Elon Musk Kimdir?

Elon Musk Kimdir?

Elon Musk Güney Afrika’nın başkenti olan Pretoria’da 28 Haziran 1971 tarihinde doğmuştur. Babası Güney Afrikalı Errol ve annesi de Kanadalı Maye’dir.

Elon Musk’ın Yaşamı

Elon çocukluğunda aile tarafından sağır olarak düşünülüyordu. Çünkü konuşmayıp gözlerini bir noktaya sabitliyordu. Ama bilgisayara ve yazılıma ayrı bir ilgisi bulunuyordu. 12 yaşındayken kimseden yardım almadan tek başına bir bilgisayar oyunu yazmıştır. Yazdığı Blastar adındaki bu bilgisayar oyununu 500$ satarak hayatının ilk ticari başarısını gerçekleştirmiştir.

Musk 1988 yılında daha 17 yaşındayken asker olmak istediğini söyleyerek evden ayrıldı ve Güney Afrika ordusuna dahil oldu. Asker olmasına rağmen aklı daha uzaklardaydı. Amerika’ya gidip orada muhteşem şeyler yapacağına inanıyordu.

Elon Musk’ın Okul Hayatı

Bryanston High School’da orta öğretimini tamamlayıp ardından Pretoria Boys High School’a başladı. Bu okulu tamamlayıp me un oldu. Üniversite hayatı için Queen’s University’i tercih etti. Kanada da bulunan bu okul için Kanada’ya taşındı ve Queen’s University’de iki yıl eğitim aldıktan sonra University of Pennsylvania’ya geçmeye karar verdi. University of Pennsyvania da fizik ve işletme okumaya başladı. Bu okul değişikliği için Kanada’dan Amerika’ya taşındı. Okul hayatında arkadaşları pek iyi sayılmazdı. Arkadaşlarından şiddet gördüğü zamanlar oldu.

The Wharton School of the University of Pennsylvania okulunda ekonomi ana dalını seçip lisans diplomasının sahibi oldu. Daha sonra doktorasını malzeme bilimi ve fizik alanında yapmak istedi ve bu nedenle Kaliforniya’da ki Silikon Vadisine taşındı. 1995 yılında başladığı doktorası pek uzun sürmedi. Kardeşi Kimbal Musk ile beraber Zip2 projesi için başladığı doktorasını iki gün sonra bıraktı. Zip2 bir çevrimiçi içerik yayınlama yazılımıdır. 1999 yılında Compaq’ın alt birimi olan AltaVista Zip2’yi 307 milyon dolar nakit olarak ve 34 milyon dolar hisse senedi vererek satın almıştır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: SSD Ne İşe Yarar?

elon musk kimdir

Elon Musk’ın Çalışmaları

X.com’un 1999’un mart ayında kurumunu yapmıştır. X.com çevrimiçi finans ve ödeme servisi olmaktadır. Bir yıl sonra X.com ile aynı büyüklüğe sahip bir açık artırma sistemi olan Confinity’i bünyesine dahil ederken Paypal’ı ortaya çıkardı. Paypal 2001 senesine geldiğinde isim değişikliği ile PayPal Inc olmuştur.

Elon Musk’ın internette yaptığı yayılarak büyüme kampanyası sayesinde PayPal çok hızlı büyüme göstermiştir. 2002’nin Ekim ayından PayPal 1,5 milyar $ hisse senedi karşılığında eBay tarafından satın alınmıştır. Elon Musk üçüncü şirketi olan SpaceX’i 2002 Haziran ayında kurmuştur. Şirket Elon Musk’ın uay hali için uygun bir şirkettir. Roket teknolojilerini takip eden fırlatma araçları üreten bir şirkettir. Şirketin ilk uzay aracı Dragon, fırlatma araçları ise Falcon 1 ve Falcon 9 roketleridir.  Elon Musk şuan şirketin CEO’su ve CTO’su olmaktadır.

Tesla Motors da Elon Musk’ın kurucusu ve ürün tasarım başkanı olan bir şirkettir. Elektrikli araçlara ilgisi olan Musk bir süre sonra şirketin CEO’luğunu üstlenmiştir. Tesla Motors ilk elektrikli arabası olan Tesla Roadster’İ üreterek 31 ülkede 2500 araç satışı olmuştur. Spor modelden sonra sedan model ve SUV/minivan tarzı araçları da üretip satışa çıkarmıştır.

Elon Musk’ın yönetim kurulu başkanı ve en büyük hissedarı olduğu SolarCity Birleşik Devletlerin en büyük güneş enerjisi sistemi temincisidir. Tesla motors gibi SolarCity de  küresel ısınma ile savaş içindir.

Elon Musk’ın Kitapları

Elon Musk’ın hayatını iş başarılarını anlatan beş kitap bulunmaktadır.

  • Tesla, SpaceX ve Muhteşem Geleceğin Peşinde- Ashlee Vance
  • Geleceği inşa eden adam- Elon Musk
  • Elon Musk Undaunted: How Elon Musk Created 3 Giant Companies And Became a Billionaire
  • The Elon Musk Collaction- Günümüzün Rönesans2ını Yaratan Adam’ın Biyografisi
  • Elon Musk: The Life, Lessons & Rules For Success

Genel kategori yazılarımız ile merak ettiğiniz tüm detaylara erişebilirsiniz.

Sosyal Medya hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir