E Devlet

E Devlet

E-Devlet birçok devlet işleminin elektronik olarak yapıldığı sisteme verilen isimdir. E-Devlet projesi tamamen devlete bağlı olarak yürütüldüğü için kullanımı oldukça güvenlidir. Elektronik ortamda sunulan bu hizmet vatandaşların işlemlerini çok daha hızlı ve kolay yapmasına olanak sağlamaktadır. Kamu hizmetlerine ulaşımın kolaylaştırıldığı devlet dairelerde ki yoğunluğu azaltan bu sistem kişisel bilgilere erişebilmektedir.

E-Devlet kullanıcısı olabilmek için öncelikle şifre alınması gereklidir. E-Devlet şifresi günümüzde PTT’ler tarafından verilmektedir. Telefon numarası ve TC kimlik ile birlikte şifresi alınabilmektedir. Bu şifre ve TC kimlik numarası yardımıyla siteye giriş yapılabilir. PTT’den sistem şifresini almayan kişilerin hesabı aktif hale getirilmemektedir bu sebeple öncelikle PTT üzerinden şifre alınmalıdır. Alınan şifrenin kaybedilmesi veya unutulması durumunda şifre yenileme işlemi yapılabilmektedir.

E-Devlet’e Nasıl Giriş Yapılır?

Kamu kuruluşlarında bulunan belgelere elektronik yoldan ulaşım sağlamaktadır. Bilgilendirme ve hatta ödeme yapılabilen sistem üzerinden vergi sorgulaması ve ödemesi de yapılabilmektedir. Kullanıcıya büyük bir kolaylık sağladığı için kullanım sayısı oldukça yüksektir. Kimlik doğrulama işlemi ile sisteme giriş yapılarak istenilen bilgilere ulaşılabilir. Bunun yanı sıra kamu kuruluşlarına gidilerek öğrenilecek birçok belgeye elektronik devlet sistemi ile ulaşılması mümkündür. İnternet üzerinden sisteme giriş sağlanabileceği gibi telefona uygulama şeklinde de indirilebilmektedir. Tamamen ücretsiz olan uygulama ios işletim sistemi ve android işletim sistemi için üretilmiştir. 36 milyonun üstünde bir kullanıcı sayısına sahip olduğu bilinmektedir.

e-devlet giriş

E-Devlet Ne İşe Yarar?

Elektronik devlet sistemi kamu kuruluşlarına gitmeye gerek kalmadan elektronik bir ortam sağlayarak birçok işlemin yapılabilmesine olanak sağlamaktadır.

  • Ödeme işlemleri, bilgilendirme işlemleri, sorgulama işlemleri, entegre elektronik hizmetler sağlayabilmektedir.
  • Herhangi bir ücret ödemeye gerek kalmadan kullanılabilen bir yapıya sahiptir. Üyelik oluştururken alınan şifrenin oldukça küçük bir ücretlendirilmesi söz konusudur.
  • PTT’den alınan şifrelere 2 TL ödenmesi gereklidir, bu ödeme sonrasında tekrar PTT’den şifre alınmasına gerek yoktur.
  • Bir kez aktif olan üyelik sonrasında şifre unutma halinde bile sistem üzerinden ücret ödemeden yenilenebilmektedir.
  • E-imza ve mobil imza seçenekleri ile işlemlerin çok daha kolay olarak yapılabilmesine olanak sağlamaktadır.
  • Günümüzde birçok sorgulama ve başvuru herhangi bir kamu kuruluşuna gitmeden E-Devlet kapısı ile yapılabilmektedir.
  • Sistem içerisinde üyeliği bulunan kişinin borçları, ikameti hatta tapuları kolaylıkla görüntülenebilmektedir.

Gerek kamu kuruluşları gerekse vatandaşın hayatını kolaylaştırmaya yönelik geliştirilmiştir. E-Devlet üyeliğine sahip olmak için 15 yaşını doldurmuş olmak yeterlidir. 15 yaşından büyük olan kişiler PTT şubelerinden E-Devlet şifresini alabilmektedir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: SSD Ne İşe Yarar?

E-Devlet Üyeliği Kapatılabilir mi?

E-Devlet sistemine giriş yapılabilmesi için TC kimlik numarası ve PTT şubesinden alınan şifreyi girmek yeterlidir. Doğrulama işlemi tamamlandıktan hemen sonra sistem üzerinden şifre değişikliği yapılabilmektedir. PTT şubesinden alınarak aktif hale getirilen E-Devlet sonrasında kesinlikle iptal edilmemektedir. Uzun süre sisteme giriş yapılmaması veya şifrenin unutulması E-Devlet üyeliğinin aktifliğine kaybetmesine neden olmamaktadır.

Genel kategori yazılarımız ile merak ettiğiniz tüm detaylara erişebilirsiniz.

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir