Çoklu Instagram Canlı Yayın İzleyici İsteği Nasıl Gönderilir?

Çoklu Instagram Canlı Yayın İzleyici İsteği Nasıl Gönderilir?

En az Facebook Live kadar başarılı bir konuma gelen Instagram Canlı Yayın sistemi, zenginleşmeye devam ediyor. Canlı yayınların hikayeler bölümünden paylaşılmasının ardından, canlı yayını indirme sisteminin devreye girmesi, bunun arkasından ise canlı yayınların kayıt özelliğinin açıklanması sistemin epey bir zenginleşmesini sağlamıştı. Tüm bu yenilikler içerisinde en çok konuşulan Instagram Canlı Yayın yeniliği ise ortak canlı yayın sistemi olmuştu.

Çok kısa bir tarihe sahip olan ortak canlı yayın sisteminde, kullanıcıların arkadaşlarıyla aynı anda canlı yayın yapmalarının önü açıldı. Yaklaşık olarak 2 ay önce yayınlanan güncelleme Instagram Canlı Yayın bölümüne gösterilen ilginin %20 oranında artmasına neden olmuştu. Şimdi ise Instagram, bu özelliği zenginleştirecek yeni adımlar attı.

Instagram Canlı Yayın İstek Özelliği Hakkında Önemli Bilgiler

Instagram’ın bu konuda son hamlesi canlı yayın izleyici sistemi üzerine oldu. İlk kullandığımız ortak canlı yayın özelliğinde tek bir yöntemle, canlı yayını gerçekleştiren kullanıcı arkadaş davet ediyordu. Arkadaşlarınızın canlı yayınlarını izlerken dahil olmak istediğinizi sadece mesajla arkadaşınıza belirtebiliyordunuz.

Bu durumda arkadaşınız size bir davet gönderip, ancak bu şekilde canlı yayına ekleyebiliyordu. Kısacası ortak canlı yayın yapma kısmında bazı boşluklar vardı. Instagram Canlı Yayın izleyici istek güncellemesi sonrasında ise bu durum tamamen değişiklik gösterdi.

Instagram Canlı Yayın

Yeni Sistem Çok Daha Farklı

İlk sistemi yukarıda ele aldık. Yeni sistem ise çok daha farklı. Sadece ve sadece canlı yayını yapan kullanıcının gönderdiği davetiye geçerli olurken yeni sistem, izleyicilere de bu hakkı tanıdı. Buna göre izleyiciler canlı yayın sırasında, yayına katılmak için istek gönderebilecek. Instagram Canlı Yayın sistemi konusunda şimdiye kadar yayınlanmış en önemli güncellemelerden biri olan istek özelliği, izleyicilerin doğrudan canlı yayını yapan kullanıcıya ulaşmasını da sağlamakta. Bu kez iki taraflı bir davet söz konusu demek daha doğru olacaktır. Şimdi bu sistemin detaylarından söz edelim.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: TikTok Mavi Tik (Onaylanmış Hesap) Nasıl Alınır?

  • Canlı yayına katılma konusunda yeni sistem göre kullanıcıların öncelikle yayını izliyor olması gerekiyor. Hatırlamak gerekirse ilk sistemde böyle bir durum söz konusu değildi. Canlı yayını yapan kullanıcı, doğrudan davet gönderebiliyordu.
  • İstek göndermek içinse yorum bölümünde yer alan yeni “istek gönder” seçeneklerini tercih etmek gerekecek.
  • Ortak canlı yayın davet sisteminde yer alan ikili emoji simgesinin aynı ifadesiyle yer alacak olan istek talebini gönderdiğinizde de işlemi tamamlamış olacaksınız.

İstek Sistemi Hakkında Önemli Detaylar

Instagram Canlı Yayın bölümünde ortak canlı yayın için sunulan bu yeni özellik oldukça basit bir kullanımla öne çıkıyor olabilir. Fakat burada da önemli olan ve kullanıcıların mutlaka bilmesi gereken detaylar var.

  • İlk olarak şunu bilmeniz gerekiyor ki adından da anlaşılacağı gibi istek sistemi için onay gerekiyor. İsteğiniz doğrudan canlı yayın yapan kullanıcıya iletiliyor. Eğer canlı yayını yapan kullanıcı bu isteği onay vermeden geçerse, canlı yayına katılamıyorsunuz.
  • Bunun yanında gelen ve gönderilen canlı yayın istekleri bildirim olarak gösteriliyor.
  • İstek kabul edilecek olursa, bu durumda da bir bildirim alıyorsunuz. Aldığınız bildirim canlı yayına kabul edildiğinizi gösteriyor. Canlı yayına hazırlanmanız isteniyor. İster yan yana, isterseniz de alt alta ekranı ikiye bölerek canlı yayın yapılıyor. Ana sistemden bu konuda çok bir fark yok.
  • Yine yetki tamamen canlı yayını yapan kullanıcılara ait. Instagram Canlı Yayın kuralları aynen geçerli. Canlı yayını yapan kullanıcı, isteği durumda kabul ettiği kullanıcıyı canlı yayından geri çıkarabiliyor ve yeni kullanıcı alabiliyor. Sistem hakkında açıklanan tüm veriler bu şekilde.
Instagram Ünlüler hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
8 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. x kullanıcısı canlı yayında gibi bir bildirim geliyor. O bildirimi kapatmak için diye üzerine tıklamayın, tıkladığınız an canlı yayına geçiyor ve yayın yapan kişiyi görüyorsunuz ve aynı zamanda canlı yayına izleyici olarak katıldığınız bilgisi de ekranda görünüyor. Çok defa yanlışlıkla bildirime tıklayıp sonradan ani bir hareketle tekrardan çıkış yapıyorum her defasında.