Donanımlı Bir Youtuber Nasıl Olunur?

Donanımlı Bir Youtuber Nasıl Olunur?

Her an eğlenebildiğimiz, videoları izlediğimizde bir şeyler öğrenebildiğimiz büyük bir uygulama Youtube. Müzik dinlemek ve film izlemek içinde en çok tercih edilenler arasında. Kim bilir belki günün birinde siz de bir Youtube kanalı açıp, adınızı duyurursunuz. Peki nasıl? İyi bir youtuber olmak için neler yapılması gerekir? Donanımlı olmak adına youtube nedir, neler yapılması gerekir, nasıl youtuber olunur gibi tüm detaylardan aşama aşama bahsedilecek. Hazırsanız detaylara değinelim.

youtube plaket

Youtuber nedir?

Dünya genelinde bir çok insanın yeteneklerini sergilediği, videolar paylaştığı bir ortam. Stand up yeteneği olan kişiler çektiği kaliteli videolarla insanları güldürürken, kimisi de güçlü sesiyle şiir okumakta ya da şarkı söylemektedir. Burada önemli olan nokta ise, beğenilmek ve bunun sonucunda popüler olmak. Sonrası zaten kendiliğinden geliyor. Youtube kanalları oldukça işlevsel olduğu için ve büyük çabalar sonucunda ciddi paralar kazandırdığı için oldukça rağbet görüyor.

Youtuber nedir diye sorduğumuzda, bu platformda kendi videolarını yayınlayan kişilere verilen unvandır. Aynı zamanda Youtube fenomeni olarak da adlandırılır. İŞKUR tarafından da desteklenip, bu alanda kurs açılan bu iş alanı, videolarınızın iyi olması ve takipçi toplayabilmeniz durumunda oldukça iyi bir gelir sağlıyor. Bu şekilde yeteneği olan kişiler bu alana yönlenerek, işsizliğin azalmasına olanak sağlanıyor.

youtube logo

Donanımlı bir youtube kanalı için neler gerekiyor?

Donanımlı bir youtuber kanalı, binlerce takipçi demek. Bazı kişiler açtığı kanal sonucunda, paylaşımlarının beğenilmesi sonucu milyonlarca takipçiye ulaşmakta ve popüler olmaktadır. Bu takipçilerin her biri, verilen emek sonucunda ortaya çıkan ödüldür. Popüler olmak kulağa hoş gelse de, sandığınız kadar kolay değildir. Bunun için çok emek vermeniz ve büyük bedel ödemeniz gerekiyor. Çünkü hesap ilk açıldığında izleyen sayısı belki de onu geçmeyecektir. Hiçbir işe yaramadığına kanaat getirip vazgeçebilirsiniz. Burada sabır devreye giriyor. Sabrınız varsa bu yolda iyi yerlere geleceğinizden emin olabilirsiniz.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: TikTok Mavi Tik (Onaylanmış Hesap) Nasıl Alınır?

Kanalımda hangi konularda paylaşım yapabilirim?

Youtube kanalı için gerekenler arasında ilk olarak amaç ve yeteneğiniz yer alıyor. Bu kanalın amacı ne, hedef kitlesi kim olacak, kimlere hitap edecek bunları kategorilere ayırmanız gerekli. Bu amaç sonucunda, yeteneğinizi analiz ederek karşılayıp karşılayamayacağınıza karar verin. Kitlelere hitap etmek için gerçekten etkileyici bir yeteneğe sahip olmanız gerekiyor. Gerçekten bu alanda iyiyseniz er ya da geç takipçilerinizi arttırarak, fenomenlik yolunda ilerleyeceksiniz.

En çok sevilen ve takip edilen youtube kanalı kategorileri: Eğlence, oyun, bilgi, gündem ve yorumlama, şaka, spor, makyaj, müzik, belli alanlarda inceleme, kendin yap ve paranormal olaylar gibi konular. Bu kategoriler arasından kendinize uygun olan, yapabileceğinizi düşündüğünüz bir alana yönelebilir. Kendinizi herkese yeteneğinizle tanıtabilirsiniz. Yeteneğiniz bu alanlar dışındaysa seçilebilecek bir çok alan mevcut, size en uygun olanla işe başlayabilirsiniz.

youtuber

Peki ihtiyacımız olan ekipmanlar neler?

İyi bir kanal için çok pahalı ekipmanlar gerekmese bile bazı olanaklara sahip olmanız gerekiyor. Bunlar rakiplerinizden bir adım önde başlamanıza yardımcı olur. En temel ihtiyaç video yayınları ve düzenlemeleri yapabileceğiniz bir bilgisayar. Ben bilgisayar kullanmayıp, telefondan işimi görebilirim diyorsanız siz bilirsiniz. Ve en önemlisi bu yayınları paylaşabileceğiniz, sizi tatmin edecek bir internet bağlantısı. Bu ikisi olmazsa olmazlar arasında yer alıyor. Diğer önemli olanaklar:

youtube kamera

 • Kamera

Belli özelliklere sahip kamera, youtuber olmak isteyen kişiler için en önemli malzemedir. Görsellik üzerine bir sistem olduğu için, ilk önde gelen madde kamera. Peki bu kamerada ne gibi özelliklerin olması yeterli? Kalitesiz bir ekranı kimse izlemek istemeyecektir. Kalite ve net bir görüntü, yapılan işin profesyonelliğini de ortaya serer. Bu nedenle HD kalitesinde çekim yapabilecek bir kamera elde etmeniz gerekiyor. Bu profesyonel kameralarda, özellikle kişisel youtube kanalı açanlar DSLR modunda kullanmalıdır. İşi ilerletip, tamamen profesyonel bir hesaba geçiş yaparsanız SLR modu çok daha iyi bir izlenim oluşturacaktır.

Kamera alamayacağınızı düşünüyorsanız, çekim kalitesi yüksek bir telefon edinmeyi deneyin. Telefon kamerasının 16 MP ve üstü olması bu noktada önemlidir. Teknolojinin gelişmesiyle beraber video çekimlerinde, telefonlar da bir hayli iş görüyor. Telefon kamerası kaliteliyse, iyi sonuçlar ortaya çıkıyor.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: GTA 5 Sistem Gereksinimleri Nelerdir?

youtube çekim ekipmanları

 • Çekim

Kamera kadar, çekim konusu da önemli bir ayrıntıdır. Kamera hazır, şimdi neyi nasıl çekeceğinize karar verin. Bunun için senaryo gerektiren bir iş yapacaksanız, kağıt üzerinde önce karalama yapabilirsiniz. Ya da detayları aklınızda canlandırarak nasıl yapacağınıza karar verebilirsiniz. Bu şekilde çekim başladığında, hedefe yönelik bir sonuç ortaya çıkarmanız mümkün. Şiir ya da şarkı videosu çekmeyi planlıyorsanız, öncesinde defalarca prova yapmaya dikkat edin. Youtube üzerinde bir çok kanal ve paylaşım var. En iyi olmayı hedefleyip, diğerlerinden daha iyi şeyle ortaya koymazsanız amacınıza ulaşmanız biraz zorlaşır. Bunun için belli bir plan dahilinde hareket etmeniz, daha profesyonel çalışma yaptığınızı göstermektedir.

Çekim için gerekli araçlar:

 • Çekim için en gerekli araç tripod. Bu telefon ya da kameraları sabitlemek için gereklidir. İşe bu ürünü temin ederek başlayabilirsiniz.
 • Ses kaydı yapabilmek için, belli belirsiz görünmesi adına yaka mikrofonu işlevsel olacaktır. Bu şekilde kendinizi karşı tarafa, daha profesyonel olarak aktarabilirsiniz.

video edit

 • Düzenleme

Ham madde kısmı hazır, sıra geldi süslemeye. Bir çok deneme yaptınız, bir çok video çektiniz. Hepsinde beğendiğiniz bazı bölümler var. O zaman iş, bunları birleştirmeye kalıyor. Bazı video birleştirme ve düzenleme programları sayesinde, bu işlemi kolay bir şekilde halledebilirsiniz.

Video düzenleme programları arasında popüler olan Windows tarafından desteklenen, Movie Maker en çok kullanılanlar arasında. İşletim sistemi olarak Windows kullanan kişilerin bu uygulamayı kullanması gerekiyor. Kullanımı kolay ve iyi sonuçlar ortaya çıkardığı için tercih ediliyor. Diğer bir seçenek olan, iMovie düzenleme programı da aynı işleve sahip. İşletim sistemi Mac olan kişiler, bu program sayesinde videolar üzerinde istedikleri düzenlemeleri yapabilir. Bu ikisine göre, üst seviye olan ve profesyonel düzenlemeler için kullanılan program ise Adobe Premiere. Bu program da daha fazla hizmet ve seçenek bulunduğu için, en kaliteli görünümü buradan elde edebilirsiniz.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Hafta Sonu İçin; En İyi Hacker Filmleri

youtube müzik ekleme

 • Müzik ekleme

Video düzenlemesini de yaptıktan sonra, video üzerindeki son işlem Youtube müzik ekleme. Diyelim ki videoda konuşmalarla, insanları bilgilendiriyorsunuz. Kuru kuruya konuşmak yerine arkadan gelen fon müzik, hoş bir ambians oluşturur. Bu şekilde, videolarınız daha kaliteli görünerek, takip edilmeye başlarsınız. Son kontrolün ardından, tamamen hazır olduğunu düşünüyorsanız artık paylaşmaya hazır hale gelmiştir.

youtube beğeni

 • Paylaşım yapma

Her şey tamam. Sıra geldi paylaşmaya. Yeni yeni öğrenme ve işin acemiliğinden dolayı, ilk videonuzda süre sıkıntısı yaşamayın. Deneme amaçlı yapılan gereğinden çok fazla kısa ya da gereksiz uzun videolar, izleyiciler için olumsuz puan demektir. Bu tür videolar izlenmez ve zamanla diğer kendini gösterememiş Youtuberler gibi, bu sosyal ağda kaybolursunuz.

Video çekiminden sonra, bu videoları yakın çevrenizle paylaşmak geri dönütleri bilmek adına faydalı olacaktır. Youtuber paylaşım yapma işleminden önce iyi ya da kötü yanları hakkında bilgi edinerek, yayın öncesi değişiklik yapma imkanına sahip olursunuz. Bu nedenle özellikle ilk zamanlar, ilk paylaşımlar öncesinde yakınlarınızla fikir alışverişi yapın.

Büyük bir heyecanla video yayınlıyorsun, sonrası yok. Devamı gelmeyen yayınlar, yok olmanın ilk aşaması. Ya da yeni hesap açmanın verdiği heyecanla, aynı anda çok fazla video yükleme gibi bir yanlış yapıyorsunuz. Bu platformda yer edinmek ve adınızı duyurmak istiyorsanız istikrarlı olmak en önemli madde. İstikrarlı bir şekilde en azından haftada  1 video yayınlayarak, kalıcılığınızı sağlamlaştırabilmeniz mümkün. Bu nedenle, süreç içerisinde iyi bir konuma gelmek için planlı ve istikrarlı olmayı, bir görev olarak görebilirsiniz.

youtube kitle

 • Paylaşım sonrası yapılan yorumlar

Paylaşım sonrası yapılan yorumlar, içeriğinizin kalitesini ele veriyor. Bu nedenle bir sonraki videonuzu çekmeden önce, bu yorumları göz önünde bulundurmanız gerek. İzleyiciyi kazanma amaçlı çalışmalar yapıldığı için, onların görüşlerine değer verip, yeni yayınlarınızla bunu onlara hissettirmeniz gerekiyor. Ve belki de en önemlisi, onların yorum kısmında sorduğu her soruya cevap vermeniz. Bu şekilde verdiğiniz cevaplar, onların kendini değerli hissetmesini sağlayacak ve gelen takipçilerin beğenisini kazanacaksınız.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Bilgisayar Ekran Kartı Modeli ve Özellikleri Nasıl Öğrenilir?

Bu ve bunun gibi maddeleri sırasıyla uygulamanız durumunda Youtube fenomeni olarak adınızı geniş kitlelere duyurmanız mümkün. İnsanlar fayda sağlayacağını düşündüğü ya da anlık olarak eğlendiği paylaşımlara büyük ilgi duyuyor. Bu aşamaya gelmek kolay değil. Sadece bu süreçte, planlılık, kararlı ve sabırlı olmanız gerekiyor.Tüm aşamaları gerçekleştirdikten sonra yükselmenin keyfini yaşayabilirsiniz.


Sosyal Medya hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
8 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Sabır gösteriyoruz tamam hemen olmaz diyoruz ama bunun için belirli bir gün sayısı veya ay sayısı var mı? Youtober olmak için kaç ay veya yıl geçmesi gerekiyor. O kadar çekim yapıyorum izleyenleri geçtim de abone sayım çok düşük.

 2. Ben şuna inandım arkadaş ne kadar çekersen çek. Abone sayını yükseltemezsen kesinlikle fenomen vs. olamazsın. Adamlarda ne takipçi sayısı var ya. Bende kesinlikle abone satın alacağım en iyisi bu

 3. avatar
  Selahattin öncü

  Youtober olmak için her alanda çekim yapıp arkadaşlar var. benim kendilerine acizane tavsiyem şudur ki; Tek bir platform üzerinden çekimler yaparak belirli bir alana hitap etmeleridir. Öncelik bu şekilde olursa onlarda daha fazla izlenme sayısına ulaşırlar.

 4. avatar
  Furkan DİŞLİ

  Artık işkur tarafından desteklenen bir meslek haline gelmeye başladı deniliyor. Aslı varmı gerçekten devlet bu durumda ki işverenler için yardım yapıyor mu

  1. İŞKUR Youtuber eğitimi adı altında,Google ile iş birliği yapıp bu alanı yaygınlaştırmak adına örneklem şehirlerde kurslar vermeye başlıyor. Donanımlı ve para kazanma yollarını bilen kişiler ortaya çıkarmak adına. Eğitimlerin ne zaman, nerede olduğunu ya da olacağını resmi sayfaları üzerinden takip edebilirsiniz.

 5. İlk önce ekipmanın olacak. Video çekimi vs. için güzel bir makine. Sonra biraz çevren olacak ki reklamın rahat yapılsın. Sonra gelsin takipçiler.

  1. avatar
   Instagram Takipçi Satın Al

   Merhaba Aykut Bey,
   Satın alma işleminizi yapabilirsiniz. Aynı zamanda 7/24 canlı destek ekibimizden bilgi alabilirsiniz.