Avukat Maaşları

Avukat Maaşları

Avukat günümüzün en önemli meslek grupları arasında bulunmaktadır. Gerçek ya da tüzel kişilerin haklarını savunan yol gösterici görevleri olan kişiler olarak adlandırılmaktadır. Avukatlar, mahkemeye çağrılan ve kişilerin haklarını savunan kişilerdir. Bu görevi yapabilmek için bir takım şartları yerine getirmek gerekiyor. Bizler de avukat alımı başta olmak üzere avukat olmak için gerekli şartlar ve avukatların maaşları hakkında bir takım önemli noktalardan bahsetmek istiyoruz. İçeriğimizde avukatlar hakkında gerekli olan pek çok noktayı öğrenebilirsiniz.

Avukatlık Mesleğinin Görevleri Nelerdir?

Avukat mesleğini yapmak isteyenler, aslında sorumluluklarını ve görevlerini yerine getirmeleri gerekiyor. Hukuki mesele ve anlaşmazlıkları sağlayacak olan avukatlar, bu meslek içerisinde çalışabilmeleri için bir takım zorunlulukları yerine getirmek gerekiyor. Avukatların mesleki yükümlülükleri şu şekilde ifade edilmektedir:

 • Davaların takibini üstlenmek ve işlemleri sonlandırmak
 • Hukuki süreçlere ilişkin bir takım önemli kararlar vermek ve gerekli işlemleri yürütmek
 • Gerekli görülen durumlarda hukuki görüş beyan edebilmek
 • Sözleşme ve şartnamelere uygun olarak aralarında anlaşmazlık çıkan kişilerin ilişkilerini inceleyerek, hukuki olarak mütalaa bildirmek

Görüldüğü üzere avukat olarak görev almak isteyen kişiler, yukarıda belirtilen sorumlulukları yerine getirmeleri gerekiyor. Bunların dışında avukat nasıl olunur sorusu da çok fazla araştırılmakta ve merak edilmektedir.

Avukat Nasıl Olunur?

Avukat olmak için ilk olarak bölümün getirdiği eğitimi almak gerekiyor. Sizlerin de bildiği gibi hemen hemen her üniversitede avukat olabilmek için hukuk fakültesi bulunmaktadır. Avukat olmak için kişilerden bir takım beklenen nitelikler bulunmaktadır:

 • Kişinin analiz gücünün yüksek olması gerekmektedir
 • Problemlere karşı çözümlemek gerekiyor
 • Kişilerin etkili bir şekilde konuşabilmesi gerekmektedir
 • Aynı zamanda sistematik bir şekilde düşünebilmeleri de son derece önemlidir.

Görüldüğü üzere avukat olmak için sadece mesleğin gerektirdiği eğitimi almak yeterli değil. Bunların dışında bir takım yetenekleri de bünyesinde barındırmak gerekiyor.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: SSD Ne İşe Yarar?

avukat maaşları

Avukatlık Stajı

Avukat olmak için de bir yıllık staj süresini tamamlamak gerekiyor. İlk altı ay boyunca mahkemelerde ve diğer altı ay avukatların yanında staj görmek gerekiyor. Toplam bir yıllık staj süresi boyunca, avukat adayları mesleğe aslında ilk adımlarını atmış oluyor. Daha sonra mesleğe direkt olarak geçiş yapabilirler.

Avukatlık Maaşları

Her meslekte olduğu gibi avukatların mesleğinde de maaşlar çok fazla araştırılmaktadır. Bizler de içeriğimizde avukat maaşları konusunda ortalama maaş bilgisini vermek istiyoruz. Ancak alınan maaşlar, kişiden kişiye göre değişebileceği gibi kişinin tecrübesine ve niteliğine göre değişebilmektedir. Genel olarak avukat maaşı şu şekildedir:

 1. En düşük avukatlık maaşları: 2.020 TL
 2. Ortalama avukatlık maaşları: 4.320 TL
 3. En yüksek avukatlık maaşları: 6.710 TL

Maaşlar genel olarak bu şekilde ifade edilmektedir. Avukat pozisyonunda çalışan kişiler kariyerlerinde ilerlemeye devam ettikçe maaşları da otomatik olarak değişecektir.

Genel kategori yazılarımız ile merak ettiğiniz tüm detaylara erişebilirsiniz.

Sosyal Medya hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir