Facebook Uygulaması Bilinmeyen Özellikler Neler?

Facebook Uygulaması Bilinmeyen Özellikler Neler?

Günümüzde yaşlısından gencine, neredeyse herkesin Facebook hesabı var. Bu hesabın açılmasının bir çok nedeni olsa da bunların en başında diğerleriyle iletişim kurma ve insanların neler yaptığından haberdar olma özelliği geliyor. Teknolojinin gelişmesiyle, farklı yerlerdeki insanlarla iletişim kurabilme özelliği, hiç bir uygulamada yokken bu uygulamanın olması, onu popüler yapıyor. Bu nedenle uygulama, her geçen gün kendisini geliştiriyor ve kullanıcı memnuniyetini arttırmak için farklılıklara devam ediyor. Sosyal medya uygulamaları arasında popüler bir konumda olan Facebook, yeni özelliklere dur demiyor. Facebook bilinmeyen özellikler hakkında farkındalık kazanarak, teknolojik dünyanıza anlam katabilirsiniz.

Bu özellikler, az çok bilinse bile Facebook kullanıcılarının bir çoğu haberdar değil. Haberdar olanlar ise aşamalarını bilmediği için, bu özellikleri kullanmaya yanaşmıyor. Ancak aktiflik, mesajlar, hesap ayarları gibi bir çok düzenlemeyi bu yeni özellikler sayesinde kolay bir şekilde yapabileceksiniz.

Bu yeni özelliklerin, en önemli amacı uygulamayı kullanırken konforlu bir deneyim yaşamanız ve güvenliğiniz. Bunun için Facebook bir çok özellik sunuyor. Çok duymadığınız, bilinmeyen özelliklerden bahsederek, deneyimlerinizi arttırmayı amaçladık. Bu şekilde hoşunuza gitmeyen, rahatsız olduğunuz durumları kolay bir şekilde ortadan kaldırabileceksiniz. Öyleyse bilinmeyen ne gibi özellikleri var, beraber göz atalım.

facebook bilinmeyen özellikler

Facebook bilinmeyen özellikler kapsamında belki de en önemli konu, mesajların açılıp karşı tarafa görüldü olarak gitmesi. Bazı dönemlerde oldukça yoğun olabilirsiniz, bu nedenle mesajı açsanız bile o an okuyamayacak durumda olabilirsiniz. Ya da mesaj istemediğiniz kişiden gelmiştir ve yanlışlıkla açmışsınızdır. Bu durum Facebook ya da Whatsapp gibi mesajlaşma uygulamalarında sık sık karşılaşılan bir sahnedir. Böyle durumlarda, keşke bunu geriye alabilme şansım olsa da, mesajı açmasam dersiniz. Öyleyse güzel bir haberimiz var.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: TikTok Mavi Tik (Onaylanmış Hesap) Nasıl Alınır?

facebook özellikler

Facebook bilinmeyen özellikleri, kullanıcı memnuniyetini görüldü kısmını kaldırma seçeneğiyle de sağlıyor. Bu işlemi yapabilmek için, belli başlı uzantıları indirmeniz gerekiyor. Google Chrome üzerinden girdiğiniz zamanlarda, bu sorunla karşılaşmamak adına bir uzantı indirmeniz gerekiyor. Unseen isimliyi arama motoruna eklemeniz durumunda ordan girdiğinizde, bu sıkıntıyla karşı karşıya kalmazsınız. Yukarıdaki resme göre options yaparak kullanmaya devam edebilirsiniz.

Diğer bir arama motoru olan Mozilla Firefox içinde aynı işlemler geçerlidir. Crossrider chat undetected isimli uzantıyı, bilgisayara indirip arama motoruna kurarak bu sorunu ortadan kaldırmış olacaksınız. Bu işlemler sonrasında, insanların yanlış düşünmesine sebebiyet vermeden, içiniz rahat bir şekilde hesabınızı kullanmaya devam edebilirsiniz.

Kötü bir haber ise, bilgisayardaki bu arama motorları üzerinden görüldü özelliğini ortadan kaldırsanız bile, telefon üzerinde henüz böyle bir özellik mevcut değil. Yani sadece bilgisayar girişleriniz de bu özellikten faydalanabilirsiniz.

 • Eski mesajlar

Facebook önemli bir iletişi ağı olduğu için, bir çok mesajınız olabilir. Bu mesajları silmediğiniz ya da okumadığınız dönemlerde, işin içinden çıkılamaz bir hal alır. Belki de seneler önce gelen mesajdan dolayı, mesajlar kısmında sürekli okunmamış mesaj sayısı görünüyor. Facebook bilinmeyen özellikleri içerisinde bulunan bir yöntemle, bu soruna kolay bir şekilde çözüm bulabilirsiniz.

facebook

İnternet üzerinden Facebook hesabınıza giriş yapın. Mesajlar bölümüne geldiğinizde ‘’diğer’’ seçeneği belirecek. Diğer kısmına tıkladıktan sonra ise, okunmamış mesajlar kısmına girin. Burada okumadığınız tüm mesajlara kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Şimdi ise geriye tek işlem kalıyor. Tüm mesajları okundu olarak işaretle dediğinizde tüm sorun ortadan kalkacaktır. Tüm mesajları okumuş gibi işaretlediğiniz için, okumasanız bile mesajların hepsi okunmuş gibi olacaktır. Bu şekilde ana ekranda herhangi bir bildirimle karşılaşmazsınız.

 • Tüm gönderilere ulaşma

Uzun zamanlardan beri Facebook kullanıcısı olan kişiler, sayısız gönderi paylaşımı yapmıştır. Bazen geçmişe dönüp bakmak için ya da bir paylaşım aramak için eski gönderilere ulaşmanız gerekebilir. Facebook hesabınızı açtığınızdan beri, yaptığınız tüm gönderileri görmek için iki işlem bulunmaktadır. Bunlardan istediğinizi seçebilirsiniz. Tüm gönderilere ulaşmak için yapılacak işlemler:

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: GTA 5 Sistem Gereksinimleri Nelerdir?

facebook paylaşımlar

 • Facebook hesabınıza giriş yaptınız. Karşınıza profil ve üzerinde kapak fotoğrafı çıktı. Kapak fotoğrafının sağ alt köşesinde ‘’hareket dökümünü gör’’ kısmı bulunuyor. Bu hareket dökümünü gör kısmına tıklayarak, yaptığını tüm paylaşımları görebilirsiniz. Aşağıya indikçe, ilk zamanla yaptığınız paylaşımlara kadar her şeyi kolay bir şekilde görebilirsiniz.

facebook arşiv indir

 • İkinci yöntem ise, birinciye göre daha zahmetli ve karışık gelebilir. Görüntü olarak daha toplu olsa bile çok zaman alması dezavantaj olarak görülüyor. İlk olarak Facebook ayarlar bölümüne giriş yapın. Sonrasında genel ayarlar seçeneğine tıklayın. En altına indiğinizde, Facebook verilerinin kopyasını indir’e tıklayın. İşte işlem bu kadar. Bundan sonra yapmanız gereken tek şey beklemek. Çünkü tüm zamanlarda yaptığını paylaşımları indirmek, elbette ki uzun sürecektir. Biraz bekledikten sonra tüm veriler hazır. Yaptığınız tüm paylaşımları detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.
 • Mesajlarda aktif olarak görünme

Facebook’ta işiniz var ve girmek durumunda kaldınız. Ya da işiniz olduğu için hesabı aktif hale getirdiniz. Sizi aktif gören kişiler, özellikle bu kişiler istemediklerinizse bu durum oldukça can sıkıcı bir hal almaktadır. Aynı zamanda o an aktif olmasanız bile, karşıdaki kişi son aktifliğinizi gördüğü için, yine aynı şekilde istenmeyen mesajlara maruz kalabilirsiniz. Peki bu durumda hiç mi bir şey yapılmaz? Her defasında bu durumu yaşamaya mahkum musunuz?

Facebook hesabınıza her girdiğinizde, aktiflik durumunuz güncellenir. Her girdiğinizde, diğer arkadaşlarınıza 5 dakika önce aktifti, 10 dakika önce aktifti gibi yazılar görüntülenir. Bu sorunun kesin bir çözümü yoktur. Sadece uygulamayı, telefondan kaldırmanız durumunda bu sorunu kökten çözmüş olursunuz. Ancak çoğu kişi uygulamayı kullandığı için bu yola yanaşmayacaktır.

Aktiflik yazılarının çözümü için henüz işlevsel bir seçenek geliştirilememiştir. Ancak durumu birazda olsa kurtararak, o an başkalarına online olarak görünmeyebilirsiniz. Bu sayede kişiler, hesabınıza bizzat girip bakmadıkları sürece sağ kenardaki, aktifler bölümünde adınız görünmez. Bunun için ise yapmanız gerekenler sırasıyla verilecektir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Hafta Sonu İçin; En İyi Hacker Filmleri

 • Öncelikle Facebook mesaj uygulamasına, telefon üzerinden giriş yapın.

facebook instagram

 • Giriş yaptıktan sonra, sağ üst kısımda bulunan resminize tıklayın.

facebook çevrimiçi

 • Gördüğünüz gibi karşınıza ilk kısımda, aktif durum bölümü çıkacak.

son görülme

 • Buraya giriş yaparak, aktif olduğunda gösterilsin bölümünü kapatın. Bundan sonra mesajlaşırken, aktif görünmeyeceksiniz. Aynı işlemleri Facebook’un normal uygulamasında da yaparak, aktiflik durumunu ortadan kaldırabilirsiniz.
 • Hesabınızı başkasının gözünden görme

Facebook bilinmeyen özellikler kapsamında, diğer bir özellik ise profilinizi başkalarının gözünden görebilmeniz. Bu şekilde sanki başkasıymış gibi, hesabınızı inceleyebilirsiniz. Burada bilmeniz gereken ise, arkadaşınız olmayan kişiler tarafından nasıl göründüğünü görebiliyorsunuz. Yani bu özelliği kullandığınızda, herkese açık paylaşımlarınız görünecektir. Bu şekilde, belki de çok uzun zaman önce paylaştığınız bir paylaşımın herkese açık olduğunu unutsanız bile, gizliliği değiştirerek yeniden düzenleyebilirsiniz.

facebook harekerler

Hesabınızı başkasının gözünden görmeniz için, kapak fotoğrafının sağ alt kısmında üç nokta kısmı var. Üç nokta kısmına tıklayıp, başkasının gözünden gör kısmına girdiğinizde, başkasının profiliymiş gibi hesabınızda gezinebilirsiniz.

 • Beğenilen paylaşımları kaydetme

Facebook bilinmeyen özellikler saymakla bitmiyor. Aşinalık olsa bile, insanların haberdar olmadığı ya da nasıl yapacağını bilmediği bu özellikler aslında kullanıcılar için oldukça yardımcı. Bu özellikler sayesinde, bazı konularda uygulama kullanımında kolaylık yaşayabiliyorsunuz.

facebook engelleme

Yapılan bir çok paylaşım arasında beğendikleriniz olabiliyor. Bunları sonraki zamanlarda da görebilmek adına, kaydetmeniz ve sonrasında bakmanız size oldukça kolaylık sağlıyor.  Paylaşımları basit bir işlemle kaydedebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken beğendiğiniz paylaşımın hemen sağ üst köşesindeki üç noktaya tıklayın. Üç noktaya tıklayıp, çıkan bölümde ‘’gönderiyi kaydet’’ seçeneğine tıklayın. Artık gönderiyi kaydettiniz. Şimdi sıra geldi bu kaydettiğiniz paylaşımları görmeye.

facebook anılar

Facebook uygulaması üzerindeki, alt alta olan üç çizgiye tıklayın. Bu çizgiye tıkladıktan sonra, biraz aşağıya indiğinizde karşınıza kaydedilenler bölümü çıkacak. Bu bölümde bugüne kadar kaydettiğiniz her şeyi görebilirsiniz. Bu Facebook özelliği aslında uygulama arşivi olarak kullanılabilir. Bu nedenle oldukça önemli bir özellik olarak karşımıza çıkıyor. Tüm beğendiklerinizi, ödevlerinizi ya da alanınızla ilgili gönderileri buraya kaydedip, istediğiniz her an inceleyebilirsiniz.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Bilgisayar Ekran Kartı Modeli ve Özellikleri Nasıl Öğrenilir?

Sosyal Medya hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
6 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. avatar
  Züleyha İÇMEZ

  Facebook bilinmeyenler arasında özellikle eski mesajları bulma işlemi çok hoşuma gitti. Yazınız için teşekkürler takip ediyorum devamlı. Güzel ve faydalı bilgiler veriyorsunuz.

 2. Beğenilen mesajları kaydetme özelliğini sevdim. Büyük bir çoğunluk bu uygulamayı kullanabilirler. Hatta hepsini geçer gibi geliyor. Facebook bilinmeyen özellikler arasında neler varmış da haberimiz yokmuş

 3. Bence de hesabını başkasının gözünden görme özelliği güzel. Nasıl oluyor diye merak edip başkalarından hep kendime bakıyordum. Şimdi istediğim gibi yazıp paylaşıyorum. Hoş olmayanları sildim bile 🙂

 4. avatar
  Sakine YÜRÜR

  Hergeçen gün yeni birşey çıkıyor. Facebook daha nelere imza atacak merakla bekliyoruz. Fakat şu son dönem milletin bilgilerinin çalındığı haberleri facebook için kötü bir tanıtım oldu. İlerlemesi ve toplaması biraz zaman alır gibi geliyor.

 5. Bilinmeyen özellikler bilinmediğinden değil yenilendiğinden bizlere yabancı geliyor. Facebook için daha çok uygulama gelir. Acele etmeyin

 6. Facebook uygulamalarının hepsini biliyorum diyordum. daha doğrusu öyle olduğunu zannediyor muşum. Yazınızı okuyunca birçok şey öğrendim. Teşekkürler.