Cahit Arf Kimdir?

Cahit Arf Kimdir?

10 TL’lik banknotlar üzerinde resmini ve ismini sıklıkla gördüğümüz kişiler arasında yer alıyor Cahit Arf. Ülkemizin ünlü matematik profesörlerinden biri olan Cahit Arf, matematiğe olan yeteneği ve keskin zekasıyla büyük başarılara imza atmış. Türkiye’nin en önemli bilim insanları arasında yer alan ünlü matematikçinin hayatıysa gençlere yol gösterecek nitelikte. Sizler için bu yazımızda Cahit Arf hayatı kısaca anlatıldı. Cahit Arf eserleri ve hayatı hakkında bilgileri bu yazımızda derledik.

Cahit Arf Hayatı

1910 yılında, Selanik’te dünyaya gelmiş ünlü matematikçi. Balkan Savaşları nedeniyle ailesiyle birlikte Selanik’ten taşınmak zorunda kalmış ve bir süre İstanbul’da yaşamış. Daha sonrasındaysa İzmir’e yerleşmiş. Cahit Arf hayatı ise İzmir’de değişmiş. Burada tanıştığı bir hocası sayesinde matematiğe olan ilgisini fark etmiş. Öyle ki sınıfta kimsenin çözemediği, çok zor matematik problemlerini çözebiliyormuş. Cahit Arf’ın ailesi bu yeteneğini fark ettikten sonra oğullarını Fransa’da bir liseye göndermişler. Normal şartlarda 3 yıl olan lise eğitimini Cahit Arf sadece iki yılda tamamlamış ve tekrar ülkeye dönüş yapmış.

Bir dönem üniversite eğitimi için yabancı ülkelere gönderilmek için öğrenciler seçilmiş. Bu öğrenciler arasında bulunan Cahit Arf kazandığı sınavla beraber Fransa’da bulunan École Normale Supérieure isimli okula kayıt olmuş. Bu okulda da çok kısa süre içerisinde eğitimini başarıyla tamamlamış ve tekrar ülkeye dönmüş. Ülkeye dönüş yaptıktan sonra bir süre Galatasaray Lisesi’nde matematik derslerine girmiş. Daha sonrasındaysa doçent adayı olmak amacıyla İstanbul Üniversitesi’nde çalışmaya başlamıştır.

cahit arf kimdir

Dünya çapında tanındığı yılsa 1937 senesi. Göttingen Üniversitesi’ne doktora çalışmaları amacıyla giden ünlü matematikçi, meslektaşları tarafından çok zor olarak tanımlanan bir konuda doktorasını tek başına çalışarak tamamlamış. Yaptığı çalışmalar sonucunda elde ettiği bulgularsa günümüzde Hasse-Arf Teoremi olarak matematik dünyasında yer bulmakta.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: TikTok Mavi Tik (Onaylanmış Hesap) Nasıl Alınır?

1938 yıllarının son dönemleri tekrar ülkeye dönüş yapan Cahit Arf sırasıyla 1943 yılında profesör, 1955 yılındaysa ordinaryüs profesör unvanı almıştır. 1963 yılındaysa kurulmasında büyük emekleri olan TÜBİTAK’ta aktif görev almış ve yıllar sürecek olan Bilim Kurulu Başkanlığı görevini üstlenmiştir. 1983 yılına gelindiğindeyse Türk Matematik Derneği Başkanlığı görevini üstlenmiş ve 1989 yılına kadar bu görevi sürdürmüş. Ünlü matematikçi Cahit Arf, 1997 yılına gelindiğindeyse geçirdiği kalp hastalığı sebebiyle vefat etmiştir.

Cahit Arf ve Başarıları

Cahit Arf hayatı boyunca sayısız çalışma yapmış ve en zor görünen matematik problemlerini çözmüştür. Matematikteki yeteneği ve keskin zekasıyla gerçekleştirdiği çalışmalarla günümüzde hala bilime ışık tutmaktadır. Matematik literatürüne geçen onlarca terime ve çalışmaya imza atmış olan Cahit Arf, yaptığı çalışmalar neticesinde ödüller almıştır. Pek çoğumuzun 10 TL’lik banknotlardan tanıdığı Cahit Arf’ın aldığı ödüller şu şekildedir:

  • Akademik Palmiye Madalyası
  • İnönü Madalyası
  • TÜBİTAK Science Awardas for Mathematics

Genel kategori yazılarımız ile merak ettiğiniz tüm detaylara erişebilirsiniz.

Sosyal Medya hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir