Ebu Hanzala Kimdir?

Ebu Hanzala Kimdir?

Halis Bayancuk herkesin bildiği takma adıyla Ebu Hanzala, radikal ve eylemci kişiliğiyle bilinir. Muhtelif zaman dilimlerinde El-Kaide ve IŞİD soruşturmaları kapsamında göz altına alınmasıyla gündemi işgal etmiş; kamuoyunun dikkatini ve ilgisini çeken bir karakter haline gelmiştir.

Ebu Hanzala Gerçek İsmi

Aslen Bingöllü olup 1984 yılında Diyarbakır’da dünyaya gelen Ebu Hanzala’nın babası Hizbullah’tan hüküm giymiş ve halen hapiste olan Hacı Bayancuk’tur. Liseye kadarki eğitimini Diyarbakır’da tamamlamıştır. Doğu’da medreselere giderek başlamış olduğu dini eğitiminin ardından Mısır’a giderek El-Ezher Üniversite’sine kayıt yaptırmıştır. Ancak üniversitede eğitim almayarak üniversitede bulunan çeşitli hocalardan bazı dersleri almıştır.

Ebu Hanzala Hoca

Mısır’da yaklaşık olarak 5 sene kaldıktan sonra Türkiye’ye dönmüştür. Ebu Hanzala Hoca, Türkiye’de 2006 yılı içerisinde İstanbul’un Fatih ve Bayrampaşa ilçelerinde çeşitli dini sohbetlere başlayarak Selefi anlayıştaki insanları etrafında toplamaya başlamıştır ve bir yandan da sosyal medya vasıtasıyla geniş kitlelere ulaşabilmek maksadıyla tevhiddersleri.tv sitesini kurmuş ve Tevhid Dergisi’ni çıkarmıştır.

ebu hanzala

Ebu Hanzala Kimdir?

Ebu Hanzala kendisini tanımak isteyenlerin sosyal medyada bulabilecekleri Ebu Hanzala kimdir denildiğinde ulaşılabilecek birçok video bulunmaktadır. Kendisince sosyal medyada paylaşılan bir videoda IŞİD hakkında; IŞİD’in Müslüman kardeşleri olduğunu söylemiş, onlara yönelik her bir saldırıyı kendilerine yapılmış bir saldırı sayacaklarını ifade etmiştir. IŞİD’in yapmış olduğu savaşın bir akide savaşı olduğunu belirtmiş ve o kardeşlerinin yanında olduğunu deklare etmiştir. IŞİD’in İstanbul’dan sorumlu lideri olduğu iddia edilen Ebu Ubeyde kod adıyla bilinen İlyas Aydın ile ilişki içinde bulunduğu ve IŞİD’in yerel örgütlenmesiyle ise kendi yapmış olduğu faaliyetler vasıtasıyla irtibat kurduğu iddia edilmiştir. IŞİD’e üye kazandırabilmek amacıyla gizli mescit açtığı ve piknik organizasyonları düzenlediği açıklanmıştır.

Tutuklanmalar

  • İlk kez 2008 yılında lideri olduğu öne sürülen grubun sinagoga eylem yapacağı iddiasıyla 35 kişiyle birlikte göz altına alınmış ve ardından tutuklanmıştır. Bir yıl tutuklu kaldıktan sonra 2009 yılında tahliye edilmiştir.
  • 2011 yılında ikinci kez tutuklanmış ve 2 yıl hapisten sonra 2013 yılında kanıt yetersizliği nedeniyle tahliye edilmiştir.
  • 14 Ocak 2014 tarihinde bu kez El-Kaide operasyonu kapsamında 3. defa tutuklanmış ve hakkında çeşitli iddialar öne sürülmüştür.
  • 23 Temmuz 2015 tarihinde 4. kez bu defa IŞİD operasyonu kapsamında göz altına alınmış ve ardından tutuklanmıştır. 24 Mart 2016 tarihinde tekrar tahliye edilmiştir.
  • 5. kez 26 Ağustos 2016 tarihinde göz altına alınmış ve serbest bırakılmıştır.
  • 8 Mart 2017 tarihinde Ankara’da konuşmacı olarak katılacağı panelin Valilik tarafından iptal edilmesi nedeniyle Valilik çalışanlarına müşrik deyip tehdit savurması yüzünden 6. kez göz altına alınmıştır. 5 gün sonrasında serbest bırakılmıştır.     
  • 7.kez 2017 Haziran ayında tutuklanmış ve alınan ifadesinde; DEAŞ’ı desteklemesinin ve eleman temin etmesinin ya da böyle bir organizasyona yardımcı olmasının düşünülemeyeceğini söylemiştir. Müebbet hapis cezasıyla yargılanmasına başlanmıştır. 9 Nisan 2020 tarihinde yapılan ilk duruşmada hakkında tahliye kararı verilmiş ancak cezaevinden çıkmadan hakkında yakalama kararı çıkarılıp yeniden tutuklanmıştır.

Genel kategori yazılarımız ile merak ettiğiniz tüm detaylara erişebilirsiniz.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Trendyol Üzerinden Alışveriş Nasıl Yapılır?

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir