Facebook Akış Sisteminde Önemli Değişikliğe Gidiyor

| Ekim 23, 2017 | Genel
Facebook Akış

2 milyar kullanıcı sayısıyla beraber, sosyal medya uygulamaları arasında liderliği eline alan Facebook, şimdilerde yeni Facebook Akış modeli üzerinde çalışıyor. Aslında uygulamanın 2 milyar kullanıcı sayısına ulaşması ve lider konumda olması, sosyal medya devinin hiçbir sorun yaşamadığı şeklinde yorumlanmaya başladı. Fakat gerçeğin bu olmadığını görüyoruz. Uygulama genel olarak iyi bir çizgi çizse de son dönemde aktiflik oranlarında ciddi sıkıntılar yaşanıyor. Sosyal medya devi ise bu sorunu çözebilmek için sürekli yeni adımlar atıyor. Bu alanda son adım Facebook Akış sisteminin değiştirilmesi olarak açıklandı. 6 ülkede testleri başlayan yeni Facebook Akış sistemi, oldukça tanıdık bir sistem. Detaylara geçelim.

Facebook Akış Sistemi Değişimi Nasıl Olacak?

Yeni modelde kullanıcılar daha çok arkadaşlarıyla karşılaştırılacak. Bu şekilde kullanıcıların uygulamada uzun süre geçirmeleri üzerine oynanmış olacak. İkili akış sistemi olarak gösterilen bu yeni sistemde, ilk akış bölümü ana akış olarak gösterilecek. Kullanıcıların uygulamaya girmesinden sonra göreceği ilk kısım burası olacak. Facebook Akış sisteminin ana, yani ilk akış kısmında ise kullanıcıların arkadaşlarının yaptığı paylaşımlar, ilgilendikleri paylaşım türünün en popüler içerikleri gibi içeriklere yer verilecek. Bir nevi yeni sistemle beraber kullanıcıların uygulamadan asıl istekleri gerçekleştirilmiş olacak demek yanlış olmaz.

Facebook Akış

Facebook Akış sisteminin ilk katmanı, daha önce gördüğümüz ve arkadaş odaklı bir katman. İkinci katmana geçtiğimiz zaman ise sayfalar gösterimlerini göreceğiz. İşletmelerin sayfaları, iş hesapları, reklam verenlerin hesapları gibi daha genel öneriler bölümü sunulacak ki bu bölümün biraz geri planda kalacağını düşünüyoruz. İkinci kısımda genel olarak sayfalar üzerine bir gösterim şeklinin benimseneceğini görüyoruz. Bu iki kısmı değerlendirdiğimiz zaman ise genel olarak Facebook aktiflik oranlarının artacağını düşünüyoruz.

Yine de Facebook Akış teknolojisindeki değişimi, kullanıcıların nasıl yorumlayacağı ve geri bildirimleri nasıl olacağı çok önemli bir detay gibi gözüküyor. Yeni sistemin kullanıma başlamasının ardından daha detaylı bilgiler elde etmek mümkün olacak. Ayrıca şunu da ekleyelim, birkaç ülke de kullanıma giren yeni akış sisteminden geri adım gibi bir durumun söz konusu olmadığı belirtiliyor. Yani denemelerin başarılı olması, daha doğrusu testlerin tamamlanması bekleniyor. Ardından yeni kullanım dönemi başlayacak.

Bu Yazımızıda Hemen Okuyun:  Kelly Brook Instagram Paylaşımıyla Sosyal Medyayı Salladı
Facebook Akış Sisteminde Önemli Değişikliğe Gidiyor
Bu yazıyı oylayarak destek çıkabilirsiniz.

One Comment

  • Osman dedi ki:

    Her şeyden önce Facebook ciddi bir şekilde tasarım değişikliği yapmalı. Artık yıllardır değişmeyen değişse bile ufak tefek değişiklikler yapılan tasarım insanları sıkmaya başladı. Daha farklı daha modern bir tasarım ve daha rahat ve kolay bir kullanıcı arayüzü ile bizleri methedebilir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

+ +