E Okul

E Okul

E-okul sistemi Milli Eğitim Bakanlığı tarafından oluşturulan öğrencilerin, ailelerin okul durumları hakkında bilgi almasını kolaylaştırmak için hizmet veren bir sistemdir. Okul devamsızlığı, sınav noktaları gibi birçok bilgiye gerekli bilgileri sisteme girerek ulaşmaya yardımcı olmaktadır.

Uzun süredir hizmet veren sisteme sürekli yeni eklemeler yapılarak ailelerin öğrenciler, okul ve farklı bilgilere okulu ziyaret etmeden ulaşarak çocuklarının eğitim hayatı hakkında bilgi almalarına yardımcı olmaktadır. Sınav tarihleri, sınav sonuçları, sorunları, ödevleri gibi sayılabilecek birçok şeye ulaşmaya yardımcı oluyor.

E-Okul Sistemine Nasıl Girilir?

E-okul sistemine giriş çok basittir. Milli eğitim bakanlığı tarafından oluşturulan web sitesinin giriş ekranına geldikten sonra “Veli Bilgilendirme Sistemine Giriş” sekmesine tıklamanız gerekiyor. Bunu yaptıktan sonra karşınıza giriş ekranı açılacaktır. Bu ekranda sizden bazı bilgiler istenecektir.

 • Öğrenci kimlik numarası
 • Öğrenci okul numarası
 • Resimde ki rakamları yazmanız gerekiyor.

Bu üç bilgiyi doğru bir şekilde yazdıktan sonra sistem otomatik olarak eşleştirme yaparak sizi direkt olarak sisteme dahil ediyor. Giriş tuşuna bastıktan sonra sisteme basit bir şekilde girebilirsiniz.

Öğretmenlerin girerek öğrenciler hakkında bilgileri sisteme aktarması içinse “e-Okul Yönetimi Bilgi Sistemi Girişi” ekranına tıklamaları gerekiyor. Sisteme daha önce kayıt olanlar kullanıcı adı ve şifrelerini girerek sisteme dahil olabiliyorlar. İsterseniz sisteme e-Devlet girişi yapılmasına da izin veriliyor.

e okul bilgilendirme

E-Okul Sistemine Girmediği Durumlar?

E-okul sistemi yoğun bir şekilde çalışmalarına devam etmektedir. Bu sisteme bazı dönemlerde giriş yapılamıyor. Bu durumların yaşanmasında sisteme yoğun bir giriş yapılmaya çalışıldığında ya da sistemde bakım yapıldığı durumlarda yaşanabiliyor.

Bu durum çok sık olmasa bile bazı dönemlerde yaşanabiliyor. Sınav başvuruların olduğu dönemler, notların sisteme girildiği dönemler ya da karnelerin dağıtıldığı dönemlerde yaşanabiliyor. Ancak bu durum genelde geçici oluyor ve birkaç saatlik yoğunluğun ardından sisteme rahatça girerek istediğiniz bilgilere bakmanıza izin veriliyor.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: SSD Ne İşe Yarar?

E-Okul Sistemi Kim Tarafından, Ne Zaman Kuruldu?

e-Okul sistemi Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı tarafından MEBBİS sistemi olarak bilinen bir proje ile yapılmaya başlandı. 2007 yılının Ocak ayında kullanılma açılan sistem bir web yazılımı olarak hizmet vermektedir.

e-Okul sistemi içerisinde ana okulları, ilk öğretim okulları, özel eğitim kurumları, orta öğretim kurumları, özel okullar dahil olmak üzere birçok işlem yapılmasına izin verilmektedir. Yapılacak işlemler arasında aşağıdakiler yer almaktadır.

 • Öğrenci kaydı
 • Nakil işlemleri
 • Not girişleri
 • Devamsızlık işlemleri
 • Sınav bilgileri
 • LGS gibi sınavların başvuruları
 • Takdir, teşekkür ve onur belgesi işlemleri,
 • Haftalık ders programı girişleri
 • Alınan tüm belgeler
 • E-Karne’ye bakma işlemi
 • Şube yazılı ortalamaları
 • Farklı duyurular

Tüm bu işlemlere sistem üzerinden bakmak, sistem üzerinden belge talep etmek gibi seçenekler için kullanmak mümkündür. Sürekli geliştirilen sistem üzerinden ders anlatımları da yapılmaktadır. e-Okul sistemi devamlı olarak Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı tarafından geliştirilerek, içerisine yeni özellikler eklenmeye devam edilmektedir. Günümüzde veliler, öğrenciler ve öğretmenler tarafından basitçe giriş yapılarak aktif bir şekilde kullanılabilmektedir.

Genel kategori yazılarımız ile merak ettiğiniz tüm detaylara erişebilirsiniz.

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir