Berat Kandili Nedir?

Berat Kandili Nedir?

Berat Kandili İslam alemi içi kutsal sayılan geceler arasında yer alır. Faziletleri ve önemi oldukça büyük olan gecede bütün Müslümanlar dua eder ve gecelerini ibadetle geçirmeye çalışırlar. Kur’an-ı Kerim’in toplu olarak indiği gece olan Berat Gecesi, Müslümanların günahlarından arınmak için dua ettikleri gecedir. Peygamber Efendimiz tarafından faziletleri ve önemi anlatılmış olan Berat Kandili nedir, Berat Kandili ne zaman, hepsini ayrıntılı olarak bu yazımızda sizlere aktardık.

Berat Kandili’nin Önemi

Berat Kandili İslam aleminin kutsal saydığı gecelerden bir tanesidir. Berat Gecesi’nde Müslümanların kutsal kitabı olan Kur’an-ı Kerim Levh-i Mahfuz’dan yeryüzüne toplu olarak indirilmiştir. İnzal olarak adlandırılan bu hadise Müslümanlar için büyük önem arz etmektedir. Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammet tarafından bu mübarek gecede;

  • Berat Gecesi’nde herkesin rızkının belirleneceği,
  • O sene içerisinde dünyaya gelecek olan çocukların isimlerinin Berat Gecesi’nde deftere geçirileceği,
  • O sene içerisinde vefat edecek kişilerin isimlerinin Berat Gecesi’nde deftere geçirileceği
  • Berat Gecesi’nde bütün müminlerin amellerinin Yüce Allah’a arz edileceği söylenmiş ve Berat Kandilinin önemi vurgulanmıştır. (Vikipedi)
berat kandili nedir

Berat Kandili’nde Okunacak Dualar

Berat Kandili Müslümanların bol bol dua ve ibadet etmesi gereken bir gecedir. Berat Gecesi edilen dualar geri çevrilmez ve kabul olunur. Berat Gecesi’ni ibadet ve duayla geçiren Müslümanlar Allah’tan günahları için af dilerler. Tövbe ve dua kapısı Berat Gecesi’nde açıktır ve bütün İslam alemi bu geceyi dua ederek geçirir. Berat Kandili duası Berat duası olarak geçer. Berat duasının Türkçe okunuşu şöyledir;

“Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın adıyla.

Allah’ım, ey ihsân ve ikram sahibi olan ve kendisine ihsan edilemeyen, ey Celâl ve İkrâm Sahibi, ey lutfu ve ihsânı bol olan, Sen’den başka ilâh yok, sen kendisine ilticâ edenlerin yardımcısı, kendisine sığınanlara emân veren, korkanların kendisinde emniyyete kavuştuğu yüce zât’sın.

Allah’ım! Beni katında, Ümmü’l-Kittâb’da şakî/kötü veya mahrûm veya kovulmmuş veya rızkı dar olarak yazdıysan, Alllah’ım fazl u ihsânınla kötülüğümü, mahrrûmiyetimi, kovulmamı ve rızkımın az olmamasını sil, beni katında, Ümmü’l-Kitâb’dda saîd/iyi, rızkı bol ve hayırlara muvafffak olan bir kulun olarak yaz. Şüphesiz Sen Rasûl’ünün lisânı üzere indirilen Kittâb’ında bir söz buyurdun ve Sen’in sözün haktır:

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: SSD Ne İşe Yarar?

«Allah dilediğini siler, (dilediğini de) sâbit bırakır. Ümmü’l-Kitâb (Ana Kitâb) O’nun yanındadır.» (er-Ra’d, 39) “

Berat Kandili’nde Yapılması Gerekenler

Berat Kandili’nde bolca dua ve ibadet edilmeli. Berat Kandili’nde Kur’an-ı Kerim okunmalı. Bu mübarek gecede aile büyükleri ve fertleri ziyaret edilmeli, ziyaret edilemiyorsa Berat Kandili mesajı atılarak bu mübarek gece kutlanmalı. Daha önce kalmış olan kaza namazları bulunuyorsa kılınmalı. Kişinin sağlık durumu uygunsa ertesi gün oruç tutulmalı. Vefat etmiş aile fertlerinin mezarları ziyaret edilmeli ve dua edilmeli.

Sosyal medya hesaplarınızı geliştirmek için sitemizi ziyaret edebilirsiniz; https://instagramtakipcisatinal.com/tiktok/takipci-satin-al/yabanci

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir