Aşık Veysel Kimdir?

Aşık Veysel Kimdir?

Türk ozanları arasında şüphesiz en çok bilinen ve sevilen isimlerden biridir Aşık Veysel Şatıroğlu. Şiirleriyle, sesiyle ve sazıyla etkilemiştir birçok insanı.Hayat öyküsü şiirlerine, sazına yansımış; dinleyenlerin bu öyküye tanıklık etmesini sağlamıştır. Ünlü Türk ozanı Aşık Veysel hayatı kısaca bu yazımızda anlatıldı. Aşık Veysel kimdir, şiirleri, türküleri ve hayat hikayesi hakkında merak ettiğiniz bilgilere bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Aşık Veysel Hayatı

Sivas’ın meşhur ilçelerinden biri olan Şarkışla’da, 1894 senesinde dünyaya geldi Aşık Veysel. O dönem bulundukları bölgede çiçek hastalığı çok yaygındı. Aşık Veysel bu hastalık nedeniyle iki kız kardeşini küçük yaşlarda kaybetti. Yedi yaşına geldiğindeyse aynı hastalık sebebiyle iki gözünü yitirdi. Babası tarafından hediye edilen sazsa yedi yaşında başına gelen bu felaketten sonra ömrü boyunca dostu oldu.

1.Dünya Savaşı’nın yaşandığı dönemlerdeyse arkadaşları ve kardeşleri dahil çevresindeki pek çok kişi savaşa katıldı. Bu dönemde yalnız başına kalan Aşık Veysel kendini sadece sanatına adadı. 1930 yılına gelindiğindeyse dönemin Sivas Maarif Müdür görevini üstlenmiş olan Ahmet Kutsi Tecer’le bir şiir gecesinde yolları kesişti. Ahmet Kutsi Tecer’in kendisine verdiği desteklerle il il gezdi ve sanatını diğer insanlarla paylaşma fırsatı buldu. Sadece bununla kalmayıp ülkeyi gezdiği dönemlerin bir kısmında Köy Enstitüleri’nde çalıştı. Burada pek çok öğrenciye saz eğitimi verdi. 1965 yılındaysa özel bir kanunla beraber kendisine maaş bağlandı. 1970’li senelere gelindiğinde dönemin ünlü sanatçılar bir araya gelerek Aşık Veysel şiirleri üzerine bir düzenleme yaptılar. Böylece Aşık Veysel sözleri ve eserleri daha geniş bir kitleye yayılmış oldu. 1973 yılında vefat etmiş olan ünlü halk ozanımız Aşık Veysel eserlerinde kullandığı yalın Türkçesiyle, zıt duygu durumlarını bir arada kullanmasıyla biliniyor. Aşık Veysel uzun ince bir yoldayım türküsüyse en bilinen eserlerinden biri.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: SSD Ne İşe Yarar?

Aşık Veysel şiirleri bir araya getirilerek oluşturulan kitaplar şunlardır:

  • Deyişler
  • Sazımdan Sesler
  • Dostlar Beni Hatırlasın
  • Bütün Şiirleri

Aşık Veysel’in Evliliği

Aşık Veysel hayatı boyunca iki evlilik gerçekleştiriyor. Bunlardan ilki Esma isimli, Aşık Veysel’in büyük aşkı olan bir kadın. O dönem köyün en güzel kızlarından birisi Esma. Ailelerin isteği üzerine Aşık Veysel’le bir evlilik gerçekleştiriyorlar. Esma bu evliliği gerçekleştirmek istemese de karşı çıkamıyor. Esma’yla olan evliliğinden iki çocuğu oluyor. İlk çocuğu ne yazık ki doğduktan çok kısa bir süre sonra vefat ediyor. Daha sonraysa Esma, Aşık Veysel’i terk ederek bir başkasıyla kaçıyor. İkinci çocuğuyla yalnız kalan Aşık Veysel iki sene sonra ikinci çocuğunu da kaybediyor. Esma’ya olan aşkı ve yaşadığı acılar Aşık Veysel türküleri içinde de yer buluyor ve ‘Güzelliğin On Para Etmez Bu Bendeki Aşk Olmasa’ türküsünü söylüyor.

Esma’dan sonra ikinci bir evlilik gerçekleştiriyor. Bu evliliğindense yedi çocuğu olan Aşık Veysel hayatının ilk dönemlerini mutlu yaşayamasa da son dönemlerinde bir nebze de olsa mutlu olabiliyor.

Genel kategori yazılarımız ile merak ettiğiniz tüm detaylara erişebilirsiniz.

Aşık Veysel Kimdir?

Aşık Veysel, Türk halk müziğine gönül vermiş ve birçok unutulmaz eser üretmiş olan bir sanatçımızdır.

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir