CRP Nedir?

CRP Nedir?

Crp karaciğerin ürettiği maddeler arasında yer almaktadır ve karaciğer bu maddeyi vücuttaki iltihaplanmaya cevap olarak üretir. Diğer bir adıyla C-Reaktif Proteinde yaşanan değişimler çeşitli hastalıkların habercisi olarak nitelendirilebilir. Tip2 diyabet, kanser ve Parkinson hastalığı gibi daha pek çok hastalığın belirlenmesinde crp yüksekliği baz alınabilir. Peki crp nedir, tam olarak crp ne demek? Crp hakkında aklınıza takılabilecek her türlü soruyu bu yazımızda sizler için cevapladık.

Crp nedir sorusunun basitçe cevabı karaciğerde vücuttaki iltihaplanma olduğunu belirten komplike protein seti olarak açıklayabiliriz. İnsan vücudunda herhangi bir şekilde bağışıklık sistemine etki eden virüs veya enfeksiyon bulunduğunda crp miktarında belirgin artış gözlenir. Crp yüksekliği çeşitli hastalıkların habercisi olabildiği gibi crp düşüklüğü hastalıkların tedavi edildiğinin belirtisi olabilmektedir. Peki crp yüksekliği nedir? (Vikipedi)

CRP Yüksekliği Nedir?

Vücutta crp yüksekliği vücuttaki iltihap oranının arttığının belirtisidir. Crp yüksekliği aşırı arttığında bu durum kişinin kalp arterlerinde iltihaplanma yaşandığının habercisi olabilir. Bu durumsa kişinin kalp krizi geçirme ihtimalinin yüksek olması anlamına gelebilir. Crp yukarıda da belirttiğimiz gibi bağışıklık sistemiyle doğrudan alakalı olan karaciğer proteinidir ve bağışıklık sisteminize etki edebilecek herhangi bir durumla doğrudan ilişkisi bulunmaktadır. Virüs ve enfeksiyon belirtileri crp yüksekliği sayesinde saptanabilir. Bilinen verilere göre crp yüksekliği sağlık bir insanın vücudunda 0-0,5 mg/L arasında gözlenir. Bu değer 5-10 mg/L üzerinde gözlenirse crp yüksekliği olarak adlandırılır.

crp nedir

CRP Yüksekliğinin Nedenleri Nelerdir?

Crp yüksekliği bireylerin hastalığına teşhis için ölçüt değildir. Sadece vücuttaki iltihabın ölçütüdür. Ancak genel istatistiklere bakıldığında crp yüksekliği görülen bireylerde kalp-damar rahatsızlıklarına rastlanmıştır. Bunun yanı sıra crp yüksekliği hastaya uygulanan tedavinin etkili olmadığı anlamına da gelebilir. Bu nedenle crp yüksekliği görülen hastalara ek testler yapılarak hastalık için kesin teşhis diğer testler sonrası konulmalıdır. Vücutta bulunan crp proteinindeki artışın sebepleriyse şunlardan kaynaklı olabilir:

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: SSD Ne İşe Yarar?

  • Vücutta bulunan enfeksiyon ve virüsler artışa neden olabilir.
  • Vücudun darbe alması veya yaralanma olaylarının yaşanması crp yüksekliğine sebep olabilir.
  • Vücutta iltihaplı eklem problemlerinin gözlenmesi crp yükselmesinin sebepleri arasındadır.
  • Vücutta kötü huylu tümör veya kanser görülmesi crp artışına neden olabilir.
  • Vücutta yanık vakalarının gözlenmesi crp miktarında artışa neden olabilir.
  • Cerrahi operasyonlar sonrası vücutta crp miktarında artış gözlenebilir.
  • Aşırı derecede fiziksel ve duygusal stres crp artışının nedenleri arasında görülebilir.
  • Organ nakli gerçekleştirilen bireylerde doku-organ uyuşmazlığı yaşanırsa bu durum vücutta crp artışının nedenlerinden biri olarak gözlenebilir.

CRP Testi Nasıl Yapılır?

Crp kan testi hastanın vücudunda ki iltihabın miktarına bakmak için yapılan basit bir kan testidir. Hastaya uygulanacak olan crp kan testi genel bilgiler içermekte olup daha detaylı bilgi için crp türbidimetrik ve nefelometrik testleri uygulanmalıdır.

Sosyal medya ürün ve hizmetlerimizi kullanarak kişisel hesaplarınız ve işletmelerinizi büyütebilirsiniz; https://instagramtakipcisatinal.com/tumblr-takipci-satin-al

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir