Facebook Grup Kurma ve Grup Ayarlarını Yapma

Facebook Grup Kurma ve Grup Ayarlarını Yapma

Eğer bir kitleniz var ise bu kitleyi birbiri ile etkileşim içerisine sokmak isteyebilirsiniz. Bununla birlikte yeni bir kitle oluşturabilir ve hatta bir ürün hakkında o ürünü kullananlar ile birlikte bir topluluk oluşturmak için Facebook grup kurma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Facebook grup oluşturmanın bazı işlem basamakları mevcuttur. Bu basamakları takip ederek kendi grubunuzu oluşturabilir ve bu grubun yöneticiliğini yapabilirsiniz. Facebook grup kurma işlemi ile birlikte var olan bir kitleniz varsa o kitleyi oluşturacağınız gruba ekleyerek ya da yeni bir kitle yaratarak grup içerisinde bir etkileşim olmasını sağlayabilirsiniz. Facebook grup kurma işlemi Facebook’ta bir sayfa oluşturma işlemine göre daha etkilidir. Şöyle ki Facebook’ta grup oluştursanız, sayfaya kıyasla grupta daha çok etkileşim yaratırsınız. Aynı zamanda insanlar grup içerisinde birbirini daha iyi tanır ve bu da grubunuza ayrı bir samimiyet katar.

Facebook Grup Nasıl Kurulur?facebook grup kurma

Günümüzde Facebook’ta birçok popüler grup mevcuttur. Bu popüler gruplarla birlikte siz Facebook’ta popüler bir grup sahibi olmak istiyorsanız, bu makale sizlere rehberlik edecektir. Facebook grup kurma basamaklarını takip ederek kolay bir şekilde kendi Facebook grubunuzu oluşturabilirsiniz.

Facebook grup kurmak için herhangi bir ücret talep etmemektedir. Facebook grubunuzda dilediğiniz herhangi bir kişiyi yönetici ya da moderatör olarak atayabilirsiniz. Böylelikle bu kişilerin belirli bir yetkiye sahip olmalarını sağlayabilirsiniz. Facebook grubunuz, katılımcı sayısı arttıkça etkileşim artacak ve grubunuzu bu bağlamda geliştirebileceksiniz.

Facebook grup kurma ve yönetme işlemini yaparken bu konu ile alakalı bazı hususlara dikkat etmeniz gerekir. Bahsettiğimiz bu hususlardan bir tanesi gizlilik ayarlarıdır. Gizlilik ayarlarının seçeneklerini takip ederek grubunuzu Facebook’ta aratma yolu ile bulabilecek kişileri engelleyebilir ya da aktif hale getirebilirsiniz. Facebook grubunuz siz dilerseniz herkes tarafından görülebilir. Herkes tarafından görülmesini istemezseniz de gizlilik ayarlarından bunu kapatabilir ve sadece grubunuza dahil olan kullanıcılar grubunuzu görebilir. Yukarıda bahsettiğimiz Facebook grup basamakları konusuna gelirsek:

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: TikTok Mavi Tik (Onaylanmış Hesap) Nasıl Alınır?

 • Tarayıcınız aracılığı ile “Facebook” hesabına giriş yapın.
 • Platformun sağ üst tarafında bulunan “aşağı ve yukarı” şeklinde oklar mevcuttur. Oklar bulunduğu butona tıklayın
 • Sonrasında “Grup Kur” butonuna tıklayın
 • Son olarak grubun adını, gruba katılmasını istediğiniz kişileri ve gizliliğini belirleyerek “Oluştur” butonuna tıklayın.

Bu basamakları tek tek hallettikten sonra Facebook grup kurma işleminiz başarıyla gerçekleşmiş olacak. Aynı zamanda artık Facebook grubu sahibisiniz. Bundan sonraki süreçte gizlilik ayarları gibi ayarları sonradan değiştirebilirsiniz. Böyle bir imkanınız mevcuttur. Facebook grup işlemini halledip, grubu oluşturduğunuz için tüm ayarlarınızı sonradan da yapabilirsiniz. Aynı zamanda dilediğiniz kişileri sonradan grubunuza dahil edebilirsiniz.

Facebook grup kurma işlemi geçildikten sonra artık katılımcı kazanmaya yönelik adımlar atmanız gerekmektedir. Bunun için çeşit çeşit düşünce toplulukları ve farklı türlerde gruplar mevcuttur. Sizlerde grubunuzu oluşturduktan sonra katılımcı kazanmak için girişimlerde bulunmalısınız. Açtığınız grubun dalı Facebook’un diğer grup dallarından farklı ise kullanıcı kazanmanız çok daha kolay bir hale gelir.

Facebook Grup Ayarları Nasıl Yapılır?

Facebook’ta bir grup kurmadan önce grubun kuruluş amacını ve hedefini belirlemeniz büyük önem arz eder. Grubunuzu niçin kurduğunuzu iyi bilmeniz gerekmektedir. Grubunuzu kime duyuruyorsunuz? Politik bir hareket mi başlatmak istiyorsunuz? Grubunuzu bir konuyu tartışma amacıyla mı kuruyorsunuz? Grubunuzda ki üyeler, üyeliklerini gizli tutabilecekler mi? Bu ve bunun gibi soruların kafadan cevabını bilmek sizlere yol gösterir. Bu soruların cevabını verebiliyorsanız grubunuzun gizlilik ayarını ne şekilde olması gerektiği de otomatik olarak kafanızda canlanır.

Herkese açık bir biçimde, organizasyonu, işletmeyi, markayı ya da ünlü bir ismi tanıtmak amacı ile kurulan Facebook sayfaları genellikle herkese açık şekilde kurulurlar. Fakat her grup tabi ki de herkese açık değildir. Demek istediğimi şey bazı grupları sadece gruba üye olan insanlar görebilir. Onların dışındaki hiçbir Facebook kullanıcısı kurulan grubu göremez. Facebook’ta grup oluşturduğunuz zaman karşınıza gizlilik ayarları için 3 seçenek çıkar. Bu 3 seçenek Herkese açık grup, kapalı grup ve gizli grup şeklinde sıralanır. Bu seçeneklerden herhangi birini tercih ettikten sonra gruba kimlerin üye olabileceğini ya da grubu kimlerin görebileceğini baştan belirlemiş olursunuz.

Herkese açık olan Facebook grupları iyi niyetli yaklaşmayan kullanıcılardan tutun ünlü isimlere kadar herkes tarafından görülebilir. Ayrıca, kapalı ya da herkese açık olan Facebook grupları arama sonuçlarına da dahildir. Grubunuz politik bir amaç ile kurulmuş ise bunu bilmenizin size oldukça faydası olacaktır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: GTA 5 Sistem Gereksinimleri Nelerdir?

Facebook Gizlilik

Facebook grubunda, grubun yöneticisi olan her kullanıcının daha önce belirlenmiş olan gizlilik ayarlarını değiştirme yetkisi vardır. Fakat beş bin üyeden daha fazla üyesi olan grubun ayarları, grup üyelerinin daha önce yaptıkları paylaşımları kötü niyetli kullanıcılardan korumak amacıyla yalnızca daha kısıtlayıcı bir ayar vasıtasıyla değiştirilebilir. Örnek olarak, eğer grubunuz herkese açık bir grup ise bunu kapalıya çevirebilirsiniz ya da grubunuz kapalıysa bunu gizliye çevirebilirsiniz. Fakat grubunuzun ayarlarını daha da kısıtlamak istiyorsanız, bu ayar sabitlenmeden önce Facebook sizlere tam 1 günlük bir zaman tanır. Grubunuzda ister 3 ister 10.000 üye olsun, yapılan tüm değişiklikler grup üyelerini Facebook tarafından bildirilir.

Grubunuzun gizlilik ayarları oldukça fazla kısıtlayıcı olsa bile Facebook grup içerisindeki tüm gönderileri görebilir. Facebook, grubun içeriğini ve bilgilerini grubun içerisine yanlış bir şeyler dolanıyor ise güvenlik güçleri ile paylaşabilir. Ayrıca, grubun üyeleri grupta paylaşılmış herhangi bir yazıyı, videoyu, gönderiyi gizli olsa dahi rapor edebilir. Rapor edilmiş gönderi eğer ki Facebook Topluluk Standartlarını ihlal ediyorsa grup silinebilir. Ayrıca bu tür içerikleri paylaşan üyelerin Facebook’a erişimi engellenebilir.

Facebook içerisinde olan tanıdıklarınızı ve çevrenizi birbirleriyle tanıştırmak ve sürekli ilişkiler halinde olmalarını sağlamak isteyebilirsiniz. Hatta bir ürünü satın alıp kullananlar hakkında topluluk oluşturmak adına Facebook grup kurma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Facebook grup kurma işlem basamakları sayesinde istediğiniz ve dilediğiniz şekilde tamamen sizin belirleyebileceğiniz bir konu ve kişilerden oluşan bir gruba sahip olabilir ve bu gruba yöneticilik yapabilirsiniz. Facebook grup kurma işlemine göre grup kurarak daha çok etkileşim kazanır ve kullanıcıların bir biri ile tanışmasına, soru sormasına yarayan bir kitle oluşturma işine başlayabilirsiniz.

Facebook Grup Kurma Ücretli mi?facebook grup kilitleme

Facebook grup kurma’nın hiçbir şekilde bir ücreti yoktur. İstediğiniz kişiyi yönetici ya da moderatör olarak atayabilir ve belirli yetkilere sahip olmasını sağlayabilirsiniz. Grubunuza dahil olan kişi sayısı arttıkça bir o kadarda etkileşim artacak ve grubunuzu geliştirebileceksiniz.

Facebook Grup Kurma

Facebook grup kurma ve işletme işlemini yaparken de dikkat etmeniz gereken diğer bir konu ise grubunuzun gizlilik ayarları olacaktır. Seçmiş olduğunuz gizlilik ayarı sayesinde grubunuzu arama yolu ile bulabilecek kişileri engelleyebilir ya da aktif edebilirsiniz. Dilerseniz Facebook’ta kurduğunuz grubu tüm kişiler tarafından görülebilir iken grubun içerisindeki paylaşımları grupta olmayanların görmesini engellemeniz mümkündür. Facebook grup nasıl oluşturulur işlem basamaklarına geleceğimiz zaman ise:

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Hafta Sonu İçin; En İyi Hacker Filmleri

Tarayıcınızdan “Facebook” hesabınıza giriş yapınız.

Sağ üst tarafta yer alan “⬇” aşağı doğru gösteren ok butonuna basın.

Ardından “Grup Kur” butonunu seçin.

Ardından grubun adını, gruba ekleyeceğiniz kişileri ve gizliliğini seçerek “Oluştur” butonuna basın.

Bu aşamalar sonucunda artık Facebook grup yapma işlemini başarı ile gerçekleştirmiş ve bir Facebook grubuna sahipsiniz demektir. Kurduğunuz grupta gizlilik ayarlarınızı sonradan da değiştirebilirsiniz. Gruba yeni kişileri ekleyip, çıkartabilirsiniz.

Facebook grup kurma konusunda sizleri bilgilendirmeye çalıştığımız yazımızın sonuna geldik. Konu hakkındaki sorunlarınızı yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz. Facebook’un yeni özelliklerinden haberdar olmak ve merak ettiklerinizi öğrenmek için sitemizi takipte kalın. Ayrıca Facebook sayfa beğeni satın alma ve Facebook sayfa takipçisi satın alma konularında yardıma ihtiyacınız varsa bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Facebook grubu kurma konusundaki videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Instagram Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
7 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Arkadaş veya daha fazla kişi çekmek için özel grup ayarları diye birşey var mı? Kimler rahat adam toplayabilir

 2. avatar
  Ayşe KEKLİK

  Facebook grup ayarlarını yaparken onaylı ve kimlikli hesap isteniyor mu? Artık grupların büyük bir çoğu firma isimleri ile yapılıyor. Bizde istediğimiz ismi alamıyoruz. Daha önce alındı diyor ne yapmak lazım.

 3. Facebook grup kurma ayarlarını yaparken firmalar için özel tanıtımlar var. Bunları nerelerden yapıyoruz

 4. Facebook grup kurma konusunda sıkıntı yok ancak sayfa oluşturduk birleştirme yapmak istiyoruz bir türlü kabul olmuyor. Bu konuda yardımcı olurmusunuz

 5. Facebook grup kurma onaylamalarını değiştirmiş. Artık grup kurmak isteyenler veya reklam vermek isteyenler güvenlik onayından geçmek gerekiyormuş.

 6. Grup kurma konusundaki özellikler için teşekkürler. Ancak gruplara birde kişileri davet etme oluyormuş. Hile yaparak günlük 1000 kişiyi gruplara ekliyorlarmış o nasıl oluyor