Hafta Sonu İçin; En İyi Hacker Filmleri

Hafta Sonu İçin; En İyi Hacker Filmleri

Duyduğumuz anda hepimizin irkilmesine neden olan “Hacker”, beyaz perdede de kendine yer edinmiştir. Banka hesaplarımızın ya da şirket hesaplarının hacklenmesi, sosyal medya hesaplarımızın çalışması, devletlerin özel bilgilerinin ifşa edilmesi gibi durumlar bizi hem korkutur hem de merakımızı cezbeder. Sinemada da bu konuda çekilmiş birçok filmin olduğunu görüyoruz. Heyecanla ve büyük bir merakla izleyeceğinizi düşündüğümüz en iyi hacker filmleri sizin için listeledik.

  • The Matrix

IMDb Puanı: 8,7

Yapım Yılı: 1999

Hacker filmi denilince akla ilk gelen bir başyapıtla başlıyoruz! 1999 yılında yayınlanan The Matrix, hem konusu hem de sinematografik özellikleri ile güncel filmlere ışık tutan bir yapım. Neo lakaplı hacker Thomas Anderson’ın yaşadığı dünyanın bir simülasyon olduğunu anlatan filmde Keanu Reeves, Laurence Fishburne, Carrie-Anne Moss ve Hugo Weaving gibi yıldız oyuncular yer alıyor.

  • Algorithm

IMDb Puanı: 4,8

Yapım Yılı: 2014

Benzersiz konusuyla merak uyandıran Algorithm, 2014 yılında yayınlanan bir hacker filmidir. Serbest çalışan bir bilgisayar korsanın, hükümetin kullandığı gizemli programı keşfetmesi ile başlayan film, bu programın nasıl bir devrim aracına dönüştüğünü anlatmaktadır. Algorithm, IMDb puanı düşük olsa da en iyi hacker filmleri listesinde olmayı kesinlikle hak ediyor.

Bir Baş Yapıt Önerisi

  • Enigma (The Imitation Game)

IMDb Puanı: 8,0

Yapım Yılı: 2014

Hem bir dönem filmi hem de hacker filmi olan Enigma, tarihin akışını değiştiren ünlü matematikçi Alan Turing ve ekibinin 2. Dünya Savaşı’ndaki üstün çabasını anlatmaktadır. İngiliz matematikçi Alan Turing’i canlandıran Benedict Cumberbatch’e Keira Knightley, Matthew Goode, Rory Kinnear ve Allen Leech gibi ünlü oyuncular da eşlik ediyor.

2. Dünya Savaşı’nda Almanların kullandığı Enigma şifreleme sistemi diğer devletler tarafından bir türlü çözülememiştir. Bunun üzerine İngiliz Hükümeti kriptoloji uzmanlarını ve en iyi şifre çözücü kişileri bir araya toplar. Bu ekibin içerisinde ünlü matematikçi Alan Turing de yer almaktadır. Enigma’nın şifresini nasıl çözdüklerini soluksuz izleyeceğinizi emin olabilirsiniz.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: TikTok Mavi Tik (Onaylanmış Hesap) Nasıl Alınır?

  • Ben Kimim (Who Am I)

IMDb Puanı: 7,6

Yapım Yılı: 2014

Bugüne kadar çekilmiş en iyi hacker filmlerinden biri olan Ben Kimin (Who Am I), 2014 yılında vizyona girmiştir. Asosyal bir hacker olan Benjamin, Stephan ve Paul isimli yazılım uzmanları ile beraber CLAY isimli hacker grubunu kurar. Yeteneğini CLAY ile daha da geliştiren Benjamin, Max adında bir başka hacker ile tanışır. Yaptıkları eylemler nedeniyle Europol ve diğer istihbarat servislerinin dikkatini çekerler ve hedef haline gelirler.

en iyi hacker filmleri
  • Biz Birliğiz: Hacktivistlerin Hikayesi

IMDb Puanı: 7,3

Yapım Yılı: 2012

Belgesel film olan Biz Birliğiz: Hacktivistlerin Hikayesi, Anonymous’un kuruluşunu ve Christopher Pole’ün 4chan sitesini yarattığı dönemleri anlatmaktadır. Anonymous üyeleri, akademisyenler ve yazarların röportajlarına yer verilen bu belgeselde, basit bir eylemin nasıl küresel bir harekete dönüştüğünü izleyeceksiniz.

  • Siber Zorbalık (Cyberbully)

IMDb Puanı: 6,8

Yapım Yılı: 2015

Game of Thrones dizisinde Arya Stark karakterini canlandıran Maisie Williams’ın başrolde olduğu Siber Zorbalık (Cyberbully), gerilim ve gizem unsurlarını fazlasıyla barındıran başarılı bir film. Eski erkek arkadaşı Nathan’dan intikam almak isteyen Casey, hacker arkadaşı Alex ile anlaşır. Nathan’ın Twitter hesabını hackleyen Alex kısa süre sonra Casey’in hayatını zindana çevirir. Kendini başka biri gibi tanıtan Alex, Casey’i babasına ve en yakın arkadaşına zarar vermekle tehdit eder. Casey bu durumdan kurtulmanın yollarını arar.

Bonus Olarak Harika Bir Hacker Dizisi!

Mr. Robot

IMDb Puanı: 8,5
Yapım Yılı: 2015

Mr. Robot bir hacker filmi değil ama gelmiş geçmiş en iyi hacker hikayesini anlatan dizi. Dört sezon yayınlanan dizinin her bölümünü soluksuz izleyeceksiniz. Siber güvenlik uzmanı olarak çalışan Elliot, iş dışında da kanunsuz bir hackerdır. Bir gün benzersiz bir iş teklifi alır. Çok uluslu şirketlerin çökertilmesi için kendisinden yardım istenen Elliot, bu işi kabul edip etmemekte ikileme düşer ve hikaye başlar. Eğer Mr. Robot’u izlemediyseniz hemen başlamalısınız! Dört sezonun nasıl bittiğini anlamayacaksınız!

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: GTA 5 Sistem Gereksinimleri Nelerdir?

Genel kategori yazılarımız ile merak ettiğiniz tüm detaylara erişebilirsiniz.

Hacker Nedir?

Hacker, bilgisayar sistemlerine yasadışı yöntemler ile girebilen ve bilgileri ele geçirebilen
bilgisayar korsanlarına verilen isimdir.

En İyi Hacker Filmleri Nelerdir?

En ünlü hacker filmleri arasında gerçek hikayelerden esinlenmiş olan Snowden gelmektedir. Ayrıca Blackhat, Who I Am filmleri de bu konuda çok başarılıdırlar.

Hacker Olmak Yasal mı?

Hacker olmak yasa dışı bir eylemdir. Ancak kişi devlet kuruluşlarının faydalı eylemler gerçekleştirmek adına çalışmalar yürüttükleri de bilinmektedir. Bu kişilere etik hacker denilmektedir.

Sosyal Medya hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir