DPI Nedir? Mouse DPI Ayarlama Nasıl Yapılır?

DPI Nedir? Mouse DPI Ayarlama Nasıl Yapılır?

Yakın zamanda fare (mouse) almayı planlıyorsanız bilmeniz gereken bir kavram var; DPI. Farelerin teknik özelliklerini incelediğimiz zaman karşımıza çıkan “Dpi nedir?”, “DPI önemli midir, ne işimize yarar?” gibi merak edilen soruların cevaplarını bu yazımızda anlatacağız.

Profesyonel anlamda fare kullanıyorsunuz eğer DPI sizin için oldukça önemli bir teknik özelliktir. Özellikle oyun oynayan kişiler için büyük öneme sahip olan farelerde, Dpi yüksek olmalı mı, yoksa gereksiz bir ayrıntı mı? Akılları karıştıran sorulardan birkaçıdır. DPI nedir, ne işe yarar anlatmaya başlayalım.

Fareler için DPI Nedir?

DPI, bir çözünürlük birimidir. Açılımı “Dot Per Inch”, Türkçe’ye de “İnç Başına Düşen Nokta” olarak çevrilmiştir. Farelerde DPI ise, farenin duyarlılığını yani hassasiyeti belirtmek için kullanılmaktadır.

Farenin ekranda okuyacağı noktaları belirten DPI, yüksek bir değere sahipse noktaları daha iyi okur. Örneğin, 2400 DPI, inç başına 2400 nokta düşüyor demektir. Bu değer size farenin çözünürlüğünü göstermektedir.

Standart bir fare yani günlük işlerimiz için kullandığımız fareler 600 ve 800 DPI değerlerine sahiptir. Bu değerdeki fareler standart çözünürlükte rahatlıkla kullanılabiliyor. Eğer oyun oynuyorsanız işler biraz değişiyor. Gelişmiş farelerin değerlerine baktığımızda 1800 DPI ya da 3500 DPI’ya kadar seçenekler var. Örneğin, 3500 DPI 1920×1080 çözünürlükte kullanılabiliyor. Düşük değere sahip bir fareyi yüksek çözünürlükte hareket ettirmek zordur. Hassasiyet değerini en yüksek seviyeye bile ayarlasanız, ekranda sağdan sola geçmeniz çok uzun sürer. Bu nedenle oyuncular, özellikle de online oyuncular standart fareleri kullanmaz.

DPI’ın yüksek olması, farenin hassasiyetini göstermektedir. Şöyle ki, yüksek DPI bir farede küçücük bir hareket bile, işaretçinin ekranın bir ucundan diğer ucuna gitmesine neden olur. Bu nedenle online oyun oynayan kişilerin yüksek DPI fare kullanması gerektiği söylenir. Ancak birçok oyuncu da fare DPI ayarlarını 1200-800 civarında kullanmaktadır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: TikTok Mavi Tik (Onaylanmış Hesap) Nasıl Alınır?

dpi ayarları

Fare DPI Ayarları Nasıl Değiştirilir?

Gelişmiş farelerde DPI ayarlarını değiştirmek için anında değiştirme DPI düğmeleri bulunur. Bu düğmeleri kullanarak DPI ayarlarını değiştirebiliyorsunuz. Fare LCD ekranında yapmış olduğunuz değişiklikleri görebilirsiniz. DPI ayarınızın ne olduğu o ekranda gösterilecektir.

Farenizde anında DPI ayarı değiştirmek için düğme bulunmuyorsa şu adımları izlemelisiniz;

  • Microsoft Fare ve Klavye Merkezi’ni başlatın,
  • Listede şu anda kullandığınız fareyi seçin,
  • Temel ayarlara tıklayın,
  • Duyarlılık‘ı seçin,
  • İstediğiniz değişiklikleri burada yapabilirsiniz.

Fare DPI Ayarları Nasıl Yapılmalı?

DPI ayarlarınızı değiştirerek, bilgisayarda yaptığınız işlemlere göre DPI ayarı belirleyebilirsiniz. İşaretçinin hızı size hangi ayarda kullanmanız gerektiğini gösterecektir. Fare duyarlılığınız yüksek ise işaretçiniz çok hızlı hareket eder. Bu da bazı işlemlerde sizi zorlayabilir. Bu durumda fare DPI’nı düşürmeniz gerekir. Örneğin, fotoğraf düzenlemede hızlı hareket eden bir işaretçi hata yapmanıza neden olur. Ancak oyun oynarken de yavaş olan işaretçiden istediğiniz verimi alamazsınız. Bu durumda da DPI’yı yükseltmeniz gerekir.

Yeni bir fare almayı düşünüyorsanız “DPI nedir, ne işe yarar” yazımızın size yol göstereceğini düşünüyoruz. Araştırmanızı iyi yapıp ihtiyacınıza yönelik bir fare almanızı tavsiye ederiz.

Teknoloji Haberleri ile tüm güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olun.

DPI Nedir?

DPI, bir çözünürlük birimidir. Açılımı “Dot Per Inch”, Türkçe’ye de “İnç Başına Düşen Nokta” olarak çevrilmiştir.

Farede DPI’ın Önemi Nedir?

Standart fareler gündelik kullanım için uygundur. Eğer oyun oynuyorsanız fare DPI değerinizin daha yüksek olması gerekir. Aksi takdirde oyundan gereken verimi alamazsınız.

Fare DPI Ayarları Sonradan Değiştirilir mi?

Evet, farenizin DPI ayarlarını anında değiştirme düğmelerinden ya da bilgisayarınızın temel ayarlarından değiştirebilirsiniz.

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir