DeFacto

DeFacto

Türkiye piyasasında büyük bir başarı elde etmiş olan Defacto 2003 yılında İstanbul’da kurulmuştur. Kurulduktan kısa bir süre sonra büyük bir satış rakamına ulaşan şirket 30 ülkede hizmet vermektedir. 2003 yılında kurulmasına karşın ilk mağazası 2004 yılında açılmıştır. Yalnızca Türkiye’de değil yurt dışında da mağazaları bulunan firma 30 farklı ülkede hizmet vermektedir. Yurt dışında Defacto ürünleri almak için yapılan birçok avantaj mevcuttur. Defacto ne demektir ve Defacto kimin soruları ise şirket isminin ilgi çekici olması sebebiyle sıklıkla dile getirilmektedir.

Defacto Ne Zaman Kurulmuştur? Kimindir?

İnternet aracılığıyla kolay ve hızlı şekilde alışveriş imkânı sunan Defacto’nun kurucusu kimdir sorusu ise merak konusudur. Genel olarak birçok kişi tarafından bilinen şirketin kurucusu Zeki Cemal Özen’dir. Zeki Cemal Özenin kurduğu şirketin ilk adımları 2003 yılında atılmıştır. Büyük bir titizlik ile hazırlanan satış politikası ile ilk mağazanın açılması zaman almıştır. Kurulduktan bir yıl sonra ilk mağazanın açılması ardından büyük bir başarı elde etmeyi başarmıştır.  Ozon tekstil firmasının CEO’su olan Zeki Cemal Özen gerek isim seçiminin de gerekse şirket ismi ile oldukça yakından ilgilenmiştir.

Oldukça sevilen mağaza zincirine sahip olan Defacto tamamen Türk üretimi ürünleri piyasaya sunmaktadır. Tekstil konusunda kendini kanıtlamayı başarmış olan firmanın CEO’su olan İhsan Ateş uzun bir süre LC Wakiki’de çalışmıştır. Aslen Malatyalı olan özen Üniversiteyi İstanbul’da tamamlanmıştır. Bu süre zarfında Lc Wakiki kurucusu ile çalışan özen işlerin oldukça büyük bir kısmını Lc wakiki’de çalıştığı süre zarfında öğrendiğini dile getirmekten çekinmemektedir. 10 yıl boyunca Lc Wakiki’de çalıştıktan sonra tekstil merakı sebebiyle İngiltere’ye giderek eğitim almıştır.

defacto kimin

Defacto’ nun gelişmesinde oldukça büyük etkileri olan İhsan Ateş Defacto’dan ortalıktık teklifi almıştır. Firmanın yalnızca 4 yılda büyümesinde önemli etkisi olan Ateş gerek Türk kadın ve erkeklerinin zevkleri gerekse vücut ölçüleri üzerine yoğun araştırmalar yapmıştır. Her kitleye hitap edebilecek ürünlerin üretilmesine karar verilmesi firmanın hızlı bir şekilde yol kat etmesine neden olmuştur.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: SSD Ne İşe Yarar?

Defacto İsminin Anlamı Nedir?

Sürekli kendini geliştiren ve yenileyen hizmet anlayışını benimseyen Defacto isminin anlamının ne olduğu hakkında oldukça farklı iddialar bulunmaktadır. Defacto isminden kaynaklanan ön yargıların oluştuğu görülmektedir. Şirketin kim tarafından kurulduğunu bilmeyenler yabancı kökene sahip olduğunu düşünmektedir. Defacto ne demek sorusu özellikle firmanın geçmişini bilmeyenler için merak uyandırmaktadır.

  • Defacto kelimesinin köküne bakıldığında Latinceden geldiği görülmektedir. Aslında oldukça anlamlı bir şekilde seçilmiş olan mağaza isminin köklerine ayrılarak incelenmesi mümkündür.
  • “Facto” fiilen yapılan iş anlamına gelmektedir.
  • De facto kelimesinin anlamı ise hukuka uygun veya kurallara uygun anlamında kullanılmaktadır.
  • Şirketin satış politikasının görülmesi amacıyla bu ismi tercih ettikleri bilinmektedir.

Genel bakıldığında her şeyin olması gerektiği gibi kararlaştırarak faaliyete geçirildiğinin anlaşılması amacıyla seçilmiş bir isimdir.

Genel kategori yazılarımız ile merak ettiğiniz tüm detaylara erişebilirsiniz.

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir