Aziz Sancar Kimdir?

Aziz Sancar Kimdir?

Aldığı Nobel Ödülü ve yaptığı onlarca bilimsel çalışmayla adını tüm dünyaya duyurmayı başarmış Aziz Sancar. Yaptığı çalışmalarla bilim dünyasına büyük katkılar sağlamış olan Aziz Sancar hayatı ile günümüzde pek çok gence örnek olmaktadır. Mardin’de yedi çocuklu çiftçi bir ailede başlayan hayat serüveni Amerika’ya kadar uzanan ünlü bilim adamı Aziz Sancar buluşları ile bilime öncülük edecek çalışmalar ortaya koymuştur. Sizler için bu yazımızda Aziz Sancar hayatı kısaca anlatıldı.

Aziz Sancar Hayatı

Mardin’de 1946 yılında dünyaya gelmiş olan Aziz Sancar sekiz çocuklu bir aileye sahipti. Üniversiteye kadar geçen süreci Mardin’de başarılı bir öğrenci olarak tamamlayan ünlü bilim adamı, 1963 yılına gelindiğinde İstanbul Tıp Fakültesi’ni kazandı. 1981 yılında tıp fakültesini başarıyla tamamlayan Aziz Sancar bir süre ABD’de eğitim gördü. Ardındansa memleketine geri döndü ve 2 yıllık bir süreç boyunca Savur’da doktorluk yaptı.

Savur’da geçirdiği iki yılın ardından Dallas’a gitti. Moleküler Biyoloji dalında doktorasını Teksas Üniversitesi’nde tamamladı. Ardından Dna onarımı hakkında hazırladığı teziyle Yale Üniversitesi’nde doçentliğini tamamladı. 1997 yılında çalışma hayatına başladığı North Carolina Üniversitesi’nde Biyofizik ve Biyokimya gibi alanlarda görev almış olan Aziz Sancar buluşları ile dünya üzerinde birçok kez ilklere imza attı. Çalışma hayatı boyunca hazırlamış olduğu 300 kadar makaleyle ve 33 kitabıyla bilim dünyasında yeni kapılar aralamayı başardı. Amerika Ulusal Bilimler Akademisi’ne kabul edilmiş olan sayılı Türk bilim adamları arasında bulunan Aziz Sancar özellikle kanser tedavisi hakkında yaptığı çalışmalarla biliniyor.

aziz sancar nobel

Aziz Sancar Nobel Ödülü

Aziz Sancar yıllar boyunca verdiği emeklerle sayısız çalışmalar ortaya koymuş ve bilim dünyasında önemli yer edinmiştir. Dna üzerine yaptığı çalışmalarla büyük yol kat etmiş olan ünlü bilim adamı gerçekleştirdiği çalışmalarla birçok ödül almıştır. Bunlar arasında şüphesiz en önemli ödül Nobel Ödülü’dür. 2015 yılında Aziz Sancar Nobel Kimya Ödülü’nü Dna onarımı üzerine gerçekleştirdiği çalışmalar sonucunda almıştır. Bu ödül kendisiyle beraber iki farklı bilim adamına daha verilmiştir. Thomas Lindahl ve Paul Modrich, Aziz Sancar’la beraber bu ödüle layık görülen diğer iki bilim adamlarıdır. Birbirlerinden bağımsız ve habersiz şekilde gerçekleştirdikleri bilimsel çalışmalarla bilim dünyasına büyük katkılar sağlamışlar ve bunun sonucu olarak da Nobel Ödülü’ne layık görülmüşler. Aziz Sancar gerçekleştirdiği çalışmalarla kazanmış olduğu Nobel Ödülü’nü Anıtkabir Müzesi’ne bağışlamıştır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: TikTok Mavi Tik (Onaylanmış Hesap) Nasıl Alınır?

Aziz Sancar’ın gerçekleştirmiş olduğu bilimsel çalışmalarla 1984 yılından bugüne kadar kazanmış olduğu ödüller şu şekilde:

  • ABD Ulusal Bilim Vakfı Genç Araştırmacı Ödülü (1984)
  • Amerikan Fotobiyoloji Derneği Ödülü (1990)
  • ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü Ödülü (1995)
  • TÜBİTAK Bilim Ödülü (1997)
  • ABD Fen ve Sosyal Bilimler Akademisi Ödülü (2004)
  • Vehbi Koç Ödülü (2007)
  • Nobel Kimya Ödülü (2015)

Genel kategori yazılarımız ile merak ettiğiniz tüm detaylara erişebilirsiniz.

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir