Binali Yıldırım Kimdir?

Binali Yıldırım Kimdir?

Önemli bir lisan ve eğitime sahip olan ayrıca ülkemizde siyasi olarak da görev yapan Binali Yıldırım önemli bir konuma sahiptir. Çoğu kişinin “Binali Yıldırım kimdir?” sorusuna bu yazımızda cevap bulacağız.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: SSD Ne İşe Yarar?

  • Binali Yıldırım, Erzincan’a bağlık Refahiye ilçesinde 20 Aralık 1955 tarihinde dünyaya geldi. İlkokul ve lise eğitimlerini tamamladıktan sonra İstanbul Teknik Üniversitesi’ni kazanan Binali Yıldırım bu okulda Gemi İnşa ve Deniz Bilimleri Fakültesi’nden başarıyla mezun oldu. Daha sonrasında ise yine aynı bölümde yüksek lisans yaptı.
  • 1978 yılında başlayan ve 15 yıl süren Türkiye Gemi Sanayi Genel Müdürlüğü ve Camialtı Tersanesi gibi çeşitli bölümlerde yöneticilik ile uğraştı.
  • 1990 yılında ise İsveç’te yer alan Uluslararası Denizcilik Örgütü içerisinde Denizde Can ve Mal Güvenliği noktasında eğitimler alarak gelişimini devam ettirdi. Bu eğitim sürecinde ise 6 ay süre ile İskandinavya ülkeleri ile birlikte çeşitli Avrupa ülkelerine ait limanlarda Denizcilik İdaresi Uzmanlarıyla birlikte kontroller düzenledi.
  • İstanbul Teknik Üniversitesi İnşa ve Deniz Bilimleri Fakültesi bölümünde araştırma görevlisi ve asistan olarak da çalışan Binali Yıldırım 1994 ile 2000 yılları döneminde ise İstanbul Deniz İşletmeleri üzerinde Genel Müdürlük olarak da görev yaptı.
  • İlk olarak İstanbul-Yalova ve Bandırma hatlarının açılmasına katkıda bulundu. Adnan Menderes ve Turgut Özal hızlı feribotlarını da sefere dâhil ederek İstanbul’a toplam 29 iskele/terminal, 22 deniz otobüsü ve 4 feribotla İDO’yu kazandırmıştır.
  • 1999 yılında ise turizme olan katkıları ve deniz toplu taşımacılığı alanındaki katkılarından dolayı “Skal Klübü” kendisine kalite ödülü vermiştir.
binali yıldırım

Binali Yıldırım’ın Siyasi Hayatı

Turizm ve gemi sektöründe verdiği önemli hizmetlerin yanı sıra siyasi anlamda da önemli işlere imza atan Binali Yıldırım siyasi hayatında 58, 59 ve 60. hükümetler döneminde ülkemizde Ulaştırma Bakanlığı ve Ak Parti Erzincan milletvekilliği görevlerinde yer aldı. 61. hükümette ise Türkiye’nin 71. Ulaştırma Bakanı olarak görev yapan Binali Yıldırım bu görev için 4. kez getirilen ilk bakan konumunda. Aynı zamanda Binali Yıldırım ülkemizdeki 27. ve son başbakan olarak da bilinmektedir.

Binali Yıldırım ve Ailesi

Binali Yıldırım ve Ailesi Nereli? Soruları çokça araştırıldı. Binali Yıldırım Erzincan Refahiye’lidir. Burada doğan ve ilk eğitimlerini burada alan Binali Yıldırım evli ve üç çocuk babasıdır. Binali Yıldırım eşi Semiha Yıldırım’dır. Binali Yıldırım oğlu ise Erkan ve Bülent Yıldırım’dır. Kızı da Büşra Köylübay’dır.

Türk tarihinde bakan, milletvekili ve mühendis görevlerinde yer alan Binali Yıldırım önemli bir konuma sahiptir. Siyaset alanında yıllarca görev almış ve başarılı projeleri ile ülke ekonomisine çok şey kazandırmıştır. Bununla birlikte gemi ve inşa alanlarında da yöneticilikler yaparak asıl mesleğini de sürdürmüştür. Binali Yıldırım ülkemiz için en önemli isimlerden biri olup yine görevine de devam etmektedir.

Genel kategori yazılarımız ile merak ettiğiniz tüm detaylara erişebilirsiniz.

Binali Yıldırım Kimdir?

Binali Yıldırım, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık ve Meclis başkanlığı görevlerini yürütmek olan siyasetçi ve iş adamıdır.

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir