Bilgisayar Ekran Kartı Modeli ve Özellikleri Nasıl Öğrenilir?

Bilgisayar Ekran Kartı Modeli ve Özellikleri Nasıl Öğrenilir?

Bir bilgisayar satın alırken ekran kartı özelliklerini bilmeniz sizin için önemlidir. Özellikle de video düzenleme programları kullanan ve oyun oynayan kişiler için büyük öneme sahip ekran kartı öğrenme ve özellikleri nasıl bulunur bu yazımızda anlatacağız.

Ekran kartı özellikleri ve modeli bilgisayarınızı güncelleyeceğiniz zaman da ihtiyacınız olan bilgilerdir. Bu bilgileri öğrenmek için isterseniz, Windows varsayılan ayarları isterseniz de diğer 3. parti uygulamalar vasıtası ile yapabilirsiniz. Birkaç basit işlem ile bilgisayarınızın ekran kartı markasını ve özelliklerini öğrenmeniz mümkündür.

Bilgisayardaki ekran kartının görevi, monitörde gördüğünüz yazı, görsel ve grafiklerin aktarılması için işlemci ile monitör arasındaki iletişimi sağlamaktır. Birçok bilgisayar kullanıcısı bilgisayar alırken ekran kartı özelliklerini kontrol etmeyi önemsemiyor. Ancak bilgisayarınızda oyun oynuyorsanız ya da grafik, video tasarım programları kullanıyorsanız ekran kartınızı mutlaka kontrol etmelisiniz.

Ekran Kartı Öğrenme ve Özellikleri Bulma

Ekran kartınızın özelliklerini ya da modelini öğrenmenin en kolay yolu DirectX Tanı Aracı’nı çalıştırmaktır. DirectX Tanı Aracı ile ekran kartı özelliklerini öğrenmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • Klavyenizde yer alan Windows tuşuna basın ve aynı anda “R” harfine de basın,
 • Çıkan ekrandaki Çalıştır bölümünde yer alan “Aç” kısmına “diexdiag” yazın,
 • “Enter” tuşuna basıp bekleyin. Bir süre sonra karşınıza çıkan bölümde üst kısımda yer alan “Ekran” sekmesini tıklayın,
 • Açılan ekranda ekran kartı modelinizi ve diğer özelliklerin tamamını görebilirsiniz.

Yukarıdaki adımları uygularken Dxdiag alanına giremiyorsanız sistem yöneticiniz izin vermiyordur. Ayrıca aygıt kısmında ekran kartınızı göremiyorsanız da büyük ihtimalle harici ekran kartı kullanıyorsunuzdur.

ekran kartı öğrenme

Ekran kartı özelliklerini öğreneceğiniz bir diğer yöntem de “Görüntü Bağdaştırıcıları” ile yapılmaktadır. Bu yöntem için de aşağıdaki adımları izleyin;

 • Masaüstünüzde yer alan “Bu Bilgisayar” simgesine sağ tıklayın,
 • Çıkan listeden “Yönet” seçeneğini tıklayın,
 • Sol taraftaki listeden “Aygıt Yöneticisi” sekmesini açın,
 • Daha sonra “Görüntü Bağdaştırıcıları” seçeneğine tıklayın,
 • Açılan pencere ekran kartı özelliklerinizi görebilirsiniz.

Ekran kartınızı öğrendiğinizde sizin için yeterli değilse ya da istediğiniz performansı sağladığını düşünmüyor iseniz ekran kartınızın performansını ölçebilirsiniz. Bu sayede bir sorun olup olmadığını da tespit edersiniz.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: TikTok Mavi Tik (Onaylanmış Hesap) Nasıl Alınır?

Ekran Kartı Performans Testi Nasıl Yapılır?

Ekran kartınızın performansını test etmek için “Userbenchmark” sitesini kullanabilirsiniz. Userbenchmark ile yapacağınız performans testinizde hem ekran kartınızın durumunu diğer kullanıcılar ile karşılaştırırsınız hem de bir sorununuz olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Userbenchmark üzerinden ekran kartı performans testi yapmak için şu adımları izleyiniz:

 • Öncelikle https://www.userbenchmark.com/ linkinden uygulamayı indirin,
 • Daha sonra uygulamayı çalıştırın,
 • Çıkan ekranda öğrenmek istediğiniz özellikleri işaretleyin,
 • Son olarak “Run” seçeneğine tıklayın.

Tarama işlemi bittikten sonra karşınıza direkt web sayfası açılacaktır. Ekran kartınız ile ilgili bileşenleri ve sorunları açılan bu ekrandan görebilirsiniz.

Ekran kartınızdaki sorunları çözmenize ya da güncelleme yapmanıza rağmen hala sorun yaşıyorsanız ve sizin ihtiyaçlarınızı karşılamıyorsa ekran kartınızı değiştirmeniz gerekebilir.

“Ekran kartı özellikleri nasıl öğrenilir?” yazımızdaki yöntemler ile ekran kartınızın tüm özelliklerini, modelini kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Karşılaştığınız özellikler ihtiyaçlarınızı karşılamıyorsa ekran kartınızı değiştirmeniz sizin için faydalı olacaktır. Ekran kartı öğrenme yazımızın sonuna geldik, bizi takip ettiğiniz için teşekkürler.

Teknoloji Haberleri ile tüm güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olun.

Ekran Kartı Nedir?

Bilgisayardaki ekran kartının görevi, monitörde gördüğünüz yazı, görsel ve grafiklerin aktarılması için işlemci ile monitör arasındaki iletişimi sağlamaktır.

Ekran Kartı Neden Önemli?

Bilgisayarınızda oyun oynuyorsanız ya da video tasarım programları kullanıyorsanız, sürekli donan, takılan ekranla karşılaşabilirsiniz. Ekran kartınız yaptığınız işlemleri karşılayacak özelliklerde olmalıdır.

Ekran Kartımı Yükseltebilir miyim?

Evet, ihtiyacınızı karşılamayan ya da sorun çıkaran bir ekran kartınız varsa ekran kartınızı yükseltmeniz mümkündür.

Sosyal Medya hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir