E-Devlet Şifresi Nasıl Değiştirilir?

E-Devlet Şifresi Nasıl Değiştirilir?

E-Devlet sistemi hayatımızı birçok açıdan kolaylaştırması ile dikkat çekiyor. İsteyen herkes PTT üzerinden aldığı şifre ile kendi hesaplarına girebilir, sunulan hizmetlerin hepsinden kolayca yararlanabilir. Saatlerce devlet dairelerinde sıra beklediğimiz sistemler burada saniyeler içerisinde halledilmesiyle dikkat çekiyor.

Tabi bu sistemi kullanabilmek için bir şifreye sahip olmanız gerekiyor. Şifreniz ve TC kimlik numaranızı yazarak sisteme giriş yapabilirsiniz. Sadece bu yöntemle değil mobil imza, e-imza, TC kimlik kartı ve internet bankacılığı üzerinden sisteme giriş yapmak mümkündür. Ancak genelde kullanılan yöntem şifrenizi yazarak girmek olarak kabul ediliyor.

E-Devlet Şifremi Nasıl Alırım?

E-Devlet şifrenizi almak için yapılması gereken işlem çok basittir. Yaşadığınız noktada bulunan bir PTT merkezine gitmeniz gerekiyor. Kimlik kartınızı göstererek bu şifreyi hemen alabilirsiniz. PTT ilk defa şifre alacaklardan 2 TL ücret almaktadır. Şifrenizi unutup ikinci sefer almaya gittiğinizdeyse sizden 4 TL ücret alınmaktadır. Yurt dışında yaşayanlar elçilik ve konsolosluklar aracılığıyla bu şifreyi ücretsiz olarak alabilmektedir.

E-Devlet şifresi için ikinci sefer ücret ödemek istemiyorsanız yapmanız gereken sistem üzerinde şifremi unuttum özelliğini kullanmak olacaktır. Bu özelliği kullanıp, sizden istenilen tüm bilgileri doğru şekilde paylaştıktan sonra yeni şifrenize sahip olmanız mümkündür. Bunu yapamayacağınızı düşünüyorsanız tekrar PTT’nin yolunu tutmanız gerektiğini hatırlatmamız gerekiyor.

E-Devlet Şifremi Unuttum Ne Yapmak Gerekiyor?

E-Devlet şifremi unuttum özelliğini kullanmak isteyenler biraz zaman harcaması gerekiyor. Bu özellikle işiniz olmasını istemiyorsanız mobil imza özelliğini aktif hale getirmeniz de fayda var. Bu sayede hızlı bir şekilde sorunsuz giriş çıkıp yapabilirsiniz. Şifrenizi unuttuğunuz anda giriş menüsünde bulunan “Şifremi Unuttum” sekmesine basmanız gerekiyor.

  • Karşınıza 7 adımdan oluşan bir ekran gelecektir.
  • Yapmak istediğiniz işlemi tercih etmeli ve devam et tuşuna basmalısınız.
  • Kimlik no bölümüne geçip burada kimlik tipinizi tercih ederek hızlı bir şekilde sizden istenilen bilgileri girmeniz gerekiyor.
  • Kimlik detay bölümünde gene sizden istenilen özellikleri yazmalısınız,
  • İletişim bilgisi bölümünde yaşanan bir sorunda size ulaşılması gereken noktaları yazmanız gerekiyor.
  • Güvenlik konu telefonunuza gelecektir ve onu bu ekrana yazmanız gerekiyor

Bu noktaları geçtikten sonra sizden yeni şifrenizi oluşturmanız istenecektir. Burada şifre ile ilgili dikkat etmeniz gereken noktalar konusunda uyarı yapılacaktır. Doğru şekilde yapılacak olan uyarılar sayesinde oluşturulacak olan şifre güvenliğiniz açısından önemlidir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Trendyol Üzerinden Alışveriş Nasıl Yapılır?

e devlet şifremi unuttum

E-Devlet şifresi size ait birçok bilgiyi koruması nedeniyle günümüzde çok önemlidir. O nedenle TC kimlik numaranızı ve şifrenizin sizden başka birisi tarafından kullanılmadığından emin olmanızda fayda var. Eğer böyle bir şüpheye düşerseniz hemen bu yöntemi kullanarak hızlı bir şekilde şifrenizi değiştirmenizde fayda var. Ayrıca bu konu hakkında sisteme bilgi maili atarak olabilecek kötü durumlar hakkında onlardan da gerekli yardımı istemeniz mümkündür.

Genel kategori yazılarımız ile merak ettiğiniz tüm detaylara erişebilirsiniz.

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir