Döviz

Döviz

Döviz ülkemiz para piyasasında işlem gören tüm yabancı para birimlerine verilen isimdir. Dolar, Euro başlıca bilinen yabancı para bilimleri olsa da aslında çok sayıda yabancı para birimi bulunmaktadır. Döviz alım satım yaparak sistem üzerinden para kazanan birçok insan vardır. Direkt olarak TL üzerinden alım-satım yapılabileceği gibi farklı kurların takip ederek de gelir elde etmek mümkündür. Peki döviz nerede bozdurulur?

Dünyanın en güçlü iki para birimi Dolar ve Euro üzerinden alınan tüm kararları yakından takip ederek alım-satım işlemlerine önceden karar vermek bu işlemin en önemli noktasıdır.

En Güvenilir Döviz Bozdurma Noktaları

Döviz işlemini günümüzde yapabileceğiniz birçok farklı yöntem vardı. Geçmişte döviz bozdurmak için banka şubelerine ya da altıncı bürolarına gitmek gerekirken, günümüzde bunlara internetin sayesinde birçok seçeneğin eklendiğini söyleyebiliriz. Bunların arasında en güvenilir, en uygun şekilde işlem yapanları takip ederek sizlerin tercih etmeleri gerekmektedir.

 • Tüm banka şubeleri üzerinden döviz bozdurabilirsiniz.
 • Yıllardır bu sektörde olan altıncılardan yüklü miktarlarda olmasa da döviz bozdurabilirsiniz.
 • Döviz bürolarına giderek tüm yabancı para birimlerini alabilir ya da satabilirsiniz.
 • İnternet bankacılığı hizmetini kullanarak alım-satım yapabilirsiniz.
 • Mobil bankacılık ile döviz işlemleri yapabilirsiniz.

İşlem yaparken bu yöntemlerin hepsini tercih edebilirsiniz. Evden çıkmak istemiyorsanız internet ve mobil hizmetleri kullanabilirsiniz. İsterseniz telefon bankacılığını dahi kullanarak yardım alabilirsiniz.

döviz

En Güvenilir Döviz Siteleri

Döviz işlemlerine karar verebilmek için öncelikle kendinize iyi bir kaynak bulmanız gerekir. Döviz hareketlerini anlık olarak gösteren, hareketler önceden yapılan yorumlar ile sizlerin karar sürecinizi kolaylaştıran web siteleri bulmanız gerekiyor. Sektörde yüzlerce web sitesi olsa da bunların arasında en güvenilir ve en doğru bilgiyi paylaşan siteleri tercih etmeniz önemli bir noktadır.

 • Bigpara
 • BloombergHT
 • Hisse.net
 • NTV Para
 • İnvesting
 • Borsa Gündem
 • Mynet Finans
 • Foreks

Bu web siteleri, kullandığınız bankaların web sitelerini kullanarak döviz piyasasını yakından takip edebilirsiniz. Ekonomiyi takip edenlerin bileceği gibi yabancı para birimlerinde yaşanan dalgalanmaların birçok nedeni vardır. O nedenle tüm haberleri okumalı ve neyin yukarı, neyin aşağı eğri yaşattığını iyice öğrenerek hamlenizi önceden yapmanız gerektiğini öğrenmelisiniz.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: SSD Ne İşe Yarar?

Döviz Bozdururken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Döviz alırken veya satarken dikkatli olmanız gereken, bilmeniz gereken noktalar bulunmaktadır. Öncelikle 2009 yılında alınan kararla birlikte döviz alanlardan binde 1 oranında vergi alınmasına karar verildi. 6000 TL’lik herhangi bir döviz satın alındığında devlete 6 TL ödemeniz gerekiyor. Ancak döviz bozdururken sizden herhangi bir ücret alınmadığını da ekleyelim.

Hafta sonları döviz işlemi yapılması tavsiye edilmez çünkü bu günlerde ekonomi piyasaları kapalı olduğu için arada ki fark çok yüksek olmaktadır. Genelde hafta içi işlem yapmak her anlamda daha mantıklıdır.

Genel geçer piyasa verilerine inanmak yerine uzun vadeli bir yatırım aracı olarak kullanılması tavsiye edilir. Ancak hızlı alım satım işlemlerinde piyasayı çok yakından takip etmeniz gerektiğini de unutmamalısınız.

Bankalar veya satıcılardan işlem yaparken tüm fiyatları araştırarak döviz alacağınız veya satacağınız yere karar vermelisiniz. Çünkü araştırınca sizin de göreceğiniz gibi çok ciddi kur farkları ile alım-satım yapılabilmektedir.

Genel kategori yazılarımız ile merak ettiğiniz tüm detaylara erişebilirsiniz.

Döviz Nerede Bozdurulur?

Döviz bozdurma işlemleri tüm kuyumcularda ve bankalarda yapılabilir. Ayrıca döviz büroları da tercih edilebilmektedir.

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir