EFT Nedir?

EFT Nedir?

Bankalar aracılığıyla para transfer işlemleri gerçekleştirmek istediğimiz zaman, bu işlemi gerçekleştirebilmek için önümüze iki yol sunuluyor. Havale ve eft işlemleri. Bu işlemlerinse aralarında bazı farklılıklar bulunuyor. Pek çok kullanıcı havale eft farkı nedir bilmiyor. Bankalar aracılığıyla para transferi yapmak ve bu konu hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız bu yazımızdan faydalanabilirsiniz. Sizler için eft nedir, havale eft farkı ne demek gibi soruları ayrıntılı şekilde yanıtladık.

Eft, yani elektron fon transferi banka aracılığıyla para transferi gerçekleştirmenin yollarından biridir. Eft işlemlerinden yararlanmak isteyen kullanıcılar iki farklı banka arasında para transferi gerçekleştirir. Örneğin A bankasında paranız bulunuyor ve siz bu parayı B bankasına aktarmak istiyorsunuz. Mobil cihazınızdan veya atmden bu parayı bankalar arasında aktardığınızda eft işlemi gerçekleştirmiş olursunuz. (Vikipedi)

EFT ve Havale Arasındaki Fark Nedir?

Peki havale işlemi nedir ve havale eft farkı nedir? Havale işlemi ayı şekilde para transfer işlemidir. Ancak bu sefer aynı banka içerisinde para transferi gerçekleştirilir. Yanı A bankasında ki paranızı yine A bankasından bulunan başka bir hesaba aktarmanıza havale denir. Havale eft farkı bununla sınırlı değil. Diğer farklarıysa şu şekilde:

  • Havale işlemleri gerçekleştirirken işlemi aynı banka içerisinde gerçekleştireceğiniz için banka genellikle sizden bir ücret tahsil etmez. Ancak eft işlemlerinde bankalar genel olarak ücret tahsil eder. Eğer bankalar arasında anlaşma varsa eft işlemleri de ücretsiz olabilir.
  • Havale işlemlerinizi bankaların atmlerinden ya da mobil uygulamaları üzerinden dilediğiniz saatte, dilediğiniz şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Ancak eft saatleri belirlidir. Bu nedenle bankaların belirlediği saatler içerisinde eft işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
  • Peki eft ne zaman hesaba geçer? Havale işlemlerinde para anında hesaba aktarılırken eft işlemlerinde para transferi yalnızca bankaların çalışma saatleri içerisinde hesaba geçer. Örneğin hafta sonu eft işlemi gerçekleştirdiyseniz paranız pazartesi günü hesabınıza ulaşır.
  • Havale işlemlerini gerçekleştirirken kullanıcıların çok fazla bilgi paylaşmasına gerek yoktur. Sadece iban bilgisi ve iban sahibinin ismi yeterlidir. Ancak eft işlemleri gerçekleştirirken bankalar kullanıcılardan daha fazla bilgi talep eder. Eft işlemi için bankalar bazı durumlarda gönderim nedeni, şube kodu ve alıcı hesap no gibi bilgileri kullanıcılardan ister.
eft nedir

EFT Nasıl Yapılır?

Eft nasıl yapılır merak edenler içinse birkaç farklı yol bulunuyor. Banka vezneleri aracılığıyla dilediğiniz banka hesabına para transferi gerçekleştirebilirsiniz. Bunun yanı sıra atmler üzerinden de başka bankalara para transferi yapabilme imkânınız bulunuyor. Ancak günümüzde en kolay ve en çok tercih edilen yol internet bankacılığı üzerinden eft işlemlerini gerçekleştirmek. Mobil cihazınıza eft işlemini gerçekleştirmek için kullanacağınız bankanın mobil uygulamasını indirin. Ardından eft işlemleri için sizden istenen bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurun. Böylelikle kolayca eft işlemlerini gerçekleştirmiş olacaksınız.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: SSD Ne İşe Yarar?

Sosyal medya ürün ve hizmetlerimizi kullanarak kişisel hesaplarınız ve işletmelerinizi büyütebilirsiniz; https://instagramtakipcisatinal.com/vimeo-izlenme-satin-al

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir