Cahit Sıtkı Tarancı Kimdir?

Cahit Sıtkı Tarancı Kimdir?

Cahit Sıtkı Tarancı yazdığı şiirlerle Cumhuriyet Tarihi’nin önemli şairleri arasında yer alıyor. İnsanların günlük yaşantısından izleri şiirlerine yansıtmış, pek çok kez ölüm karamsarlığıyla yaşama sevinci arasında gidip gelmiştir. Cumhuriyet dönemi edebiyatına yazdığı eserleriyle damgasını vuran Cahit Sıtkı Tarancı kimdir, bu yazımızda sizler için bahsettik. Cahit Sıtkı Tarancı hayatı ve Cahit Sıtkı Tarancı şiirleri hakkında birçok bilgiye bu yazımız vasıtasıyla ulaşabilirsiniz.

Cahit Sıtkı Tarancı Hayatı

Cumhuriyet döneminin en ünlü şairlerinden biri olarak kabul edilen Cahit Sıtkı Tarancı, 4 Ekim 1910 yılında dünyaya gelmiştir. İlköğretim eğitimini memleketi olan Diyarbakır’da bitirmiş ve ardından lise eğitimi için İstanbul’a gelmiştir. Burada ilk önce Saint-Josep Lisesi’nde eğitim görmeye başladı. Daha sonrasındaysa eğitimine Galatasaray Lisesi’nde devam etmiş ve burada tamamlamıştır. Galatasaray Lisesi’nde okuduğu dönemlerde Ziya Osman Saba ile tanışma fırsatı buldu. Kendisi gibi şair ve yazar olan Ziya Osman Saba ile uzun yıllar sürecek bir dostluğu oldu.

Lise yıllarından sonra üniversite eğitimi almak için gittiği Yüksek Ticaret Okulu’nu yarıda bıraktı. Eğitimini yarıda bıraktıktan sonra bir süre Sümerbank’ta çalıştı. Yarıda bıraktığı üniversite eğitimini tamamlamak için daha sonra Paris’e gitti. 2. Dünya Savaşı’nın patlak vermesi nedeniyle Paris’teki eğitimini de yarıda bırakmak zorunda kaldı ve ülkeye geri döndü. Paris’te kaldığı süreç içerisinde tanıştığı Oktay Rifat’la birlikte Paris Radyosu’nda çalıştı ve burada gerçekleştirilen Türkçe yayınlarda sunucu olarak görev aldı.

cahit sıtkı tarancı kimdir

Ülkeye döndükten sonra askerliğini tamamladı ve akabinde devletin çeşitli kurumlarında tercümanlık yaptı. Cavidan Hanım’la 3 yıl süren kısa bir evlilik gerçekleştirdiği. 1954 yılında son bulan evliliğinin hemen ardından kısmi felç geçirdi. Hareket ve konuşma kabiliyetinin bir kısmını yitirdi. İlk olarak Türkiye’de tedavi görse de daha sonraları tedavi için yurtdışına gitmek mecburiyetinde kaldı. 1956 yılına gelindiğinde tedavi görmek amacıyla gittiği Viyana’da hayata gözlerini yumdu.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: TikTok Mavi Tik (Onaylanmış Hesap) Nasıl Alınır?

Cahit Sıtkı Tarancı Şiirleri

Cahit Sıtkı Tarancı 35 yaş şiiri ile tanınıyor birçok kesim tarafından. Şairliğe ilk adımıysa lise dönemlerinde atmış. Dönemin dergilerinden olunan Servetifünun-Uyanış ve Muhit adlı dergilerde şiirlerini yayınlamaya başlamış. Daha pek çok dergide ve gazete sayısız şiiri, yazısı ve kısa hikayeleri yayınlandı. Ancak esas tanınması meşhur 35 yaş şiirini yazmasıyla gerçekleşti.

Cahit Sıtkı Tarancı 35 yaş şiiri ile CHP Şiir Yarışması’na katıldı. Şiiri çok beğenildi ve yarışma için birinci seçildi. Böylece adı geniş kesimler tarafından duyulmaya başlandı. Eserlerinin bir kısmı İtalyancaya çevrilerek Milano’da yayınlanması sağlanmış.

Şiirlerinde sadece ve yalın bir dil kullanmasıyla biliniyor Cahit Sıtkı Tarancı. Eserlerinde ölümün getirdiği karamsarlıkla yaşama duyduğu sevgi iç içe geçmiş şekilde okuyucuya yansıyor. Cahit Sıtkı Tarancı eserleri arasından bazıları şunlardır:

  • Ömrümde Sukut
  • Sonrası
  • Otuz Beş Yaş
  • Ziya’ya Mektuplar

Genel kategori yazılarımız ile merak ettiğiniz tüm detaylara erişebilirsiniz.

Cahit Sıtkı Tarancı Kimdir?

Cahit Sıtkı Tarancı cumhuriyet döneminin en önemli şairlerinden biridir. Özellikle serbest kafiye eserleri ile tanınmaktadır.

Sosyal Medya hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir