Dns Ayarları Nasıl Değiştirilir?

Dns Ayarları Nasıl Değiştirilir?

Birçok kullanıcı, DNS ayarları nasıl değiştirilir Google DNS hakkında, bilgi almak ister. DNS ayarları ile, erişimi olmayan bütün web sitelerine girmek mümkündür. Dünyanın en hızlı DNS adresleri olarak, günümüzün teknoloji devi olan Google gösterilmektedir.

Public DNS sunucularından, istediğiniz tüm web sitelerine bağlanmanız mümkündür. TİB ya da başka internet sağlayıcıları tarafından yasaklı web sitelerine giriş yapmanıza da olanak sağlanır. İnternet üzerinden girmek istediğiniz bütün sitelere, erişiminiz sağlanır. Tek yapmanız gereken, ağ bağlantılarından DNS ayarlarını yapmak ve onaylamak olacaktır.

En hızlı DNS adreslerine sahip olmak isterseniz, Google tarafından verilen yöntemleri kullanmanız gerekmektedir.

DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir Google DNS İşlemleri ve DNS Ayarlarını Değiştirme Metodları

DNS ayarlarını değiştirme yolları hakkında bilgi almak istiyor veya ayarları değiştirmekte zorlanıyorsanız, aradıklarınızı yazımızda bulabilirsiniz. Güncel DNS ayarlarını değiştirme yollarını bir araya getirdik. Tüm işletim sistemleri için DNS ayarları, farklı şekillerde değiştirilebilmektedir. Ardından, engellenen sitelere artık kolayca erişebilirsiniz.

DNS (Domain Name Server) Kullanımı

Domain Name Server (DNS); tarayıcınızın adresine gireceğiniz site ismini, sitenin gerçekte ikamet ettiği IP adresine çevirir. Bu işleviyle, DNS; internette gezinmeyi oldukça kolaylaştıran bir sistemdir.

Kullandığınız işletim sistemine göre faklı şekillerde değiştirebileceğiniz ayarları düzenlemeden önce, ayarları bir köşeye kaydetmeniz önemlidir. Yaşanacak olası talihsiz olayların, böylece önüne geçmiş olursunuz. Kısacası, tüm işlemlerde önlem şarttır.

Windows 10 platformlu masaüstü bilgisayarlarda, iOS ve Android cihazlarda DNS ayarları; bazı adımlar uygulanarak yapılmaktadır.

Windows 10 DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir?

Windows 10 kullanıcılarının, bu işlemleri yaparken yapması gerekenler; maddeler hâlinde, şu şekilde sıralanabilir:

DNS ayarları nasıl değiştirilir Google DNS işlemleri için, ilk önce kullanıcıların Denetim Masası‘na girmesi gerekir.

– Daha sonra, “Ağ durumunu ve görevleri görüntüle” seçeneği tıklanır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Teknoloji Nedir?

– Açılan pencerede, sol tarafta yer alan ‘”Bağdaştırıcı ayarlarını değiştir” kısmına tıklanır.

– Daha sonra, bu kısımda; bağlı olduğunuz internete sol tıklayarak, ”Özellikler” kısmı seçilmelidir.

– Daha sonrasındaysa, “İnternet Protokolü Sürüm 4 (TCP/IPv4)” öğesi seçilmeli ve özellikleri girilmelidir. Güncel DNS’ler burada çıkan kısma girilir ve kolay bir şekilde ayarlar değiştirilmiş olur.

iOS İçin DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir?

Eğer bir iOS kullanıcıysanız, yapmanız gereken tek şey; telefonunuzda yer alan Wi-Fi ayarları kısmına girmek olacaktır. Bağlı olduğunuz ağın hemen yanında yer almakta olan ok simgesine tıklayabilirsiniz. Ardından DNS alanına dokunabilir ve de sonrasında, karşınıza çıkan ayarlardan güncel DNS sunucularını girebilirsiniz.

Android İçin DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir?

Android cihazlarınız için sunucu ayarlarında değişiklik yapmak istiyorsanız, Wi-Fi bağlantıları listesini açın. Daha sonra ise, bağlı olduğunuz kablosuz ağ bağlantısına uzun süreyle basılı tutun. Ardından, karşınıza çıkan “Gelişmiş Ayarları Göster” seçeneğine tıklayabilirsiniz. Buradan ise, IP Ayarları bölümüne girin. Güncel DNS sunucularından birisini, alana girebilir ve ayarları böylelikle değiştirebilirsiniz.

Sitemizi ziyaret ederek ürünlerimizi ve hizmetlerimizi inceleyebilir sosyal medya hesaplarınızı yükseltebilirsiniz; https://instagramtakipcisatinal.com/youtube/izlenme-satin-al

Teknoloji Haberleri hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir