Cumhuriyet Gazetesi Ne Zaman Kuruldu?

Cumhuriyet Gazetesi Ne Zaman Kuruldu?

Cumhuriyet gazetesi Türkiye’nin cumhuriyet tarihiyle birlikte yayın hayatına başlayan ve günümüzde hala devam eden bir yayın organıdır. Gazetenin isminin “Cumhuriyet” olmasından Atatürk’ün etkisi vardır. Gazete Yunus Hadi, Nebizade Hamdi ve Zekeriya Sertel ile birlikte üç ortak olarak kurulmuştur. Gazetenin yöneten isimse Zekeriya Sertel olmuştur.

Kurulduğu dönemde sadece İstanbul’da satış yapan gazete günlük 7 bin adet satış yaptığı bilinmekteydi. İlk yönetim noktasında İstanbul, Cağaloğlu yazdığı bilinmektedir. Gazetenin ilk sayısında Atatürk’ün Yunus Nadi ile yapmış olduğu bir röportaja da yer verilmiştir.

Cumhuriyet Gazetesi Kimindir?

Cumhuriyet gazetesi kurulduğu andan itibaren bir vakıf tarafından yönetilmiştir. Vakıfın başkanlığına her dönem farklı birisi getirilmiştir. 2018 yılında son olarak vakıfın başkanı olarak Alev Coşkun getirilmiştir. Gazeteni başında çok sayıda hadise geçmesi ve günlük siyasi akımın tersine yaptığı haberler ile büyük tepkiler çekmesi ile dikkat çekmiştir.

Ergenekon Örgütü davasında Zekeriya Öz tarafından verilen talimatla birlikte gazeteye operasyon düzenlenmiştir. 2008 yılında başlayan operasyonda çok sayıda göz altı yapılmıştır. Bu operasyonların daha sonra asılsız olarak yapıldığı anlaşılmış ve operasyonda alınan birçok gazeteci daha sonra serbest bırakılmıştır. Atatürkçülük, merkez sol, sekülerizm ve sosyal demokrasi anlayışını destekleyen gazete haftalık olarak 24 bin satış rakamına sahiptir.

cumhuriyet gazetesi

Cumhuriyet Gazetesi Ne Zaman Kuruldu?

Cumhuriyet gazetesi 7 Mayıs 1924 yılında kurulmuştur. Gazete yüzyıla yakın bir süredir kesintisiz olarak yayın hayatına devam etmektedir. Gazetenin ilk sayılarında Ziya Gökalp, Aka Gündüz, Ahmet Rasim, Peyami Safa, Fuad Köprülü ve Halit Ziya gibi önemli isimlerde yer almıştır.

Gazetenin ilk baskısında 8 sayfa olarak yayını yapılmıştır. İkinci dünya savaşında bu sayı 4 sayfaya inmiştir. 1940 yılında alınan kararlar 90 gün boyunca kapalı kalmasına karar verilmiştir. CHP gazetenin desteklediği siyasi parti olarak hep öne çıkmıştır. Yazarlarından bazılarına milletvekillik için aday gösterilmiştir. Cumhuriyet sonrası Türkiye’nin siyasi tarihinin nasıl olduğunu gösteren, yaşanan tüm hadiselerin kayıt edilmesi açısından verdiği hizmet ile bilinen bir gazetedir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: SSD Ne İşe Yarar?

Cumhuriyet Gazetesi Yazarları Kimlerdir?

Cumhuriyet gazetesi yazarları arasında günümüzde hala önemli isimler yer almaktadır. Tarih boyunca Hasan Cemal, Oktay Akbal, Melih Cevdet Anday ve Nadir Nadi gibi birçok önemli yazara ev sahipliği yapmıştır. 2020 yılında öne çıkan yazarlar aşağıda ki gibidir.

  • Ali Sirmen
  • Şükran Soner
  • Özgen Acar
  • Özel Yüzak
  • Jale Özgentürk
  • Zafer Arapkirli
  • Özdemir İnce
  • Meriç Velidedeoğlu
  • Mine Söğüt
  • Adnan Binyazar

Gazete günümüzde sadece günlük baskısıyla tanınmamaktadır. Bunun yanı sıra e-gazete hizmetini de okuyucularına sunmaktadır. İsteyenler Android ve İOS işletim sistemlerine uygun olan mobil uygulamaları da kullanma şansına sahiptir. Bunların yanında sadece Youtube üzerinden yayın yapan Cumhuriyet TV kanalı üzerinden de haberleri sunmaktadır.

Genel kategori yazılarımız ile merak ettiğiniz tüm detaylara erişebilirsiniz.

Cumhuriyet Gazetesi Nedir?

Cumhuriyet gazetesi ülkemizde basın ve yayın organı olarak hizmet vermekte olan bir medya kuruluşudur.

Cumhuriyet İnternet Sitesi Var mı?

Cumhuriyet dijital ortamlarda da hizmet sunmaktadır. İnternet sitesi üzerinden takip edilebilir.

Cumhuriyet Yurtdışında Basılı Olarak Satılıyor mu?

Cumhuriyet gazetesi yurtdışında basılı olarak satılmakta olan bir gazete değildir. Ancak internet üzerinden takip edilebilir.

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir