Buğra İsminin Anlamı

Buğra İsminin Anlamı

Buğra isminin anlamı nedir?   Değerli anne baba adayları, doğmak üzere olan oğlunuza doğru ismi bulma arayışınıza yardımcı olmak amacıyla sizler için “Buğra isminin anlamını, Buğra ismine sahip insanların karakter özelliklerini, Buğra isminin harf analizini ve Buğra isminin Kur’an-ı Kerim’de geçip geçmediğini”  araştırarak keyifle okuyup bilgi sahibi olabileceğiniz bir yazı düzenledik.

Buğra İsminin Anlamı Nedir?

 Buğra ismi hem Farsça’ da hem Türkçe’ de farklı anlamlarla bulunan bir isimdir. Buğra ismi Türk Dil Kurumu sözlüğüne göre Türkçe’ de “erkek deve ve buğur” anlamına gelmekte olup Farsça’ da ise “turna kuşu ve turna sürüsüne yol gösteren turna horozu” anlamına gelmektedir. Ayrıca Buğra ismi denizcilik mesleğinde deniz adamı anlamında da kullanılmaktadır. Ülkemizde bu isme sahip 20.000’ni aşkın insan bulunmaktadır. 

Buğra İsminin Karakter Özellikleri Nelerdir?

Buğra ismine sahip insanlarda gözlemlenen baskın özelliklerin başında çok düşünüp, düşündüğü kadar da çok hareket etmeleridir. Hiçbir düşünceyi plan aşamasında bırakmazlar. Kendilerine özgü görüşleri ve çalışma şekilleri vardır. Ayrıca oldukça duygusal olan bu insanlar iç dünyalarında yaşadıkları tüm olayları etrafındaki insanlara yansıtırlar. Açık sözlü insanlardır. İnsanlara karşı rol yapmaktan hoşlanmazlar. İletişim yetenekleri oldukça güçlü olan bu insanlar yeni insanlar tanımayı, çevrelerinde bulunan insanların farklı meziyetlere sahip olmasını severler.

Buğra İsminin Akrofonoloji’ ye Göre Harf Analizi

Şimdi son zamanlarda ebeveynlerin isim tercihinde karakter analizi yapmalarını sağlayan Akrofonoloji ile Buğra isminin harf analizini yapalım.

  • Buğra isminin ilk harfi olan B harfi Akrofonoloji’ye göre önsezileri kuvvetli aynı zamanda yaşadıkları tüm olumsuz olaylarda bile umutlarını kaybetmeyen bir kişilik anlamına gelmektedir.
  • Buğra isminin ikinci harfi olan U harfi Akrofonoloji’ye göre durgun, işlerini her zaman ağırdan alan bir kişilik anlamına gelmektedir.
  • Buğra isminin üçüncü harfi olan Ğ harfi Akrofonoloji’ye göre inatçı, gerdinlikten hoşlanan ve her anlamda güçlü olmak isteyen bir kişilik anlamına gelmektedir.
  • Buğra isminin dördüncü harfi olan R harfi Akrofonoloji’ye göre karar vermekte zorlanan, tereddütlü kişiliğe sahip bir kişilik anlamına gelmektedir.
  • Buğra isminin son harfi olan A harfi Akrofonoloji’ye göre algıları son derece açık ve mantık çerçevesinde hareket eden bir karaktere sahip bir kişilik anlamına gelmektedir.
buğra ne demek

Buğra İsmi Kur’an-ı Kerim’de Geçiyor Mu?

 Buğra ismi Kur’an-ı Kerim’de geçmemektedir. Ancak bazı insanlar Kur’an-ı Kerim’in 25. Suresi olan Furkan Suresinin 18. Ayetinde ve 45. Suresi olan Fetih Suresinin 12. Ayetinde yer alan “Bûrâ” şeklinde telaffuz edilen bir kelime olması nedeniyle Buğra isminin Kur’an-ı Kerim’ de geçtiğini beyan etmektedir. Bu ayetlerde geçen “Bûrâ” kelimesi “bereketsizler ve helaki hak edenler” anlamında kullanılmakta olup, Buğra ismi ile herhangi bir alakası bulunmamaktadır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: SSD Ne İşe Yarar?

Genel kategori yazılarımız ile merak ettiğiniz tüm detaylara erişebilirsiniz.

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir