Bipolar Bozukluk Nedir?

Bipolar Bozukluk Nedir?

Bipolar Bozukluk Nedir?

Bipolar bozukluk nedir? Sorusunun cevabı çoğu kişi tarafından tam olarak bilinmemektedir. Bir diğer adı manik depresif hastalık olarak bilinen bu hastalık kişinin duygu durumlarında sosyal hayattaki hareketlerinde günlük enerjisinde anlık kontrolsüz değişimler yaşamasına sebep olan bir hastalık konumundadır. Bipolar bozukluk yaşayan kişiler günlük hayatlarında iş ortamı olsun okul ortamı olsun arkadaş ortamı olsun hayatın her alanından büyük sorun yaşamaktadır. Çünkü anlık mental açıdan veya fiziki açıdan farklı hareketler sergileyebiliyor bir yandan etrafına zarar verebiliyor. Hatta ailesi ile bile büyük sorunlar yaşayabiliyor.

Bipolar Bozukluk Belirtileri Nelerdir?

Bipolar bozukluk ne demek sorusunun yanında hastalığın belirtileri de merak edilen bir başka sorudur.

  • Uyku problemleri
  • Yükselmiş duygu durumu
  • Sürekli yüksek olan enerji ve yerinde duramama durumu
  • Düşük konsantrasyon
  • Cinsel istekte artış
  • Alkol ve madde kullanmaya yöneliş
  • Tahrik edici ve uygun olmayan durumlar

Bipolar bozukluğun olması için bahsedilen özelliklerden en az 3’ünün bir veya daha fazla hafta görülmesi gerekir. Bipolar bozukluk denilen hastalık aniden başlayabilir ve uzun haftalar sürebilir.

Bipolar Bozukluk Hastalığı Nedenleri?

Bipolar bozukluk hastalığı nedenleri arasında ilk başta genetik faktörler gelmektedir. Daha önceden ailede görülmüşse bu hastalık diğer aile bireylerinde olma ihtimali büyük oluyor. Özellikle genetik olarak yatkın bireyler stresli hayat geçirdikleri zamanlarda hastalığa yakalanma olasılıkları artıyor. Genetik yatkınlığın yanında hastalığa sebep veren bir diğer faktör de beyin gelişimi ve beyin hücrelerinin arasında iletişimde rol oynayan nörotransmitter maddeler de hastalığı tetikliyor. Eğer aileden yakın birinde hastalık varsa diğer bireylere bulaşması olası oluyor

Bipolar Bozukluk Tedavileri

Her insanda bipolar bozukluk hastalığı tanısı farklı şekilde konulmaktadır. Farklı yoğunlukta farklı şiddette bipolar bozukluk belirtileri yaşandığı için her insanda farklı şekilde tanısı konulur. Hastalığın tedavisine başlanmadan önce bipolar testi yapılır ve ona göre hareket edilir. Bipolar tedavisi akut alevlenme tedavisi ve koruma tedavisi olarak iki aşamada tedavi edilir. Belirli bir süre tedavi sonrası hastanın da çabaları ile hastanın durumu iyiye ilerler.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Teknoloji Nedir?

Genel bilgiler kategorimizde yer alan Azra Kohen Kimdir? yazımızın ilginizi çekebileceğini düşünüyoruz.

Instagram Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir