Arduino Kütüphane Ekleme

Arduino Kütüphane Ekleme

Çokça kullanılan fiziksel geliştirme programları arasında yer alan Arduino kütüphane açısından oldukça zengindir. Ancak ilerleyen süreçlerde devamlı yeni donanımların eklenmesiyle bir açık olabilme ihtimali yükselir. Yeni donanımlara ait kütüphane ihtiyaçları ve kütüphanelerin kullanımının çok daha farklı şekillerde olabilme durumu beraberinde Arduino kütüphane ekleme durumlarını ortaya çıkarmıştır. Sizlerde çeşitli yollar aracılığıyla hemen şimdi kütüphane eklemeye başlayabilirsiniz, çok daha geniş kapsamlı olarak yeni donanımların kullanılmasını sağlayabilirsiniz.

  • Hazır Kütüphane Ekleme

Var olan belki de en basit yöntemlerin başında Arduino hazır kodlar kullanımıyla kütüphane eklenmesidir. Arduion İDE çalıştırılması ve sonrasında menü bölümünden taslak kısmının açılmasıyla görülecektir. Birçok farklı kütüphane eklemesi bu şekilde yapılabilir. Ayrıca var olan arama bölümüne de konu kısmı doldurulacak şekilde arama yapılması mümkündür. Böylelikle isteklere tam olarak uygun bir kütüphane oluşturma şansı kazanılır. Hemen arduino library ekleme yapılarak hazır olan unsurlardan yararlanılabilir. İstenilen türe ait donanıma göre filtre uygulanır. Versiyon kısmından güncel olan seçilir ve Kur denilerek işlemler yapılır. Güncelleme ve arduinoya kütüphane ekleme sonrasında ise kapatıp tekrar çalıştırılmasıyla kullanıma başlanacaktır.

arduino library
  • ZIP Dosya İle Kütüphane Ekleme

Tercih edilebilecek bir başka yöntem ZIP dosyadan yükleme olurken bilgisayara indirilen dosya işlemleri programla olur. Taslak kısmından library ekle denilir ve sonrasında ZIP kitaplığı ekle seçilir. Açılır pencereden istenilen ZIP dosyası seçilirken sonrasında otomatik yükleme gerçekleşir. Ardından Arduino IDE kapatıp açılır ve kütüphane kontrolüyle ile eklemenin başarılı olduğu da görülür. Kitaplık bölümünde kütüphanenin olacağı unutulmamalıdır. Oldukça kolay bir işleyiş olmakla beraber Taslak bölümünden işlemler belirli bir düzene göre gerçekleşir. Arduino kütüphaneleri indir için ZIP dosya görünümü kullanılmasında sakınca yoktur.

Manuel Kütüphane Ekleme

Diğerlerinde var olan otomatik işlemlerin elle yapılması anlamına gelen manuel yükleme ile de Arduino kütüphane ekleme söz konusudur. Çoğunlukla zip dosyalı şekilde indirme olduğu bilinmektedir. Var olan kendi ismindeki klasörün işletim sistemi özelinde dosya içine kopyalanması yapılır. Windows işletim sistemi için C:/Program Fİles (x86)(arduino/libraries içine atılır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: SSD Ne İşe Yarar?

Mac kullanıcıları ise /Users/kullanıcıadınız/Documents/Arduino/libraries içine atar. Ardından tekrardan çalıştırılan program içinde taslak kısmından library ekle yapılırken yeni kütüphane görülecektir. En alt kısım özelinde var olan bu manuel ekleme durumları da her zaman geçerliliğe sahiptir. Taslak bölümü üzerinden çalışma klasörleri görülebilir, dosya ekleme yapılabilir ya da programlayıcı kullanılarak yükleme işlemleri tamamlanabilir. Var olan Arduino kütüphaneleri kapsamında düzenleme işlemleri de gerçekleşir.

Böylelikle giderek genişleyen donanımlara ilişkin olarak kütüphanelerin sayısının artması da daha işlevsel ve rahat kullanımı getirecektir. Herhangi bir problem olmaksızın üç farklı yöntem kullanımıyla yeni kütüphaneler eklenebilir, eklenmiş olan kütüphaneler kontrol edilebilir, düzenlenebilir. Var olan kütüphanelerin silinmesi işlemleri de yine aynı şekilde taslak bölümünden yapılmaktadır.

Genel kategori yazılarımız ile merak ettiğiniz tüm detaylara erişebilirsiniz.

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir