işlemini yapmak için sizden belirli şartları sağlamanız ve başvuru sırasında belirli belgeleri hazır bulundurmanız talep edilmektedir.

  • Fotoğraflı imzalı form
  • Öğrenci bilgi formu
  • İnternet başvuru belgesi
  • Öğrenci belgesi
  • 4 adet fotoğraf
  • Askerlik durum belgesi

Bu belgeleri hazırlayarak kayıt için belirlenen tarihlerde kayıt işlemini size okumanız için belirlenen bölümlerden birisi için kayıt işleminizi yaptırabilirsiniz.

AÖF Sınav Tarihleri Nasıl Öğrenilir?

AÖF sınav tarihleri öğrenmek için öncelikle sisteme dahil olmanız gerekiyor. Sistemin bulunduğu web sitesi üzerinden sınav tarihlerini takip edebilirsiniz. Bu sayede sisteme dahil olarak şehrinizde bulunan hangi okulda sınav yapılacaksa o tarihte orada olarak sınava giriş yapabilirsiniz. Sınavdan altığınız noktaları da gene sizin için özel olarak açılacak hesap üzerinden takip edebilirsiniz.

Genel kategori yazılarımız ile merak ettiğiniz tüm detaylara erişebilirsiniz.

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir