Çölyak Hastalığı Nedir?

Çölyak Hastalığı Nedir?

Son zamanların en zorlu hastalıklarından Çölyak hastalığı konusunu tüm detayları ile ele aldık. İnsan vücudu içerisindeki bağırsaklardaki besinlerin emilmesini sağlayan villus ismindeki yapının zarar görmesi ve işlevini yapamaması halinde ortaya çıkan çölyak hastalığı birçok sorunun habercisidir. Temel anlamda sindirim sistemi rahatsızlığı olarak tanımlanırken aynı zamanda yiyeceklerden besin alınmasını da zorlaştırmaktadır. İnce bağırsak özelindeki doku hasarlarının tedavi edilmemesi halinde çok daha büyük problemler ortaya çıkabilir.

Çölyak Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Gluten eksenli bir rahatsızlık olmakla birlikte çölyak hastaları mutlak surette glutensiz ürünler kullanmak zorundadır. Küçük yaştaki insanlarda kusma, ishal ve karın bölgesindeki şişlik ilk belirtilerdendir. Ayrıca iştahsızlık durumuna bağlı olarak kilo almada yaşanan sorunlarda çölyak habercisidir. İlerleyen yaşlarda ise kansızlık ve boy kısalığı olabilirken kemik zayıflığı ve karaciğer hastalıkları da çölyak belirtileri olarak öne çıkmaktadır. Vücut içi bağışıklık sisteminin göreceği zararla birlikte çölyak belirtilerine sahip kişilerin mutlaka hemen test için uzman yardımı alması gerekmektedir. Yapılacak test sonrasında kişinin hastalığa sahip olup olmadığı kesin bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Belirtileriyle birlikte çölyak hastalığı nedir sorusuna yanıt aranmaktadır.

Çölyak Hastalığı

Halihazırda çölyak tedavisi öncesinde hastalığın nasıl başladığı ve nasıl ilerlediğinin bilinmesi gerekir. Bağışıklık sisteminin bozulmasına sebep olan çölyak hastalığı, villus dokusuna verilen zararla ortaya çıkar. Bilindiği gibi yiyeceklerin tüketilmesinden sonra ince bağırsak üzerinden emilim yapılarak vücuda beslenme olarak alınır. Bu sayede vücut gelişirken aksi bir durumda kan dolaşımı içinde böyle bir işlem olmamaktadır. Bu durumdan ötürü sindirim rahatsızlığı ya da beslenme problemi açığa çıkar. Parmak şeklindeki villus işlevinin bozulmasıyla vücut beslenmesi durur. Boy kısalığı, kilo kaybı buna bağlı olurken vücudun kemik ve kas sorunları yaşaması, güç kaybı da sonrasında gelmektedir. Tüm bu durumların yaşanmaması adına çölyak testi hemen uygulanabilir. Var olan belirtilerin birden fazlasının bulunmasıyla kontrol yapılır. Sonrasında ise çölyak hastaları için gluten yasaklı madde olur. Başta buğday olmak üzere arpa ve çavdar tüketimleri risklidir. Glutensiz un ile yapılan hamur işleri tercih edilmelidir. Gluten içeren yiyeceklerin ne kadar fazla tüketilmesiyle ince bağırsakta oluşacak olumsuz etki o kadar büyük olacaktır. Bundan dolayı kişinin yediği besinlere azami dikkat göstermesi şarttır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: SSD Ne İşe Yarar?

çölyak hastalığı

Çölyak Hastaları Beslenme

  • Gluten içeren buğday, arpa, çavdar ve yulaf tüketimleri yasaktır.
  • Ekmek, makarna, pasta ve börek gibi hamur işlerinden uzak durulur.
  • Bisküvi ürünlerinde glutensiz olması gerekir.
  • Mısır unu, pirinç unu, soya unu ya da patates unuyla yapılan ürünler tüketilebilir.
  • Gluten un bulunan tüm yemeklerden ve hazır gıdalardan korunmalıdır.

Çölyak Hastalığı Tanı ve Tedavisi

Çölyak hastalığı tanı süreçlerinde gastroenterolog uzmanları görev alırken kan tahlilleri ve buna ilave olarak ince bağırsak biyopsisi gerekmektedir. Genetik bir hastalık olmasından dolayı ailede var olup olmadığına da bakılır. Her yaştan kişide olabilmesi söz konusu olan hastalıkla ilgili herhangi bir kısıtlayıcı durum yoktur. Tanı konulması sonrasında çölyak tedavisi başlar. Gluten içermeyen besinlerle beslenme diyeti oluştururken bu gıdalardan ömür boyu uzak durulması da mühimdir. (Vikipedi)

Sitemizi ziyaret ederek sosyal medya ürünleri hakkında detaylı bilgi sahibi olabilir ve sosyal medya hesaplarınızı geliştirebilirsiniz; https://instagramtakipcisatinal.com/dailymotion-izlenme-satin-al

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir