Devlet Bahçeli Kimdir?

Devlet Bahçeli Kimdir?

Ünlü ve başarılı siyasetçi,  Devlet Bahçeli kimdir? gibi kısacası Devlet Bahçeliyle ilgili tüm merak edilen sorulara bu yazımızda cevap bulacağız. 

Devlet Bahçeli’nin Özel Hayatı: 

Başarılı siyasetçi Devlet Bahçeli kimdir?;   1948 yılında Osmaniye’de dünyaya geldi.   Devlet Bahçeli’nin babası Salih Bahçeli,  Osmaniye’nin tanınan çiftçi ve tüccarları arasında yer alıyor.  Bahçeli’nin annesinin adı da,  Samiye’dir.  O yörede,  Fettahoğluları olarak bilinen soylu bir Türkmen aileye sahiptir. 

Devlet Bahçeli’nin Öğrenim Hayatı:

  • İlköğrenimini,  Osmaniye’de 7 Ocak İlkokulu’nda tamamladı.
  • Ortaokula,  üç yaş büyük Servet isminde ki abisiyle beraber Adana Özel Çukurova Koleji’nde yatılı olarak gitti.
  • Lise öğrenimi içinde İstanbul’a akrabalarının yanına gelerek Emirgan Akgün Koleji’ne kayıt yaptırdı. 
  • Lisenin 2. Senesinde Etiler’de ki Özel Ata Koleji’ne geçti ve bu okuldan mezun oldu. 
  • Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’ni yani Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesini 1967 yılında kazandı.  Devlet Bahçeli,  1971 yılında dış ticaret bölümünden mezun oldu. 
devlet bahçeli nereli

Devlet Bahçeli’nin, Asistanlık Kariyeri:

Mezun olduktan sonra Devlet Bahçeli 1972 yılında,  Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’ne bağlı yüksekokullarda İktisat Bölümü asistanlık görevini yürüttü.  Öğrencileri tarafından daima sevilen bir akademisyendi. Ülkücü Maliyeciler ve İktisatçılar Derneğiyle birlikte Üniversite Akademi ve Yüksekokullar Asistanları Derneği’nin de (ÜMİD-BİR)  kurucuları,  genel başkanları arasında yer alıyor.  ÜNAY adı verilen Üniversite Akademi ve Yüksekokulları asistanlığını kurarak burada başkanlık yaptı.

Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde iktisat doktorasını yapıp aynı üniversitesinin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde İktisat Ana Bilim Dalında 1987 yılına kadar öğretim üyeliğine devam etti.  Bu süreçte Devlet Bahçeli;  Türk Tarihi,  Dış Politika ve Türkiye ve Dünya Ekonomisiyle ilgili çalışmalara imza attı. 

Devlet Bahçeli’nin Siyasi Kariyeri: 

  • 1980 darbesiyle birlikte tutuklanan Milliyetçi Hareket Partisi ve Ülkücü mensuplarla,  kuruluşların yöneticilerinin her platformda davalarının savunulması için çalışmalar yaptı. 
  • MHP Genel Başkanı Alpaslan Türkeş’in bizzat göreve çağırmasıyla birlikte, 1987 yılında öğretim üyeliği kendi isteğiyle istifa etti.
  • İstifa sonrası 19 Nisan 1987’de,  yapılan Milliyetçi Çalışma Partisi’nin Büyük Kurultay’ında parti yönetime seçilip Genel Sekreterlik görevi verildi. 
  • MHP ve MÇP yönetim kadrolarında Bahçeli’nin görevi uzun yıllar sürdü. 
  • Ayrıca Devlet Bahçeli;  Genel Sekreterlik,  Genel Başkan Yardımcılığı,  Merkez Karar Kurulu Üyeliği,  Genel Başkan Başdanışmanlığı, Merkez Yürütme Kurulu Üyeliği,  gibi görevlerde de bulundu.

Devlet Bahçeli’nin Ülkücülük Dönemi:

 Gençlik yıllarında Bahçeli,  Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi genel başkanı olan Alpaslan Türkeş’in seminerlerine sık sık gitmeye başladı.  1967 senesinde,  Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisinde henüz öğrenciyken;  Ülkü Ocakları Kurucusu ve yöneticisi görevlerini yürüttü.  Başarılı siyasetçi,   1970-1971 yıllarındaysa;  Türkiye Milli Talebe Federasyonu Genel Sekreterliğini yaptı. Devlet Bahçeli,  siyasetle birlikte akademik çalışmalarını da sürdürdü.   

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: SSD Ne İşe Yarar?

Genel kategori yazılarımız ile merak ettiğiniz tüm detaylara erişebilirsiniz.

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir