Fabl Nedir?

Fabl Nedir?

İnsan dışında ki canlı ve cansız varlıkların konuşturulması ile yazılan fabl nedir, nasıl yazılır sorularının cevapları günümüzde Türkçe derslerinde verilmektedir. Olaya dayalı anlatım şekline sahip olan fabl genellikle nazım tekniği kullanılarak yazılmaktadır. Öykü ile ayrılmasında ki en büyük özellik canlı ve cansız varlıkların konuşması ile şekillenmesidir. Fabl soyut konuların somutlaştırılmasını sağlayarak okuyucuya haz vermektedir. Genellikle çocuk kitaplarında sıklıkla karşılaşılan fabl örneklerinin en ünlüsü hiç şüphesiz La Fontaine masallarıdır. La Fontaine fabl türünde ki hikayeleri ile özelliklere çocuklara ahlaki dersler vermektedir. Çocukların algılayabileceği basitlikte olmalarına karşın verdikleri ana fikir oldukça önemlidir.   

Fabl Ne Demek?

Fabl ne demek ve nasıl yazılır soruları sıklıkla sorulmaktadır. Fabl nedir?; en basit anlatımı ile insan dışında ki canlı ve cansız varlıkların konuşturularak okuyucuya bir öğüt verilmesidir. Çocukların eğitiminde sıklıkla kullanılan bir türdür. Serim, düğüm, çözüm ve öğüt bölümünden oluşan tür şiir ve düz yazı şeklinde yazılabilmektedir. Kronolojik zaman kullanılarak anlatılan bu türün amacı her zaman sonunda bir mesaj verilmesidir.        

Fabl Nasıl Yazılır?

Fabl yazmanın birinci önceliği oldukça yalın ve anlaşılır bir dilde kaleme alınmasıdır. Çocukların anlayabileceği sadelikte kelimeler seçilmesi oldukça önemlidir. Eğitim için sıklıkla kullanılan fabl örnekleri öğretici olduğu için didaktiktir. Evrensel konular işlenerek yazılan fabl örneklerinin her birinde ahlaki açıdan verilen bir ders bulunmalıdır. Masal ile sıklıkla karıştırılması durumu ile karşılaşılmaktadır fakat masallar güzel sonla bitmektedir. Fabllar ise ders verici bir sona sahiptir, yazılan fablın sonunda mutlaka verilmek istenen ders okuyucuya aktarılmalıdır. Şiir ve düz yazı şeklinde yazılabilmektedir, bu tamamen yazarın seçimi ile akalı bir durumdur. Fabl özellikleri bakından masaldan ayrılmaktadır.

Fablın özellikleri şu şekildedir;

 • Sade bir dilde yazılır.
 • İşlenilen konu evrenseldir.
 • Teşhis ve intak sanatları kullanılmaktadır.
 • Kolay anlaşılabilirdir.
 • Serim, düğüm, çözüm ve öğüt bölümlerinden oluşur. Verilmek istenen mesaj son bölümde yer alır.
 • Şiir veya düz yazı şeklinde yazılabilir.
 • Didaktik eserlerdir, çocuklara iyi ahlaklı olmalarının işlenmesi söz konusudur.
 • Hayvanların özelliklerinden yola çıkılarak istenen ana fikir öne sürülür.
 • Canlı ve cansız varlıklar fabl örneklerinde konuşturulmaktadır.
 • Gündelik hayatta da sıklıkla kullanılır.
 • Uzun metinlerden kaçınılmaktadır.
fabl nedir

Fabl Örnekleri

Dünya edebiyatında ve Türk edebiyatında örneklerine rastlanılan bir türdür. Dünya edebiyatında ilk fabl örnekleri Frikyalı Aisopos tarafından yazılmıştır. Batıda fabl örnekleri arasında oldukça başarılı bir yazar olma niteliğine sahiptir. Yazdığı fabllar daha sonra derleme haline getirilmiştir. Bunun yanı sıra dünya edebiyatında en önemli eserlerden biri olan La Fontaine hikayeleri 17.yy’da yazılmıştır. Dünyaya adını duyurmayı başarmış olan bu eser çocukların dikkatini çekmeyi başarmıştır. Türk edebiyatında ise Şeyhi’nin Harname’si oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra Tanzimat döneminde de birçok fabl örneğine rastlamak mümkündür.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: TikTok Mavi Tik (Onaylanmış Hesap) Nasıl Alınır?

Genel kategori yazılarımız ile merak ettiğiniz tüm detaylara erişebilirsiniz.

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir