Barış Manço Kimdir?

Barış Manço Kimdir?

Türkiye’nin en sevilen sanatçıları arasında ilk sırada gelir Barış Manço. Yıllar önce söylediği şarkılar ve yazdığı besteler günümüzde hala milyonların kulaklarında çınlamaya devam ediyor. Sunduğu çocuk programları, oynadığı filmler hala izlenmekte. Kariyeri boyunca sayısız besteye, programa ve filme imza atmış olan Barış Manço hakkında merak ettiğiniz pek çok bilgiyi bu yazımızda bulabilirsiniz. Barış Manço nereli, Barış Manço ne zaman öldü ve Barış Manço hayatı hakkında merak ettiğiniz ayrıntılara yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Barış Manço Hayatı

2 Ocak 1943 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelen Barış Manço ismini sona ermek üzere olan 2. Dünya Savaşı’ndan almıştır. Annesi dönemin Türk sanat müziği hocalarından olan Barış Manço’nun müziğe olan ilgisi küçük yaşlardan başlamış. İlk amatör müzik denemelerine Galatasaray Lisesi’nde başlayan ünlü sanatçı ilk bestesi olarak bilinen Dream Girl’ü bu dönemlerde yapmış. Ayrıca ilk konserini de okulun konferans salonunda vermiş.

19 yaşına geldiğindeyse Harmoniler isimli grubuyla beraber ilk plağını çıkarmış. İngilizce olarak çıkardığı bu plaktan sonraysa eğitim için yurtdışına gitmesi gerekmiş ve Harmoniler grubu dağılmış. Belçika’ya giden Barış Manço burada Güzel Sanatlar Akademisi’nde iç mimarlık, resim ve grafik üzerin eğitim almış. Bu dönemler bir yandan da garsonluk gibi işler yaparak çalışmış.

barış manço

1964 yılına gelindiğindeyse yabancı sözlerden oluşan üç şarkılık bir plak çıkardı. Fransızca ve İngilizce şarkılardan oluşan bu plak Fransa’da yayınlandı. 1967 yılına gelindiğindeyse Kaygısızlar isimli bir grupla bir araya geldi ve hala birçok kişinin dinlemekten bıkmadığı Kol Düğmeleri isimli şarkıyı çıkardı. 1969 yılındaysa grubuyla beraber Ağlama Değmez Hayat şarkısını çıkardı ve bu şarkıyla başarı basamaklarında bir adım daha atmış oldu. Daha sonra Kaygısızlar grubuyla beraber Fransa’ya gitti ve burada bir süre yeni plak çalışmalarında bulundu. Ancak grup gerçekleştirdiği çalışmalardan bir sonuç alamayınca Barış Manço, Kaygısızlar’dan ayrıldı ve tekrar Türkiye’ye döndü.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: WhatsApp Web Nedir? Nasıl Kullanılır?

Türkiye’ye döndükten sonra bir süre Moğollar grubuyla çalışan Barış Manço, bu grupla beraber turnelere ve konserlere katıldı. Daha sonraysa kendisinin kurduğu ve yaşantısı boyunca beraber çalışmayı sürdüreceği Kurtulan Ekspres’i kurdu.

1975 yılında rol aldığı ‘Baba Bizi Eversene’ isimli film sayesinde beyaz perdeyle buluştu ve yine adını duyurmayı başardı. Ancak televizyonda gerçekleştirdiği işler arasında hepimizin zihnine kazınanı ‘Barış Manço ile 7’den 77’e’ oldu.

Barış Manço’nun Vefatı

Tansiyon hastalığından mustarip olan Barış Manço, 31 Ocak gecesi yaşadığı ani tansiyon düşüklüğü sebebiyle hastaneye kaldırıldı. Ancak yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtulamadı. Barış Manço 56 yıllık hayatına sayısız başarı ve ödül sığdırmıştır. Bu ödüllerden bazıları şu şekilde:

  • Altın Orfe Ödülü
  • Hacettepe Üniversitesi Onursal Doktora ve Japonya Soka Üniversitesi Kültür ve Barış Ödülü
  • Japonya Min-On Vakfı Yüksek Şeref Madalyası

Genel kategori yazılarımız ile merak ettiğiniz tüm detaylara erişebilirsiniz.

Sosyal Medya hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir