Deizm Nedir?

Deizm Nedir?

Yaratıcı olarak Tanrı’nın ilk sebep kabul edildiği ve sonrasında herhangi bir müdahale gerçekleştirmediğini savunan deizm nedir sorusu son yıllarda popüler hale gelmiştir. Özellikle deistlerin giderek arttığı iddialarıyla başlayan süreçte deizm hakkında merak edilenlerin tamamını sizler için derledik. Yaradancılık olarak da Türkçe çevirisi yapılan Deizm, halihazırda bir felsefi görüş olmakla birlikte birçok yöne sahiptir. Doğal dünyanın gözlemlenerek akıl ve mantık çerçevesinde hareket edilebileceğini iddia eden deizm, insanın akıl yoluyla işlerini görebileceğini savunur. Bununla birlikte Tanrı inancı var olmakla birlikte Tanrı’nın dünya hayatında etkisiz olduğu görüşü bulunmaktadır. Tüm dinleri reddederken herhangi bir vahiy olayı da kabul edilmemektedir.

Deizm Tarihi Serüveni

İlk olarak 17. Yüzyıl içerisinde İngiltere’de kullanıldığı görülen Deizm, yalın Tanrı inancı olarak açıklanabilir. Herhangi bir din ya da öğreti olmamakla birlikte pasif Tanrı inancı olarak tanımlanması da söz konusudur. Bununla birlikte Pierre Viret tarafından kaleme alınan “İnanç ve İncil Öğretisi Eğitimi” eserinde deizm ne demek sorusuna yanıt aranmaktadır. Latince Tanrı anlamına gelen Deus kavramından üretilmiş olup diğer tüm dogma durumlara karşı da reddedici yöne sahiptir. (Vikipedi)

deizm nedir

Deizm Temel İnanç İlkeleri Nelerdir?

  • Yaratıcı bir güç var olmakla birlikte tüm yaratım süreçleri ona aittir.
  • Tanrı yalnızca yaratmış ve karışmamaktadır.
  • Mantık, insana tüm doğruları öğretebilme kapasitesine sahiptir.
  • Tanrı haricinde kutsal değerler bulunmamaktadır.
  • İnsani argümanlar olan peygamberler, kutsal kitaplar ya da görülmeyen cin, peri, şeytan, melek, ahiret kavramları yoktur.
  • Dinsel dogmaların ortaya attığı tüm dinler reddedilir.

Deizm Özellikleri

Yalın Tanrı-Allah inancı özelinde bir yaşam biçimi ele alınmasını mümkün kılan deizm nedir felsefe görüşleri açısından da önemlidir. Birçok farklı zeminde felsefi açıklamaları bulunmaktadır. İnsani olan tüm durumların kutsal meselelerde reddedilmesini ister. Bununla birlikte Tanrı tam olarak insan aklıyla bulunur. İnsan aklına ters gelen durumların kabul edilmemesi de bundandır. Deizm inancında reddedilenler arasında kehanetler, mucizeler, dinsel tüm dogmalarla birlikte demagojik ürünler yer alır. Ayrıca peygamberler ve peygamberlere geldiğine inanılan kutsal kitapların tamamı da kabul görmez. Sevap-günah, cennet-cehennem, ibadet-dua, şeytan-melek gibi unsurlarda deizm ile açıklanmadığı için reddedilir. Ancak buna karşın bazı deist kişilerin öldükten sonra yaşam olduğuna dair inanca sahip oldukları da bilinmektedir. Bu durum özelinde farklı görüşlere sahip olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Bununla birlikte doğanın tam anlamıyla bir bütün olarak Tanrı olarak kabul edilmesine Pandeizm denir. Bir alt kategori olan pandeizm, deizm ne demek sorusundan sonra konsept türleri adına önemlidir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: SSD Ne İşe Yarar?

Deizm ve İslam

Evrim teorisine karşı olmamakla birlikte doğa yasası, teleolojik argüman Tanrı varlığını kanıtlamaktadır. Var olmaya başlayan her şey için sebep olduğu iddiası bu durumu güçlendirmektedir. Doğa özelindeki tasarım ve kanunların tüm kaynağı Tanrı’dır. Son yıllarda yapılan çalışmalarda Deist ve ateist olarak kendini ifade edenlerin oranı %4 seviyesinin üstüne çıkmış durumdadır. Özellikle gençler arasında çokça yaygın hale gelmesi, birçok sorunu da beraberinde getirebilmektedir. Diyanet deizm meselesine farklı bakarken dinsizlik ya da inançsızlık olarak algılaması da birçok hatanın oluşmasına sebebiyet vermektedir.

Sosyal medya hesaplarınızı geliştirmek ve hesaplarınızı büyütmek için sitemizi ziyaret edebilirsiniz; https://instagramtakipcisatinal.com/instagram-kaydetme-satin-al

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir