Enflasyon Nedir?

Enflasyon Nedir?

Enflasyon kelimesini televizyonda, sosyal medyada ve günlük hayatımızın birçok yerinde duyuyoruz. Sadece bireysel bütçemize değil ülke ekonomisine de etki ediyor. Ekonomiye doğrudan etki eden enflasyonun oluşma nedenleri beraberinde pek sonucu getiriyor. Enflasyon oranı son dönemlerde hızla artış gösterirken birçok kişi bu konu hakkında detaylı bilgi sahibi olmak istiyor. Ancak pek çok birey enflasyon nedir, enflasyon ne demek tam olarak bilmiyor. Peki enflasyon nedir? Yıllık enflasyon ne demek? Enflasyon oranı hesaplama nasıl yapılır? Bu ve benzeri pek çok soruya sizler için hazırladığımız bu yazıda cevap verdik.

Enflasyon Ne Demek?

Enflasyon ülkede sunulmakta olan hizmet ve ürün fiyatlarının artması, ancak buna karşılık alım gücününse düşmesidir. Daha açık olması için enflasyon nedir sorusunun cevabını basit bir örnekle açıklayalım. Örneğin bundan 5 sene önce bir ürünü almak için 20 TL öderken şu an 100 TL ödediğinizi farz edin. Üründeki yaşanan bu pahalılaşma elinizdeki paranın alım gücünü azaltır. Ancak enflasyon burada ürünün pahalılaşması olarak tanımlanmamalı. Enflasyonun buradaki tanımı elinizdeki paranın yaşadığı değer kaybıdır. Kısacası bundan 5 sene önce 100 liranın alım gücü beşken günümüzde bu alım gücü bire düşmüş oluyor. Bu da doğrudan enflasyon oranı üzerinde yaşanan artıştan kaynaklanıyor. (Vikipedi)

Enflasyon Nasıl Hesaplanır?

Enflasyon oranları her senenin ilk çeyrek döneminde hesaplanır. Yıllık enflasyon oranı tüik tarafından hesaplanmaktadır. Yıllık enflasyon oranı tüik tarafından hesaplanırken üretici fiyat endeksi ve tüketici fiyat endeksi verileri baz alınarak hesaplanır. Tüketici fiyat endeksi olarak adlandırılan TÜFE, tüketiciye yansıyan enflasyon oranıdır. Üretici fiyat endeksi olarak adlandırılan ÜFE ise üreticiye yansıyan enflasyon oranıdır. Üretici fiyat endeksi ve tüketici fiyat endeksi dikkate alınarak enflasyon hesaplaması yapılır.

enflasyon nedir

Enflasyonun Nedenleri Nelerdir?

Peki enflasyona neler sebep olur? Enflasyon neden artar? Bunların temel sebepleri şu şekildedir:

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: SSD Ne İşe Yarar?

  • Ülke içinde çok talep gören bir ürün yeterli miktarlarda üretilemiyorsa bu ürünün fiyatı zaman içinde artış gösterir. Bunun sonucu olarak da enflasyon oranı artar.
  • Çeşitli nedenlerden dolayı bir ürünün üretiminde kullanılan ham maddenin ve işleme maliyetinin artması ürünün fiyatında artışa neden olur. Bu da doğrudan enflasyon artışına neden olur.
  • Ülke içinde turizm gelirlerinde artış yaşanması, para basılması, büyük oluşumların fazla zam alması nedeniyle hizmet ve ürün talebinde artış yaşanır. Talepte yaşanan artış aynı şekilde arzda yaşanmadığı için ürünlerin fiyatlarında artış yaşanır. Enflasyon artmasının sebeplerinden biri de budur.
  • Bazı durumlardaysa tüketici veya üreticilerin beklentileri nedeniyle enflasyonda artış yaşanır. Şayet tüketici veya üreticilerin enflasyonla ilgili beklenti seviyeleri yüksekse mal edilen ürünlere normalden daha fazla zam yapılır yahut ürün için istenen ücret daha fazla olur. Bu da beklentilerden kaynaklı enflasyon oranında artışa neden olur.

Sosyal medyada popüler bir kullanıcı olmak ister misiniz? https://instagramtakipcisatinal.com/izlenme-satin-al

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir