Dolar Kuru

Dolar Kuru

Dolar kuru veya döviz kurları ülkemizde ki ekonomik sebeplerden dolayı çok yakından takip edilmesi gereken ekonomik parametrelerden birisidir. Ekonomimizin kırılgan yapısı nedeniyle ülkemizde işlem gören majör para birimlerinden Dolar bu noktada en dikkat çekici yabancı para birimidir.

Birçok şirket anlaşmasını bu yönde yaparken birçok insan da yatırımlarını altınla birlikte dolara endekslemektedir. Uzun vadeli geçmişe bakıldığında kurun ne kadar ciddi bir artış yaşadığı ve bu nedenle de TL’nin değer kaybettiği görülmektedir. Anlık olarak özellikle 2018 yılından bu tarafa yaşanan artış insanların kurları yakından takip etmek istemesine ve bu nedenle güvenilir bir nokta aramasına neden olmaktadır. 2018 yılında 4.8 TL olan dolar kuru, 2020 Mayıs itibariyle 7.20 TL bandını görmüştür.

Dolar Kurunu Takip Edilen En İyi Siteler

Dolar ister istemez işi olan ya da olmayan her insan tarafından EURO ve Altın ile birlikte ülkemizde en çok takip edilen yabancı para birimidir. Banka sistemleri bu noktada çok güvenilir kaynaklar olmamasından dolayı uzun vadeli hareket planı çizmek isteyenler için daha güvenilir olan noktalar aranmaktadır. Günlük takibin yanında anlık takip edilebilen birçok site bulunmaktadır.

 • TCMB Günlük Döviz Kurları Sitesi
 • Doviz.com adresinde yabancı tüm para birimleri takip edilebilir.
 • Canlı Döviz adresi zerinden gene takip yapılabilir.
 • Foreks sistemi üzerinden tüm piyasalar ve kurlar takip edilebilir.

Güvenilir ve anlık değişimlerin görüldüğü bu sistemlerin yanında tüm özel ve kamu bankalarının mobil uygulamaları ve internet siteleri üzerinden de dolar kuru güvenilir bir şekilde takibe alınabilir. Hatta bu sitelere üye olarak kırılma noktalarını belirleyerek uyarı almak dahi mümkündür.

dolar kuru

Dolar Kuru veya Döviz Kuru Nedir?

Dolar Kuru veya genel tabiriyle tüm yabancı para birimlerini için alan döviz kuru takibi ülkemizin ekonomik durumu nedeniyle önemlidir. Ülkemizde satışı yapılan birçok ürün yabancı para birimi üzerinden ithal edilirken, ülkemizde TL bazlı olarak satılmaktadır. Bu kurda ki anlık değişimlerde fiyatların oynamasına neden olmaktadır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: SSD Ne İşe Yarar?

Döviz kuru, kısaca açıklamak gerekiyor bir para biriminin o ülke para birimine göre değerini göstermektedir. Örneğin 2020 yılı itibariyle 1 Dolar’ın karşılığı ülkemizde 7,20 TL’ye gelmektedir. Bunun anlamı ülkemizin para biriminin dolar karşısında 7 kat daha değersiz olduğu anlamına gelmektedir. Kurun her yükselişi TL’nin baz olarak değersizleşmesi anlamına gelmektedir. Örneğin ülkemize plastik hammaddesi yabancı para birimi üzerinden giriş yapmaktadır. Eğer bunu ithal eden firma bu kuru yakından takip etmezse büyük bir zarara neden olabilecek durumla yüzleşebilir.

Dolar Kurunu Etkileyen Etmenler Nelerdir?

Dolar kuru olarak anlatmamızın nedeni ülkemizde ve dünyada en çok işlem gören para birimlerinden birisi olmasıdır. Ülkemizin ticaret hacminin büyük kısmı Euro üzerinden AB ülkelerine yapılıyor olsa da bu iki kur bizi büyük oranda etkilemektedir. Dolar veya döviz kurlarını etkileyen maddeler aşağıda sıralanmaktadır.

 • Enflasyon oranları
 • Faiz oranları
 • Cari Açık ve Ödemeler denge bilançosu
 • Kamu borcu
 • Ticaret hedefleri
 • Politik ve coğrafik gelişmeler
 • İşsizlik rakamları
 • Ekonomik durgunluk
 • Piyasayı etkileyen spekülasyonların çıkması kurları yakından etkileyen başlıca sebeplerdir.

Tabi tüm kurların diğer ülkeye göre farklı etkileyen noktaları da vardır. Dolar kuru için ABD başkanlık seçimi, ABD işsizlik açıklamaları ve FED faiz kararları etkili olabilmektedir.

Genel kategori yazılarımız ile merak ettiğiniz tüm detaylara erişebilirsiniz.

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir