Excel

Excel

Excel, birçok kurum ve kişi tarafından kullanılan bir Microsoft programıdır. Sayıları kayıt etmek, depolama verilerini tutmak, alacak verecekleri hesaplamak gibi birçok matematiksel işlemin yapılmasına imkan veren bir programdır. Günümüzde birçok hesaplama programının tabanı da bu program oluşmaktadır. Excel şifre kırma işlemini birçok kişi yapmak ister ancak bunu yapabilen insan sayısı azdır. Çünkü birçoğu nasıl yapılacağını bilmemektedir. Yapılması gereken işlem öncelikle dosyanın nasıl şifrelendiğini bilmek olacaktır. Dosyaya başlangıçta hiç giremeyecek şekilde mi şifre koyuldu, yoksa dosyanın içeriği görülebiliyor ancak içerik değiştirilemeyecek şekilde mi şifre yapıldı bilmek gerekiyor.

Excel Şifre Kırma İşlemi Yapmanın Yöntemleri

Excel şifre kırma işlemini yapmak için tercih edilebilecek farklı yöntemler vardır. İsterseniz bu şifreyi kırmak için hazırlanan programları kullanabilir yada özel olarak hazırlanan yöntemleri kullanabilirsiniz. İkinci yöntemde programsız olarak excel şifresinin nasıl alınacağını öğrenebilirsiniz. Tabi bu durumlar sürekli olarak geçici olarak kabul edilebilir. Çünkü yazılımın sahibi olan Microsoft her yazılım güncellemesinde bu programda olan açıkları bulup, onları kapatmaktadır. Onun için sürekli olarak yeni şifre kırıcılar piyasaya çıkmaktadır.

 • Program kullanarak excel şifre kırma
 • Programsız bir şekilde excel dosyasının şifresini kırma

.xlsx dosya uzantısına sahip olan bir dokümanın şifresi bu yöntemlerden birisini kullanılarak kırılabilir. Programsız olan yöntem excel dosyasının içerisinde yapılacak adımlarla uygulanmaktadır.

Excel Şifre Kırma İşlemi Programları

Excel şifre kırma işlemlerini yapmak için tercih edilebilecek çok sayıda program bulunmaktadır. Burada unutulmaması gereken nokta şifre yani ilk dosyayı açıldığında karşımıza çıkan şifrenin kırılması yani ortadan kaldırılması anlamına geliyor. Dosyanın içerisinde ki verilerin değiştirilmemesi için koyulan şifrelerse programsız olarak kaldırılabiliyor.

 • Free Word and Excel Password recovery wizard
 • Office Password Breaker
 • Eeasy Excel Password Recovery
 • Smartkey Excel Password Recovery Pro

Bu programlar sizin excel sürümünüze göre değişiklik göstererek kullanılmaktadır. Yukarıda söylediğimiz gibi her yeni sürümde şifre işlemlerini bulmak ve değiştirmek daha zor olmaktadır. Şifre kırma işlemini denemek için en iyi programlar yukarıda ki seçeneklerdir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: SSD Ne İşe Yarar?

excel

Excel Şifre Bulma İşlemi Programsız Nasıl Yapılır?

Excel dosyası oluşturan kişiler, içeride ki bilgilerin başkaları tarafından engellenmesi için içeriğe parola koymaktadır. Tabi bu durum başkalarını engellemek için yapılsa da bazen kullanıcılarda koydukları şifreyi unutabiliyor. Bu duruma karşılık olarak koyulan şifreyi kırmak değil parolayı ortadan kaldırmak mümkündür. Yani aşağıda anlatılacak olan işlem bir şifre kırma değil bir şifre kaldırma işlemidir.

 • Excel makro kodu yazma yöntemini kullanmak gerekiyor.
 • Çalışma sayfasının üstünde bulunan “Sayfa Korumasını Kaldır” seçeneğine tıklayın,
 • Bu işlemi izleyerek korumayı kaldırabilirsiniz.
 • Şifreyi kırmak içinse kod görüntüle işlemini yaparak makro kodu programını çalıştırmalısınız.
 • Kodu gerekli noktaya yazıp, çalıştır dedikten sonra şifreyi kaldırmanız mümkün olacaktır.

Ama yukarıda söylediğimiz gibi MS Excel yazılımı her güncelleme de bu tip açıklara karşı önlemlerini geliştirmektedir. O nedenle öncelikle hangi sürümü kullandığınızı öğrenmeli ve ona göre adım atmanızda fayda var.

Genel kategori yazılarımız ile merak ettiğiniz tüm detaylara erişebilirsiniz.

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir