Etkili Bir Instagram Biyografisi İçin Gerekenler 2020

Etkili Bir Instagram Biyografisi İçin Gerekenler 2020

Instgram kişisel hesapların çok fazla olduğu bir yer olsa da işletme hesapları da oldukça fazla tercih edilmektedir. Bir hesabı profesyonel gösteren ilk kriter, hesabın biyografisinin nasıl olduğudur. İyi bir izlenim bırakmak için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Hem işletme hesabınızda hem de kişisel hesabınızda etkili bir Instagram biyografisi istiyorsanız yazıyı sonuna kadar okumanız gerekmektedir. Öyleyse başlatalım.

Etkili bir hesap için iyi bir profil resmi, dikkat çekici ve profesyonelce hazırlanmış bir biyografi ve akılda kalan bir kullanıcı adı gerekmektedir. Bu üçünü birbirinden ayırmak kalitenin düşmesini de beraberinde getirir. Bu nedenle ayrı ayrı ele almak yerine bir bütün olarak bahsetme ihtiyacı hissettik. Bu üçü tamamlandığında ve bunları kaliteli içeriklerle tamamladığınızda, profesyonel bir hesaba kavuşmuş olacaksınız.

instagram işletme hesabı

Etkili bir Instagram biyografisi için yapılması gerekenler

 • Profil fotoğrafı

Etkili bir Instagram biyografisi için olmazsa olmaz kriter. Kişisel ya da işletme hesaplarında, bu hesaplara girildiğinde ilk izlenim profil fotoğrafıyla oluşmaktadır. Bu fotoğrafın dikkat çekici ve hesabın amacına uygun olması, ilk olumlu izlenimi de beraberinde getirir. Bu fotoğrafın akılda kalıcı olması çok önemlidir. Seçimlerinizi yaparken buna dikkat etmeniz gerekiyor. Kısacası o kadar akılda kalıcı olsun ki, takipçileriniz adınıza bakmadan, bu Instagram hesabının size ait olduğunu anlasın. Etkili bir profil fotoğrafı oluşturmak için dikkat edilmesi gereken noktalar:

 • Profil fotoğrafı seçerken dikkat etmeniz gereken ilk nokta, renkler. Fotoğraf içinde renk kalabalığının olmaması gerekiyor. Çok zıt renkler ya da çok alakası renklerden kaçının. Fotoğraf içerisinde bir iki rengin yoğunlukta olması, göze daha çok hitap etmesine yardımcı olacaktır. Üç rengin üzerine çıkmaması, profesyonel bir görüntü için önem taşımaktadır.
 • Renklerin bu kadar önemli olmasının en temel nedeni, sade ve az rengin akılda kalıcılığı arttırmasıdır. Çok fazla renk kullanılması, profil fotoğrafını daha karmaşık hale getirerek hesabın kime ait olduğunun bulunmasını zorlaştırabilmektedir.

Yapılan bir araştırmaya göre tanınmış bir hesabın profil fotoğrafında kırmızı tabanında, siyah renkler kullanılmıştır. Kim o fotoğrafa bakarsa, kolay bir şekilde hesabın kime ait olduğunu anlayabilmektedir. Bu araştırma, yukarıdaki bilgiyi destekler niteliktedir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Markanız İçin İlham Alacağınız Instagram İçerik Fikirleri

instagram işletme hesabı nasıl yönetilir

Kişisel hesaplar için:

Kişisel hesaplarda profil fotoğrafı seçiminde arka plan daha sade olmalıdır. Yazarsınız ya da kendi alanınıza özgü paylaşımlar yapmaktasınız. Özellikle bunun gibi belli amaçlar için oluşturulmuş bir hesaba sahipseniz, arka planı açık ve düz bir renk yapıp, yüzden alınmış bir fotoğrafınızı koymanız daha uygun olacaktır. Yüzün belirgin bir şekilde görünmesine dikkat edin. Gerçek bir kişiyseniz ve profil fotoğrafı seçmek istiyorsanız dikkat etmeniz gereken  bazı noktalar var. Profil seçiminde dikkat edilmesi gereken noktalar:

 • İlk madde olarak, göğsün üst kısmıyla alınmış, belirgin bir yüz fotoğrafı ideal olandır. Bu madde, fotoğrafta sadece size odaklanılmasını sağlamaktadır.
 • Instagram profil fotoğrafı seçme noktasında ikinci önemli madde, arka planınızın sade olması. Mümkün olduğunca açık renkler kullanın. Beyaz, krem ya da toz pembe gibi renkler daha uygundur.
 • Aydınlık bir yerde çekilmiş, yüksek bir çözünürlüğe sahip profil fotoğrafları, profesyonellik hissini daha çok yansıtır. Bu nedenle fotoğraf çekimlerinde karanlık olmamasına ve net olmasına dikkat edin.
 • Profil fotoğrafı düzenlemelerinde hiçbir şekilde efekt kullanmayın. Bu efekt ve fitreler, fotoğrafın olduğundan daha basit görünmesine neden olacaktır. Bu nedenle kaliteli ve etkileyici bir hesap için uygun değildir.
 • Son olarak yukarıdaki yazıda bahsettiğimiz gibi renk seçimine dikkat edin. Ne kadar az renk, o kadar çok kalıcılık demek.

instagram biyografi

İşletme hesapları için:

İşletme hesaplarında durum biraz daha farklıdır. Her işletme hesabında satış yaptığınız markaya dair bir logo bulunmaktadır. Bu nedenle logonun yayılması ve akıllarda yer etmesi için, bu tür hesaplarda markanın logosunu kullanmanız gerekmektedir.

Kişisel ve işletme hesaplarında, profil fotoğrafı seçerken bu maddelere dikkat etmelisiniz. Bu aşamalara dikkat ederek fotoğrafınızı oluşturduğunuzda, profesyonelliğin ilk adımını da atmış olacaksınız. Ve bu görüntü daha çok takipçi kazanmanıza ve akıllarda yer etmenize yardımcı olacaktır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: TikTok Hesap Gizleme Nasıl Yapılır?

 • Instagram biyografisi

Etkili bir Instagram biyografisi için yapılması gerekenlere geçmeden önce akıllardaki şu soruya cevap verelim. Çok takipçi çeken, kaliteli bir Instagram hesabı için profil fotoğrafı mı daha önemli yoksa hesap biyografisi mi daha önemli? Her ikisi de önemlidir. Ancak burada dikkat etmeniz gereken nokta, biyografi ne kadar etkileyici ve dikkat çekici olursa olsun, profil fotoğrafınız dikkat çekici değilse bir anlamı olmaz. İnsanlar profil dikkat çektiği için o hesapta gezinirler ve sonraki adım olarak biyografinizi incelerler.

Ancak profil dikkat çekici ve incelendiğinde kötü bir biyografi varsa, hesabın tamamına göz atılmaz. Bunun sonunda insanlar hesabınıza tekrardan girmek istemezler. Buradan da her ikisinin de ne kadar önemli olduğunu ve birbirini bütünlediğini görebilirsiniz. İyi bir Instagram biyografisi için dikkat edilmesi gereken detaylar:

 • Instagram biyografisi okunduğunda, sizi gerçekten anlamış olmaları gerekiyor. Bu durumda yazarken sizi anlatan kelimeleri bulup, bunlar üzerinden gitmeniz gerekmektedir.
 • Yaşadığınız yeri mutlaka yazın. İnsanlar sizinle ilgili bilmeleri gereken bilgileri gördüğünde, güvenilirliğiniz o kadar artacaktır.
 • Blogger ya da makale yazarlığı yapıyorsanız, markanıza ait bir web siteniz varsa web site bölümünü ihmal etmeyin. Mutlaka web sitenize ait bir link ekleyin. Hem bu sayede sitenize olan trafikte artacaktır.

instagram biyografi düzenleme

 • Instagram biyografisi hazırlama işleminde, bilgilerinizin gerçek olması çok önemlidir. Bu kısma almadığınız bir eğitim ya da olmayan bir bilgiyi yazarsanız, fark edilmesi durumunda ciddi bir güven kaybı yaşarsınız. Bu gibi sorunlarla karşılaşmamak için tamamen doğru bilgilere yer vermeye özen gösterin.
 • Biyografi kısmını boş bırakma gibi bir hata yapmayın. Bu takipçiler üzerinde olumsuz bir izlenim oluşmasına neden olacaktır.
 • Takipçileriniz daha çok hangi ülkeden ya da hangi dili konuşuyor? Bu bilgileri analiz edin. Çoğunluk Türkçe konuşuyorsa, biyografi bölümünü Türkçe olarak kullanmanız doğru olacaktır. Yabancı dil kullanan takipçiler de varsa, Türkçe ile beraber karakter yettiği kadar yabancı dilde de açıklamasını yapmanız gerekiyor. Bu şekilde her iki tarafı da memnun etmiş olursunuz.
 • Biyografi yazarken ikonlar kullanmak daha etkilidir. Örneğin farklı özelliklere değineceksiniz ya da farklı maddelerle kendinizi anlatacaksınız. Bu gibi durumlarda her maddenin başına ikon koyarak daha etkili bir görüntü yakalayabilirsiniz.
 • Karakter sayısı belli bir sınırda olduğu için alanı verimli kullanmanız gerekiyor. Örneğin ben Samsun’ da İşaret Dili eğitimi, Mersin’de Bilişim üzerine eğitim aldım diyeceksiniz. Bu şekilde demek karakter sayısının yetmemesine neden olur. Bunun yerine eğitimler: yazıp İşaret Dili eğitimi, Bilişim eğitimi yazabilirsiniz. Sizi anlatan maddeleri belli kelimeler halinde almanız alanı verimli kullanmanız için oldukça önemlidir. Etkili bir Instagram biyografisi için bu detaylara dikkat etmeniz gerekiyor.

instagram işletme hesapları

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram’da Fake Hesap Nasıl Anlaşılır? Fake Hesap Kapattırma Yolları

Biyografi bölümüne asla yazılmaması gerekenler:

 • Popüler bir hesaba sahip olmadan official yazmak, takipçiler arasında dikkat çeker ve güvenilirliğiniz azalır. Bunun yazılabilmesi için 10 bin takipçiyi aşmanız gerekmektedir. Bu nedenle daha öncesinde yazmak, sizi daha komik bir duruma düşürür.
 • Takibe takip. Bu cümle çok fazla yazılsa da kaliteyi düşürdüğü için asla yazılmaması gerekenler arasında yer alır.
 • Doğum tarihi ya da evlenme tarihiniz. Bu bilgiler insanların istediği bilgiler değildir. Bu nedenle özellikle popüler bir hesabınız varsa ya da işletme hesabına sahipseniz bu bilgilerden uzak durun.
 • Sevdiğiniz sözler. (özlü sözler, arasözleri..vs) Bu tür sözler aynı şekilde hesabın profesyonelliğini düşürmektedir.
 • Siyasi görüşünüzü ve hangi dine ait olduğunuzu Instagram biyografi bölümü içinde paylaşmanıza gerek yoktur. Bunlar sizin özel bilgilerinizdir ve gizemli kalmasında fayda vardır.

instagram düzenleme

 • Kullanıcı adı

İyi bir kullanıcı adına sahip olmanız etkili bir Instagram hesabı için en önemli adımlardan. Kullanıcı adı seçerken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Bunlar:

 • Kullanıcı adınızın akılda kalıcı olması için sade olması oldukça önemlidir. Bu nedenle genellikle insanlar daha iddialı bir görüntüye kavuşması için @adsoyad ya da @soyadad tercih ederler. Bunu belirlemek size kalmış. Popüler bir hesaba sahipseniz ve bu popülerliği elde ederken farklı bir isim kullanmışsanız, hesabınızda o ismi kullanın.

Çünkü mevcut takipçileriniz sizi o şekilde bildiği için, öyle aratacaktır. İşletme hesabına sahipseniz, ad soyad               yerine markanızın adını kullanmanız daha akılda kalıcı olmasını sağlayacaktır.

 • Kendi ismim yerine takma bir ad kullanmak istiyorum diyorsanız dikkat etmeniz gereken bir nokta var. Instagram üzerinde arattığınızda bu ismin hiçbir şekilde görünmemesi gerekmektedir. Yoksa o kişiyle ismini karışacaktır. Takma ismin sadece size özel olmasına dikkat edin. Etkili bir Instagram biyografisi ve güvenilirlik için iyi bir ayrıntıdır.
 • Eğer sadece ad soyad Instagram tarafından bu isim alındı şeklinde bildiriliyorsa, buna yakın en kısa kullanıcı adını alın. Ne kadar kısa olursa o kadar iyidir. Kullanıcı adı seçiminde uzun isimlerden kaçınmanız gerekiyor.
 • Rakamları harfler yerine kullanarak seçilen kullanıcı adı oldukça hatalıdır. Örneğin Ceyda yazmak yerine C3YD4 olarak belirtmeniz, takipçilerinizin gözünde değerinizi azaltacaktır. Bu nedenle rakamları harflerin yerine kullanmamaya özen gösterin.
 • Tüm sosyal medya platformlarında aynı kullanıcı adının kullanılması, aramalarda takipçilerinize ve size kolaylık sağlayacaktır. Bu nedenle tüm sosyal medya hesaplarında aynı kullanıcı adını seçmeye özen gösterin.

Sonuç

Etkili bir Instagram biyografisi için nelere dikkat etmeniz gerektiğini ve bunları fotoğraf ve kullanıcı adıyla nasıl desteklemeniz gerektiğini öğrendiniz. Bundan sonra paylaşacağınız kaliteli içerikler, profesyonel hesaplar için bütünleyici bir faktör olacaktır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Hassas İçerik Kısıtlama Özelliği Nedir?

Sosyal Medya hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 4 Ortalama: 4.8]
4 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. instagram bu yapılan yenilikler ile artık herkesi sanki ayıklıyor gibi geliyor bana. Ne kadar özel bilgimiz var ise dolduruyoruz. Ya arkadaşlar resmen fişleniyoruz farkında mısınız?

 2. İnstagram biyografi yazılırken iyi bir kaleme sahip birine yazdırmak lazım herhalde. Sonuçta ben kenidimi ne kadar anlatabilirim ki. Resim güzel olsun yeter benim için

 3. Biyografiler her zaman ilgimi çekmiştir. Kişilerin doğumundan günümüze kadar olan tüm bilgileri ve özelliklerinin bilinmesi iyi bir şey bence. Herkesin hazır biyografisi olması instagram üzerinden harika olur.