Facebook 3 Boyutlu Avatar Sistemini Gösterdi

Facebook 3 Boyutlu Avatar

Yapay zeka konusunda en kapsamlı çalışmaları yapan firma olarak bilinen sosyal medya devi Facebook, bu kez bambaşka bir sistem üzerinde çalışmalara başladı. Teknoloji devi bu kez Facebook 3 Boyutlu Avatar sistemini tanıttı. Yeni sistemle beraber kullanıcıların sadece bir resimleriyle beraber sanal gerçeklik kişiliklerini oluşturmaları sağlanıyor. Daha önce sanal gerçeklik teknolojilerinde çok sık gördüğümüz ve hemen ardından arttırılmış gerçeklik teknolojisi olarak karşımıza çıkan sanallaştırma sistemine dahil olan Facebook, rakiplerine göre çok daha farklı bir teknoloji sunuyor. Peki, yeni sistem ne işe yarayacak ve nasıl kullanılacak? Daha detaylı olarak bakalım.

Facebook 3 Boyutlu Avatar Teknolojisi

Söz konusu sistem yapay zeka temelli olarak çalışmakta. Kullanıcıların profil resimlerini yapay zekanın tanıması sağlanıyor. Yapay zeka resmi algıladıktan sonra, sanal dünyada bu resim üzerinden bir avatar oluşturuyor. Tamamen kullanıcının profil resmiyle beraber oluşturulan avatar sayesinde, kullanıcı 3 boyutlu olarak sanal dünyaya taşınmış oluyor. Bu noktada Facebook 3 Boyutlu Avatar teknolojisinin asıl ilgi çeken kısmı ise kullanıcılar arasındaki etkileşim. Kullanıcılar bu şekilde sanal dünyaya aktarılıyor ve sonrasında VR gözlüklerle beraber kontrol sunuluyor.

Facebook 3 Boyutlu Avatar

Facebook 3 Boyutlu Avatar sisteminde sanki bir VR oyunu oynuyormuş gibi karakterinizi kontrol edebiliyorsunuz. Karakterinizi kontrol ederken ise arkadaşlarınızla konuşabiliyorsunuz. Yani bir nevi arkadaşlarınızla 3 boyutlu olarak sanal dünyada zaman geçirmeniz mümkün hale getiriliyor. Çok kısa bir süre öncesine kadar yapay zekanın ne boyuta geleceğini göstermek adına başlatılan bir projeyken, şimdilerde çok daha gelişmiş gibi teknoloji haline getirilen Facebook 3 Boyutlu Avatar, henüz test aşamasında.

Tüm kullanıcılar için sistemin kullanılması bir hayli zaman alacak gibi duruyor. Özellikle sunucu yükü ve sürekli aktif devam eden sanal karakter kontrollerinin daha uzun süre test edilmesi gerekiyor. Facebook tarafından yapılan açıklamalarda da söz konusu sistemin hemen kullanıma giremeyeceği belirtiliyor. Yine de şimdiden ilgiyi üzerine çekmeyi başarmış olan sistemin uzun vadede bir epey konuşulacağını düşünüyoruz.

Bu Yazımızıda Hemen Okuyun:  Demba Ba ’dan Taraftarlara Mesaj
Bu yazıyı oylayarak destek çıkabilirsiniz.

One Comment

  • Ferdi dedi ki:

    Facebook son zamanlarda popüleritesini kaybetmeye başlamıştı. Bu tür çeşitli çalışmalarla yeniden canlandırılmaya çalışılıyor ama bu çok zor görünüyor. Bence çok saçma ve gereksiz bir şey 3 boyutlu avatar özelliği.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

+ +