Aziz Nesin Kimdir?

Aziz Nesin Kimdir?

Mizah alanında vermiş olduğu başarılı eserleri ve sözleriyle Aziz Nesin kimdir?; kısa öykü, şiir ve tiyatro dallarında pek çok kitabı bulunan Türk mizah yazarıdır. UNESCO kriterlerine göre belirlenen indeks sıralamasında Orhan Pamuk, Yaşar Kemal ve Nazım Hikmet gibi yazarların ardından eserleri yabancı dillere çevrilen 4. yazar konumundadır.

Aziz Nesin

20 Aralık 1915 tarihinde İstanbul Heybeliada’da doğan Mehmet Nusret Nesin bilinen adıyla Aziz Nesin, Abdülaziz ve Hanife Nesin’in oğlu olarak dünyaya gelmiştir. Aziz Nesin, 1924’te İstanbul 7. İlkokulu’nun 3. sınıfına girmiştir. İki yıl Darüşşafaka Lisesi’nde eğitim gördükten sonra, 1935 yılında Kuleli Askeri Lisesi’ni bitirmiş; ardından 1937 yılında Ankara’da Harp Okulu’nu bitirerek teğmen olmuştur. Son olarak 1939 yılında Askeri Fen Okulu’nu bitirmiştir.

Aziz Nesin Kimdir?

Yaşamıyla hep merak konusu olagelmiş zeki ve renkli bir karakter olan Aziz Nesin kimdir denilecek olursa birçok alanda eser vermiş kapsamlı bir kişilik denilebilir. 1937’de teğmen olarak girdiği askeriyede birçok il ve rütbede görev yapan Nesin, üsteğmen rütbesinde bulunuyorken görev ve yetkisini kötüye kullandığı suçlamasıyla askerlikten uzaklaştırılmıştır. Askerlik sonrası çeşitli işler yaptıktan sonra 1945 yılında Sedat Simavi’nin çıkarmış olduğu Yedigün dergisine girmiş; orada redaktörlük ve yazarlık yapmıştır. Sonrasında birçok dergi ve gazetede çalıştı ve sayısız eserler verdi. 1972 yılında Eşi Meral Çelen’in önerisi ile Nesin Vakfı’nı kurmuştur. Vakıf, imkanı olmayan yoksul ve kimsesiz çocukların bakım ve eğitimlerini üstlenmiştir. Aziz Nesin de kitaplarının tüm gelirini Vakfa bırakmıştır.

aziz nesin kimdir

Aziz Nesin Sözleri

Aziz Nesin’in günlük yaşamdan siyasete kadar birçok konuda söylediği zaman zaman hicve de varan Aziz Nesin sözleri bulunmaktadır. Aziz Nesin, söylemiş olduğu bu sözlerle günümüze kadar ulaşmış bir insandır.

Aziz Nesin Kitapları

Aziz Nesin öykü, roman, mektup ve anı gibi alanlarda sayısız eser vermiştir; Aziz Nesin kitapları arasından bazıları şu şekildedir:

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: SSD Ne İşe Yarar?

Öyküleri;

 • Parti Kurmak ve Parti Vurmak (1946)
 • Fil Hamdi (1956)
 • Hangi Parti Kazanacak? (1957)
 • Ah Biz Eşekler (1960)
 • Biz Adam Olmayız (1962)
 • Hayvan Deyip De Geçme (1973)

Romanları;

 •  Gol Kralı (1957)
 •  Zübük (1961)
 • Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz (1977)

Aziz Nesin Şiirleri

Aziz Nesin edebiyatın birçok alanında olduğu gibi şiir alanında da Aziz Nesin şiirleri yazmıştır. Bunlardan bazıları:

 • Sevgiye On Ölüme Beş Kala
 • Azizname
 • On Dakika

Aziz Nesin Matematik Köyü

İzmir’e bağlı Selçuk ilçesinin Şirince köyüne yakın Nesin Vakfı’na ait olan 55 dönümlük arazi üzerine kurulan Aziz Nesin Matematik Köyü, matematik alanında faaliyet göstermekte olan bir eğitim ve araştırma kurumudur.

Aziz Nesin Hayatı

Aziz Nesin 2 kere evlenmiş olup bu evliliklerinden toplam 4 çocuk sahibi olmuştur. Söyleşi ve imza günü için gitmiş olduğu Alaçatı’da Aziz Nesin hayatı sonlanmış; 6 Temmuz 1995 tarihinde 79 yaşında vefat etmiştir.

Genel kategori yazılarımız ile merak ettiğiniz tüm detaylara erişebilirsiniz.

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir