Ego Nedir?

Ego Nedir?

Ego nedir, ne anlama gelmektedir ve narsistik ile farkları nelerdir soruları merak edilen sorular arasındadır. Latince kökene sahip olan ego kelimesi “ben”, “bencilik” ve benlik anlamına gelmektedir. Günlük hayatta genellikle kaba şekilde tabir edilen egoist insanların ortak özellikleri bulunmaktadır. Ego her insanda bulunmasına karşın fazla olması durumunda olumsuz sonuçlar yaratabilen bir özelliktir. Fazla egolu olmak halk arasında hoş karşılanmadığı gibi narsistik ile de sıklıkla karıştırılmaktadır. Narsist ve egolu insanların birbirine benzeyen özellikleri bulunsa da ego narsistliğe göre çok daha hafif kalır.

Ego Nasıl Anlaşılır?

Ego ne demek ve ego nasıl anlaşılır sorularının cevapları aslında oldukça kolaydır. Ego kişinin ben merkezli olmasından kaynaklanan bir durumdur, ben ile başlayan cümlelerin sıklıkla kurulması ile kolayca anlaşılabilir. Egolu olan kişiler sıklıkla kendilerinden bahsederek, kendilerinin övülmesini beklemektedir. Yapılan işlerin onaylanması ve başarılarından bahsedilmesi egolu insanlar için oldukça önemlidir. “Ben bilirim”, “benim yaptıklarım” veya “bence” kelimelerini sıklıkla kullanan egolu insanların ego dereceleri birbirinden farklıdır. İleri derece ego seviyesi insanların karşısında iletişim halinde bulundukları kişilerin kırılmasına neden olabilmektedir. Yalnızca kendilerinden bahsedilmesini isteyen egolu insanları en büyük özelliği yalnızca kendi çıkarlarını düşünmeleridir. Oldukça rahatsız edici bir durum olmasına karşın egolu kişinin bunu fark etmesi olanaksızdır.

Ünlü bir psikolog olan Sigmund Freud ortaya atılmış olan id, ego, süperego kavramları egonun üç farklı alanda incelenmesine olanak sağlamıştır. Bu üç kavram insanların zihinlerinde ki katmanların ifade edilmesi sonucunda ortaya çıkmıştır. Id insanların doğuştan gelen içgüdülerini temsil etmektedir. Temel ve en ilkel benlik olarak ifade edilen id benliğin ana kaynağını cinsellik oluşturmaktadır. Ego ise id benlikten farklı olarak zevklerden ziyade bilinçli olanı istemektedir. Dengeleyici olma özelliğine sahip olan egonun kendi içerisinde savunma mekanizması mevcuttur. Süperego ise id benlik ile zıtlaşmaktadır, süperego maneviyat ve vicdanı simgelemektedir. Üst benlik olarak ifade edilen süperego kişinin iyi kötü, doğru ve yanlışı ayırt edebilmesinde önemli bir rol üstlenmektedir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Trendyol Üzerinden Alışveriş Nasıl Yapılır?

ego nedir

Egoist İnsan Kendini Nasıl Belli Eder?

Egoist insanlarının kendilerini belli etmesi oldukça kolaydır. Yaptıkları her davranışla egolu olduklarını açıkça göstermektedirler. Egolu olduklarını kabul etmek yerine mükemmel olduklarını söylemeyi tercih ederler.

 • Kişi kendinden bahsederek böbürlenir.
 • Maddi ve manevi varlıklarının konuşulmasını ister.
 • Ben ile başlayan cümleleri sıklıkla kurar.
 • Kendini diğer insanlara oranla çok daha başarılı görür.
 • Paylaşımcı değildirler.
 • Yaptıklarının her zaman doğru olduğunu düşünürler.
 • Bulundukları ortamda her anlamda lider olmak isterler.
 • Eleştiriyi kesinlikle kabul etmezler.
 • Paraya verdikleri değer oldukça fazladır.
 • Etrafında iletişim halindeki insanlara emir vermeyi severler.
 • Her yaptıklarının doğru olduğunu düşündüklerinden fikir almaya açık değillerdir.
 • Yaptıkları işlerin övülmesini ve sürekli iltifat edilmesini beklerler.

Belirli özellikler bütününün bir insanda fazlasıyla olmasından kaynaklanan ego durumu bazen oldukça can sıkıcı olabilmektedir. Kişinin sürekli kendinden bahsetmesinin yanı sıra insanların duygularını önemsemeyişleri de ön plana çıkmaktadır. Her insan yapıldıkları işlerin övülmesini ve beğenilmeyi sever. Fakat egolu insanlarda bu durum ciddi seviye de daha fazladır.

Genel kategori yazılarımız ile merak ettiğiniz tüm detaylara erişebilirsiniz.

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir