Instagram Reklamları Nasıl Çalıştırılır?

2010 yılının Mayıs ayında lansmanından bu yana, Instagram sıçramaları ve sınırları ile büyüdü. Bugün, site, fotoğraf ve video paylaşım sitesinin sunduğu dünyadaki görsel perspektifi seven aylık 400 milyon ziyaretçiyi ağırlıyor. Her gün eklenen 800 milyon fotoğraf ve halihazırda çevrimiçi olan 40 milyar görüntü içeren bir banka ile Instagram, dünyayı daha önce hiç görülmemiş şekilde ele geçiriyor. Tüm kullanıcılarına ve akıllı telefonlarına teşekkür edebiliriz. Instagram takipçi satın al ekibi olarak size belli stratejiler ayarladık.

Facebook’un Instagram’ı Ele Alması Şaşılası Değil

Facebook’un siteyi 2012’de satın almasına şaşmamak gerekir ki, bu da Instagram’ın reklam yoluyla para kazanmasını başlatmıştır. Şu anda Instagram, Facebook reklamlarına benzeyen bir şekilde kurulmuş sponsorlu yayınları sunuyor. Taco Bell, Chobani ve Mercedes-Benz gibi markaların tümü Instagram reklamlarını kullandı ve platformda başarılı bir şekilde kampanya yayınladı. Bu markaların büyük farklılıklarına rağmen, Instagram reklamları ortak olan birkaç şeyden dolayı etkilidir. İşte, daha az etkili olan meslektaşlarından iyi performans gösteren etkili instagram reklamları birbirinden ayıran beş ana faktör şunlardır:

  1. Etkili instagram reklamları genel pazarlama stratejinizin etrafında oluşturun.

Diğer sosyal ve dijital reklam türleri gibi Instagram reklamları, bir boşlukta oluşturulmamalıdır. Bunun yerine, şirketinizin marka stratejisini ve pazarlama stratejisini izlediklerinden emin olun. Reklamlar, markanız için doğal ve doğru olan bir harekete geçirici mesaj ile markanızın öncülüğünü desteklemelidir. Ayrıca, Instagram reklamlarının diğer sosyal medya kampanyalarınızı nasıl geliştirebileceğini veya tamamlayabileceğini de düşünün.

  1. Görüntüleri kampanyanın merkezinde yapın.

Etkili Instagram reklamlar, görüntüleyenlerin yanıt vermesi için tek bir resme güvenir. Görüntüler harekete geçirici mesajın merkezindedir. Mükemmel bir görüntü daha fazla izleyicinin ilgisini çekecek. Özellikle Instagram kampanyaları için çekilmiş görselleri kullanmayı deneyin.

  1. Anahtar kelimeler ve hashtag kullanın.

Hashtag’ler, kullanıcıların içeriklerini ilgi alanlarına göre sıralamasına yardımcı olan # işaretinden sonraki küçük anahtar kelime öbekleridir ve daha önemlisi, yalnızca Twitter için ayrılmamışlardır. Instagram reklamverenleri ve kullanıcıları, içeriğinin belirli aramalarda görünmesini sağlamak için hashtag’ler ekleyebilir. Instagram’daki hashtag’e dokunmak, kullanıcıları aynı hashtag ile etiketlenmiş tüm görselleri gösteren bir sayfaya yönlendirir, böylece resimlerinizin nerede görünmesini istediğinizi dikkatlice düşünün. Instagram’da hem yeni hem de mevcut içeriğe hashtag ekleyebilir, bu yüzden daha önce eklemediyseniz, eski resimlerinizi geri dönüp düzenleyebilirsiniz. İçeriğinize hashtag eklerken markanız, ürün kategorileriniz ve kullanıcı ilgi alanlarınız için alakalı anahtar kelimeler kullanmayı düşünün.

  1. Sosyal medya istatistiklerinizi kullanın.

Çoğu sosyal medya sitesi, sizin için en iyi performansa sahip yayınların yanı sıra yayınlarınızın en çok görüntülenme, tıklama ve paylaşım aldıkları günler ve saatler hakkında veri sağlar. Instagram reklam kampanyanızı insanların organik yayınlarınıza en uygun şekilde yanıt verdikleri gün ve saatlerde oluşturmak için bu verileri kullanın. Sosyal medya istatistiklerinizi kullanarak, sizi takip edenlere en çok ilgi duyan paylaşımları incelemek için de kullanabilirsiniz. Pek çok kişiye hitap eden bir sosyal medya sitesinde bulunan içerik, Instagram görüntüleyenlerine de hitap edebilir.

  1. Reklam kampanyalarınızı test edin.

Instagram reklamlar, sosyal medya reklam kampanyaları gibidir: Testlerden çok şey öğrenebilirsiniz. Bir karşılaştırmalı reklam oluşturduktan sonra, test reklamlarınızı karşılaştırmaya göre çalıştırın ve sonuçları inceleyin. Teklifin, zamanlamanın (gün veya saat), kitlenin veya reklam öğesinin (resimler) yanıt oranını daha yüksek olup olmadığını görün. Bunu basitleştirmek için, standart bir A / B ayırma testi yöntemini kullanarak, bir reklamı diğerine karşı test etmek, referansınız olarak bilinen yanıt oranına sahip bir reklam ve buna karşılık bir öğe test eden yeni bir reklam kullanmak mantıklı bir seçenektir. Ardından, kampanyanızı yenilemek için reklam verilerini kullanın ve yanıtı daha fazla taşıyamayacağınız sürece test etmeye devam edin.

Bu Yazımızıda Hemen Okuyun:  Instagram’da Yapılan Paylaşım Direct Mesaj Olarak Nasıl Gönderilir?

Bildiğiniz gibi artık Instagram hatırı sayılır biçimde kullanılmaya ve tüm dünya insanlarını bir araya getirmeye başladı. Durum böyle olunca birçok ünlü firmada reklamlarını Instagram üzerinden yaparak çok daha fazla kullanıcıya ulaşmayı hedefliyor. Bunun için ise birçok firma özel tasarımlar ve çok etkileyici reklam sloganlarını Intagram üzerinden paylaşıyor. Bunlar arasında ise bazı firmalar diğerlerine göre kazandıkları başarı ile oldukça çok dikkat çekiyor. Bu firmalardan daha detaylı bahsedelim.
1. Lexsus
Dünyaca ünlü bir araba markası olan Lexsus Instagram’da reklamları en çok dikkat çeken firmalar arasında yer alıyor. Zaten var olan reklam kampanyalarını geliştirmek isteyen firma bu aşamada çok daha fazla emek harcayarak yeni bir girişime başladı. Farklı modeller ile dünyayı dolaşan insanlar arabaları ile fotoğraflarını çekerek paylaşım yaptılar ve çok daha fazla bir reklam potansiyeline kavuşulmuş olundu.
2.Levi’s
Giyim ve aksesuar markalarından biri olan Levi’de Instagram’da etkili bir reklam performansı sergilemeyi başarıyor. Firma birçok farklı modelin bulunduğu tasarımları Instagram hesaplarından paylaşarak kullanıcıların dikkati çekmeye çalışıyor. Bu aşamada etkili görseller kullanan firma oldukça başarılı.
3.Ben&Jerry
Instagram’da en iştah kabartıcı reklam kampanyası sürdüren firma Ben&Jerry. En güzel ve en çok satan ürünlerini harika görseller ile paylaşan firma oldukça başarılı bir profil çiziyor. Kullanıcı ve takipçi sayısında da bunu rahatlıkla görmeniz mümkün. Ayrıca firma aktif paylaşımlarına da devam ediyor.

Bu yazıyı oylayarak destek çıkabilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

+ +